Lietuvos provincija merdi. Dvasiškai ir fiziškai. Intelektualiausias jaunimas, baigęs didmiesčių universitetus, didmiesčiuose ir lieka – jei apskritai neišvyksta į užsienį. Darbo rinka siaurėja. Žemė dirvonuoja. Užimtumo stoka skatina girtuoklystę ir asocialumą apskritai. Padoresni, protingesni, veiklesni gyventojai bėga. Šie faktai tokie akivaizdūs, kad jų įvardijimas prasmingas nebent kaip nuoroda į jų priežastis ir galimus sprendimus.
Mokslu pradėta neveltui. Jokia visuomenė ar bendruomenė neturės visavertės būties be elito. Jei nėra intelektualinio elito – jo vietą užpildo galios ar turto pagrindu susikūrę elitai. Provincijos padėtis šiuo požiūriu – apverktina.
Šiuo metu Lietuvoje – 14 universitetų, skaičiuojant vien tik valstybinius. Iš jų 7 – Vilniuje, 5 – Kaune, po 1 – Klaipėdoje ir Šiauliuose. Daugelis universitetų dubliuojasi tiek savo tyrimais, tiek švietimu. Regionams iš tiesų tepriklauso 2 iš 14– juk nepriskirsime provincijai Kauno. Didžiojoje Britanijoje savą universitetą turi dažna grafystė, bent po vieną – keli didieji miestai, o sostinės universitetai sudaro tik lašą jūroje. Du garsiausi universitetai, beje, ne sostinėje.
Nesiteisinkime kur kas mažesniais pajėgumais – juk jų užtenka universitetų skaičiui, pranokstančiam buvusį apskričių skaičių prieš jų panaikinimą. Problema ta, jog beveik visi universitetai sutelkti dviejuose didmiesčiuose. Kolegijų neskaičiuokime – juk jų diplomai universitetiniams neprilygsta, nors mokslinis lygis gali būti ne ką mažesnis. Siekiant karjeros, pravarčiau rinktis universitetą ir daugelis juos renkasi. Kelerių studijų metų užtenka, jog jauna asmenybė socializuotųsi didmiestyje, ten susirastų draugus, šeimą ir darbą. Ir ten pasiliktų.
Dirbtinis universitetų jungimas – ne išeitis, nors daugelio jų studijos dubliuojasi, kai kur esama savitumų. Ne taip seniai mėginta sujungti Vilniaus universitetą su tuometiniu Vilniaus pedagoginiu (šiandien – Lietuvos edukologijos) universitetu: šis mėginimas baigėsi dėsninga nesėkme – juk ne tas pats ruošti mokslininką ir mokytoją. Kur kas geresnis sprendimas – išskirstyti universitetus po skirtingus Lietuvos kraštus ir miestus, drauge su jų bibliotekomis.
Istorinis Vilniaus universitetas ir Vytauto Didžiojo universitetas Kaune, žinoma, turėtų likti ten, kur yra. Savus universitetus turėtų išsaugoti Klaipėda ir Šiauliai. Kėdainiai su savo kultūrinėmis ir akademinėmis tradicijomis drąsiai galėtų pretenduoti į savo universitetą, pavyzdžiui – Humanitarinių ir socialinių mokslų, juolab kad jau yra pagrindas – vietinė kolegija. Žemės ūkio universitetas, praeitais metais pavadintas skambiu Aleksandro Stulginskio vardu, sėkmingai galėtų persikelti į tradicinio žemės ūkio krašto – Suvalkijos – centrą: Marijampolę. Dar keli universitetai galėtų būti paskirstyti po Alytų, Panevėžį, galbūt – Uteną ir Telšius.
Tai paskatintų tolygesnę intelektualinę miestų ir regionų raidą. Žinoma, galima laukti, kol regioniniai universitetai susikurs iš apačios – tiktai klausimas, kaip kūrimosi iš apačios šalininkai siūlytų pralaužti uždarą ratą, kai protingiausias jaunimas jau bėga iš regionų ir dažnai – nebegrįžta? Jei universitetai – valstybiniai, tai aktyvus valstybės vaidmuo neturėtų bauginti. O jei valstybę laikome tik naktiniu sargu, savotiška policijos nuovada – kam tuomet apskritai reikalinga valstybė? Šias funkcijas sėkmingai gali vykdyti privačios įmonės ar visuomeninės asociacijos.
Žinoma,vien universitetų paskirstymas neišspręs nei visų švietimo, nei regionų problemų. Švietimo srityje – ypač kalbant apie aukštąjį mokslą – būtinas valstybės, verslo ir mokslo bendruomenės bendradarbiavimas, nes jau prikepta gausybė įvairių sričių specialistų, kurie pagal specialybę nedirba – bent jau savo šalyje. Studijų rinka turi būti suderinta su darbo rinka. Antra vertus –prirengiame daug specialistų užsieniui už savo mokesčių mokėtojų pinigus. Reikalingos sutartys, kuriose valstybės remiami studentai įsipareigotų tam tikrą laikotarpį atidirbti Lietuvoje – žinoma, su garantija, jog to darbo čia bus.
Darbo stoka provincijose – atskira problema. Daugelis partijų kalba apie naujų darbovietų kūrimą, deja, nuo to jų negausėja. Ypač keista, kai apie tai kalba politikai – stambūs verslininkai, kurie patys prieš daugelį metų sunaikino besisteigiančią smulkią vietinę kooperaciją. Grįžimas prie kooperacijos, kova su didžiųjų prekybos centrų monopolijomis, gamybos skatinimas, griežtesnė mokesčių politika importui – visa tai reikalauja politinės valios. Kaip ir atsakymas Europos Sąjungai: užteks pašalpų už nieko neveikimą – lietuviai nori ir turi dirbti ir užsidirbti oriam gyvenimui.
Konkretus pavyzdys, kiek galima ir kiek tiesiog nenorima padaryti – kelerių metų senumo pokalbis su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovais. Pokalbio turinys– Klaipėdoje masiškai įdarbinami kinai ir lietuvių bedarbystė kaimyniniame Akmenės rajone. Pasiūlyta nutiesti geležinkelio atkarpą iš Akmenės į Klaipėdą, užtikrinant geresnį susisiekimą ir akmeniškių įsidarbinimą, pernelyg nenutolstant nuo savo gyvenamosios vietos. Atsakymo nesulaukta.
Užimtumo, darbo, mokslo infrastruktūros problemas reikia spręsti kompleksiškai – visoje Lietuvoje, bet ypač – provincijose. Nesiteisinkime urbanizacija. Intelektualiai ir socialiai aktyviausių žmonių bėgimas į didmiesčius – viena medalio pusė. Kita – dar didesnės masės bėgimas į užsienį. O ko tikėtis, kai savame krašte tiesiog nebėra kas veikti? Galbūt intelekto paskirstymas po regionus, ugdant vietinį elitą, būtų bent vienas – ne toks jau sunkus, bet reikšmingas – žingsnis į priekį. Bręstant vietinei šviesuomenei, galbūt pajudėtų ir kitų vietinių problemų sprendimai.
Bene Autorius į seimą taiko…?
Labai gerai, kad autorius nagrinėja konkrečias problemas ir konkrečius sprendimo būdus – kaip tik tuo turėtų užsiimti visi be išimties kandidatai, po ko mums, rinkėjams, liktų pasirinkimas – kieno pasiūlyti problemų būdai yra geresni.
Kieno pasiūlyti problemų sprendimo būdai yra geresni.
Marius Lietuvos seimui reikalingas,ne seimas jam.Tegul tik eina į seimą tokie vyrai ir Lietuvai bus ramiau.
Gera mintis.
Ir teisingai daro, kad taiko.
Nusikalbėta kapitaliai. Lietuvai užtektų dviejų-trijų universitetų, nes tai akademinį išsilavinimą suteikiančios aukštosios mokyklos, ruošiančios aukščiausio lygio profesionalus – žinoma, tik ne Lietuvoje. Dabar valstybė mėto šimtus milijonų, kad parengtų vištų pešėjas Airijai ar kasininkes “Maximai”. Kodėl mėto? Apkerpėjusi profesūra saugo savo algas ir darbo vietas, ginasi autonomijomis ir pan. Šiemet M. Romerio universitetas į mokamas vietas priėmė visus norinčius, nepaisant valstybinių egzaminų balo. Tegul moka pinigus, mes “pagaminsim” specialistą, o kur jam paskui reikės dėtis – jo reikalas. Į rimtas bendroves net pokalbiui nekviečia baigusių M. Romerio ar Kauno Vytauto Didžiojo universitetus. Kur autorius kreipia – kad dar daugiau bedarbių Lietuvai prigamintume, nes “baigęs universitetą” jau nenori santechniku ar kepėja dirbti… O kolegijos puikiausiai galėtų ruošti mokytojus, inžinierius, kitų viduriniosios srities profesijų specialistus – juk ir jų diplomuose parašyta: aukštasis neuniversitetinis išsilavinimas. Jaunimas mokslą turėtų pradėti nuo profesijos įgijimo, kaip visame normaliame pasaulyje, ir tik siekdamas karjeros lipti mokslo pakopomis. Bet kol bus svajotojų steigti universitetą Balbieriškyje, turėsim daug “mokytų”, piktų ir nenaudingų absolventų.
Pritariu – tų universitetų yra tikrai perdaug.
Per daug dviejuose miestuose 🙂
Dabar jie yra ne dviejuose.
Ten, kur ne dviejuose – tik po vieną.
Lietuvai visada užteko vieno universiteto, o visi kiti – tai tik universitetų parodijos: nei rimtų programų, nei Lietuvai reikalingų studijų.
Skirkim universitetą nuo atskirų specialybių mokyklų, kurių gali būti, kad ir kiekviename mieste, bet ruošti specialistų reikia tik trūkstamoms vietoms užpildyti,. nes iki šiol jų (“specialistų”) tiek prikepta, kad nebėra kur jiems pasidėti.
Štai apie ką reikia kalbėti, nes per “specialistų” kepimą yra visiškai be reikalo ištaškoma n milijonų, jei ne milijardų litų.
Vyrai, vyrai. Viskas gerai. Nepamirškime kitokių švietimo įstaigų. Profesinės ir aukštesniosios. nėra prasmės baigti aukštąjį ir dirbti vadybininku ar sekretore – tam pakanka kolegijos ar net profesinės mokyklos. Beje, tame pačiame Balbieriškyje, tarpukaryje veikė mergaičių profesinė mokykla, kur, berods 1934 metais mokėsi apie 200 merginų. Tas pats su seselių ir kitos aptarnaujančio, bet labais svarbaus personalo ruošimu, kuriam tikrai nereikia aukštojo – tos ruošimo įstaigos taip pat sukoncentruotos didmiesčiuose.
Kita kalba – ministerijos, departamentai ir t.t. Kodėl jie visi sukišti į Vilnių. Kai kurie reziduoja senamiestyje??? Ž.ū. mininsterija gali būti Pasvalyje ar Marijampolėje, ten, kur susikoncentravęs ž.ū. Krašto apsaugos, bendrai, turi būti toliau nuo sienos su potencialia grėsme, ji gali būti Kėdainiuose ar Radviliškyje. Ir t.t. ir pan. Tas pats ir su strateginėm įmonėm ir pan.
Nieko tokiais kilnojimais nepasieksi – tik bardaką padarysi, nes valdžia turi būti viename mieste – kad būtų įmanoma ją rasti jei ką.
Reikia ne kaladėles dėlioti, o sukti galvą kaip sukurti Lietuvoje gamybas, kurios neštų Lietuvai ir jos gyventojams geras pajamas.
Nesutinku. Nes, kad ir kokioje Slovėnijoje, kad atgaivinti Mariborą, perkėlė kelias ministerijas ten. O problema surasti valdžią viename mieste – neesminė. Nes kokiam ūkininkui grūstis po Vilniaus kamščius, atvažiavus iš kokio ramaus Pakruojo -tragedija ir laiko švaistymas. Ir jam tikrai paraleliai nereiks VRM, URM ar KAM’o. Be to.
O dėl gamybos – tai nereikia daug galvos sukti, reikia tos nuvalkiotos “politinės valios”. Va, lazerių gamyboje ir pritaikyme, esame kažkur pirmame penketuke – vėliava į rankas. Lietuva gali išgyventi tik kaip aukštų technologijų gamybos šalis, mes nesukokuruosime su Azija apdirbamojoje ar kitoje pramonėje. Be to, gamybos įmonės turi būti TIK VALSTYBINĖS, nes privačia akcininkai visada galės parduoti bet kam ir bet kaip. Manau, galime pakankamai neblogai vystyti farmacijos, biotechnoligijų, lazerių ir pan pramonę. Beje, kas trukdė suklestėti Gitaitės šovinių gamyklai???? Juk jos gaminamus šaudmenis eksportuojame į JAV ir t.t., tai kodėl neinvestuoti ten dar keliolika mln. ir nepasidaryti savo šaudmenų gamyklos??? Kodėl iš mūsų turi uždirbinėti švedai ir t.tt.???
Kitas dalykas – investiciniai fondai. Derantis, nieko nebuvo su ES suderėta, o lenkai suderėjo, kad 80 proc. investicinių lėšų surinktų Lenkijoje būtų reinvestuota į Lenkijos ekonomiką, o ne į kokį Bangladešą ar pan…. nors ES labai nenorėjo sutikti…
Radai ramius – Pakruojį. 🙂
Kažkada labai ankstų rytą budžiu policmanijoj – skambutis į duris. Atidarau – įvirsta visas girts policajus ir sako: Pakruojs. 🙂
Viskas aišku (kitokie iš Pakruojo ir negali būti 🙂 ).
Sujungiu su Pakruoju, tai tas sako: važiavau, važiavau – užklimpau.
Tai tie staigiai atsirado ir pagelbėjo.
Manęs neprašė – matyt suprato, kad aš ne vieną tarybinį pulkininką buvau pridaręs ir jį galiu taip pat jei ką … 🙂
Kalba ne apie chanygas, jų pilna visa Lietuva. Kalba apie transporto kamščius, kurių Vilniuje – be proto. O atvažiavusiam iš provincijos žmogui – beprasmiška kankynė.
Kiek to Vilniaus paprastam žmogui tereikia.
Nėra apie ką net šnekėti.
Protingas siūlymas, bet prisiminkim, kaip buvo užpultas žemės ūkio ministras K. Starkevičius, kai pasiūlė ministeriją perkelti į Kauną (čia ir Žemės ūkio rūmai, ir universitetas, ir atvažiuoti iš Plungės ar Šilalės arčiau…). Jį puolė ne tik politiniai oponenetai, bet ir savi konservatoriai, nes drąsios idėjos keičia jėgų, įtakos balansą, ir tai labai neparanku “švogerinei” tvarkai. Iš tiesų, kodėl energetikos ministras turi reziduoti Vilniuje, o ne Elektrėnuose?
Skaitykite atidžiau: “Studijų rinka turi būti suderinta su darbo rinka” 🙂 Leiskite spėti: esate vilnietė?
Gaila, kad nevystyta mintis apie provinciją – mokslo įstaigų į visur neatkelsi, tačiau ar nebūtų galima mokesčių lengvatomis ar jų nebuvimu taip paskirstyti pramonės įmonių išdėstymą?
Nevystyta mintis apie dirvonuojančią žemę, o juk ji jau yra, nors įstatymai ir draudžia, daugumoje supirkta užsieniniais pinigais, t.y. faktiškai užsieniečių nuosavybė, į ką tautininkams derėtų reaguoti drastiškais tyrimais, nustatant tokius atvejus (tegul teisėsauga ne komentatoriams keliamomis bylomis darosi rezultatus, o tokiais tyrimais, kuriuose, jei panorėti, svetimus, neLietuvos įmonių ar asmenų, pinigus nustatyti būtų įmanoma – tik noro reikia, nes tai tikrai ne Snoro dydžio aferos) ir tokias žemes konfiskuojant valstybės nuosavybėn – nedera išpardavinėti Lietuvos.
Dėl dirvonuojančios žemės – tai itin opi problema, artimiausiu metu internete turėtų pasirodyti Tautininkų sąjungos rinkimų programa, kurioje apie tai kalbama.
Nėra tos dirvonuojančios žemės. Kur jūs gyvenate?
Yra ir dirvonuojančių, o dar daugiau yra neteisėtai užsieniečių supirktų žemės sklypų – štai apie ką eina kalba.
Gal kur Dzūkijoje nederlinga žemė ir lieka neapdirbta, bet šiaip dėl normalios žemės ūkininkai pešasi, kad tik galėtų išsinuomoti.
O draudimas parduoti žemę užsieniečiams žemę, leido visokiems karbauskiams ir agrowillams supirkinėti ją už grašius. Kitaip sakant, buvo sudarytos sąlygos vietiniams spekuliantams iš paprastų žmonių žemę supirkinėti pigiai, o paskui parduoti brangiai. Atitinkamai kyla įtarimas, kad už straipsnyje išsakyto požiūrio, kyšo tų pačių karbauskių ir agrowilų ausys. Dar ne visa žemė pigiai supirkta, todėl prastumkim draudimą ir toliau užsieniečiams pardavinėti žemę. Akivaizdus vietinių spekuliantų rėmimas.
Manau, kad tautininkai išdalins laisvą žemę galinčiam dirbti jaunimui ir dar duos pinigų.
Nereikia nei dalinti už dyką, nei pardavinėti užsieniečiams, po ko tą žemę užsėdusieji jau suvadovaus taip, kad bus Lietuva, tik be lietuvių.
O jei karbauskiai ir pan. superka žemę, bet nedirba, tai apribokim kiekį galimos turėti žemės ir problema bus išspręsta.
visa žemė dirbama, niekas jos nedirbamos nelaiko. Prieš dešimt metų žemė buvo nedirbama. Tokios dabar nėra ir apskritai yra didelis trūkumas dirbamos žemės.
Iš statistikos departamento:
http://db1.stat.gov.lt/statbank/selectvarval/saveselections.asp?MainTable=M5010302&PLanguage=0&TableStyle=&Buttons=&PXSId=17233&IQY=&TC=&ST=ST&rvar0=&rvar1=&rvar2=&rvar3=&rvar4=&rvar5=&rvar6=&rvar7=&rvar8=&rvar9=&rvar10=&rvar11=&rvar12=&rvar13=&rvar14=
Teksto autoriui gal reikėtų realiai susipažinti, kas dedasi Lietuvoje. Jei žemės apdirbama tiek, kiek jos buvo apdirbama kolūkių laikais, reiškiasi nelabai lieka kam dirvonuoti.
Tu ką, iš medžio iškritai? Ar kitus durnais laikai?
Sveikinu Marių Kundrotą pasiekus Jaroslovo Hašeko lygį:
“Jei nėra intelektualinio elito – jo vietą užpildo galios ar turto pagrindu susikūrę elitai.”
“Nesiteisinkime kur kas mažesniais pajėgumais – juk jų užtenka universitetų skaičiui, pranokstančiam buvusį apskričių skaičių prieš jų panaikinimą.”
“O jei valstybę laikome tik naktiniu sargu, savotiška policijos nuovada – kam tuomet apskritai reikalinga valstybė?”
“Žemės ūkio universitetas, praeitais metais pavadintas skambiu Aleksandro Stulginskio vardu, sėkmingai galėtų persikelti į tradicinio žemės ūkio krašto – Suvalkijos – centrą: Marijampolę. Dar keli universitetai galėtų būti paskirstyti po Alytų, Panevėžį, galbūt – Uteną ir Telšius.”
“Žinoma,vien universitetų paskirstymas neišspręs nei visų švietimo, nei regionų problemų.”
“Pasiūlyta nutiesti geležinkelio atkarpą iš Akmenės į Klaipėdą, užtikrinant geresnį susisiekimą ir akmeniškių įsidarbinimą, pernelyg nenutolstant nuo savo gyvenamosios vietos. Atsakymo nesulaukta.”
“Nesiteisinkime urbanizacija.”
Jaroslavas Hašekas ne tavo nosiai, vaike.
Lygindamas Didžiąją Britaniją su Lietuva pagal universitetų skaičių autorius pamiršta palyginti populiacijų dydžius. Jei gyventojų santykis yra 20:1, tai tuo tarpu universitetų 10:1. Išeina kad pagal gyventojų skaičių mums tenka dvigubai daugiau universitetų nei D. Britanijos gyventojams.
Aš asmeniškai nemanau, kad reikėtų universitetų skaičių didinti, o apie teiginį “Studijų rinka turi būti suderinta su darbo rinka” pasakyčiau tik tiek, kad galų gale viskas į tai ir atsiremia.
Idėja versti studentus pasirašyti sutartis dėl “atidirbimo” valstybei ne tik nepraktiška, bet ir neteisinga, nebent šnekama vien tik apie valstybės finansuojamas vietas.
Tarybmečiu jaunieji specialistai turėdavo pagal paskyrimą atidirbti tris metus ir tai buvo teisinga taktika: jei jau įdėjai pinigus, kad pasiruošti atitinkamą specialistą, tai privalu gauti ir grąžą.
Betgi, kaip jau buvo šnekėta, štampuojami specialistai, kurie, ko gero, visiškai yra nereikalingi, dėl ko tai yra tų žmonių ir valstybės dermai ištaškytos lėšos bei sugaištas laikas.
Todėl apie 90% ruošiamų specialybių kursų dera panaikinti arba sumažinti iki minimumo, nes jau seniai yra specialistų keliskart tiek, nei, kad reikėtų Lietuvai.
kaži, ar specialistų per daug, jie dirba tokie kaip Tytuvėnuos Pranas Jurkaitis
Prašyčiau kalbėti aiškiau.
Pirmiausiai – apie valstybės finansuojamas.
Jei jūs skaičiuojat valstybės finansuojamoms vietoms išleistus mokesčių mokėtojų pinigus (tame tarpe ir studijuoti besiruošančio tėvų), tai dalį jų studentas galėtų atidirbti paskutiniais studijų metais atlikdamas keleto valandų per savaitę darbą valstybinėj įstaigoj. Taip gal net atsirastų darbo vieta gavus diplomą.
Tačiau visų pirma skatinti pasilikti čia reikėtų. Nemanau, kad būsimo studento vertimas įsipareigoti dirbti savo valstybei pabaigus mokslus duos teigiamų rezultatų, jau net nešnekant apie moralinę tokio “sandėrio” pusę.
Kitas klausimas kaip tai įgyvendintume? Kokiu būdu siūlote užtikrinti, kad pabaigęs studijas žmogus paprasčiausiai nepabėgs užsienin? Atimti pasą?
Sutartimi, kad jei nedirbs privalomų atidirbti metų, tai turės apmokėti studijų kainą iš savo kišenės.
Kas iš tos sutarties jei ruošiamasi sprukti į svetimą šalį?!
Suras.
Pagirtinas autoriaus dėmesys provincijai. Bet receptai, pateikti straipsnyje, deja, pakankamai paviršutiniški ir vienpusiai. Provincijai atgaivinti reikia kompleksinės programos, pradedant švietimu (mokyklų išsaugojimas), kultūra (kino teatrų, teatrų, kultūros centrų, bibliotekų globa ir plėtra), pramone (mokestinės lengvatos naujai steigiamoms GAMYBOS įmonėms), žemės ir miškų ūkiu (kooperacijos skatinimo programa).
Bet svarbiausia yra propaguoti AMATO prestižą. Nes dabar daugelis jaunimo susigundo menkavertėmis studijomis aukštosiose mokyklose, iš kurių – čia jau turiu pritarti komentatorei Amelijai – išeina į gyvenimą niekam nereikalingi diletantai. Žmonės, supraskite, kad tokios “specialybės” kaip vadybininkas, biuro administratorius, verslo vadyba – tai apskritas nulis. Pirmiausia reikia įgyti AMATĄ. O paskui, jei tik bus noro, galėsi tapti ir geru tos AMATO srities vadybininku, administratorium ar verslininku.
Tai ir kalbama apie kompleksinius sprendimus, o čia plačiau aptartas vienas iš daugybės aspektų – intelektualinio sluoksnio migracija iš provincijos, dėl ko skauda ne vien autoriui, bet ir su kuo tenka šnekėtis…
Niekur jie nevažiuotų, jei turėtų atitinkamą darbą savo gyvenamoje vietoje.
Todėl pirmiau reikia išvystyti ekonomiką vietose, o tada į jas sugrįš specialistai.
Būtent. Bet pirmiausia reikia steigti VALSTYBINES GAMYBINES ĮMONES. Ir skirstyti po regionus. Jei specialistas galės gauti 5000 – 10000 Lt. algą kokioje nors įmonėje, esančioje kad ir Nemunėlio Radviliškyje, jis tikrai ten važiuos ir gyvens. Problema kita – valstybinių įmonių per 20 metų ne tik kad neįsteigta, bet net ir esamos išparceliuotos, teisinantis privatizacija, kas tėra valstybės turto pardavinėjimas tam, kad būtų kuo užkaišiot pensijų mokėjimus ir kitus valstybės įsipareigojimus, paprasčiau kalbant – pinigai už parduotas įmones buvo tiesiog pravalgyti. Kai nebeliko ko parduot (privatizuot), teko skolintis iš užsienio bankų.
Gal galima ir valstybines, bet reikia, visų pirma, nuspėti kokia produkcija bus einama.
Vieną tai tikrai visi žinome – galėtų Lietuva atsikelti kokią amerikonų (mes jiems reikalingi kaip sąjungininkai ar ne? Jei ne, tada eina jie … 🙂 ) elektrinių automobilių gamyklą:
1. tai tikrai ateities produkcija;
2. su laiku lietuviai galėtų elektroautomobilizuotis ir būtume pažangiausi kaip ir interneto srityje.
Niuansai. Esmė – kad TIK valstybinės. Jei privačios, reiškia eilinį kartą užsieniečiai investuoja, čia samdo specialistus, o už produkciją gautus pinigus, kaip taisyklė – išveža ten, kur jiems reikia, o Lietuvoje jų nereinvestuoja. Be to, šiuo metu iš Lietuvos masiškai bėga pinigai. VP Market, Hanner ir t.t. perregistruoja savo kompanijas užsienyje, t.y. pinigus uždirba čia, o mokesčius sumoka Estijai, Nyderlandams ar pan. Manau, puikiai suprantate, ką tai reiškia….
Kad daryti valstybinį biznį, reikia valstybei turėti daug atliekamų lėšų, o jų ne tik, kad nėra – esame skoloje 48 mlrd.lt.
Regioniniai universitetai bŪtini,jie yra kaip galva,juos turi Danija,Suomija,dauguma šalių,ir mūsų kaimynai latviai,estai[Daugpilio,Liepojos,Tartu],pagal univ.pasaulinius reitingavimus Klaipėdos univ.Lietuvoje ketvirtas,Šiaulių-penktas.
Būtent.
Universitetai gal kada ir būtų reikalingi, jei Lietuvos ekonomika pakiltų iki skandinavų lygio ir atsirastų n kartų daugiau darbo vietų, kurioms reikėtų aukščiausios kategorijos specialistų.
Dabar, gi, trūksta elementaraus darbo, todėl universtiteto Lietuvai užtenka vieno (vienos srities – pvz., žemės ūkio specialistų ruošimo įstaigos negalima vadinti universitetu, tai, geriausiu atveju, aukštoji mokykla, bet ne universitetas, todėl galėtų kuo puikiausiai ir vėl vadintis Lietuvos žemės ūkio akademija), o žemesnės kvalifikacijos specialistus kuo geriausiai paruošia visokios specialybių mokyklos, esančios daugelyje rajonų centrų.
“… O ko tikėtis, kai savame krašte tiesiog nebėra kas veikti? …”
Mariau, nereiktų panikuot.
Lietuvoje gali gyventi dvidešimt penki milijonai (25 000 000) laimingų gyventojų, lyginant su Anglijos gyventojų tankumu.
Aštuonis kart didesni gali būti Lietuvos bendruomenės kaimai, miestai.
Turim ką veikti : )
Žinoma, jei tik Lietuvoje bus darbo ir tiek apmokamo kaip amerikose bei anglijose, tai čia tuoj liaudies padaugės.
Ale, kol kas čia – vargo vakarienė: landsberginiai – tarbakrauskiai mokėjo tik griauti ir vogti, o ne kurti, todėl, kaip sakė K.Binkis vokiečiams užėjus, Lietuvos nebėr:
Nebėr –
jau tų medžių prie kelio,
nei paukščių lizdų,
išėjo –
gyvenimas – na..i :),
o paukščiai – pi.du. 🙂
Valdai, turbūt kokius 10 vaikų turi, kad taip kalbi?
Už tai laukiam nesulaukiam partijos, kuri dirbtų visuomenės daugumai (kitaip – Lietuvai).
Gal tai bus tautininkų aljansas?
Šiaip tai, manau, tautininkų pirmas programos punktas turėtų būti – taupymas.
Nes taip taškomi pinigai, kad neduok die:
1. per keturis kubilizmo metus valstybės skola nuo 13 mlrd. lt padidėjo iki 48mlrd.;
2. Sodros skola per tą patį laiką nuo nulio išaugo iki 10 mlrd.
Kaip sako Pumprickaitė, geriau jau siaubinga pabaiga, nei siaubas be pabaigos.
Kaip ir minėjau, kubiloidų skolinimasis iš bankų tėra žiauri realybė – nes iki jų buvusios vyriausybės, tame tarpe ir koncervų, tiesiog parceliavo strategines įmones, o už jas gautais pinigais kamšė skyles – pravalgė.Dabar, nelikus ką privatizuoti, teko skolintis, nes valstybė, kaip ekonominis vienetas, deja sukuria labai jau minimaliai. Net tas išgortasis eksportas, didele dalimi tėra perpardavinėjimo eksporas, t.y. atveži padėvėtas mašinas iš V. Europos ir parduoti kazachams… va ir eksportas.
O kas tie kubiloidai?
Tie patys landsberginiai, kurie visą tą š pradėjo, dėl ko ir yra atsakingi.
Todėl nereikia strėlių į kitus.
Reikia ieškoti tų, kurie dirbs visuomenės daugumai.
Gal tokie bus tautininkų aljansas?
Suprantu, kad tamstelei Landzbergis gyvenimo svajonę sugriovė, bet už esamą situaciją, deja, “sėkmingai” atsakingi ir tamstos komuniagos, kurie , būdami dvi kadencijas daugumoje ir turėdami net savo prezidentą, užsiėmė tik parceliavimu, prichvatizacija ir Draugystėm… taigi.
Šneki ne objektyviai – visai nesvarbu dabar kas pradėjo (landsberginiai), kas tęsė, nes tokios landsberginių taisyklės buvo – dabar svarbu rasti tuos, kurie pagaliau, nes iki šiol tokių nebuvo, dirbtų visuomernės daugumai.
Bet tau, panašu, tai nerūpi.
Kas tu per sutvėrimas, kam tu dirbi?
Ir šiandien Jakelaičio laidoje Butkevičius pritarė Kubiliui, Uspaskis Masiuliui ir t.t., o jų kalbas vertins banikininkų ir pramonininkų atstovai (kiti tik priedas). Iš esmės jie pūtė į vieną dūdą.
Faktai apie mirtį:
Rokiškio rajone per metus prieš 15 metų gimdavo 1000 vaikų. Dabar gimsta 300. Realiai tik 200, nes 100 gimę užsienyje tik registruoti Rokiškyje. Tas pats yra daugelyje savivaldybių (išskyrus savivaldybes prie didžiųjų miestų).
Jau yra tapę tauisykle, kai pvz. daugiavaikės šeimos tvarkingi vaikai emigravo ir likę tik tėvai ir pavyzdžiui vienas vaikas – neįgalusis.
Jo – ateina smerčius Lietuvai.
Tautininkai, kur jūs?
Gelbėkit!!! 🙂
“Jokia visuomenė ar bendruomenė neturės visavertės būties be elito”
Kaip tik priešingai, kol žmonės bus skirstomi į elitą ir prasčiokus, tol nebus nei visavertės bendruomenės, nei teisingos Lietuvos. Iš esmės net nėra didelio skirtumo kokiu pagrindu susiformuoja elitas- kultūros, politikos, pinigų, jėgos, religijos, verslo. Elitas iškelia save aukščiau kitų, susikuria privilegijų ir, galų gale, tiesiogiai ar netiesiogiai pradeda apiplėšinėti “žemiau” esančius žmones ir primetinėti jiems savo valią. Verslo elitas suprivatizuoja pelnus ir nusigriebia grietinėlę nuo visuomenės gerbūvio. Kultūrios elitas privatizuoja teisę spręsti kas yra kultūra, teisę kalbėti milijonų žmonių vardu ir, anksčiau ar vėliau, primetinėti jiems savo kultūros modelius ir atiminėti šių modelių realizavimui reikalingus pinigus. Visais atvejais pats elitas vertina save ir pats elitas kultivuoja savo reikalingumo mitą, likusiems žmonėms palikdamas pilkos statistų minios vaidmenį, kurios vienintelė priedermė yra paklusti ir susitaikyti su jų uždirbtų pinigų nusavinimu elito poreikiams.
Apie univerus teisingai ir pašnekėta, ir pakomentuota. Mano vienas vaikas netrukus baigs bakalauro studijas VU, tai vis papasakoja apie savo studijas ir dėstytojus. Man kartais būna baisu. Pvz., negalėjau patikėti, kad ir dabar į paskaitas ateina dėstytojas ir skaito savo apšiurusius konspektus, o studentai- vos spėdami konspektuoja. Kada VU uždraus naudoti tokias viduramžiškas metodikas? Kur visų paskaitų konspektų pdf failai? Kur žmogiškas bendravimas tarp dėstytojų ir studentų? Man vaikas tokių dalykų papasakoja, kad jo vietoj būdamas aš daliai dėstytojų snukius išdaužyčiau. Ten gi žeminami žmonės! Taip kad nesureikšminkit to VU, ten tokia pat skylė, kaip ir kituose universitetuose- laboratorijos apgailėtinos su persenusia įranga ir nuobodžiaujančiais laborantais, kurie metų metus varo tuos pačius “tyrimus”, apie biblioteką išvis tyliu, ten gi tik keli kompai veikiantys yra ir prisėdus dešimčiai minučių už nugaros tuojau pat susiformuoja nekantraujanti eilė. Na ir visų tų studijų pasekmė- tik žinios, kurios kemšamos į galvas ir pamirštamos po egzo. Mano vaikas visą laiką gavo padidintą stipkę, reiškia gerai mokėsi, bet kai vasarą susirado darbą pagal specialybę, tai visus jau išmoktus dalykus teko mokintis iš naujo. Sakau, o tai kam tada tos studijos VU? Ai, sako, dėl popieriuko. O tas popieriukas irgi devalvuotas iki neįmanomumo. Bakalauras jau beveik nieko nereiškia. Nežinau kur išeitis. Univerų steigimas provincijoje būtų geras dalykas, bet šiandienos sąlygomis- pasmerktas skandalingam žlugimui.
Labai teisingai pašnekėjote.
O kur išeitis?
Išeitis ne kurti “universitetus”, nes ir to pačio nėra sugebama kaip reikiant aprūpinti.
Lietuva neturi, praktiškai, ekonomikos tokios, kuriai būtų reikalingos geros universitetinės žinios.
Lietuvai užtenka profkių.
Dabartinei.
Va, kada jei Lietuvos ekonomika bus tokia kaip išsivysčiusių šalių, tada bus galima ir kitas galimybes pasvarstyti.
Vienžo, pirmiau reikia ekonomikos, įmonių, elementaraus darbo, kad žmonės galėtų čia rasti pragyvenimo šaltinį, o ne emigruoti dėl to.
P.S.
Apie elitą.
Tai, iš tikro, tie, kurie veda visuomenę į priekį.
O ką vadina Lietuvoje elitu dabar?
Visokius vagis ar panašius ablavukus, kurie sugeba tik vogti ir pan., bet jokiu būdu ne vesti visuomenę į priekį.
O kas būtų išsimokslinusių sluoksnis?
Nebūtinai tai būtų elitas – tai būtų tie, kurie būtų aukštesnėse įmonių grandyse, o ar kas iš jų taptų elitu – visuomenės vedančiuoju, tai dar didelis klausimas.
Nes Elitas irgi nėra sinekūra ( ne nuolatinė padėtis) – tas skaičius vis keičiasi, kada buvę vedantieji pakeičiami ( ar natūraliai pasikeičia) geresniais, nes kiekviena situacija, tuo labiau visos visuomenės, reikalauja, jei taip galima išsireikšti, neordinarių sprendimų.
Ir tikrai ne kiekvienam (greičiau net labai ir labai retam) pavyksta tokius įžvelgti bei įgyvendinti.
Tuo labiau, kad Lietuvos padėtis, lyginant su kitomis šalimis, yra tiesiog nedėkinga: neturime nieko – nei gamtos išteklių, nei tinkamų specialistų ir t.t., todėl sėdim visiškame pate.
Betgi nusiminti neleidžia mūsų begalinis tikėjimas savimi.
Miela, Erke. Su Jūsų pirmaja komentaro dalimi (apie elitą) niekaip negaliu sutikti. Norite Jūs to, ar ne, elitas visais laikais buvo, yra ir bus. Dar tada, kai žmonės, apsigaubę kailiais, gyveno urvuose, elitas jau buvo – genties vadas, žynys-žolininkas, senelis išminčius ir t.t. Net nesinori plėtoti šios temos, nes prieš daugiau kaip du tūkstančius metų toks Aristotelis savo veikale “Politika” yra viską tobulai nupasakojęs. Aš geriau už jį tikrai nesugebėsiu 🙂
Tačiau Elito KOKYBĖS problema išties egzistuoja. Ir ne tik Lietuvoje, bet ir Vakaruose, Rytuose, Pietuose ir Šiaurėje. Kas šiandien yra tas vadinamasis elitas? Jei trumpai ir aiškiai, tai galima atsakyti, pacituojant gerb. filosofą A.Šliogerį: “…padugnės apsiskelbė elitu…”. Ir čia jis velniškai teisus! Jei viduramžiais visokie cirkininkai ir palūkininkai buvo laikomi visuomenės dugnu, o jų “verslai” prilyginami niekingam ant dorybės ribos balansuojančiam užsiėmimui, tai šiandien visame pasaulyje ta grupė žmonių yra aukščiausioje pagarboje. Skirtumas tik tas, kad jie save vadina ne cirkininkais, o “šou psaulio žvaigždėmis”. Ir ne palūkininkais, o “bankininkais”. Ar jaučiate, koks “salto mortale” įvyko?..
P.S. Atleiskite, tingiu plėstis. Čia platesnės studijos (ar bent jau straipsnio) tema 🙂
O kad politikos elitu save įvardijantys žmonės ne skaldytų, bet vienytų savo valstybės gyventojus! savanaudiškumas užkrėtęs daugelį jų. Kai du lietuviai, o trys partijos, nerandama išeičių, nes nėra kada ieškoti – laikas paeina vienas kito barzdą bepešiojant. Kai kurios problemos atsirado kartu su savos valstybės atsigavimu, tačiau metai po metų apauginamos samanomis. O kai išlenda iš po akmens ne gyvatė, bet slibinas, virkauja ne tik kairė, dešinė, bet ir kiekvienas iš čia gyvenančių. Dorų ir sąžiningų vedlių stygius, atsakomybės stygius yra daug baisesnis, negu skurdas. Ar yra mokslo įstaiga, kuri gali kartu su diplomu ir sertifikatą apie lojalumą savo kraštui išduoti? Nuo priešų ne vienos kartos beraščiai savimi laisvę gynė, gi dabar visų prabų mokinti ir permokinti ne Tėvynei duoti, bet sau atsiplėšti ateina. Reikia vienytis tiems, kuriems dar skauda šitie reikalai, sudėti idėjas , suvienyti jėgas, nes laikas nelaukia. Kas, jeigu ne mes?!
Štai dar vienas Lietuvos griovėjų opusas:
http://www.lrytas.lt/-13460755561346071438-konservatorių-politikos-komitetas-siūlo-išeiviams-leisti-balsuoti-per-savivaldos-rinkimus.htm
Broliai dvyniai
Kas jiems vienodai patarinėja prieš rinkimus?
Prieš 2008 Seimo rinkimus KAM Ministras Olekas pirko senus laivus.
http://www.ve.lt/naujienos/lietuva/lietuvos-naujienos/j-oleko-nupirkti-laivai-galejo-buti-sunaikinti/
Dabar vietoj renovacijos , Juknevičienė perka malūnsparnius.
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/del-sraigtasparniu-isigijimo-susiriejusi-vyriausybe-tures-dar-karta-apsispresti.d?id=59388789
Manau čia viskas taip apibendrintai ir surašyta (konkrečių faktų buvo minėta aukščiau):
Straipsnis:
Lietuva po Kubilizmo žlugimo
http://www.komentaras.lt/?p=22224
Man patinka Mariaus mintys.Kalba apie skaudžius ir aktualius klausimus,žvelgia į juos šviesiai ir perspektyviai.Lietuvai labai reikia regijonų atgaivos,jų gyvibingumo, jaunimo užimtumo,šviesuomenės juose.Tik tas žodis “elitas”manau prarado savo prasmę ,todėl gal ir nenaudotinas.
“Lietuvai labai reikia regijonų atgaivos,jų gyvibingumo, jaunimo užimtumo,šviesuomenės juose.”
Tai ką Marius rašė visu straipsniu, tu parašei vienu sakiniu 🙂
Būtų malonu, jei išdėstytum kaip įgyvendinti. Beje, laaabai priekabiai perskaityčiau tavo sumanymą 🙂
Negražu priekabiauti-būti priekabiam:)
Jei rimtai, tai ne kartą buvau nuklydus į apmąstymus ko reikėtų kad lietuviškas kaimas ir miesteliai atsigautų.Galėčiau pasidalinti mintimis,bet šiandien jau nesinori leistis į ilgą kelionę per rasotą pievą.
Jau net bloga darosi, kai diskusijoje pranešama apie “rasotą pievą”. Va čia ir yra raktas, kad jokie svajokliai tautininkai niekada nepateks į Seimą, nes juodas darbas, ideologijos kūrimas, kuriai savo gyvenimą paskyrė a. a. Mečislovas Treinys – ne jūsų nosiai, jums atrodo, kad galima ką nors “iš naujo” išgalvot, steigt universitetą Balbieriškyje, kurt valstybines įmones… Gal vyrai paskaitykit krizę suvaldžiusių konservų programą ir nustokit kliedėję tautiško idiotizmo svaigimu?
KK rašo Lietuva po Kubilizmo režimo
Vilis Normanas
Pirmas mane nustebinęs, o gal net šokiravęs dalykas – atviras, kaip pūliuojanti žaizda, skurdas. Kažkada stiprią pramoninę infrastruktūrą sukūręs miestelis dabar priminė likimo valiai paliktą benamį. Kad jo žmonės vargšai – matėsi iš tolo. Tačiau čia vaikštinėjo vargšai, benamiai ir alkoholikai, kurie jau nuo ryto vos pastovėjo ant kojų. Žmonės pardavinėjo uogas, grybus, pieno produktus. Moterų veidai išdavė pomėgį alkoholiui. Per valandą suskaičiavau kelis padoriau atrodančius žmones (į didžiausią prekybos centrą miestelyje rinkosi tikrai ne tik socialiai remtini asmenys).
Juokingiausia, kad žmones, kurie bando minimaliai užsidirbti pardavinėdami uogas ar grybus, nuolat vaikė policija. Akivaizdu, kad šita „teisingumo“ tarnyba, nuolat besiskundžianti dėl finansavimo trūkumo, neturi ką veikti.
Praleidęs pusę dienos, vaikščiodamas šio mietelio gatvėmis, pastebėjau dar vieną keistą dalyką – čia nėra jaunų žmonių. Didžioji dalis – visai senyvo amžiaus žmonės, arba moksleiviai. Tarpinė grandis, kuri iš esmės yra svarbiausia, nes sukuria didžiąją dalį gerovės, neegzistuoja. Po Kubilizmo režimo visi darbingi žmonės vergauja užsienyje. Šlovė kubiloidams!