Spalio 19 d. 10 val. Vilniuje, konferencijų centre „Dainava“ (A.Vienuolio g. 4) įvyks seminaras, skirtas Europos kraštovaizdžio konvencijos įsigaliojimo 10-ųjų metų sukakčiai paminėti. Renginys finansuojamas iš Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo projekto „Visuomenės informavimas apie aplinką šviečiamosiose laidose, spaudoje, internete ir kitose informacinėse visuomenės informavimo priemonėse“ lėšų.
Seminare bus nagrinėjamos aktualios kraštovaizdžio (taip pat ir saugomų teritorijų) apsaugos, tvarkymo ir planavimo problemos, apibendrinti savivaldybių, bendruomenių, įstaigų, įmonių ir privačių asmenų veiksmai, įgyvendinantys Konvenciją, atidaryta Geriausių kraštovaizdžio tvarkymo darbų paroda, pristatyta naujai išleista knyga „Europos kraštovaizdžio konvencija. Susiję dokumentai“ ir kt.
Pranešimus seminare skaitys kraštovaizdžio specialistai bei žymiausi mokslininkai. Vilniaus universiteto profesorius habilituotas daktaras Paulius Kavaliauskas supažindins su kraštovaizdžio kokybės samprata, panagrinės, kaip ji turi būti atskleista planavimo ir tvarkymo metu. Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungai atstovaujantys architektai Liucijus Dringelis ir Albertas Lamauskas apžvelgs naujausias miesto viešųjų erdvių bei gyvenamųjų vietovių kraštovaizdžių formavimo patirtis, šios sąjungos pirmininkė Vaiva Deveikienė pristatys istorinių želdynų atkūrimo aktualijas Lietuvoje ir Vilniuje. Apie meno reikšmę įprasminant viešąsias erdves kalbės Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentas daktaras Tomas Grunskis. Praktinius vandens telkinių tvarkymo patarimus savo pranešime išdėstys Aleksandro Stulginskio universiteto profesorius, habilituotas daktaras Saulius Vaikasas.
Didelis dėmesys renginyje bus skirtas geriausiems savivaldybių administracijų, viešųjų įstaigų, valstybinių ir savivaldybės parkų direkcijų, įmonių, bendruomenių, asmenų pastarųjų metų projektams kraštovaizdžio apsaugos, tvarkymo ir planavimo srityje aptarti.
Seminaro metu veikiančioje parodoje bus galima susipažinti su 2012 metų geriausiais kraštovaizdžio tvarkymo darbais. Įdomūs projektai ir veiklos įgyvendinti ne tik didžiuosiuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Utenoje, Alytuje, Tauragėje, kurortiniuose Trakų, Birštono, Anykščių, Ignalinos, Zarasų miestuose, bet Pakruojyje, Jurbarke, jo rajone esančiuose Skirsnemunėje, Smalininkuose; Klaipėdos rajone esančiuose Gargžduose, Normantuose, Vilniaus rajone – Joneikiškių kaime, Skuodo rajone – Ylakiuose, Pasvalio rajone – Deglėnuose, Panevėžio rajone Sendvario viensėdyje, Šilalės rajone Bijotuose, Kėdainių rajone – Pašiliuose, Ukmergės rajone – Slabados kaime, Kirkilų kaimas Biržų rajone, Raseinių rajone – Molavėnų kaime. Praktinę patirtį, per pastaruosius 5 metus pasiektus rezultatus puoselėjant kraštovaizdį pranešimuose apžvelgs atskirų savivaldybių atstovai, bendruomenės, asmenys.
HHH
Po seminaro bus įteiktas Aplinkos ministerijos apdovanojimas トUž kraštovaizdį”. Gauti šį apdovanojimą šiemet pretendavo 27 kandidatai – savivaldybių administracijos, viešosios įstaigos, valstybinių ir savivaldybės parkų direkcijos, įmonės, bendruomenės ir privatūs asmenys. Savo patirtimi pasidalijo 22 savivaldybių – ne tik Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Utenos, Alytaus, Tauragės, Trakų, Birštono, Anykščių, Ignalinos, Zarasų miestų, bet ir kaimiškųjų vietovių – atstovai. Jų paraiškas vertino aplinkos ministro sudaryta komisija iš Aplinkos, Kultūros ir Žemės ūkio ministerijų, Kultūros paveldo departamento, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos ir Etninės kultūros globos tarybos atstovų. Seminaro dalyviai galės susipažinti su pretendentų į apdovanojimą トUž kraštovaizdį” darbų paroda, jiems bus pristatytas naujas leidinys トEuropos kraštovaizdžio konvencija. Susiję tekstai”.
Europos kraštovaizdžio konvenciją 18 valstybių, tarp jų ir Lietuva, pasirašė 2000 m. spalio 20 d. Florencijoje. Mūsų šalis ją ratifikavo viena pirmųjų – 2002 m. spalio 3 d. Šiuo metu Konvenciją yra ratifikavusios 37 valstybės. Šis tarptautinis susitarimas įpareigoja įteisinti kraštovaizdį kaip svarbią žmones supančios aplinkos sudedamąją dalį, jų bendro kultūros ir gamtos paveldo apraišką ir savasties pagrindą, nustatyti ir vykdyti kraštovaizdžio politiką, plėtoti visuomenės, valdžios institucijų ir nevyriausybinių organizacijų žinias apie kraštovaizdžio vertę, vaidmenį ir pokyčius, gerinti kraštovaizdžio pažinimą, priimti apsaugą, tvarkymą ir planavimą reglamentuojančius dokumentus. Konvencija numatė įsteigti Europos Tarybos apdovanojimą už kraštovaizdį.
Nacionalinį apdovanojimą „Už kraštovaizdį“ Aplinkos ministerija įsteigė 2007 metais. Pirmoji jį pelnė Kupiškio rajono savivaldybė už Kupos slėnio sutvarkymą 2008-aisiais. Šiemetinio Aplinkos ministerijos apdovanojimo „Už kraštovaizdį“ laimėtojas atstovaus Lietuvai Europos Tarybos 2013-2014 m. kraštovaizdžio konkurse.
Konvencijos įgyvendinimas nėra tik teisiniai valstybių vyriausybių veiksmai. Itin didelė reikšmė yra teikiama vietos valdžios institucijų, mokslo ir mokymo įstaigų, nevyriausybinių organizacijų iniciatyvų kraštovaizdžio apsaugos, tvarkymo, planavimo, atkūrimo srityse, skatinimui, akcentuojama kiekvieno žmogaus pilietiškumo ir asmeninės atsakomybės svarba.