www.valstietis.lt
Žalioji arbata gerina širdies kraujagyslių funkcijas, turi teigiamą poveikį dantims ir padeda išsaugoti grožį. Lietuvos gyventojams per dieną rekomenduojama išgerti apie keturis žaliosios bei baltosios arbatos puodelius, siekiant gerinti sveikatą. Tokius rezultatus pateikė Latvijos komunikacijos ir tyrimų agentūra „ A.W.Olsen & Partners” .
Arbata ir sveikata
„Lipton arbatos instituto“ tyrimai rodo, kad reguliarus arbatos gėrimas mažina širdies ligų, insulto ir miokardo infarkto riziką. Teigiamas efektas pastebimas vartojant 3 ir daugiau arbatos puodelių per dieną.
Tokį efektą nurodo ir Lietuvos ekspertai. „Žalioji arbata mažina senyvo amžiaus žmonių arterinį spaudimą. Japonijoje atliktas žymus tyrimas parodė, kad reguliarus arbatos vartojimas, ne mažiau trijų žaliosios arbatos puodelių per dieną, mažina insulto vystymosi riziką. Ypač šis efektas pastebimas tarp moterų“,– sako šeimos gydytoja Viktorija Andrejevaitė, pridurdama, kad žalioji arbata labiausiai rekomenduojama tiems, kuriems dėl didelio kofeino kiekio neleistina kava.
Nauji tyrimai liudija, kad arbata turi teigiamą poveikį ir dantų sveiktai. „Žalioje arbatoje esantis taninas naikina bakterijas, kenkiančias dantims ir dantų emalei. Žalioji arbata turi fluoro, stiprinančio dantis ir dantenas. Todėl karieso profilaktikai rekomenduojama reguliariai gerti arbatą“,– pastebi stomatologė Nomeda Miknevičienė.
Specialistai atkreipia dėmesį ir į arbatos teigiamą poveikį žmogaus išorei. „Žalioji arbata padeda ilgiau išlaikyti jauną ir gražią odą, lėtina jos senėjimo procesą ir gerina odos spalvą. Todėl arbatos ekstraktas yra plačiai naudojamas kosmetikos gamyboje: kremuose, šveitikliuose, losjonuose, kaukėse ir šampūnuose“,– pažymi „Art of beauty“ kosmetologė Renata Polujanskaja.
„Lipton arbatos instituto“ duomenimis, arbata be pieno ir cukraus yra nekaloringa. „Arbata yra naudingas gėrimas žmonėms, kontroliuojantiems savo svorį ir ribojantiems cukraus vartojimą. Azijoje atlikti tyrimai parodė, kad žalioje arbatoje esantis katechinas mažina riebalų kaupimąsi, ypač juosmens srityje“,– pastebi „Lipton arbatos instituto“ atstovė Solone Naveos.
Lietuviai privalo reguliariai gerti arbatą
Ekspertai pastebi, kad Lietuvos gyventojams yra itin naudinga gerti žaliąją bei baltąją arbatą dėl kelių priežasčių. „Pavyzdžiui, mūsų šalyje, plačiai paplitusios širdies kraujagyslių ligos“,– pastebi „Vilniaus dietologijos centro“ gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė.
„Lietuvoje vis daugėja žmonių, gyvenančių streso būsenoje, kuri skatina įvairių ligų atsiradimą. Todėl visi norintys būti sveiki turėtų gerti arbatą“,– sako kosmetologė Renata Polujanskaja.
Iki 4 puodelių per dieną
Žmogus per dieną privalo išgerti apie 2 litrus skysčių. „Verta atminti, kad sultys, saldinta arbata, kava, sriuba, pienas ir kiti skystieji produktai nėra būtinų skysčių šaltinis. Todėl arbata be cukraus yra puiki vandens alternatyva“,– pastebi gydytoja dietologė E. Kliukaitė, pridurdama, kad žalioji arbata – skanus gėrimas, todėl dienos reikiamų skysčių kiekį galima gauti geriant ne tik vandenį, bet ir nesaldintą arbatą.
Ekspertai siūlo išgerti iki 4 žaliosios ar baltosios arbatos puodelių per dieną. Kosmetologė R. Polujanskaja pastebi, kad dėl kofeino kiekio nerekomenduojama gerti daugiau 3-4 puodelių per dieną. Verta atminti, kad arbatoje kofeino kiekis yra mažesnis nei kavoje (vienos porcijos 50 mg lyginant su 100 mg kavoje). Arbata suteikia žvalumą ir nekelia priežasčių nerimauti dėl sveikatos.
„Lipton arbatos instituto“ duomenimis nekenksmingas kofeino kiekis yra nuo 38 iki 400 mg per dieną, kas prilygsta 1-8 arbatos puodeliams per dieną. Arbatą rekomenduojama gerti ne valgio metu.
Siekiant maksimalaus baltosios ir žaliosios arbatos vartojimo efekto, verta žinoti kaip arbata derinama su kitais produktais. „Organizmui bus naudingiau, jei greta arbatos gėrimo valgysite gausų maistinėmis savybėmis maistą: daržoves, vaisius, varpinius augalus, riešutus, neriebius rūgščius pieno produktus, žuvį. Žalioji arbata mažina geležies įsisavinimą. Todėl žmonėms, linkusiems į žemą geležies kiekį, pavyzdžiui, nėščioms moterims, paaugliams, nerekomenduojama gerti arbatą kartu su geležimi prisotintais produktais: mėsa, paukštiena, žuvimi, daržovėmis (brokoliai, burokai, moliūgai, kopūstai ir kt.), vaisiais (apelsinai, citrinos), grūdais“,– pasakoja gydytoja dietologė E.Kliukaitė.
Kas žino, kas nežino, bet žalia arbata – moksliškai įrodytas sveikatos šaltinis.
Tiems, kurie mėgsta žalią arbatą: http://www.zaliaarbata.lt
Japoniška žalioji arbata. O kas svarbiausia – tikra, natūrali ir be jokių neaiškių priedų 😉 Pasižymi ypač puikiomis skoninėmis savybėmis 😉