Seime – svarstymai dėl antros pakopos pensijų išmokėjimo tvarkos (0)

Pensininkai | socmin.lt nuotr.

Pensininkai | socmin.lt nuotr.

Seimas kovo 12 d. pradėjo svarstyti Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimus kuriais siekiama įtvirtinti privačiai sukauptos pensijos išmokėjimą, „Sodros“ veiksmus ir atsakomybę, nepriklausomo Komiteto formavimą, pensijų anuitetų gavėjų turto valdyseną.

Nuo šių metų liepos mėnesio pensijų anuitetų mokėjimas pavedamas „Sodrai“. Į pensiją ateityje išeisiantys gyventojai, kurie per gyvenimą bus kaupę privačiuose antrosios pakopos pensijų fonduose, gaus dvi pensijas: vieną valstybės, kitą – privačią. Abi pensijas mokės „Sodra“, tačiau privačiai kauptas lėšas atskirai valdys ir investuos nepriklausomas penkių narių Komitetas.

Pagal naujas pataisas greta standartinio ir atidėtojo pensijų anuiteto, kaip pasirinkimo galimybė, atsiras standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu. Jis sudarytų sąlygas kaupusiam asmeniui ne tik gauti išmokas iki pat mirties, bet kartu pasirinkti garantuojamą mokėjimo laikotarpį. Jeigu žmogus mirė jam dar nesibaigus, likusi suma paveldima. Pavyzdžiui, jei asmuo pasirenka 15 metų garantuotą laikotarpį, bet miršta po 5 metų, paveldėtojai gaus sumą, kuri mirusiajam būtų išmokėta per likusius 10 metų.

Taip pat būtų įtvirtinta, kad vienkartine išmoka sukauptą turtą bus galima išmokėti, jei asmuo antroje pakopoje bus sukaupęs ne daugiau nei 5 tūkst. eurų, kai anksčiau ši riba buvo mažesnė ir siekė 3 tūkst. eurų.

Sukaupus daugiau nei 5 tūkst. eurų, bet neviršijus 10 tūkst. eurų, sukauptos lėšos bus išmokamos periodinėmis išmokomis iki kol pasibaigs pinigai, o pasiekus ar viršijus 10 tūkst. ribą reikės įsigyti pensijų anuitetą – paslaugą, kuri garantuos kas mėnesį ar kelis mėnesius mokamą išmoką iki pat mirties. Periodines išmokas iki pasibaigs sukaupti pinigai moka pensijų kaupimo bendrovės, šios lėšos yra paveldimos.

Komitetą sudarytų penki nariai: keturi nepriklausomi ir nepriekaištingos reputacijos nariai ir VSDF valdybos direktorius. Nepriklausomi Komiteto nariai galėtų būti skiriami ne daugiau nei dviem penkerių metų trukmės kadencijoms iš eilės, išskyrus „Sodros“ direktorių. Komitetas valdytų visus finansinius ir materialinius pensijų anuitetų fondo išteklius, tvirtintų su pensijų anuitetų apskaičiavimu susijusias tvarkas ir metodikas, vertintų pensijų anuitetų fondo veiklos ataskaitas.

Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Socialinių reikalų ir darbo komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti dar šioje sesijoje.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: