Paskelbti Vaikų literatūros apdovanojimo laimėtojai (0)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbia Vaikų literatūros premijos laimėtojus | smm.lt nuotr.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbia Vaikų literatūros apdovanojimo laimėtojus | E. Levin, smm.lt nuotr.

Balandžio 2 d., minint Tarptautinę vaikų knygos dieną, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė Vaikų literatūros apdovanojimo laimėtojus. Laimėtojais šiemet tapo Neringa Vaitkutė, rašytoja, Trakų rajono Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos biologijos vyresnioji mokytoja, o už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo garsinimo srityje šių metų apdovanojimas skirtas ir literatūros pažinimo programos „Vaikų žemė“ kūrėjams ir vykdytojams.

Neringai Vaitkutei, komisijos sprendimu, šių metų apdovanojimas skiriamas už subtilų ir išmoningą tikrovės perteikimą vaizdžia ir turtinga kalba apysakose „Neišduosiu tavęs“ ir „Klampynių kronikos“. Tikroviškoje apysakoje „Neišduosiu tavęs“ vaizduodama vienuolikmetę Augustę, ieškančią išmesto vaikystės

žaislo, autorė sugeba skaitytojams pristatyti ir skaudžias suaugusiųjų gyvenimo problemas. Novelių apysakoje „Klampynių kronikos“ kūrybingai panaudojami tautosakos žanrai. Literatūros kritikai vieningai gėrisi sodria, gyva šios rašytojos knygų kalba.

Programą „Vaikų žemė“ 2016 m. įsteigė nevyriausybinė organizacija „Mokyklų tobulinimo centras“. Jos tikslas – ieškoti naujoviškų, kūrybinius ir interaktyvius būdus pasitelkiančių būdų pažindinti vaikus ir paauglius su literatūra ir jos kūrėjais. Programoje dirba Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriaus narys Justinas Vancevičius, rašytoja ir dailininkė Kotryna Zylė, kūrybinio rašymo dėstytoja Eglė Ramoškaitė, aktorė Sigita Pikturnaitė, knygų iliustruotoja Greta Alice, režisierė Eglė Kižaitė ir daugelis kitų.

„Vaikų žemės“ rengėjai parengė daugybę vaikams ir jaunimui skirtų literatūrinių renginių ir programų. Vienas iš jų – kūrybiniai literatūros tekstų skaitymo ir aktualizavimo užsiėmimai 1-7 klasių mokiniams, literatūros stovyklos, ir ne tik Lietuvoje, – pernai surengta stovykla užsienio lietuvių vaikams Liuksemburge. „Vaikų žemė“ taip pat rengia vaikų ir paauglių literatūros šventes Vilniaus mokytojų namuose ir Anykščių Dainuvos slėnyje. Jų sumanymas – ir projektas „Lietuvių literatūra virtualioje realybėje“, tai kelių minučių animuotos istorijos pagal Jono Biliūno „Laimės žiburį“, Antano Baranausko „Anykščių šilelį“ ir Kristijono Donelaičio „Metus“. Vienas iš naujesnių projektų – neseniai Anykščių Okuličiūtės dvare įsteigtame „Istorijų dvarelyje“ kartu su Anykščių biblioteka įkurta interaktyvi istorinė-literatūrinė ekspozicija, parengtas mokomųjų užsiėmimų vaikams paketas.

„Sveikinu premijos laimėtojus, kartu dėkoju visiems šalies rašytojams, prasmingų iniciatyvų vykdytojams, sudarantiems galimybę vaikams pažinti, suprasti, pajausti mūsų autorių kūrybą. Tai yra didžiulė Jūsų dovana augančiai kartai“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Vaikų literatūros apdovanojimą 2004 metais įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija, tuo metu jai taip pat vadovavo ministras Algirdas Monkevičius. Šiuo apdovanojimu norima paskatinti Lietuvos rašytojus kurti knygas vaikams. Taip pat siekiama įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalius kūrybos sumanymus.

Dviejų dalių apdovanojimas skiriamas už nuopelnus vaikų literatūros srityje ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo garsinimo srityje. Apdovanojimas teikiamas kasmet, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną. Šiemet Laikantis karantino sąlygų, iškilmingas apdovanojimo įteikimas šiemet nebus rengiamas.

Šio apdovanojimo laimėtojais yra tapę šie rašytojai: Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Kęstutis Kasparavičius, Vytautas Račickas, Violeta Palčinskaitė, Vilė Vėl, Lina Žutautė, Daina Opolskaitė, Ilona Ežerinytė. Už sklaidą apdovanotas žurnalas „Rubinaitis“, viešoji įstaiga Rašytojų klubas, Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos biblioteka ir kt. Pernai apdovanojimas įteiktas rašytojai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai Kazimierai Kazijevaitei ir skaitymo skatinimo projektų rengėjui, dainuojamosios poezijos švenčių „Tai – aš“ ir „Purpurinis vakaras“ sumanytojui Juozui Žitkauskui.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: