Valstybinė kultūros paveldo komisija: paplūdimio įrengimas Lukiškių aikštėje nedera su istorine ir memorialine jos reikšme (10)

kpd.lt nuotr.

kpd.lt nuotr.

Lukiškių aikštėje, vienoje Vilniaus svarbiausių reprezentacinių erdvių, vakar Vilniaus miesto savivaldybės sprendimu pradėtas pilti smėlis įrengiant paplūdimį. Valstybinės kultūros paveldo komisijos (VKPK) nuomone, toks sprendimas nesuderinamas su istorine ir memorialine Lukiškių aikštės reikšme. 

Lukiškių aikštės istorija siejama su okupacinių režimų represijomis ir laisvės kovų istorija. Tai pažymi ne tik archyviniai duomenys, bet ir įrengta atminimo lenta, įamžinanti 1863 m. sukilimo dalyvių mirties vietą bei akmuo Lietuvos ginkluotojo pasipriešinimo (nežinomo kario) būsimam paminklui. Tai yra istoriškai susiformavusi vientisa, urbanistinė erdvė, turinti valstybinę reprezentacinę, Lietuvos laisvės kovotojų memorialinę ir visuomeninę paskirtis, tad aikštės pritaikymo sprendimai turėtų apimti ir suderinti visas šias funkcijas.

Seimas yra priėmęs nutarimą, kuriame nustatyta, kad Lukiškių aikštė Vilniuje formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais. Paveldo komisija mano, kad smėlio paplūdimio įrengimas Lietuvos istorinei atminčiai, tautiškumui itin svarbioje viešojoje erdvėje nedera su memorialine ir istorine Lukiškių aikštės reikšme.  Dirbtiniame paplūdimyje vykdomos veiklos gali nustelbti tokios aikštės viešąjį pažinimą miestiečiams, plačiajai visuomenei bei svečiams iš užsienio šalių.

Paveldo komisijos žiniomis, paplūdimiui įrengti nebuvo pastatyti nauji pastovūs ar laikinieji inžineriniai statiniai, bet buvo panaudotos žiemos metu veikusios čiuožyklos konstrukcijos. Galimai dėl šios priežasties nebuvo skirta laiko visuomenei supažindinti su tokio pobūdžio aikštės įveiklinimu – sumanymas paviešintas, kai jau buvo pradėtas įgyvendinti.

Skubotai priimti sprendimai dėl tokių valstybės istorinei atminčiai svarbių vietų, nesuteikus progos visuomenei išreikšti nuomonės, skatina visuomenės susiskaldymą, – rašoma VKPK pranešime spaudai.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

10 komentarų

 1. AISTIS:

  Kad Šimašius – Tauragės huliganėlis, o dabar jau ir protiškai nesveikas pilietis- tai jis įrodė savo eiliniu kvailiojimu- ir tyčiojimusi iš visos Lietuvos istorijos ir istorinio palikimo. Išvados tik kelios:
  1. Jį kuo skubiausiai reikia prievarta nusiųsti ištyrimui psichinės sveikatos į Psichiatrinės diagnostikos centrą;
  2. Visi Vilniaus rinkėjai privalo kuo skubiau REFERENDUMU atšaukti tą protiškai pamišusį žmogeliūkštį iš MERO PAREIGŲ. IR IŠRINKTI NAUJĄ- PROTIŠKAISVEIKĄ VILNIETĮ, Žinoma, tik ne panašų į jį , kaip Zuoką. Tai vienos poros batai.
  3. Išreikalauti teismo keliu iš Šimašiaus Vilniečių nuostolius , už darkymą Lietuvos sostinės-Vilniaus ir už tas lėšas pastatyti VYČIO PAMINKLĄ.
  4. Ištremti Šimašių, kaip nepinaprotį geriausiu atveju į Tauragę ir ten uždaryti į DURNIŲ NAMUS ligi grabo lentos.
  5. Atimti iš sukvailėjusio idijoto visą Vilniuje ir už jo ribų jo įsigytą per meravimo metus turtą ir pardavus panaudoti Vilniaus restauravimui- po jo padarytų durnysčių.

  • Romuvis:

   Koks “puikus” žodynas… Nuostabiausi nurodymai (direktyvos) kaip MUMS VISIEMS elgtis… kad TURGAUS ( “vado” ) aikštėje – kiek pakeitus dekoracijas – “žydėtų meilė Tėvynei”! O KAŽKAS” dar sako, kad lietuviai turi jumoro jausmą… Ir aš tikiu – TURI, ir SKIRIA … Sėkmės Alkui!

 2. AISTIS:

  Įdomu, ar Lietuvoje ir Lietuvos sostinėje Vilniuje dar gyvuoja prokuratūra? Ką veikia tie teisės ir tvarkos prižiūrėtojai? Ar jie nemato, kaip suidijotėjęs Vilniaus pilietis darko mūsų senąją sostinę? Ar jie neranda teisinių aktų, pagal kuriuos galėtų sutramdyti psichiškai nesveiką tauragiškį chuliganą?

 3. Taip:

  Lietuva patiria ir patirs liberalglobalistinio idėjinio užkrato ženklų paplitimą įvairiose gyvenimo srityse,ypač jaunimo gretose,intelektualų bendruomenėje.Tad,šimašinis ,,paplūdimys” yra minėto užkrato padarinys,-čia istorinė atmintis,tautinė ir valstybinė savigarba neturi tinkamos vertės.Ką daryti? Ogi visų pirma : 1/keisti iš pagrindų švietimo-mokslo ugdymo ir auklėjimo programas; 2/ pertvarkyti Švietimo,mokslo ir sporto bei Kultūros ministerijų valdymo struktūras ,atsikratyti jų kosmopolitinių vadovų ir pareigūnų; 3/ keisti žiniasklaidos įstatymą taip,kad joje nevyrautų vien dičkė liberalmarksistinė propaganda,ypač tai liečia LRT.
  Sėkmės Lietuva!

 4. Žmogus:

  Iš mėžti Šimašiaus pliažą per porą` dienų

 5. Žemyna:

  Šimašius sąmoningai spjovė į lietuvių kalbą
  – delfi.lt/news/daily/lithuania/valstybines-lietuviu-kalbos-komisijos-pirmininkas-simasius-samoningai-spjove-i-lietuviu-kalba.d?id=84612911

  (Audrys Antanaitis)

 6. Žemyna:

  O kaip pasirodė TELIA?
  Turėtų susivynioti savo reklamą ir skubiai bei tyliai dingti iš aikštės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: