Lukašenka suklastojęs rinkimų rezultatus bando susidoroti su protestuotojais (tiesioginė transliacija, nuotraukos, video) (18)

Smurtas prieš taikius protestuotojus Baltarusijoje | Tut.by nuotr.

Smurtas prieš taikius protestuotojus Baltarusijoje | Tut.by nuotr.

Baltarusijos rinkimų apylinkėse pradėjus skaičiuoti sekmadienį vykusių šalies prezidento rinkimų balsus, penkiuose iš septynių regionų buvo paskelbta, kad prezidentas Aleksandras Lukašenka surinko 82 proc. balsų. Šią žinią pateikė Centrinės rinkimų komisija. Paaiškėjus pirmiems oficialiems rinkimų rezultatams baltarusiai visoje šalyje išėjo į gatves, o valdžios struktūros ėmėsi  jėga tramdyti nepasitenkinimą reiškiančius demonstrantus. Šalyje neveikia mobilusis internetas, visi naujienų portalai yra valdžios užblokuoti ir nepasiekiami.

Minske vyksta protestuotojų ir pareigūnų susirėmimai, pareigūnai naudoja garso ir šviesos granatas.  Daugelyje Baltarusijos miestų žmonės išeina į gatves protestuoti prieš valdžios savivalę.

Gatvėse policija ir kariniai daliniai naudoja gumines kulkas, garso ir šviesos granatas, ašarines dujas, vandens patrankas.

Minske ir kituose Baltarusijos miestuose pranešama apie susirėmimus su milicija ir kariuomene. Pranešta, kad Minske septyni žmonės nukentėjo: trys sužeisti guminėmis kulkomis, vienas sumuštas, vienas sužeistas sprogus garsinei ir šviesos granatai, kiti du nukentėjo nuo policijos mašinos kai  Minske prieš vidurnaktį į protestuotojų minią įvažiavo policijos automobilis skirtas suimtiesiems vežti. Kuomet žmonės bandė nukentėjusiajam padėti, milicininkai prieš juos panaudojo elektrošoką. Pranešama, kad vien tik Minske nuo jėgos struktūrų smurto galėjo nukentėti apie 50 žmonių, vienas žmogus Minske žuvo.

Pranešama, kad kai kuriuose Baltarusijos miestuose jėgos struktūrų atstovai pereina į tautos pusę – Pinske, Žodine, Lydoje, Kobrine OMON-ininkai prieš protestuotojus nuleidžia skydus ir nusiima šalmus.

Šalyje neveikia mobilusis internetas, visi naujienų protalai yra nepasiekiami, todėl patikimų žinių trūksta.

Minsko centre protestuotojai pastatė barikadas, praneša TV kanalu „Nastojaščeje vremia“.

Tiesioginė nepriklausomo Rusijos TV kanalo „Dožd“ transliacija apie rinkimus Baltarusijoje (tiesioginė transliacija baigėsi apie 2:20 val., žiūrėkite vaizdo įrašą):

Tiesioginė transliacija internetiniu rusakalbiu Laisvės radijo TV kanalu „Nastojaščeje vremia“ („Dabartinis laikas“) iš Prahos (tiesioginė transliacija baigėsi 1 val., žiūrėkite vaizdo įrašą):

Minske prieš vidurnaktį į protestuotojų minią įvažiavo policijos automobilis skirtas suimtiesiems vežti. Vienas protestuotojas buvo sužeistas ir perduotas gydytojams. Kuomet žmonės bandė nukentėjusiajam padėti, milicininkai prieš juos panaudojo elektrošoką.

Pagrindinė diktatoriaus A. Lukašenkos varžovė Svetlana Tichanovskaja viešai kreipėsi į valdžią ir jėgos struktūrų atstovus ragindama susilaikyti nuo smurto prieš tautą ir pereiti į taikų dialogą, kad nebūtų pralietas baltarusių kraujas. Jos kreipimąsis buvo perskaitytas per Laisvės radijo TV kanalu  „Nastojaščeje vremia“ („Dabartinis laikas“) apie 1 val. nakties.

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai ragina Baltarusijos valdžią nenaudoti jėgos

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai Gitanas Nausėda ir Andžejus Duda sekmadienį vakare kreipėsi į Baltarusijos valdžią, ragindami ją masinių protestų akivaizdoje laikytis demokratijos standartų, gerbti žmogaus teises bei susilaikyti nuo jėgos panaudojimo.

„Būdami Baltarusijos kaimynais, mes kviečiame Baltarusijos valdžią pilnai pripažinti ir laikytis pamatinių demokratinių standartų. Raginame susilaikyti nuo smurto ir kviečiame gerbti pagrindines laisves, žmogaus ir piliečio teises, įskaitant nacionalinių mažumų teises, bei žodžio laisvę“, – teigiama bendrame dviejų šalių Prezidentų pareiškime.

Dviejų šalių vadovai pabrėžia, kad dialogas yra geriausias būdas siekti socialinės pažangos, diskutuoti apie reformas ir politikos kryptis. Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai nurodo gerbiantys Baltarusijos suverenitetą ir nepriklausomybę, tačiau taip pat besitikintys palankių sąlygų gilinti partnerystę su Baltarusija ir jos žmonėmis.

„Esame įsitikinę, kad glaudesnis bendradarbiavimas su Europos Sąjunga atitinka Baltarusijos interesus. Norime, kad šiam bendradarbiavimui liktų atviras kelias, – teigiama bendrame Lietuvos ir Lenkijos Prezidentų pareiškime.

Baltarusiai prie Baltarusijos ambasados Vilniuje piktinosi, kad nebuvo įleisti balsuoti

Rugpjūčio 10 d. prie Baltarusijos ambasados Vilniuje buvo susirinkusi pasipiktinusių baltarusių minia. Jie piktinosi, kad jiems nebuvo leista balsuoti, nors eilėje kai kurie iš jų laukė net 5 valandas. Balsavimas ambasadoje, kaip ir Baltarusijoje, vyko iki 20 val. Prie ambasados budintys policijos pareigūnai pranešė, kad balsuoti buvo neįleisti 300-400 baltarusių. Balsavimą Vilniuje stebėję savanoriai sakė, kad per valandą vidutiniškai balsuodavo apie 60 žmonių. Balsavimo laukę žmonės teigė, kad atstovybės darbuotojai specialiai vilkino vyksmą. Lietuvoje gyvena daugiau nei 21 tūkst. baltarusių.

Kategorijos: Baltų žemėse, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: