Šešta pasipriešinimo diena Baltarusijos diktatoriui (video, tiesioginė transliacija) (31)

Baltarusija kyla | TUT.by nuotr.

Baltarusija kyla | TUT.by nuotr.

Po sekmadienį Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, visoje jau penkta dieną šalyje tęsiasi  piliečių protesto akcijos pasisakančios prieš suklastotus šalies prezidento rinkimus.

Vakare Minsko Nepriklausomybės aikštėje šalia Vyriausybės rūmų į taikia protesto akciją  susirinko keli tūkstančiai žmonių, skanduodama: „Išeik!“, „Skaičiuok balsus!“, „Tegyvuoja Baltarusija!“, „Mes nugalėsim!“…

Vyriausybės rūmų apsaugininkai žmonių nevaiko, žmonės jiems šaukia „Šaunuoliai!“, „Ačiū!“, o merginos prieina ir apkabina stovinčius pareigūnus.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka toliau tvirtina, kad po prezidento rinkimų prasidėjusios protesto akcijos rengiamos vadovaujant iš užsienio, o juose esą dalyvauja žmonės su „kriminaline praeitimi“…

Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makejus pareiškė, kad valdžia yra pasiruošusi „konstruktyviam ir objektyviam“ pokalbiui su užsienio valstybėmis apie prezidento rinkimus.

Penktadienį Lietuvoje esanti kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja kreipėsi į savo rinkėjus ir protesto akcijų dalyvius bei valdžią ir jėgos struktūras ragindama baltarusius nutraukti smurtą vienas prieš kitus ir pareiškė, kad valdžios institucijos turėtų organizuoti dialogą su piliečiais.

„Turime nutraukti smurtą Baltarusijos miestų gatvėse. Raginu valdžią liautis ir įsitraukti į dialogą. Prašau visų miestų merus rugpjūčio 15-16 dienomis surengti taikių masinių mitingų“, – savo kreipimesi nurodė S. Tichanovskaja.

TIESIOGINĖS TRANSLIACIJOS:

Tiesiogiai BELSAT:

Rugpjūčio 14 dienos ir 15 d. nakties tiesioginė transliacija apie įvykius Baltarusijoje internetiniu rusakalbiu Laisvės radijo TV kanalu „Nastojaščeje vremia“ („Dabartinis laikas“) iš Prahos (transliacija baigėsi, žr. vaizdo įrašą):

Tiesioginė nepriklausomo Rusijos TV kanalo „Dožd“ transliacija apie besitęsiančius protestus Baltarusijoje rugpjūčio 14 d.–15 d.:

Kategorijos: Baltų žemėse, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .

31 komentaras

 1. T0mas J.:

  Nepakanka pasakyti: rinkimai sukalstoti. Reikia pateikti ir įrodymus. Mano manymu, dauguma rinkėjų palaiko Lukašenką. Mažuma prieš tai protestuoja. Tūkstančiai žmonių buvo Baltarusijos rinkimų komisijų nariais. Kodėl nė vienas jų nepapasakoja, ką rado urnose? Be Lukašenkos – nėra kam vadovauti Baltarusijai, nematau lyderių, o betvarkės juk nereikia.
  Kai kas sako, kad Baltarusijoje atsirastų daug vakariečių investicijų, jei nebeliktų valdžioje Lukašenkos.
  Lukašenka nesvyruoja tarp Rytų ir Vakarų, jis nesistengia parsiduoti, Lukašenka dirbo ir dirba tam, kad Baltarusija liktų savarankiška ir nepriklausoma, o vakariečiai ir rusai deda pastangas, kad atsitiktų atvirkščiai. Palyginu su Lietuva. Vakarų pinigai atėjo ne pas mus, jie atėjo mūsų milijonieriams=nusikaltėliams, nes Vakarų pinigų nusikalstamą ĮSISAVINIMĄ pridengė Prokuratūros, STT ir FNTT stogas – šitie niekšai jau seniai yra nusikaltėlių pusėje. Lietuvoje – 30-ieji Nepriklausomybės metai, 16-ieji metai Europos Sąjungoje: užsidarė banko skyriai, užsidaro pašto skyriai ir poliklinikos. Visiška degradacija su valstybiniu palaiminimu.
  Ar reikia to Baltarusijos žmonėms?

  • -.-.-:

   šiaip tai tarptautiniu mastu įrodymų pakanka. Tą rodo ir dalies ES šalių reakcija, – jos nepripažino šių rinkimų.

   Maža to, įrodymų yra ir šalies viduje, jie buvo pateikti Rinkimų komisijai, tik į juos nebuvo atsižvelgta, kas sukompromitavo ir pačią Rinkimų komisiją. Galutinius skaičius ji taip pat patvirtino netikslius (apsiskaičiavo iš to streso). Jei tamsta būtumėte atidžiau pažiūrėjęs TV transliacijas, būtumėte atkreipęs dėmesį į vietos stebėtojų ar net komisijos narių liudijimus apie tai, kaip rinkimų komisijos vadovai atsisakydavo pasirašyti suklastotus rinkimų protokolus, arba kaip nebuvo įvykdyti procedūriniai reikalavimai pasibaigus skaičiavimams iškabinti rinkimų protokolus rinkiminėse apygardose. O štai Jūs rašote “kodėl nė vienas jų nepapasakoja”. O nepagalvojote, kad gal tie žmonės paprasčiausiai užmiršo Jus asmeniškai informuoti arba Jūsų telefono numerį netyčia pametė? 😉

   • Dar pridėsiu, Dalius Stancikas yra pastebėjęs, kad nėra nė jokio ženklo, kad kokia dalis Baltarusijos visuomenės viešai palaikytų Aleksandrą Lukašenką. Lig šiol, kiek žinau, nebuvo nė vieno tokio mitingo. Žodžiu, dažnai būna, kad diktatorius savo organizuotuose rinkimuose surenka didelę daugumą balsų. Yra diktatorių, kuriuos palaiko gyventojų dauguma. Bet pasirodo, šitas diktatorius iš tų, kurie neturi tokio palaikymo.

   • T0mas J.:

    “Jei tamsta būtumėte atidžiau pažiūrėjęs TV transliacijas, būtumėte atkreipęs dėmesį į vietos stebėtojų ar net komisijos narių liudijimus apie tai, kaip rinkimų komisijos vadovai atsisakydavo pasirašyti suklastotus rinkimų protokolus” – tai svarbu ką jūs čia rašote. Nemačiau tokios transliacijos. TV kanalų daugybė.

    • -.-.-:

     apie tai konkrečiai buvo kalbėta visuomenės viešo susitikimo su, jei neklystu, Žodino (Žodzinos) miesto meru metu. Meras išdrįso susitikti, nepabijojo viešai atsakyti į žmonių klausimus (tarp jų, ir į minėtų stebėtojų liudijimus), garantavo dalyvių saugumą. Nesvarbu, kad į dalį jų atsakinėjo prisilaikydamas oficialiosios režimo versijos, – jis gi privalo laviruoti tarp 2 jėgų (prmena LKP veikėjus Atgimimo metais).

     Baltarusijoje merai nėra renkami, juos paskiria “iš viršaus”, bet vis tiek jie yra arčiau liaudies, nes spręsdami kasdieninius klausimus nuolat susiduria su jų problemomis, o ir gyvena tarp tų pačių žmonių. Dėl to ir S.Cichanouskaja savo kvietimu paragino būtent merus visoje šalyje surengti tokius pat taikius mitingus su savo tvarkomų miestų žmonėmis šį savaitgalį, – matyt, viliantis, kad taip atsisijos pelai nuo grūdų. Linkėčiau, kad tokių merų atsirastų daugiau.

 2. Žodžio laisvė...:

  >Tomui J.
  Tu esi kvailys ir beširdė išgama.Ar nematei kaip buvo mušami ir talžomi baltarusiai?Nemažai niekšų vaikšto Lietuvos keliais ir gatvėmis.

  • tu zodzio laisve:

   Neskleis pasakų. Niekas taikių gyventojų nemušė. Į kailį gavo riaušininkai ir viešosios tvarkos pažeidėjai.

   • Jūs, matyt, nežiūrite Baltarusijos valstybinės televizijos ONT. Vidaus reikalų ministras Yuris Karaevas pareiškė, kad jisai prisiima visą atsakomybę ir atsiprašo nukentėjusiems. Ar Baltarusijos valstybinė žiniasklaida skleidžia pasakas?

    Aiškumo dėlei, ar Lietuvos Sąjūdį sudarė taikūs gyventojai ar viešosios tvarkos pažeidėjai? Ar štai Baltarusijos Sąjūdis?

    • T0mas J.:

     Baltarusija šiandien ir Lietuva Atgimimo metais – nelygintini dalykai: Lietuva vadavosi iš okupacijos, Baltarusija nėra okupuota.

     • Žemyna:

      Pritariu! – Ją tik PANAUDAI Kremlius paėmė

     • -.-.-:

      Atgimimas buvo daugiau negu vadavimasis iš okupacijos. Visų pirma, tai žmonių mąstysenos transformacija. Pirmiausi žmonės turėjo atbusti iš sąmonės letargo, atgimti, išlaisvinti savo mintis, išlaisvinti savo valią.

      Baltarusijoje tokių irgi buvo, deja, per mažai – po S.Šuškevičiaus rinkimus (ir tikrai sąžiningus) 1994 m. laimėjo reakcinės jėgos, kurių veidas buvo tikrai charizmos nestokojęs A.Lukašenka. Nieko nepadarysi, kiekviena tauta turi tokią valdžią, kokios nusipelno (tiksliau, kokią pakenčia). Kol didžioji tautos dalis buvo abejinga ar susitaikiusi su bevale padėtimi, “mieganti”, tol gudai buvo pasmerkti gyventi praktiškai patvaldystės sąlygomis. Kai žmonės ėmė atbusti ir išlaisvinti savo valią, atsirado sąlygos šias sąlygas pakeisti. Tik kaip perimti valdžią nesugriaunant šalies, kai visi aukštesnio lygio valdininkai yra sistemos sraigteliai, o pati sistema yra sudaryta taip sumaniai, kad iš jos nekiltų noro pasitraukti ar nepaklusti, kažką spręsti savarankiškai?

      Esi milicininkas, ką tik baigęs mokslus? Jei išeisi (ar būsi išmestas) neištarnavęs 5 metų, turėsi padengti valstybei iki 25 tūkst. USD už mokslus. Jei ištarnavai tuos 5 metus, pririšama per kontraktus, kurių nutraukimas finansiškai ne ką lengvesnis.

      Esi protestuotojas? Jei tik apdaužytas ir po 3 parų paleistas, nieko, bet jei kartu gavai administracinę nuobaudą (kuri siekia pusę mėnesinio atlyginimo), kartu gauni ir įspėjimą, kad sekantis atvedimas į miliciją grės baudžiamąja atsakomybe ir 3 metų kalėjimo (o jei gindamasis pasipriešinsi milicininkui, berods, nuo 5 iki 10 metų – tai žinant, suprantamiau, dėl ko žmonės net nebando užsidengti ranka nuo lazdų ar spirti). Taip kad iš dabar paleidžiamų žmonių daugelis gali ir nesiryžti antrą kartą išeiti į mitingą.

      Maža to, jei gavai “parų” ir nepaskelbei bado akcijos, už maitinimą cypėjė valstybei turi dar susimokėti – po 6 USD per dieną.

      Taip kad vien prezidento pakeitimas dar nieko nepakeis (todėl ir su naujais rinkimais labai skubėti nereikėtų) – reikia iš pagrindų pakeisti visą sistemą, valdymo struktūrą. Galbūt todėl S.Cichanouskaja dabar ieško atramos tarp žemesnės grandies valdininkų. Su merais gal ir pavyks, bet ką daryti su milicija ir su nuo CCCP laikų išlikusiu KGB, jei tarp jų neatsiras atsimetėlių? Kol kas neaiški ir armijos pozicija – savo metu Rusijoje ji perėjo į liaudies pusę, o ar taip nutiks ir Baltarusijoje, neaišku.

    • jo:

     „Yuris Karaevas“ – ar pats bent supranti, keistuoli, kokia kalba čia parašei?

  • T0mas J.:

   -> Žodžio laisvė…
   Kad baltarusiai buvo mušami – tai nepaneigia mano įsitikinimo, kad dauguma rinkėjų palaiko Lukašenką.

   • Hau:

    Lukašenkai nepakenktų surengti jį palaikančių mitingų.

    • -.-.-:

     rytoj bus – sekmadienį visi kolūkių pirmininkai ir rajkomų, sielkomų ir kitokių “-komų” vadai, įvairaus lygio administracijos vadovai bus autobusais suvežti į Minską alternatyviam mitingui. Berods, atvarys ir jų pavaldinių, jei pavyks įbauginti, – masiškumo įspūdžiui sudaryti. Kadangi tuo metu vyks ir sąmoningų piliečių eitynės bei mitingai, gali būti neišvengta provokacijų.

     Pamename, savo metu “Jedinstvo-Jednosč” ir Lietuvoje buvo pora pavienių mitingų surengusi (ar tik vieną – jau kažkaip pasimiršo …). Tuomet juos pavyko surengti (nors ir nelabai masiškus), nes buvo kalbinė-kultūrinė atskirtis (jie visiškai nenutuokė, kuo gyvena ir ką galvoja lietuviai), bet dabartinėje Baltarusijoje to nėra, netgi atvirkščiai – miestuose mitinguojančių piliečių masės dauguma yra rusakalbė, nors suprantanti ir baltarusiškai (nes taip dar kalba daugumos jų tėvai ar seneliai). Regis, situacijos ten nesupranta tik pensininkai. Tiesa, dar apsimeta, kad nesupranta, ir kai kurie lietuviškai rašantys komentatoriai … 🙂

 3. Žemyna:

  Liudas Mažylis. Baltarusija jau kitokia. Ką į tai Europa?
  – komentaras.lt/liudas-mazylis-baltarusija-jau-kitokia-ka-i-tai-europa/?lang=

  • Liudas Mažylis pasisakė aiškiai, tvirtai, protingai ir laiku. Gerai, kad jisai Europos parlamente. Ir gerai, kad Andrius Tapinas rugpjūčio 23 d. organizuoja Baltijos kelio atkarpą iš Vilniaus į Baltarusiją. Gerai, kad Prezidentai G.Nausėda ir D.Grybauskaitė prisijungs. Ačiū!

 4. Dabar:

  aišku, reikia mąstyti realistiškai, o būtent: suprasti, kad koks Lukašenka bebūtų, vis dėlto, jis ir tiktai jis gali išgelbėti Baltarusiją nuo pražūties, jis ir tiktai jis gali atkurti tvarką bei stabilumą šalyje. Būtent šito ir jam, ir baltarusių tautai ir vertėtų palinkėti!

 5. jo:

  Man bjauru žiūrėti į tą belorusiją: išsidrėbę brudai Lietuvos žemėse, o patys surusėję kaip koloradai… Žmonės surusėję, gyvenvieviečių, upių, ežerų lietuviškus pavadinimus surusinę… Ir tokie dar Lietuvos simbolius, istoriją, kunigaikščius ir netgi Lietuvos vardą bando savintis. Negaliu tokiems jokių simpatijų pajusti. Pradžiai gal bent 1920-07-12 sutarties sienas atstatytų?

   • jo:

    Belorusai yra Rytų slavų padermė. Jie nenusipelno būti vadinami gudais.

    Simonas Daukantas, veikale „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“ aptardamas šio etnonimo kilmę, neva iš Azijos atkeliavusius getus tapatino su gotais, I–III a. užplūdusiais centrinę Europą iš Skandinavijos.

    Kazimieras Būga, aptardamas etnonimo gudai kilmę, išsakė nuomonę, kad tai turėtų būti gana autentiškas gotų pavadinimas (kildintinas iš *ghudos), kurio vedinį gotai naudoję ir romėnai (plg. su ispanų kalboje nuo vestgotų invazijos laikų išlikusiu žodžiu god ‘gotas’, – šie ir kt. kalbos mokslui žinomi faktai rodo, kad liet. etnonimas gudai yra kilęs iš gotų savivardžio, pačių gotų vartoto bent iki IV–V a.).

    Zigmas Zinkevičius savajame lietuvių kalbos istorijai skirtame daugiatomyje rašo, kad etnonimas gudai bus kilęs iš gotų vardo (beje, profesorius pabrėžia, kad gotiškos kilmės leksikos lietuvių kalboje labai nedaug). Anot Z. Zinkevičiaus, šis tautovardis, kuriuo lietuviai ilgai vadinę savo pietvakarinius kaimynus gotus, ilgainiui atiteko gudams, lietuvių retsykiais pavadinamiems ir „baltgudžiais“.

    Istorikas R.Petrauskas: Pavadinimas gudai, Gudija „yra truputį abejotinas, nes Konstantino Sirvydo ir kiti žodynai rodo, kad pirminė gudų reikšmė greičiausiai – visi užsieniečiai lietuviškai. O po to „gudai“ buvo rusėnų terminas, taikomas ir ukrainiečiams. Žinau, kad istoriškai baltarusiai buvo taip vadinami, bet nesiūlyčiau prie šito termino grįžti – jis turi įvairių konotacijų.“

 6. T0mas J.:

  Na, jei vienas iš taikių protestuotojų netyčia susisprogdino (naktį į rugpjūčio 11-ąją protesto akcijoje, Taraikovskis) – gal ne tokie jau jie ir taikūs. Tokius jau galima pavadinti ginkluotais maištininkais. Visų šalių vyriausybės tokius gaudo ir nukenksmina, ne išimtis ir Baltarusija.
  Ginkluotus maištininkus kartais remia JAV ir kitos Vakarų šalys – juk taip buvo Libijoje, Sirijoje. Lukašenka žino, kaip būna.

 7. Žemyna:

  A.Lukašenka panoro pasitarti su V.Putinu ir prabilo apie bendrą erdvę su Rusija
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/a-lukasenka-panoro-pasitarti-su-v-putinu-57-1361858?copied
  (prieš porą dienų dievažijosi niekam valstybės neatiduosiąs, o šiandien dievažijasi, jog Maskvoje neturi namo pasistatęs… – žr. diena.lt)

  Edwardas Lucasas: Geri santykiai su blogais žmonėmis nežada nieko gero
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/komentarai/edwardas-lucasas-geri-santykiai-su-blogais-zmonemis-nezada-nieko-gero-500-1360310?copied

 8. Pajūrietis:

  Čia patalpintame įraše į žmones ji kreipiasi rusiškai.

  • Žemyna:

   Daugybę metų kruopščiai dirbta, kad jaunos kartos suprastų, kaip pažangu yra ne ,,prasčiokiška” gimtąja, o rusų kalba šnekėti. Joms iš kartos į kartą aiškinta, jog gudiškai kalbantys seneliai ir tėveliai yra atsilikėliai, ,,praeities šešėliai” (pono Š. kalba kalbant). Daug prisidėjo ir tai, kad darbovietėse privalėjo rusiškai šnekėti ir rašyti – ypač, kur dirbo bent vienas kolonistas (toks paprastai ,,dirbo” partijos sekretoriumi). Tačiau dauguma gamyklų būtent kolonistams suvežti, apgyvendinti ir įdarbinti buvo statytos, jose algos mokėtos kelis kartus didesnės, negu vietinių gamyklose. Jei vietiniam pavykdavo tokiose įsidarbinti, ten gimtosios kalbos negirdėjo, juolab dalykinės, profesinės kalbos, taigi, jų kalbos raida buvo sustabdyta.)
   (Lietuvoje kolonistai irgi tuoj triukšmą keldavo, jei per susirinkimus ar renginius kas nors ne rusiškai pasisakydavo. Turėdavome ,čelovečeskai” kalbėti )

 9. Žemyna:

  Rusijos diplomatai iš Slovakijos išsiųsti dėl nužudymo Berlyne
  – slaptai.lt/rusijos-diplomatai-is-slovakijos-issiusti-del-nuzudymo-berlyne/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: