Č. Iškauskas. Džo Baidenas – „konservatorius liberalo kailyje“ (27)

Česlovas Iškauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Česlovas Iškauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Visiškai sutiksiu, jeigu pavadinimo gale padėsite klaustuką. Koks 46-asis JAV prezidentas konservatorius ir koks jis liberalas? Tai svarstytina. Bet tai, kad Džo Baidenas (Joe Biden) laimėjo rinkimus, tepalikęs Donaldui Trampui (Donald Trump) vos vieną kadenciją Baltuosiuose rūmuose (taip jis tapo pirmuoju vieną kadenciją išbuvusiu prezidentu nuo 1992 m. Džordžo Bušo (George H. W. Bush), liudija, kad amerikiečiai, tiesa, po ilgų, vis dar nesibaigiančių antklodės tampymų į visas puses, pasirinko šią, vyriausią iš visų Amerikos prezidentų, asmenybę.

Antklodės tampymas tęsis

Taip apibūdintas D. Baidenas man kelia analogiją su… Lietuvos politinių jėgų laimėjimu 13-ojo nuo 1918 m. Seimo rinkimuose. Juk ir juose pergalę šventė konservatoriai, apsisiautę liberalų mantija, kitaip sakant, susidarė dešiniojo centro dauguma. Kiek vieni yra konservatoriai ir dar dešinieji, kiek kiti liberalai ir dar kairieji – sunku įvertinti. Jų vertybinės nuostatos ir veiksmai tiek susipainiojo, kad tūlam rinkėjui jų neatskirti. O gal ir nereikia. Matysime, kaip ši TS-LS-LP įgyvendins savo koalicijos sutartį, kurią pasirašė pirmadienį.

Bet grįžkime prie skandalingo lapkričio Jungtinėse Valstijose. Drama nesibaigia, nes D. Trampas nosies nenukabina: jis skųs teismams galutinius rinkimų rezultatus. Apie šį amerikietiško sukirpimo oligarchą – atskira kalba. Paprastai pajutę pralaimėjimą politikai tai pripažįsta ir pasveikina nugalėtoją. Amerika garsėja džentelmeniškumu, tačiau D. Trampui toli iki jo: jis nenuilsdamas kartojo, jog būtent jis rinkimų laimėtojas, o ir po D. Baideno pergalės gimtojoje Pensilvanijoje, šaukia, kad „rinkimai toli gražu nesibaigė“.

Iš tiesų, formalumai dar tęsis. Galutiniai rezultatai bus paskelbti tik gruodžio 8 dieną – po visų teismų ir biuletenių perskaičiavimų. Paskui gruodžio 14-ąją juos tvirtins 538 rinkikų kolegija, o jau kitų metų sausio 6 d. naujai išrinktas Kongresas paskelbs 46-ąjį Amerikos vadovą. Gi sausio 20-ąją, lygiai vidurdienį, įvyks prezidento priėmimo iškilmės. Per tuos keletą mėnesių nubėgs dar daug vandens, kurį drums su pralaimėjimu nesusitaikantis respublikonų atstovas.

Ligos, nesėkmės, netektys…

D. Baidenas yra solidaus amžiaus politikas. Lapkričio 20-ąją jam sueis 78-ri. Jis trimis su puse metų vyresnis už savo priešininką. Pilna jo pavardė – Džozefas Robinetas Bidenas (Joseph Robinette Biden). Nemažai politiko patirties jis įgavo 8-rius metus (2009 – 2017) būdamas JAV viceprezidentu šalia Barako Obamos (Barack Obama), o prieš tai net 36-rius senatoriumi nuo Delavero, dirbo užsienio reikalų komiteto pirmininku. Šio miesto universitete jis įgijo istoriko bei politologo, o Sirakūzų – teisininko specialybę. Tuo metu, 1991-aisiais, jis pasisakė už NATO galios didinimą Rytų Europoje, taip pat Baltijos šalyse.

Gimė katalikų šeimoje Skrentone (Pensilvanijos valstija), buvo vyriausias iš keturių vaikų, iš kurių tik viena sesuo Valerija (Valerie). Tėvai turėjo airių, prancūzų kraujo ir buvo naftos verslo atstovai Baltimorėje bei Merilende. Jie nebuvo labai turtingi, priklausė viduriniąjai klasei.

Nuo mažų dienų D. Baidenas turėjo problemų su kalba. Jį kankino mikčiojimas (disfemija). Tik po mokyklos, padedamas logopedų ir pats prieš veidrodį kartodamas airių poetų eilėraščius, pamažu atsikratė šio negalavimo. Tačiau ir vėliau užsikirtimų pasitaikydavo.

Jo biografijoje rašoma, kad amžininkai jį vadina ne tik politikos veteranu, bet ir „gaffe machine“ – „klaidų mašina“ (angl. gaffer – seniokas, tėvukas; neigiama prasme – nukriošėlis). Mat, jo kalbose vis dažniau pasitaikydavo įvairių apsirikimų, klaidelių. Jo kritikai demokratą gaudydavo ne taip pasakius, apsirikus ar supainiojus vardą, faktą, datą. Antai, 2007 m. kalbėdamas apie B. Obamą jis pavadino pirmu žinomu afroamerikiečiu, kuris yra skaidrus ir aiškiai reiškiantis savo mintis. Šių metų vasarį D. Baidenas suklydo, pažadėjęs kovoti ne dėl prezidento posto, o dėl senatoriaus vietos, ir po to nepasitaisė. Jau būdamas kandidatu į JAV prezidentus susitikime su savo šalininkais, kurį transliavo CNN, jis anūkės Natalijos (Natalie) vardu pavadino mirusį sūnų, bet tą kartą pasitaisė. „Tai mano sūnus Bo (Beau)“, – apkabindamas anūkę tarė politikas. Kai ši pakreipė galvą ir pažvelgė į senelį, jis lyg niekur nieko pasitaisė: „Tai mano anūkė Natalija“. Minia suprato šią klaidą ir džiugiai plojo politikui…

Beje, jo pirmoji žmona Neilija (Neilia) ir vienerių metų sūnus Amis (Amy) 1972 m. pabaigoje žuvo autokatastrofoje, o du sūnūs susižalojo. Sakoma, kad tai 30-mečiui senatoriui nepridėjo sveikatos. Be to nuo smegenų vėžio 2015 m. mirė ir sūnus Bo… O ir pats D. Baidenas 1988 m. patyrė aneurizmos operaciją, paskui sirgo plaučių embolija, tad senatorius ligoninių palatose praleido septynis mėnesius…

Jo klaidos tęsėsi. Šiemet spalį Trampą jis pavadino Džordžu, turėdamas galvoje Džordžą Bušą jaunesnįjį (George Bush). Dar anksčiau jis supainiojo mirčių nuo COVID-19 skaičių JAV.: pasakė „200 milijonų“, kai turėjo būti „200 tūkstančių“…

Bet D. Baideno asmeninis gydytojas tvirtina, kad kandidatas „sveikas ir aktyvus“, jis neturi „jokių ligų ar sveikatos pažeidimų, kurie gali sutrukdyti tapti Amerikos administracijos vadovu“.

Kalifornijos universiteto psichiatras Heraldas Makvairas (Gerald Maguire), kuris taip pat yra Nacionalinės mikčiojimo asociacijos pirmininkas, 2019 m. laikraščiui „Los Angeles Times“ teigė, kad mikčiojimas atsiranda iš įtampos, atsidūrus prieš žiūrovus, atsakingu metu ar jaučiant per didelę atsakomybę už savo žodžius, bet šis sutrikimas išgydomas. Mokslininkas sakė, kad D. Baidenas dažnai užsikerta ties garsu T…

Būsimasis prezidentas savo trūkumų ir neslepia. Juk jis pats save vadindavęs „nelemtų klaidų mašina“…

D. Baidenui nesutrukdė ir kitos nesėkmės. Jo štabas nepajėgė išvyti respublikonų iš Senato ir į Kongresą gražinti demokratų daugumą. Tiksliai dar nežinoma, bet, atrodo, ji nepatraukė savo pusėn rinkėjų afroamerikiečių, nors dirbo su B. Obama, ir moterų, nors ir pritarė judėjimui #MeToo. D. Trampo šalininkai iki šiol mojuoja naujojo prezidento klaidomis: jis buvo apkaltintas seksualiniu smurtu dar 1993 metais, nederamai atsiliepė apie juodaodžius, ginčijo juodaodžių rasinį tikrumą. Jis šiek tiek pasitaisė, kai palaikė masinius judėjimo Black Lives Matter protestus, bet tik todėl, kad D. Trampas prieš juos metė galingą policijos armiją… Didelį palaikymą jis pelnė, kai viceprezidente paskelbė Jamaikos ir Indijos šaknų turinčią 56-rių teisininkę Kamalą Haris (Kamala Harris) – pirmąją juodaodę viceprezidentę Amerikos istorijoje.

Tuo tarpu priešininkai skaičiuoja ir jo silpnas vietas. Pavyzdžiui, jiems kliūna sūnaus Hanterio nuotykiai, jam dirbant JAV naftos ir dujų kompanijoje „Burisma“ Ukrainoje. Įtariama, kad 2016 m. demokratas per savo sūnų tuometiniam šalies prezidentui Petro Porošenkai siūlė milijardą dolerių, kad būtų atstatydintas prokuroras Viktoras Šokinas, tyręs šią bylą. Tas pats Hanteris, jau dirbdamas Kinijoje, neatsargiai paliko savo kompiuterį remonto dirbtuvėje, o jame buvusiame diske rasti pedofilinio pobūdžio vaizdo įrašai, taip pat įvairūs duomenys apie tėvo remiamas kompanijas…

Viską sudėjus D. Trampui turėjo nušvisti ateities saulė, tačiau…

Taisys Trampo klaidas?

Kokie darbai pirmiausia laukia D. Baideno? Manoma, kad jis grąžins Ameriką į Pasaulio sveikatos organizaciją, atnaujins sąjunginius santykius su NATO ir ES, panaikins D. Trampo įvesta draudimą imigruoti iš JAV iš Artimųjų Rytų šalių, leis tarnauti kariuomenėje vadinamaja „genderine disforija“ negaluojantiems vyrams ir moterims, gražins šalį į Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos. Kitaip sakant, visos šios permainos palankios tiek pasauliui, tiek Europai, tiek Lietuvai.

Žinoma, tai tik pažadai, spėlionės. Gali būti, kad vyresnio amžiaus prezidentui pritrūks ryžto ir jėgų priešintis Kongreso respublikonams, bet tikimasi, kad šis politinio centro ir viduriniosios visuomenės atstovas bent jau išvengs 46-ojo šalies vadovo agresyvios ir grasinančios iškalbos ir atkurs 45-ojo „nuosaikiojo centro“ prezidento nuotaiką.

Maskva nesidžiaugia D. Baideno pergale. D. Trampas ir buvo sunkiai nuspėjamas bei šiurkštus savo pasisakymais, tuo metu demokrato santykis su kitu Šaltojo karo laikų pasauliu yra griežtesnis. Prieš pat rinkimus CBS kanalui D. Baidenas pareiškė: „Manau, kad šiuo metu didžiausią grėsmę Amerikai, turint omenyje pastangas pakirsti mūsų saugumą ir mūsų aljansus, kelia Rusija“. Tuo tarpu Kiniją jis įvertino tik kaip varžovę. Anksčiau jis ne kartą pareiškęs, jog, jei taps prezidentu, Maskva sumokės už kišimąsi į rinkimus Jungtinėse Valstijose.

Bet kai kurie Rusijos žinovai įžvelgia ir palankumo ženklus. Pavyzdžiui, santykių gerinimas su ES reikštų atsisakymą daryti spaudimą dėl „Nord Stream-2“ statybos. D. Baideno požiūris leistų kelti pasaulines naftos kainas, o tai sustiprintų Rusijos rublį. Be to jis yra ginkluotės priežiūros šalininkas, tad atsivertų galimybės atnaujinti trečiąją Puolamosios ginkluotės mažinimo sutartį (PGMS-3).

Lietuva santūriai džiaugiasi…

Ką laimės Lietuva išrinkus prezidentų šį demokratą? Spėlionių daug, bet apžvalgininkai kone vieningai tvirtina, kad prie D. Baideno bus mažiau neapibrėžtumo – tiek tarptautinėje prekyboje, tiek energetikoje, tiek saugumo srityje. Bet viskas priklausys nuo JAV santykių su NATO ir ES bei Rusija. Kadenciją baigęs prezidentas V. Adamkus sakė, kad išrinktasis prezidentas „yra aiškiau ir ryškiau pasisakęs dėl Baltijos valstybių, net ir Lietuvos, išskiriant tą klausimą. Jo požiūris labai aiškus. Prezidento Trumpo požiūris mano akyse yra susvyravusi“. Gi prof. V. Landsbergis daugiau palankumo jaučiąs D. Trampui, kuris esą buvo ryžtingesnis tūpčiojančių Vakarų atžvilgiu. D. Grybauskaitė, turėjusi artimų kontaktų su D. Trampu, teigė, kad D. Baidenas labiau vienijantis ne tik Ameriką, bet ir sąjungininkus visame pasaulyje.

Ką gi, viltys rusena, bet ta ugnelė tučtuojau gali būti užpūsta nenuspėjamų geopolitinių uraganų.

Autorius yra politikos apžvalgininkas

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

27 komentarai

 1. Pajūrietis:

  Ačiū, ir mes turime elektrą ir internetą namuose.

 2. Tvankstas:

  Ar išvis kas nors iš Alko suvokia tikrąją padėtį šiandienos JAV ?
  Šitas Č. Iškausko straipsnis yra ‘garstyčios nabašninkui’, apsijuokimas savo neišmanymu begalinis, tiesiog parodo, kad politinėmis temomis visą gyvenimą galima rašyti nieko neišmanant.
  Įdomu, ką rašinės po mėnesio ar dviejų, nekalbant po pusmečio.
  Kruglodurovščina.
  Negalėjau sustoti žvengti : “jei taps prezidentu (Biden), Maskva sumokės už kišimąsi į rinkimus Jungtinėse Valstijose.”
  Taip, čekistas Nikolajus Vasiljevičius sukūrė planą “Dead Souls” (prieš 172 metus), prikelti iš kapinių 50 mln. nabašninkų, nuvesti juos prabalsuoti, ir atlikus pareigą tėvynei USA, sugrįžti atgal ir ramiai atsigulti.
  Taip rusai išprievartauja Biden būti JAV prezidentu, už tai atkeršys, būdamas prezidentu.
  Koks Alkas skurdus savo politiniu išmanymu, tiesiog apgailėtinas.
  Tuoj pasirodys dar A. Avižienio demagogija ‘savo varpoje’.
  Rytoj į Vašingtoną paremti Trump suvažiuoja virš 5 mln. automobilių su žmonėmis, jie pasiima ir asmeninius ginklus, dar daugybėje miestų vyks automobilių riedai su tuo pačiu tikslu, bendras dalyvių skaičius sudarys dar daugybę milijonų.
  Tik Vakarų pakrantės ir Šiaurės Rytų pakrantės valstijų dėka dar kiek švelnesnis santykis Trump 80 : Biden 20, kai kitose valstijose paprastai 10 : 1.
  Gal Alko redakcija nustos skleisti demagogijas, ‘dėti garstyčias’ nabašninkui rinkimuose Biden ?

 3. Aciu Česlovui:

  Aciu Česlovui uz padoru straipsni.

 4. Rimgaudas:

  > Tvankstas
  Na, nieko sau…

 5. Rimgaudas:

  > Č. Iškauskas
  Straipsnio užvardinimas, turint omenyje šios dienos Lietuvą, gerb. Č. Iškauskai, yra išties mįslingas. Atsitiktinumas tai, ar sutapimas?

 6. !!!:

  Tai būtų labai gerai jei jis būtų konservatorius liberasto kailyje bet jis yra marejonetė leftistų rankose.

 7. JAV rinkimuose Lietuvai bene reikšmingiausia yra tai, kaip jų rezultatai pakeis pasitikėjimą JAV ir Lenkijos santykiuose. Kaip matėme, Trumpo pasitikėjimo Lenkija politika atgaivino Lenkijos pasipūtimą regione ir ES bei pavertė Lietuvos užsienio politiką Lenkijos politikos uodega…
  Taigi, jei JAV pasitikėjimas Lenkija baigsis su Trumpo prezidentavimu, o naujasis Seimas netęs “skvernelinės – valstietinės” Lietuvos žečpospolitinimo politikos, tokiu atveju Lietuvos politika galės išsivaduoti iš Lenkijos pauodegio vietos…
  Būtent tai po rinkimų, mano supratimu, yra aktualu Lietuvoje, tačiau Iškauskas kaip ir kiti politikos apžvalgininkai atviro kalbėjimo apie Lenkiją vengia kaip paprastai ir šiuo atveju kaip velnias kryžiaus…

 8. Jumoristas:

  Iškauskas yra nematomo fronto karys atsargoje. Kada praverčia tarybinės žurnalistikos diplomas. Parašyk kogelmogelį ir durneliai suvalgys.

 9. justukas:

  on.lt/gudu-kilmes-vieta
  Jūratė Rosales: Gudų kilmės vieta – Apie gotų, godų, gudų kilmę
  Paskaitinėk komentarus.

 10. ŽEMAITIS:

  Baidenas nėra geras variantas, bet tikrai geresnis už Trampą. Geriausias variantas būtų libertarių (neoliberalizmas) pažiūrų Respublikonas, kuris būtų už itin aktyvų JAV vaidmenį tarptautinėje politikoje (griežtos sankcijos įvairiems diktatoriams, karinės misijos ir pan.). Pvz., geri Respublikonų variantai buvo Rubio, Poul. Bet tik ne populistas Trampas. Nest respublikonai neturėtų tokio remti. Tad geriau jau kad ir Baidenas. Aišku, jei demokratai būtų pasiųlę ne Baideną, o kokį Sandersą – tai Amerikai iš viso būtų liūdna. Tokiu atveju beliktų remti Trampą, bet tik ne sociką Sandersa. Bet, laimei, Sandersui pirminiuose DP rinkimuose napavyko įveikti Baideno. Ir tai jau gerai.
  Keletas pastebėjimų:
  Pliusai:
  1) Puiku, kad JAV grįš į Pasaulio sveikatos organizaciją; kad sustiprins JAV saitus su kitomis NATO šalimis bei Eurpos Sąjunga; Manau, tai svarbiausia.
  2) Nors Rusija nebėra rimta konkurentė, bet griežčiau kalbėti su šia Putlerio valdoma valstybe tikrai prasminga;
  3) Galimai Baidenas grąžins JAV į pasaulinę areną ir atitaisys Trampo klaidas (pvz., perdėta draugystė su Turkijos sultonu Erdoganu; JAV pajėgų atitraukimas iš Kurdistano ir pan.).
  DABAR TRŪKUMAI:
  1) Manau, kad Tramo požiūris į Vakarų pasaulį apėmusią ekologinę isteriją buvo teisingas. Tad tikrai nesinorėtų, kad JAV prisijungtų prie Paryčiaus susitarimų. Šie susitarimai – tai iš isterijos kylantys perlenkimai. Gamtą saugoti reikia, tačiau klimato šitėjimas gerokai perdėtas o priemonės neadekvačios.
  2) Rimčiausias Vakarų priešininkas yra visai ne nusilpusi vidutinių galimybių šalis – Rusija, o ISLAMISTINIS FUNDAMENTALIZMAS. Tad Vakarų šalys, tame tarpe ir JAV pirmiausia turėtų susitelkti kovoje prieš jį. Baidenas galėtų geriau tai įvertinti.

 11. ŽEMAITIS:

  JEI JAV SITUACIJĄ PERKELTI Į LIETUVĄ, TAI BŪTŲ ŠTAI TOKS VAIZDAS:
  Tėvynės Sąjungoje liberalusis jos sparnas stipriai pralaimi piminiuose rinkimuose krikdemiškąjam sparnui. Tėvynės sąjungos lyderiu tampa Kasčiūnas (arba koks Dagys (jei jis dar būtų TS)). Jis ir kiti TS krikdemiškojo sparno veikėjai (Ažubalis, Saudargas ir kt.) užima svarbiausias pozicijas partijoje.
  Žiūrint iš dešiniųjų liberalų (pvz., mano) pozicijos tokia buvusi liberalių partijų partnerė tampa nepriimtina, nes tarp krikdemiškojo TS sparno ir tikrų liberalų vargu ar įmanomas koks nors sutarimas.
  Aišku, tokiu atveju geresnis pasirinkimas liberalams taptų nuosaikesni karieji, kad ir socialdemokratai. Pvz., net neabejojiu, kad jei kokiuose prezidento rinkimuose antrame ture susirungtų Kasčiūnas (arba Dagys, Ažubalis) su Palucku, tai liberalai paremtų Palucką. Ne todėl, kad jis jiems labai priimtinas, bet todėl, kad tai yra priimtiniau.

 12. LosAngeles:

  apie ka cia autorius raso? keistas nusivylimas skaitant ir klausimas: ar visiskai nieko nesupranta, ar liaudies ‘apdorojimas’ vykdomas toliau ir sparciai…
  kad Bideno ‘chebryte’ klastojo rinkimu duomenis- jau net ir neidomu kalbeti. tiek prikalbeta ir prirodyta, kad tereikia elementariu ‘interneto valdymo’ ziniu ir faktais neatsiginsi. gal ties tuo ir apsistokime, gal bent tiek sau pripazinti galima? o kaip jau bus- matysime… laikas parodys
  pats gi kandidatas… kas jis gilumoje pagal savo isitikinimus (jei toku is viso turi)- ne man spresti, bet kas jis bus tai akivaizdu- skudurinukas. Trumpas kazkuo ‘isteblismentui’ neitiko nuo pat pradziu (matyt ne koks is jo skudurinukas), ir siu rinkimu tikslas tik vienas tebuvo- ismesti ji is posto. Bidenas gi akivaizdziai tinka… iskalbingas faktas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: