Priimta rezoliuciją dėl įvykių Baltarusijoje keliamos grėsmės Europos branduolinei saugai (2)

Astravo AE | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Astravo AE | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Rugsėjo 22 d. Seimas, matydamas, kad Baltarusijoje augant politinei įtampai slapta, be visuomenės ir ekspertų kontrolės, neveikiant branduolinės saugos priežiūros institucijoms, nesilaikant tarptautinių branduolinės saugos reikalavimų, vykstant branduolinių objektų statybą vykdančių darbuotojų protestams, tęsiami neteisėti branduolinės elektrinės paleidimo darbai, ragina Baltarusijos valstybės branduolinės saugos institucijas nedelsiant nutraukti Baltarusijos atominės elektrinės eksploatavimo parengiamuosius darbus.

Priimta rezoliucija Seimas prašo Europos branduolinės saugos reguliavimo institucijų grupę (ENSREG) imtis visų priemonių stabdyti Astravo atominės elektrinės reaktorių veiklos pradžią tol, kol nebus išsklaidytos visos abejonės dėl šios elektrinės statybos ir pasirengimo eksploatavimui atitikties tarptautiniams branduolinės saugos reikalavimams.

Dokumente reiškiamas susirūpinimas dėl nuolatinio Baltarusijos visuomenės veikėjų, siekiančių viešumo su Astravo atominės elektrinės statyba susijusiais klausimais, persekiojimo ir neteisėto įkalinimo, kaip antai rugsėjo 7 d. sulaikyta ir 5 paras įkalinta viena didžiausių Orhuso konvencijos specialisčių Baltarusijoje Irina Suchij, ir raginama nedelsiant paleisti neteisėtai sulaikytus asmenis bei deramai kompensuoti jiems padarytą žalą.

„Baltarusijos atominės elektrinės tiek vietovės parinkimo procedūros, tiek statyba neatitinka tarptautinių branduolinės saugos standartų, o liepos 30 d. Baltarusijos valdžia pakeitė teisinį branduolinės saugos reguliavimą, atverdama kelią eksploatuoti tarptautinių saugos standartų neatitinkančius branduolinius įrenginius“, – primenama rezoliucijoje.

Seimas ragina Europos Sąjungą kuo greičiau pritarti Lietuvos principinei pozicijai dėl šios elektros nepatekimo į Europos Sąjungos valstybių narių rinkas. Dokumente atkreipiamas dėmesys, kad įgyvendinant Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatymą elektra iš Baltarusijos į Lietuvos Respublikos elektros rinką negali patekti ne tik tiesiogiai, bet ir iš Nord Pool Spot Latvijos prekybos zonos.

Už tai numatančią Seimo rezoliuciją vieningai balsavo 72 Seimo nariai.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .

2 komentarai

  1. dziugu:

    kad Seime vis mažiau jankiškų klapčiukų. Gal po rinkimų liks dar mažiau. Reikia tikėtis.

  2. Inauguracija:

    – youtube.com/watch?v=uLb9b6X0QSM

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: