Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sudarė darbo grupę paminklo Vasario 16-osios Akto signatarui, Lietuvos Tarybos Pirmininkui, Lietuvos Valstybės Prezidentui Antanui Smetonai Vilniuje sukūrimo darbams organizuoti, kuriai vadovaus Deividas Matulionis – Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas.
„Manau, išties simboliška, jog šiemet, švęsdami Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-etį, imamės sostinėje tinkamai įamžinti istorijos raidai, o ypač lietuvybės puoselėjimui svarbią asmenybę. Juk būtent Jono Basanavičiaus, Antano Smetonos ir jų bendraminčių pastangomis 1918 metais iš geopolitinių ūkanų iškilo Lietuvos valstybė, buvo padėti tvirti pamatai ateičiai“, – sako D. Matulionis.
Premjero sudarytoje darbo grupėje dirbs Prezidento vyriausioji patarėja S.Šulcė, Vyriausybės kanceliarijos atstovai, Architektų sąjungos pirmininkė R.Leitanaitė , Dailininkų sąjungos pirmininkė E.Utarienė, kultūros viceministrė I.Veliutė, Lietuvos dailės muziejaus direktorius A.Gėlūnas, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė R.Kačkutė, Lietuvos istorijos instituto XX amžiaus istorijos skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas A.Kasparavičius, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Mokslo centro vyresnysis mokslo darbuotojas A.Eidintas, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros asistentas N.Černiauskas, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisijos pirmininkas G.Jaunius, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vyriausiojo miesto architekto skyriaus vyresnioji patarėja R.Matonienė. Darbo grupė prireikus taip pat galės pasitelkti nepriklausomų ekspertų, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų atstovų.
Darbo grupei pavesta – suderinus su Vilniaus miesto savivaldybe, pasiūlyti Vilniaus miesto viešąją erdvę Vasario 16-osios Akto signataro, Lietuvos Tarybos Pirmininko, Lietuvos Valstybės Prezidento A. Smetonos paminklui pastatyti, parengti pasiūlymus dėl paminklo meninės-architektūrinės idėjos konkurso organizavimo ir iki 2020 m. kovo 16 d. pateikti juos Vyriausybei.
Pernai rugpjūčio 8 d. pirmajam Lietuvos valstybės Prezidentui Antanui Smetonai buvo pastatytas paminklas ir jo gimtinėje – Užulėnyje, Ukmergės r.. Paminklo atidengimo iškilmėse, rugpjūčio 10 d. dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Antrasis atkurtojo valstybingumo vadovas Lietuvoje (po Jono Basanavičiaus į g y j ę s teisę vadovauti Lietuvos tarybai, t.y. Vasario 16-osios Nutarimu atkurtai Lietuvos valstybei, kurios 100-metį ir minėjom)
tikrai vertas paminklo. Tikėkimės kai Lukiškių aikštės griovėjai užvaldytojai (medelių “kvadratiš” sukaišiojimo aktion sumanytojai iš po Šimašiaus skvernelio) bus susodinti už lėšų išgrobstymą!?
Tai ir po atviros ar aukštos vietos parinkimo, kad ir garbingo raitelio-vyčio stovylai (nesimėtys juk po lenininių-turginių poreikių pasitenkinimo Laisvės ir Aukų – valstybės Didvyrių aplinkos erdvėse “konkurencijon” ir nurašymui, na kaip “žydražiede neužmirštuole” plakatais ir turgine prekyba Sausio 13-osios Aukų garbė ir atminimas UŽGOŽIAMA-SUPREKIAUJAMA !!! /kioskuose – “pirk arba…”/
ir nurašoma išmetama, – visų tą naktį žuvusių 15-os aukų atmintis, 2 – neišsyk, bet žuvę t.p.!) reiks
panašiai garbingą erdvę – panašią į Pirmojo atkurtosios Lietuvos vadovo /kažkaip vis nepripažinto viešai??/ J.Basanavičiaus aikštės – parinkti ir Vilniuje.
Dar turim susivokti, kad Vilniaus įkūrėjas – Didysis Vytenis, Kęstutis ir Algirdas su Vytautu, kiti Valdovai taip pat laukia savo eilės ir vietų… Be to vėl atkurtosios Kovo 11-ąją Lietuvos vadovui – irgi prezidentu neįvardytam kaip Jonas Žemaitis ar Adolfas Ramanauskas-Vanagas – Vytautui Landsbergiui ir tektų numatyt-žinot plotus (negi stoties aikštę už Josifo Stalino postamento papėdę siūlysim, kaip nelaimėliai nesusipratėliai į Lukiškių ar Kalvarijų turgavietės prekyvietės erdę vis ką “įbrukt” gviešiasi…)
Netgi pamirštama, kad buvusioj 1863-64 metų egzekucijų vietoje okupacinė carų administracija tyčia tam rūmą surentė ir prošvaiste (prospektu Georgijevsku) šią Vilniaus Šventaragio slėnio prieigų aplinką išdarkė.
Ant darkalo žymenys ir atmntys “nelipdomos-neklijuojamos” ir n e m ė t o m o s.
Tad rimtas klausimas – KUR (II-jo Valstybės Vadovo A.Smetonos) įpaminklinimo vieta?
Nepraeis!
Diktatoriams paminklai Vilniuje tikrai nestovės!
Manaum kad piliečiai išeis į gatves ir neleis, kad įvyktų šis absurdas. Ne veltui kalbama, kad Lietuva vis labiau virsta policine valstybe!
Tad nedrįskit menkint Lietuvos ir jos sostinės Vilniaus!
? ? ?
RU niekada nesilaikė sutarčių. Todėl po su Lietuva pasirašytos jos Nepriklausomybės pripažinimo sutarties ji visai nesirengė atsisakyti savo pretenzijų į ją, ir labai aktyviai ta kryptimi veikė, niekada nesiliovė silpninti šalį iš vidaus.
Pagal tamstos pasisakymo stilių galima įtarti, jog pats tamsta, susidūręs su Lietuvoje iš užsienio kurstomais ir iš ten finansuojamais neramumais, streikais, kvietimais ir čia kurti bolševikinę santvarką, būtum įvedęs tokią diktatūrą, kad Smetonos „diktatūra” būtų tik vaikų žaidimas. Pasak kaimynės šalies anekdoto, tamstos čia pasakojama Smetonos diktatūros „трагедь только комедь, по сравнению” su tuo, ko gal dar rimčiau reikėjo imtis tokiomis aplinkybėmis.
Supratau, kad Zapa yra geriau.
Draugas Žemaiti , ar tu nors supranti, kad Lietuvoje parazituoji, kas tau pinigus moka ?
Žemaiti-sovietuk, ar esi kremlinis propagandistas iš idėjos,ar pasamdytas?
Manau, kad tinkamiausia vieta Smetonos paminklui Vilniuje būtų šalia paminklo Cvirkai, užrašant tarp jų tokį tekstą: Antanas Smetona – Lietuvos prezidentas, Petras Cvirka – pripažintas Lietuvos raštojas, kurio iš jų veiksmai 1939 – 1940 metais pražudant Lietuvos valstybę yra išdavikiškesni?
Apskrtitai imant paminklas Vilniuje A. Smetonai kaip prezidentui, Lietuvoje tegali būti suprastas kaip jo politikos Vilniaus atžvilgiu, buvusios naudingos Lenkijai, jo istorinių nuopelnų žečpospolitinių siekių Lenkijai įamžinimas. Tai, regis, dar vienas “valstietiško” Skvernelio pasišovimas tarnauti lenkystės reikalui Lietuvoje.
,,Kažin” , vėl nusišnekėjai,deja.
Nejaugi, – veikiau meluoji pats sau…
Po A. Smetonos mirties – purvo dozė
– diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/po-smetonos-mirties-purvo-doze-954930
Ar nuo tada prasidėjo hibridinis karas prieš LT, Tautos istorijos, jos asmenybių ir savivertės trypimas purvuose?
Būtinai pžr. LRyto žinias, kas nematė –
darė apklausą dėl paminklo Smetonai. Vieni taip, kiti atvirkščiai pasisakė, o pabaigai saldainiukas – Vanagaitės veido išraiška…
Pasikeitus valdžioms, stabdomas paminklo A.Smetonai įgyvendinimas
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/pasikeitus-valdzioms-stabdomas-paminklo-a-smetonai-igyvendinimas-56-1469090?copied
,,Reaguodama į Vilniaus miesto savivaldybės kreipimąsi, Kultūros ministerija stabdo paminklo prezidentui Antanui Smetonai įgyvendinimą ir projekto „622522“ statybas. Patį paminklo A.Smetonai klausimą „artimoje ateityje“ planuojama persvarstyti „iš esmės“. Projekto autoriai apie tokį sprendimą tikina nebuvę informuoti.”
Savivaldybė norinti perimti iš KM paminklo statybą, pati tuo užsiimti.
Paminklui statyti skirta 250 tūkst. eurų. Gal čia slypi priežastis?
Išeivių dovanos sostinė nepriėmė – A. Smetonos paminklui skirta 250 tūkst. eurų
– lrytas.lt/bustas/architektura/2020/11/16/news/iseiviu-dovanos-sostine-neprieme-a-smetonos-paminklui-skirta-250-tukst-euru-17017211/
(Išeiviai reikalautų fin. atskaitos? Ir apie Vytį užsiminta)
Vyriausybė pritarė siūlymui Gedimino prospekte Vilniuje pastatyti paminklą pirmajam Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai.
– lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2020/03/10/news/vyriausybe-pritare-antano-smetonos-paminklui-gedimino-prospekte-vilniuje-13960730/
Vilniaus savivaldybė kaišioja pagalius į ratus Antano Smetonos paminklo autoriams
– lrytas.lt/kultura/daile/2021/03/13/news/vilniaus-savivaldybe-kaisioja-pagalius-i-ratus-antano-smetonos-paminklo-autoriams-18620530/
(priežastis – 250 tūkst. ne s-valdybės rankose? Ar tai, kad Vilnius, pasak pono mero, buvęs ir esąs kosmopolitinis miestas, todėl Smetona čia ,,netinka”. Ar nėra taip, kad kuo mažiau lietuviškų pėdsakų, tuo merui gražiau?)
………………………………………………
O čia kiti savivaldybės nuotykiai:
,,Už daugiau kaip 32 tūkst. eurų rudenį sodintos pušelės Geležinio Vilko g. jau spėjo nudžiūti”
– lrytas.lt/auto/radaras/2021/03/13/news/uz-daugiau-kaip-32-tukst-euru-rudeni-sodintos-puseles-gelezinio-vilko-g-jau-spejo-nudziuti-18562312/
(Kai gatvės ne valomos, o barstomas druskų ir smėlio mišiniu, kai sniegas ne išvežamas, bet tirpdomas druskomis, o tirpsmo vanduo ,,gerina dirvq, ,,pagirdo” medelius… Bet – nėra to blogo, kas į gerą KAŽKAM neišeitų… Kažkas vėl gaus užsakymą… )
,,Po apdaila – skystas pagrindas: evakavus daugiabutį Vilniuje ekspertas įvardijo, kokius namus reikia vertinti itin atidžiai”
– lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2021/03/13/news/po-apdaila-skystas-pagrindas-evakavus-daugiabuti-vilniuje-ekspertas-ivardijo-kokius-namus-reikia-vertinti-itin-atidziai-18613135/
(nežinau, ar tikrai sostinės priėmimo komisija stebi visas statybas mieste – naudojamas medžiagas, technologijas, visų tvarkų laikymąsi – kieno parašais tokios statybos palaimintos, kaip saugios, ilgaamžės, visas normas atitinkančios? Kokia jų asmeninė atsakomybė?)
Išeiviai jai nori kažkuo pagelbėti Lietuvai, tegul tuos 250 tūkst. skiria medicios įrangos ar kad ir Covid skiepų įsigyjimui. Už tai tikrai įvertinčiau ir gerbčiau jų poelgį.
O dabar? Skirti lėšas paminklo, ir dar kam – NETEISĖTAI VALDŽIOJE ĮSITVIRTINUSIAM DIKATORIUI!!! Labai teisingai pasielgė Vilniaus valdžia, jei nepriimė tokio “aukos”. Ar dar mums trūksyta balvonų? Kiek sovietmetyje jų buvo pristatyta. Tad kam dar statyti. Ir dar dikatatoriams…
Tad susiprotėkite, mieli užsienyje gyvenantys tautiečiai. Įvertinkite savo vertybes ir jei norite prisidėti prie kažko pozityvaus, tai surinktas lėšas SKIRKITE KILNIAMS TIKSLAMS (vaikų namai, ligoninės, globos įstaigos ir t.t.), O NE PAMINKLŲ DIDKATORIAMS ĮRENGIMUI. Juk tokie paminklai perspektyvoje taps nesantaiką kurstančiais artiaktais.
Apie savivaldybės protestą dėl paminklo Smetonai (apskritai ar tik prieš projektą, jo autorių?)
Ar tai ne kerštas už Lukiškes, Vytį?
Užprotestavo savivaldybės tarybos narys G. Jaunius
– wikipedia.org/wiki/Gediminas_Jaunius
– vrk.lt/statiniai/puslapiai/rinkimai/2004/seimas/kandidatai/kand_biog_l_295792.htm
Priminė Šimašiaus ankstesnę frazę, jog KOSMOPOLITINIAM(?!!) Vilniui netinka Smetona… Atseit, gali būti bet kur, tik ne Vilniuje. Priminė ir kitus jo sauvališkus sprendinius – kad ir gen. Vėtros atminimo lentos nukėlimą.
(Beje, ar pastebėjote Šimašiaus nuotrauką šalia Basanavičiaus, itin iškalbingą jo veido išraišką?)
Matot, Žemyna, ne todėl, kad “kosmopolitiniam Vilniui”. Tiesiog demokratiškoje šalyje statyti paminklus neteisėtai valdžią užgrobusiems diktatoriams yra kategoriškai nepriimtina. Todėl neabejotina, kad kils pasipriešinimas. O jei vis tiek atsirastų paminklas diktatoriui – tai jis taps nesantaikos objektu ir niekumet nesilaius reikalavimai (netgi stiprės) jį nugriauti. Ir vieną dieną tai bus padaryta.
P.s., Neteisinga lyginti su Vyties paminklu – pastarasis neįkūnija žmogaus (juolab – diktatoriaus), tad gali būti priimtinas (nesu nei prieš jį, nei už jį), nes nesikerta su demokratijos vertybėmis.
Aplamai reiktų atsikratyti primityvios tradicijos statyti paminklus žmonėms, vadinti gatves ir t.t. asmenų vardais. Pažvelkite į Islandiją – ten gatvių pavadinimuose asmenvardžių nerasite. Ištokių šalių ir dera imti pavyzdį.
1: Dėl Smetonos ir apskritai valstybės valdymo laikais, kai visais frontais vykdomas dosniai kaimynės finansuojamas nepaskelbtas karas prieš valstybę –
Žemyna, 1 m. ago
Niekam nešauna į galvą per mikroskopą nagrinėti kitų valstybių vadų veiksmų jų kovos dėl išlikimo metais. Pvz., kad ir Šarlio de Golio. Jokių ,,siusi musi” (ar ne Rajkino žodžiai”).
2: Na, ateis ir tam laikas. Tik pirma reikia pastatyti ant kojų tautinę švietimo sistemą. Kad vaikai savo istoriją žinotų ne prasčiau už žydukus, lenkiukus (tikriausiai ir kt. valstybių piliečius). Pirma turi užaugti karta, nedalyvaujanti entuziastingose savų apspjaudymo ir kaimynų šlovinimo varžybose.
Nereikia šlovinti kaimynų. Pirmiausia – savigarba. Tačiau ji neturi būti kuriama pasitelkiant asmenis. Suprantu, Viduramžių didikai – gatves jų vardais, dėl didelio laiko atotrūkio, dar galima pateisinti.
Bet statyti paminklus XX_XXI a. vaikėjams, ar jų vardais vadinti gatves, mokyklas, elektrines – demokratijos ir antiautoritarizmo aspektu nėra priimtina. Šią poziciją ginu nuoseklai. Esu ir būsiu prieš paminklus Cvirkoms, Smetonoms ir kitiems abejotiniems veikėjams. Jiems – jokiu būdu. Bet nereikia statyti paminklų ir visiems kitiems. Daugiau erdvės palikime gamtai, o gatvių pavadinimuose įamžinkime nykstančius kaimus, mūsų kultūros (pvz. baltiškų dievybių) vardus. Ir tai bus puiku, vertybiška ir labai simboliška.
Gaila, kad net demokratijose (ne tik Lietuvoje, bet ir Jūsų nurodytais) atvejais yra išaukštinami Naujųjų laikų (XX-XXI a.) diktatoriai…
Aš, kaip pilietiškas žmogus, tam priešinsiuosi ir raginsiu kitus panašiai pasielgti. Paminklo Smetonai neturėtų atsirasti.