Penktadienis, 11 liepos, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Mokslas Technika ir technologijos

Molėtiškis moksleivis savo sukurtu zondu nufotografavo Lietuvą iš stratosferos (nuotraukos, video)

Jonas Vaiškūnas, www.alkas.lt
2012-02-06 23:08:50
2
Molėtiškis moksleivis savo sukurtu zondu nufotografavo Lietuvą iš stratosferos (nuotraukos, video)
Ernestas Kalabuckas | asmen. nuotr.
Ernestas Kalabuckas

Pernai rugpjūčio 15 d. molėtiškis 12-tokas  Ernestas Kalabuckas iš Joniškio miestelio į artimąjį kosmosą paleido savo sukonstruotą meteorologinio baliono keliamą zondą. Įtaisą su filmavimo ir fotografavimo technika į 30 km. aukštį iškėlė savadarbis meteorologinis balionas.

E.Kalabuckui pavyko ne tik iškelti zondą į stratosferą, tačiau ir jį susigrąžinti. Nusileidęs zondas buvo surastas, tad fotoaparatų ir filmavimo kameros užfiksuota informacija sėkmingai pasiekė Žemę.

Ernestas besidomintis elektronika ir technika nuo 13-os metų sako, kad „mintis nufotografuoti Lietuvą iš kosmoso kilo kai buvau vos 15-kos. Ir dėl to labai džiaugiuosi – kuomet esi dar vaikas, viskas gyvenime atrodo labai paprasta, viskas įmanoma. Jei viskas būtų susiklostę kiek kitaip, abejoju ar būdamas suaugęs, būčiau padaręs kažką panašaus.Dabar į daugelį dalykų žiūriu truputį kitaip ir tikiuosi, kad mano mąstymas niekada nepasikeis“.

„Man norėjosi prie baliono, kuriuos leidžia meteorologai, prikabinti fotoaparatą ir pabandyti gauti nuotraukas iš didelio aukščio. Žinojau, kad tokiame aukštyje jau matosi mūsų planetos išlinkimas ir atmosfera labai reta, tad dangus jau visiškai juodas, o Žemę dengiantis atmosferos sluoksnis atrodo ryškiai mėlynas…“,  – sakė jaunasis konstruktorius.

„Savo projektą pavadinau „Glory“ vardu. Projekto esmė buvo tokia: prie didelio helio pripildyto baliono pririšti fotoaparatą. Balionas turėjo pakelti fotoaparatą į daugiau nei 30 km aukštį. Tokiame aukštyje tvyro maždaug –60 °C šaltis ir sklinda stipri ultravioletinė Saulės spinduliuotė, tad sąlygos panašios kaip atvirame kosmose,” – pasakojo Ernestas.

Projektui buvo reikalinga ši įranga: fotoaparatas su specialia valdymo sistema, zondo padėties stebėjimo įranga, saugaus nusileidimo sistema, maitinimo šaltinis visai įrangai, kuri neturėjo sverti daugiau nei 2 kg., mat tiek iki reikiamo aukščio tegali iškelti meteorologinis balionas.

Moksleivis viską gamino pats. Informaciją rinko internete, ir tik kai kurias schemų dalis rado detalių specifikacijose, tačiau kaip viską tarpusavyje susieti, sujungti, kaip pagaminti montažines plokštes, kaip viską sumontuoti ir kaip išsiversti turimomis priemonėmis, galvojo ir sprendė pats.

2009 rugsėjo mėnesį buvo surengtas zondo „Glory I“ startas. Pirmas bandymas buvo šiek tiek nesėkmingas, mat pakilęs balionas nusileido už Baltarusijos sienos, tad projekto sumanytojui nuotraukų pamatyti taip ir nepavyko.

Leisdamas antrąjį zondą „Glory II“  E.Kalabuckas, pasimokęs iš pirmojo projekto klaidų,  padarė nemažai techninių patobulinimų. Be kita ko buvo patobulinta ir zonde sumontuota vaizdo fiksavimo įranga. Šį kartą buvo sumontuotas jau ne vienas, o du fotoaparatai, fiksavę vaizdą kas 5 ir kas 11 sekundžių, be to prie zondo pagrindo buvo pritvirtinta ir nedidelė filmavimo kamera.

Pasimokęs iš pirmojo zondo nesėkmingo nusileidimo, E. Kalabuckas atrado būdą pakankamai tiksliai prognozuoti būsimą zondo nusileidimo vietą.

2011 08 15 „Glory II“ zondo paleidimo stebėti  susirinko Ernesto draugai ir giminės.

Ernestas atliko visus parengiamuosius darbus: įjungė reikiamą įrangą, užhermetino iš putplasčio pagaminto zondo korpusą, patikrino nusileidimui skirtą parašiutą, meteorologinį balioną pripildė vandenilio dujų ir… paleido. O pats jaunasis konstruktorius su draugais leidosi į kelionę automobiliais – gaudyti į Žemę grįšiančio zondo.

Kaip ir buvo numatyta, 30 km. aukštyje susprogus helio balionui, zondas po 2 valandų ir 10 minučių skrydžio sėkmingai pasiekė Žemę, kaip ir buvo numatyta, pievose tarp Anykščių ir Utenos.

„Pasiėmę zondą laimingai grįžome ir puolėme prie kompiuterio nekantraudami įsitikinti, ar misija buvo sėkminga. Perkėlus visus duomenis į kompiuterį paaiškėjo, kad pagrindinis fotoaparatas buvo padaręs 2092 nuotraukas, o atsarginis – 1023. Vaizdo kamera buvo užfiksavusi 23 minučių trukmės skrydžio įrašą. Viskas kaip ir planuota… Pamačius nuotraukas, apėmė neapsakomas džiaugsmas. Supratau, kad mano vaikystės svajonė – gauti Lietuvos nuotraukas iš kosmoso – išsipildė. Jausmas nepakartojamas, kai suvoki, kad kadrai, kuriuose matomas kosmoso juodumas, žemės išlinkimas ir mėlynas atmosferos sluoksnis, padaryti mano sukurtos įrangos, o ne kokio nors NASA erdvėlaivio“, – džiaugėsi Ernestas.

„Manau, kad iš daugelio išsiskiriu tik dviem savybėmis. Pirma, esu gana pedantiškas. Ypač tose srityse, kurios man patinka. Kartais tai labai padeda, o kartais atima daug laiko, nes per daug energijos iššvaistau tam, ką galima padaryti daug paprasčiau. Antra, jei kokia nors idėja šauna į galvą, greitai užsidegu ir skubu ją įgyvendinti čia ir dabar. Nemėgstu nieko atidėti, nes dažnai būna, kad po kurio laiko dingsta tas pradinis azartas. Man nuobodu užsisėdėti kažkokioje siauroje srityje, visada noriu kažko naujo.

Esu išbandęs daugybę dalykų ir, rodos, kiekvieną kartą atsiranda vis įdomesnis, todėl neturiu konkrečios mėgstamiausios srities. Tačiau kryptis aiški – elektronika, kompiuteriai, fizika, astronomija, aviacija ir pan. Kurdamas įvairiausius prietaisus, darydamas eksperimentus, puikiai praleidžiu laiką, todėl tikiuosi, kad mano norai išliks tokie patys ir tuo džiaugsiuosi visą gyvenimą“, – apie save ir savo pomėgį rašo, šiemet pirmuosius metus Vilniaus Universitete Telekomunikacijų fiziką ir elektroniką studijuojantis, Ernestas Kalabuckas savo sukurtoje internetinėje svetainėje www.glory.lt.

Tinklapio glory.lt, o gal ir savo paties gyvenimo obalsiu, Ernestas Kalabuckas pasirinko prieš 2500 metų graikų filosofo Sokrato ištartus žodžius:

„Žmogus privalo pakilti virš Žemės – į patį atmosferos viršų ir dar aukščiau – tik taip jis visiškai suvoks pasaulį, kuriame gyvena“.

Žiūrėkite zondo „Glory II“ nufilmuotą video reportažą iš www.glory.lt:

[videoplayer file=”https://alkas.lt/uploads/2012-02-06-moksleivis-savo-sukonstruotu-zondu-nufotografavo-lietuva/GLORY-II-paleidimas.flv” image=”https://alkas.lt/uploads/2012-02-06-moksleivis-savo-sukonstruotu-zondu-nufotografavo-lietuva/glory-II.jpg” /]

 

Žiūrėkite fotoreportažą iš įvykio vietos,nuotraukos E.Kalabucko, www.glory.lt:

Balionas
Parašiutas
Zondo korpusas
Zondo korpusas
Zondo korpusas su įranga
Zondas
Zondo fotoaparatai
Pasiruošimas „Glory II“ paleidimui
Pasiruošimas „Glory II“ paleidimui
Pasiruošimas „Glory II“ paleidimui
Pasiruošimas „Glory II“ paleidimui
Pasiruošimas „Glory II“ paleidimui
Pasiruošimas „Glory II“ paleidimui
Pasiruošimas „Glory II“ paleidimui
Pasiruošimas „Glory II“ paleidimui
Pasiruošimas „Glory II“ paleidimui
Pasiruošimas „Glory II“ paleidimui
Startas
Startas
Startas
Stebėjimas
Stebėjimas
Pirmyn ieškoti besileidžiančio zondo
„Glory II“ nuotrauka

1 2 3 ►

 

Daugiau apie Ernesto Kalabucko projektą „Glory“ skaitykite svetainėje www.glory.lt

Spausdinti 🖨

Nėra susijusių.

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. Jonas Vaiškūnas says:
    13 metų ago

    Šaunuolis. O Steponavičius su Putinaite vis dar netiki, kad Lietuva pajėgi žengti į kosmosą. Gerai, kad kosminę programą iš jų atėmė ir perdavė Ūkio ministerijai.

    Atsakyti
    • tikras lietuvis says:
      13 metų ago

      Tikrai – šaunus vaikinas, parodęs nekuriems valdžioje kur blezdingos žiemavoja. 🙂

      Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Istorinio Lietuvos partizanų pasiuntinių į Vakarus susitikimo vieta – restoranas „Berns“, Berzelii park, Stokholmas
Kultūra

Ar žinote, kur Švedijoje slypi Lietuvos istorijos pėdsakai?

2025 07 11
Abiturientai
Lietuvoje

Abiturientams, norintiems pradėti karjerą iškart po studijų, siūloma rinktis kolegijas

2025 07 11
Žvejyba
Lietuvoje

Svarbūs pokyčiai žvejybos sektoriuje: atnaujintas Žuvininkystės įstatymas

2025 07 11
Lietus
Gamta ir žmogus

Lietūs tikrina kelininkų budrumą

2025 07 10
Kultūros ministerija
Lietuvoje

Ministerija parengė tvarką dėl Sovietų karių palaikų perkėlimo

2025 07 10
Valstybės kontrolė
Lietuvoje

Valstybės kontrolė: pilietinio pasipriešinimo mokymai turi būti prieinamesni

2025 07 10
Andrius Vyšniauskas
Lietuvoje

Buvęs Seimo narys A. Vyšniauskas pripažintas kaltu dėl korupcinių nusikaltimų

2025 07 10
Gintautas Paluckas
Lietuvoje

Liberalai jau 7-ą kartą į frakciją kviečią G. Palucką

2025 07 10

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Jonas apie Įsibėgėja darbai kelyje Vilnius–Utena
  • Jonas apie Nacionalinis susivienijimas: Čekiukų skandalas – Prezidento principingumo testas
  • Rimgaudas apie Archeologiniai radiniai pildo Zapyškio istorijos dėlionę
  • Jonas apie Teismui perduota byla dėl A. Ramanauskui–Vanagui atminti skirto paminklo išniekinimo

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • LNM Istorijų namuose – šeimų savaitgalis: nuo karūnų gaminimo užsiėmimų iki dvaro šokių
  • Ar žinote, kur Švedijoje slypi Lietuvos istorijos pėdsakai?
  • Abiturientams, norintiems pradėti karjerą iškart po studijų, siūloma rinktis kolegijas
  • Svarbūs pokyčiai žvejybos sektoriuje: atnaujintas Žuvininkystės įstatymas

Kiti Straipsniai

J. Vaiškūnas. Diena kai pabunda miegantys broliai

J. Vaiškūnas. Diena kai pabunda miegantys broliai

2025 07 10
„ChatGPT“

„ChatGPT“ jau gali atspėti, kur daryta jūsų nuotrauka

2025 06 14
Visuomenininkai ragina pasirašyti už NT mokesčio įstatymo pataisas, kad gyventojų būstai būtų neapmokestinami

Visuomenininkai ragina pasirašyti už NT mokesčio įstatymo pataisas, kad gyventojų būstai būtų neapmokestinami

2025 06 08
Homoseksualizacija | Alkas.lt koliažas

J. Vaiškūnas. R. Jankūnas: Kas kalba Lietuvos vardu?

2025 06 02
Zigmas Vaišvila | alkas.lt koliažas

Z. Vaišvila. VRK sprendimas atsisakyti registruoti referendumą ginantį piliečių nekilnojamąjį turtą apskųstas teismui

2025 05 29
Derybos?

J. Vaiškūnas. Stambulo derybos: politiniai burtažodžiai plėšrūnų elgesio nekeičia

2025 05 17
Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

J. Vaiškūnas. Gegužės danguje – Jupiteris, Aušrinė bei… nelaukti reginiai

2025 05 12
Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt koliažas

J. Vaiškūnas. Kam naudingas KGB bendradarbių sąrašų įslaptinimas: Lietuvos valstybei ar Kremliui?

2025 05 11
Jorė 2025

Nuvilnijo pavasario žalumos ir baltiškos dvasios atgimimo banga: 29-oji Jorė Kulionyse

2025 05 07
Vasara, moters veidas

Ką geba atskleisti mūsų veidas?

2025 05 03

Skaitytojų nuomonės:

  • Jonas apie Įsibėgėja darbai kelyje Vilnius–Utena
  • Jonas apie Nacionalinis susivienijimas: Čekiukų skandalas – Prezidento principingumo testas
  • Rimgaudas apie Archeologiniai radiniai pildo Zapyškio istorijos dėlionę
  • Jonas apie Teismui perduota byla dėl A. Ramanauskui–Vanagui atminti skirto paminklo išniekinimo
  • Mikabalis apie Archeologiniai radiniai pildo Zapyškio istorijos dėlionę
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Šalies bibliotekos kviečia į virtualius susitikimus su kultūros ir meno žvaigždėmis

Šalies bibliotekos kviečia į virtualius susitikimus su kultūros ir meno žvaigždėmis

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai