Seimas naujai apibrėžė laukinių augalų ir gyvūnų išteklių naudojimą (0)

efoto.lt, T.Naujokaičio nuotr.

efoto.lt, T.Naujokaičio nuotr.

Seimas priėmė naujos redakcijos Laukinės augalijos įstatymą, kuriuo tobulinamas laukinių augalų ir grybų apsaugą ir racionalų laukinių augalų ir grybų išteklių naudojimas.

Įstatyme nustatyti esminiai reikalavimai leidimų laukinių augalų ir grybų introdukcijai/reintrodukcijai ir leidimų invazinių rūšių naudojimui išdavimui, jų galiojimo sustabdymui, galiojimo sustabdymo panaikinimui ir leidimų galiojimo panaikinimui, taip pat reikalavimai, kurių, vykdydami veiklą, turi laikytis leidimą gavę asmenys. Taip pat nustatyti reikalavimai invazinių rūšių gausos reguliavimu

i ir plitimo prevencijai, laukinių augalų ir grybų introdukcijai/reintrodukcijai.

Įstatyme apibrėžtass laukinių augalų ir grybų išteklių naudojimas. Nustatyta, kad naudojant laukinių augalų ir grybų išteklius, vandens telkinio ar žemės savininko (jeigu žemės valdytojas yra kitas asmuo, negu savininkas – žemės valdytojo) sutikimas reikalingas šiais atvejais:

1) kertant krūmus ir medžius;

2) pjaunant ir kertant medžių ir krūmų šakas ar jų dalis (išskyrus asmeniniams dekoratyviniams tikslams valstybinėje žemėje);

3) išsikasant krūmų ir medžių sodinukus;

4) raunant medžių ir krūmų šaknis;

5) leidžiant sulą (išskyrus, kai sula leidžiama valstybiniuose miškuose asmeniniams, šeimos ar namų ūkio poreikiams, nesusijusiems su verslu ar profesija);

6) šienaujant, išskyrus atvejus, kai šienaujama valstybiniame miške esančiose aikštėse, pelkėse, kvartalinėse linijose, kitoje ne miško auginimui skirtoje miško žemėje, taip pat retuose medynuose, kuriuose nėra galimybių miškui atželti;

7) lupant žievę nuo gyvų medžių ir krūmų;

8) imant miško paklotę;

9) naudojant nendrių išteklius ūkiniais tikslais ar poreikiams, susijusiems su verslu ar profesija;

10) renkant riešutus, grybus, uogas privačioje žemėje arčiau kaip 100 m nuo savininkų sodybų.

Įstatymas priimtas už balsavus 47, prieš – 3, susilaikius 31. Pataisos įsigalioja 2021 m. gegužės 1 d.

Lydimajame naujos redakcijos Laukinės gyvūnijos įstatyme nustatyti ir patikslinti esminiai reikalavimai leidimų išdavimui, galiojimo sustabdymui, galiojimo sustabdymo panaikinimui ir galiojimo panaikinimui šioms veiklos rūšims:

  1. laukinių gyvūnų introdukcijai/reintrodukcijai;
  2. naudoti invazines rūšis; įvežti/išvežti laukinius gyvūnus į/iš Lietuvos Respublikos;
  3. įkurti zoologijos sodą;
  4. laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus;
  5. naudoti laukinius gyvūnus;
  6. naudoti laukinius gyvūnus kryžminimui.

Įstatyme taip pat nustatomi reikalavimai iškamšų iš laukinių gyvūnų gamintojams, laukinių gyvūnų perkėlimui ir išleidimui į laisvę, laukinių gyvūnų paėmimui iš aplinkos globoti ir gydyti, prekybai laukiniais gyvūnais, reikalavimai invazinių rūšių gausos reguliavimui ir plitimo prevencijai.

Įstatymas įsigalioja 2021 m. gegužės 1 d. Atkreiptinas dėmesys, kad nuo 2021 m. lapkričio 1 d. leidžiama laikyti nelaisvėje cirkuose naudotus laukinių rūšių paukščius, žinduolius, varliagyvius ir roplius, kuriais prekiauti iki 2021 m. balandžio 30 d. buvo išduotas leidimas prekiauti laukiniais gyvūnais (jeigu toks leidimas buvo reikalingas) arba nuo 2021 m. gegužės 1 d. iki 2021 m. spalio 31 d., vadovaujantis Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymu, buvo išduotas leidimas prekiauti saugomų rūšių laukiniais gyvūnais (jeigu toks leidimas reikalingas), laikantis gyvūnų gerovės ir laikymo nelaisvėje reikalavimų, nustatytų Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme ir Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėse; laikant šiuos laukinius gyvūnus nelaisvėje privaloma turėti leidimą laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus (jeigu jis reikalingas).

Asmenims, turintiems leidimus prekiauti laukiniais gyvūnais, išduotus iki šio įstatymo įsigaliojimo, leidžiama prekiauti šiame leidime nurodytais laukiniais gyvūnais. Iki šio įstatymo įsigaliojimo išduotų leidimų prekiauti laukiniais gyvūnais galiojimas sustabdomas, galiojimo sustabdymas panaikinamas ir galiojimas panaikinamas vadovaujantis Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme nustatytais leidimų prekiauti saugomų rūšių laukiniais gyvūnais galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir galiojimo panaikinimo pagrindais.

Leidimų išdavimo procedūros, pradėtos iki 2021 m. gegužės 1 d., baigiamos pagal prašymų išduoti leidimus pateikimo metu galiojusius teisės aktus.

Įstatymas priimtas už balsavus 86 Seimo nariams, nė vienam nebuvus prieš, susilaikius vienam.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: