Rugpjūtį sostinės scenose – tarptautinė naujojo teatro savaitė (0)

Antanas Obcarskas | D. Matvejevo nuotr.

Antanas Obcarskas | D. Matvejevo nuotr.

Rugpjūčio 18–22 d. įvairiose sostinės erdvėse įvyks tarptautinis teatro renginys, kurio metu žiūrovams bus pristatyti penki nauji spektakliai, sukurtos penkių talentingų jaunų menininkų, šįmet baigiančių teatro režisūros magistro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Tai išskirtinis atvejis, kuomet teatro režisierių baigiamieji darbai kuriami bendradarbiaujant LMTA, Valstybiniam jaunimo teatrui, Helsinkio ir Reikjaviko aukštosioms mokykloms, o spektaklius kuria gabūs teatro menininkai iš Lietuvos, Suomijos ir Islandijos.

Per penkias vasaros pabaigos dienas LMTA Balkono teatre, LMTA Teatro ceche, Valstybiniame jaunimo teatre, Kultūros bare „Kablys + Kultūra“ ir Muzikiniame teatre-klube „Legendos“ – žiūrovai turės išskirtinę galimybę nemokamai susipažinti su jaunais teatro kūrėjais, kurie vienaip ar kitaip kurs artimiausią Lietuvos teatro ateitį. Ir nors sakoma, kad pirmieji menininkų darbai yra savotiška jų vizitinė kortelė, savo baigiamuosius darbus pristatantys režisieriai Lina Židonytė, Naubertas Jasinskas, Antanas Obcarskas, Uršulė Bartoševičiūtė ir Augustas Gornatkevičius jau neblogai pažįstami smalsesniems teatrų lankytojams. Dar studijų metais sukurti ankstesni jų spektakliai užėmė pakankamai svarbias vietas Lietuvos nacionalinio dramos teatro, Nacionalinio Kauno dramos teatro, Juozo Miltinio dramos teatro ir kitų teatrų repertuaruose bei sulaukė teigiamų žiūrovų bei kritikų atsiliepimų.

Rugpjūtį sostinės scenose – tarptautinė naujojo teatro savaitė | LMTA Balkono teatro nuotr.

Rugpjūtį sostinės scenose – tarptautinė naujojo teatro savaitė | LMTA Balkono teatro nuotr.

LMTA studijavę, o paskutiniąsias studijų savaites spektaklius kūrę Helsinkio menų universiteto Teatro akademijoje ir Islandijos menų universitete Reikjavike, jaunieji režisieriai turėjo išskirtines galimybes ne tik susipažinti su suomių bei islandų teatro kultūra, aktorių rengimo metodika ir kūrybos principais, tačiau ir mokytis profesinių įgūdžių bei semtis patirties iš tokių pripažintų savo srities profesionalų kaip režisierė ir kurso vadovė Jana Rosa (Yana Ross), suomių režisierius, Europos teatro „Naujosios realybės“ apdovanojimo laimėtojas Kristianas Smedsas (Kristian Smeds), islandės teatro menininkės Haldora Geirarosdotir (Halldóra Geirharðsdóttir) ir Snaborga Sigugeirdotir (Snæbjörg Sigurgeirsdóttir).

Augustas Gornatkevičius | D. Matvejevo nuotr.

Augustas Gornatkevičius | D. Matvejevo nuotr.

Ne mažiau plati ir spektaklių dramaturginė „geografija“, kurioje deri ir klasikinės pjesės, ir šiuolaikinė dramaturgija, ir autorinė interpretacija garsaus kino filmo scenarijaus temomis. L. Židonytė vilniečiams žiūrovams pristatys spektaklį pagal Lietuvoje žinomos austrų dramaturgės E. Jelinek pjesę „Jackie“, N. Jasinskas ieškos skandinavų literatūros klasiko A. Strindbergo pjesės „Pelikanas“ šiuolaikinio skambesio, A. Obcarskas interpretuoja suomių dramaturgės S. Turunen dramą „Normalumo fantomas“, U. Bartoševičiūtė kuria spektaklį „Requiem For a Woman“ pagal serbų rašytojos M. Pelevič pjesę, o A. Gornatkevičius, drauge su dramaturge A. Ilberg (Ihlberg), mėgins sukurti savotišką legendinio suomių kino režisieriaus A. Kaurismakio (Kaurismäk) filmo tęsinį, pavadinimu „Calamari Union 2. Megastar“.

Naubertas Jasinskas | LMTA Balkono teatro nuotr.

Naubertas Jasinskas | LMTA Balkono teatro nuotr.

Vis dėlto, nepaisant daugelio skirtingų įkvėpimo šaltinių, žanrų bei atrastų ir pasirinktų spektaklio formų, visus darbus, galima sakyti, sieja tam tikra bendra teminė linija, kurios epicentre – bandymas rasti atsakymus į klausimus, svarbius šiuolaikiniam jaunam žmogui. Kaip išlikti savimi, neprarasti savo tapatybės susidūrus su dominuojančiais socialiniais bei kultūriniais stereotipais? Kaip išsaugoti savo kitoniškumą bet kokią drąsesnę ar mažiau įprastą raišką demonizuojančioje ir tuoj pat ją užgniaužti bei paversti pilkos masės dalimi siekiančioje šiuolaikinėje visuomenėje? Kaip išsaugoti pagarbą įvairovei ir individualumui kultūroje, šeimoje ar tradicijoje, kuri kiekvieną moralės, saviraiškos ar elgesio normų išgalvotas ribas peržengiantį veiksmą priima kaip iššūkį? Galiausiai, kodėl šiais laikais jauni žmonės net, atrodytų, artimiausioje savo aplinkoje neretai jaučiasi tarsi juodos avys?

Uršulė Bartoševičiūtė | LMTA Balkono teatro nuotr.

Uršulė Bartoševičiūtė | LMTA Balkono teatro nuotr.

Primename, kad įėjimas į visus renginius laisvas, tačiau vietų skaičius ribotas, todėl būtina išankstinė registracija elektroniniu paštu rsvp@lmta.lt.

Lina Židonytė | LMTA Balkono teatro nuotr.

Lina Židonytė | LMTA Balkono teatro nuotr.

Renginių programa:

Rugpjūčio 18 d. (antradienis) 18 val. ir rugpjūčio 19 d. (trečiadienis) 18 val.

Turunen „Normalumo fantomas“, rež. Antanas Obcarskas. Valstybinio jaunimo teatro „Salė 99“ (Arklių g. 5), spektaklis vyks suomių kalba su lietuviškais titrais.

Rugpjūčio 19 d. (trečiadienis) 20 val. ir rugpjūčio 20 d. (ketvirtadienis) 22 val.:

Pelevič „Requiem for a woman“ (N-16), rež. Uršulė Bartoševičiūtė. Kultūros baras „Kablys + Kultūra“ (Kauno g. 5), spektaklis vyks anglų kalba.

Rugpjūčio 19 d. (trečiadienis) 22 val. ir rugpjūčio 20 d. (ketvirtadienis) 20 val.:

Ilberg (Ihlberg) „Calamari union 2. Megastar“, rež. Augustas Gornatkevičius. Muzikinis teatras-klubas „Legendos“ (Kalvarijų g. 85), spektaklis vyks anglų kalba.

Rugpjūčio 20 d. (ketvirtadienis) 18 val. ir rugpjūčio 21 d. (penktadienis) 20 val.:

Jelinek „Jackie“, rež. Lina Židonytė. LMTA Balkono teatras (Gedimino pr. 42), spektaklis vyks anglų kalba.

Rugpjūčio 22 d. (šeštadienis) 14 val. ir rugpjūčio 22 d. (šeštadienis) 20 val.:

Strindberg „Pelikanas“ (N-14), rež. Naubertas Jasinskas. LMTA Teatro cechas (T. Kosciuškos g. 10), spektaklis vyks lietuvių ir kitomis kalbomis.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: