Lietuvos bankas mini veiklos 30-metį (0)

Lietuvos bankas | lb.lt nuotr.

Lietuvos bankas | lb.lt nuotr.

Kovo 1 d. sukanka 30 metų, kai įsteigtas Lietuvos bankas – centrinis bankas Lietuvos Respublikoje. Šios sukakties proga Vilniuje, Pinigų muziejuje, parengta paroda „Lietuvos bankas 1990–2020 m. Įvykiai ir žmonės“.

„Lietuvos bankas augo ir stiprėjo kartu su atgimusia Valstybe. Jis susigrąžino prieškariu turėtas aukso atsargas, įvedė nacionalinę pinigų sistemą ir du dešimtmečius, net ekonominių sunkmečių sąlygomis, išlaikė stabilų litą. Lietuvos bankas sukūrė civilizuotą, rinkos ekonomikos reikalavimus ir Vakarų teisės standartus atitinkančią finansų rinką. Žinoma, mūsų bankininkystės kelyje buvo ir duobių, ir griūčių, tačiau šiandien šalies bankų sistema yra skaidri, sveika ir patikima. Apie pasitikėjimą ja byloja ir rekordiškai didelis gyventojų indėlių kiekis net žemų palūkanų normų aplinkoje“, – sakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Gyventojų indėliai šalies bankuose 2019 m. pabaigoje sudarė 15,3 mlrd. eurų, 2003 m. buvo 2,3 mlrd. eurų, 1993 m. – 192,8 mln. eurų.

Ne vienus metus Lietuvos bankas yra tarp geriausiai vertinamų valstybės įstaigų. Lietuvos banku pasitiki 62 proc. gyventojų, tai rodo naujausi UAB „Baltijos tyrimai“ duomenys, kuriuos 2020 m. sausio mėn. paskelbė naujienų agentūra ELTA.

Lietuvos bankas įsteigtas 1990 m. kovo 1 d., kiek anksčiau, tų pačių metų vasario 13-ąją, LTSR Aukščiausiajai Tarybai priėmus du teisės aktus: nutarimą „Dėl Lietuvos banko įsteigimo“ ir Lietuvos banko įstatymą. Centrinis bankas veiklą pradėjo netrukus po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. kovo 11-ąją sudėtingomis sąlygomis. Sovietų Sąjunga paskelbė ekonominę blokadą Lietuvai ir taikė įvairias spaudimo priemones, viena iš jų ir atsiskaitymų trikdymas, todėl buvo imtasi visų priemonių problemoms spręsti. Reikėjo suformuoti Lietuvos banko struktūrą, gauti finansavimą, sutelkti specialistus, pasirūpinti patalpomis, ryšių įranga, atsidaryti korespondentines sąskaitas užsienio bankuose, kurti veiklai reikalingą teisinę aplinką. Šie uždaviniai buvo sėkmingai įvykdyti.

1990 m. rugsėjo 4 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas patvirtino Lietuvos banko statutą ir pagrindinį kapitalą.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: