Kūno temperatūra ateityje bus matuojama visur? (1)

Termoskaitytuvas | Termometrija.lt nuotr.

Termoskaitytuvas | Termometrija.lt nuotr.

Kalbantis ir matuojantis jūsų kūno temperatūrą ekranas? Nenustebkite, jei greitu metu prie restorano, ligoninės ar biure pamatysite metro aukštyje kabantį ekraną, kuris šnekės su jumis. Tai termoskaitytuvas, kuris visiškai savarankiškai patikrins jūsų kūno temperatūrą ir įspės, jei nedėvite veido apsaugos priemonių. Tai naujoviškas temperatūros matuoklis. Jau netrukus tai taps visiškai įprasta priemone, kuri padės užtikrinti ne tik jūsų, bet ir aplinkinių sveikatos apsaugą.

Naujovė pasieks ir Lietuvą

Koronavirusas negrįžtamai pakeitė žmonių požiūrį į sveikatos apsaugą, į kurią buvo žiūrėta pro pirštus tiek viešosiose, tiek privačiose erdvėse. Visas pasaulis sujudo ir pasekęs Azijos pavyzdžiu pradeda investuoti į ilgalaikes sveikatos apsaugos priemones.

Vienas iš naujausios kartos prietaisų, skirtas bekontakčiam temperatūros matavimui – termoskaitytuvas (angl. Face Recognition & Temperature Monitoring Machine), sparčiai populiarėjantis visame pasaulyje, jau atkeliauja ir į Lietuvą.

Termoskaitytuvas – tai planšetinio kompiuterio dydžio aparatas, skirtas visuomenės sveikatos apsaugai, veikiantis veido nuskaitymo būdu. Prietaisas vos per kelias sekundes nuskenuoja veidą ir išmatuoja žmogaus kūno temperatūrą. Jei temperatūra viršija leistiną, prietaiso kraštuose esančios lemputės nušvinta raudona spalva ir jis išleidžia įspėjamąjį garsą. Sistemą galima įtaisyti į automatiškai atsidarančias duris ir taip karščiuojantis asmenuo negalės patekti į patalpą. Taip pat gali būti įdiegta ir veido apsaugos priemonių atpažinimo funkcija – jei žmogus nedėvi kaukės, prietaisas apie tai įspės aplinkinius ar neleis jam praeiti.

Prietaisas turi ir daugiau papildomų funkcijų. Tinkamai užprogramuota sistema gali veikti kaip darbuotojų nuskaitymo įrankis, kuris pagal biometrinius veido duomenis atpažins ir nustatys, kada ateina ar išeina darbuotojas. Tokį prietaisą vienas iš įmonės „Termometrija.lt“ įkūrėjų Žilvinas Jakimavičius pamatė užsienyje ir nusprendė, kad reikia atvežti į Lietuvą.

Padėtų išvengti pandemijų

„Pastebime kintantį suvokimą apie žmogaus sveikatos saugumą. Nors mums tai visiška naujovė, tokie prietaisai jau naudojami, siekiant išvengti masinių ligų ir pandemijų. Šveicarijoje, Italijoje ar kituose Europos ir Amerikos miestuose jie diegiami ne tik viešosiose erdvėse, pavyzdžiui restoranuose, bet ir privačiuose namuose ir rajonuose, kur dirba daug žmonių, tam, kad visi būtų patikrinti ir apsaugoti“, – pasakoja verslininkas.

Prietaisas veikia visiškai autonomiškai – jam nėra reikalinga žmogaus priežiūra ar pagalba, todėl sutaupomi ne tik žmogiškoji darbo jėga, bet ir išvengiama jausminių veiksnių.

„Darbuotojai, kurie prie įėjimo į biurą matuoja temperatūrą bendradarbiams ar svečiams, dažnai jaučiasi nejaukiai, todėl gali būtų nuolaidžiaujama ir praleidžiamas žmogus su požymiais, – pastebi Ž. Jakimavičius. – Yra ir kita problema: temperatūrą matuojantys darbuotojai atsiduria dideliame pavojuje, nes dažnai jie dirba be jokių papildomų apsaugos priemonių“.

Ir nors koronavirusas sukėlė visuotinį susirūpinimą, toks prietaisas reikalingas ne tik saugantis nuo jo. Siaučiant kitoms ligoms, tokioms kaip gripas, galima nustatyti griežtus temperatūros reikalavimus ar aktyvuoti kaukės veikimą. Grėsmei praėjus, palikti tik temperatūros tikrinimą.

Pravartu bendradarbystės erdvėse

Azijoje, didžiosiose Europos ar Amerikos šalyse šis prietaisas vis dažniau diegiamas biuruose, ypač bendradarbystės erdvėse (angl. open space), kaip darbuotojų sveikatos patikros sistema.

„Termoskaitytuvą sujungus su darbuotojų duomenų bazėmis, prietaisas pagal biometrinius veido duomenis galės juos atpažinti ir patikrinęs įleisti į patalpą. Nereikia naudoti kortelių ar magnetinių raktų. Priklausomai nuo poreikių, galima pasirinkti, ar informacija bus saugoma, ar ne. Jis veikia ir „off-line“ būdu – duomenys nėra saugomi, ir „online“ – galima gauti informaciją, kada darbuotojai ateina, kada išeina, bendras praeinančių žmonių skaičius“, – apie kitas galimybes pasakoja „Termometrija.lt“ įkūrėjas.

Termoskaitytuvas padeda apsisaugoti ne tik nuo žmonių, sąmoningai slepiančių ligos požymius, bet ir tų, kurie dar neįtaria nešiojantys virusą.

„Darbuotojai, siekdami išsaugoti darbo vietas, neretai nuslepia ligos požymius ir atvyksta  į darbo vietą. Tėvai leidžia vaikus į darželius ir mokyklas su peršalimo požymiais ir tokiu būdu platina virusus. Jau nekalbant apie žmones viešosiose erdvėse – parduotuvėse, restoranuose, sporto klubuose, kino teatruose, grožio centruose, viešajame transporte ar renginiuose. Temperatūros patikra šiandien – tiesiog būtina saugumo priemonė, kuri apriboja galimybę virusams plisti,“ – komentuoja Ž. Jakimavičius.

Temperatūros matavimas turi ir teigiamos įtakos žmonių psichologijai. Parduotuvėse, restoranuose, sporto klubuose ar biuruose žmonės gali jaustis ramūs, nes toje pačioje erdvėje esantys darbuotojai ar klientai taip pat buvo patikrinti ir tikimybė užsikrėsti virusine liga, kurios vienas iš požymių karščiavimas, gerokai sumažėja.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Mokslas, Mokslo naujienos, Pilietinė visuomenė, Sveikata, Technika ir technologijos, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Žemyna:

    O ką darys su tais, kurių kūno temperatūra neviršija žuvies temperatūros – net ir labai sergant?
    🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: