VRK patvirtino galutinius Seimo rinkimų duomenis (video) (4)

VRK pirmininkė Laura Matijošaitytė | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

VRK pirmininkė Laura Matijošaitytė | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino, kad Seimo rinkimus laimėjo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), dabartiniai valdantieji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) liko antri.

„Patvirtinome, kad išrinktas 141 naujo Seimo narys“, – po balsavimo sakė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

VRK patvirtinus galutinius Seimo rinkimų duomenis, daugiausia – 50 – mandatų naujajame Seime turės Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 32, Liberalų sąjūdis ir Lietuvos socialdemokratų partija – po 13, Laisvės partija – 11 mandatų, Darbo partija – dešimt, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos atstovai – po tris, partijos „Laisvė ir teisingumas“, Lietuvos žaliųjų partijos atstovai – po vieną.

Į Seimą išrinkti keturi save išsikėlę kandidatai.

VRK svarstė ir LLRA-KŠS skundą dėl žurnalisto Andriaus Tapino tariamai neteisėtų veiksmų prieš LLRA-KŠS ir nusprendė, kad tai esą buvo neigiama reklama nepažeidusi rinkimų kampanijos įstatymo.

A. Tapinas vykstant Seimo rinkimų kampanijai buvo išplatinęs leidinį „Viso gero, Valdemarai“, kuriame menkino LLRA-KŠS ir ragino žmones gyviau dalyvauti rinkimuose, kad į Seimą nepatektų LLRA-KŠS. VRK darbuotojai atlikę A. Tapino veiksmų tyrimą siūlė pažeidimu laikyti tai, kad minėtas leidinys buvo apmokėtas ne iš politinės kampanijos sąskaitoje esančių lėšų. Vis tik VRK nariai nubalsavo, kad tai ne pažeidimas, nes esą nei A. Tapinas, nei jo viešoji įstaiga „Laisvės TV“ nebuvo įsiregistravę politinės kampanijos dalyviais.

LLRA-KŠS ir LCP-T VRK sprendimus apskundė Prezidentui

Seimo rinkimų kartelės neperžengusios LLRA-KŠS VRK skunde buvo pabrėžiama, kad dėl „Laisvės TV“ kampanijos prieš partijos vadovą ir partiją buvo šiurkščiai pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.  LLRA-KŠS su VRK sprendimu nežada susitaikyti ir ketina per 24 val. po galutinių Seimo rinkimų duomenų paskelbimo kreiptis į Lietuvos Respublikos Prezidentą.

Po galutinių Seimo rinkimų duomenų paskelbimo į Prezidentą taip pat kreipėsi ir Centro partija – Tautininkai, nes VRK atsisakė perskaičiuoti balsus Deltuvos pietinėje rinkimų apygardoje nors tautininkai pateikė nemažai įrodymų apie pažeidimus ir kitas aplinkybes leidžiančias abejoti šios apygardos rinkimų duomenų patikimumu.

Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymas numato, kad partijos, iškėlusios kandidatus į Seimo narius, kandidatai į Seimo narius VRK sprendimus arba jos atsisakymą nagrinėti skundus dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų ne vėliau kaip per 24 valandas po to, kai oficialiai paskelbiami rinkimų galutiniai rezultatai, gali apskųsti Seimui ar Respublikos Prezidentui. Tokiais atvejais Seimas ar Respublikos Prezidentas ne vėliau kaip per 48 valandas kreipiasi į Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo.

LLRA-KŠS ir CP-T VRK veiksmus Prezidentui dėl minėtų klausimų jau yra apskundusios kiek anksčiau, tačiau Prezidentas šių skundų nenagrinėjo, nes pagal galiojantį įstatymą VRK gali būti skundžiamas Seimuis arba Prezidentui tik po galutinių rinkimų duomenų paskelbimo ir ne vėliau kaip per 48 val.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: