2020 metų Lietuvos kultūros sostinė — Trakai (0)

Kultūros sostinės 2020 medis prie Trakų savivaldybės | Trakų rajono savivaldybės nuotr.

Kultūros sostinės 2020 medis prie Trakų savivaldybės | Trakų rajono savivaldybės nuotr.

Turistų pamėgti, Lietuvos vizitine kortele tapę Trakai per ateinančius metus sulauks dar daugiau svečių. Į Trakus vilios ne tik nuostabus kraštovaizdis, Lietuvos valstybės ištakas menanti Trakų pilis, bet ir čia visus metus vyksiantys kultūros renginiai – Trakai paskelbti 2020 metų Lietuvos kultūros sostine.

Šį titulą Trakai perėmė iš šiemet Lietuvos kultūros sostine buvusio Rokiškio.

Kultūros sostine tapusius Trakus pristato kultūros ratilų, kurie ir skleidžia ir įtraukia į kultūros vyksmą, idėja. Vandens ratilai skelbia naujienas iš praeities, dabarties ir skelbia žinią ateičiai, o jų viduryje pulsuoja širdies kardiogramą primenantis Trakų pilies motyvas.

Išaugo Kultūros medis

Pasitinkant išskirtinai reikšmingą Trakams laikotarpį, gruodžio 2-ąją prie rajono savivaldybės pastato iškilo originali skulptūrinė kompozicija, kuri simbolizuoja 2020-uosius – Kultūros sostinės metus.

Jos centre – medis, svarinantis vaisius – įvairius menus simbolizuojančius skritulius. Medis įkomponuotas tarsi praskleistoje knygoje, kurios ažūrinis paviršius primena viduramžių kario šarvą.

Kompoziciją kūrė kūrybininkų grupė – Viktorija Sideraitė, Jūratė Juozėnienė ir Albinas Šimanauskas, jų idėjas įkūnijo mecenatas akcinė bendrovė „Vilniaus baldai“ .

Džiaugėsi ir vaikai, ir suaugę

Lietuvos kultūros sostine Trakai buvo paskelbti jau gruodžio 6 dieną. Tądien Trakai tapo ne tik Lietuvos kultūros, bet ir Lietuvos Kalėdų Senelių sostine – čia Kalėdų eglės įžiebimu, šventiniu koncertu, kalėdine pasaka mažiesiems ir įspūdingu lazerių, ugnies bei fejerverkų šou prasidėjo ir kalėdinių renginių programa.

Dviguba šventė Trakuose gruodžio 6-ąją prasidėjo Trakų paskelbimui Lietuvos kultūros sostine skirtais renginiais. Iškilmės prasidėjo valstybinio pučiamųjų orkestro „Trimitas“ koncertu Trakų bazilikoje.

Po to, 18.30 val., linksmybės persikelė į Galvės ežero krantinę, kur priešais Trakų pilį esančioje apžvalgos aikštelėje buvo transliuojamas Rokiškyje vykęs Kultūros sostinės simbolio – gintarinio Kultūros medžio – perdavimas Trakams. Lietuvos Vyriausiasis Senelis Kalėda įžiebė eglę, koncertavo smuikininkė Agnė Doveikaitė, „Solė“ šokėjai, vyko kiti pasirodymai, kuriuos vainikavo lazerių ir fejerverkų šou.

Gruodžio 7-ąją Trakų kultūros namuose duris atverė „Kalėdinis fabrikas“, kuriame sau mielą veiklą galėjo rasti ir suaugę, ir vaikai. Ypač daug užsiėmimų ir veiklų buvo pasiūlyta mažiesiems.

Pasibaigus Kalėdoms šventė tęsiasi

Pasibaigus Kalėdų šventei šventinė nuotaika Trakuose nedingo – Lietuvos kultūros sostine tapę Trakai siūlo daug ir įvairių kultūrinių renginių, kurie, Trakų rajono merės Editos Rudelienės žodžiais, turi ne tik pažintinę, švietėjišką, bet ir išliekamąją vertę.

„Trakai yra sostinė daugeliu prasmių. Istorine prasme esame senoji LDK sostinė, žiemą tampame Lietuvos Kalėdų Senelių sostine, o vasarą – irkluotojų sostine. Mums tai ne proginis įvykis, o ilgametis, pastovus ir kokybiškai besiplėtojantis reiškinys, kurį stengsimės originaliai ir patraukliai pristatyti Lietuvai.

Trakai ir taip yra patrauklūs turistams, todėl tapę Lietuvos kultūros sostine jaučiame atsakomybę pasiūlyti žmonėms kai ką nauja ir įdomaus“, – sako Trakų rajono merė E. Rudelienė.

Vyks išskirtiniai renginiai

Trakuose šiemet vyks daug klasikinės ir moderniosios kultūros, istorinės atminties įprasminimo, sakralinių, sporto, pramoginių renginių, edukacinių ir kūrybinių veiklų.

Renginių ciklo koncepcijos tikslas – ne tik dėmesys seniesiems papročiams, bet ir naujų papročių kūrimas bei jų sklaida. Čia pirmą kartą bus minima Lietuvos valstybės dekada, kurios renginių ciklas į prasmingą visumą apjungs liepos 6-ąją minimą Valstybės dieną ir pergalės minėjimą liepos 15 dieną įvykusiame Žalgirio mūšyje.

Vasario 16-ąją minint Lietuvos Nepriklausomybės dieną iš Vilniaus į Trakus persikels „Signatarų eisena“, o vasarą Trakuose vyks „Vėliavų diena“, per kurią bus pagerbtos istorinės miestų ir miestelių vėliavos, LDK vėliavos ir Žalgirio mūšyje pergalę iškovojusių pulkų vėliavos.

Istorinės atminties renginius papildys ir Gediminaičių dinastijos narių atminimui dedikuota šventė „Gediminaičių diena“, istorinėse Trakų kunigaikštijos teritorijos ribose esančių miestų ir miestelių bendruomenių šventė „Trakų kunigaikštystės diena“ bei tradiciniu tapti galintis masinis istorinės atminties žygis „LDK sostinių kelias“, apjungsiantis Kernavę, Senuosius Trakus, Trakus ir Vilnių.

Toliau puoselėjamas gražus paprotys – iškilmingas Lietuvos visų laikų šlovingiausio valdovo LDK valdovo Vytauto Didžiojo mirties metinių paminėjimas spalio 27 dieną.

TRK Žiedas su logotipu | Trakų rajono savivaldybės nuotr.

TRK Žiedas su logotipu | Trakų rajono savivaldybės nuotr.

Rengs tarptautinę šventę

Lietuvos kultūros sostine tapusiuose Trakuose didelis dėmesys bus skirtas ir Lietuvos Respublikos Seimo paskelbtų 2020 metų atmintinų datų minėjimui, vyks Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui, Tautodailės metams, Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams skirti renginiai.

Rudenį Trakuose šurmuliuos didelį pripažinimą jau pelniusi tarptautinė teatrų šventė „Transmisijos“. Ši kasmet per įvairias Europos šalis keliaujanti šventė į Lietuvos kultūros sostine paskelbtus Trakus sukvies teatro trupes iš Lietuvos, Lenkijos, Slovakijos, Čekijos, Vengrijos ir Ukrainos.

„Be aukšto lygio istorinių ir kultūrinių renginių didelį dėmesį kreipsime ir į etnokultūrą. Trakai istoriškai visada buvo daugiakultūris miestas. Tuo esame turtingi, tuo didžiuojamės ir stengsimės atskleisti kiekvienos tautos kultūrinius papročius. Trakuose kasmet rengiama tautinių mažumų šventė, kuri mums, tapus Lietuvos kultūros sostine, peraugs į „Tautų šventę“, per kurią vyks karaimų, totorių ir kitų tautinių mažumų kultūros pristatymo renginiai“, – sako E. Rudelienė.

Trakų rajono merės nuomone, tradiciniu ir daug žadančiu turėtų tapti ir metų pabaigoje žadamas surengti Trakų rajono menininkų forumas.

Stengsis pabrėžti savitumą

„Trakai turi ilgamečius kultūros papročius. Trakai – tai ir istorinė senoji sostinė, viduramžių valdovų rezidencija, Gediminaičių dinastijos lopšys ir tuo pačiu iki šių dienų realiai išlikusi daugiatautė bendruomenė su labai ilgais ir gražiais tarpusavio sugyvenimo papročiais. Tapę kultūros sostine Trakai oriai liudys šį tą statusą“, – sako Albinas Šimanauskas, kūręs renginio „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė“ visumą.

Daugiausia žinome apie Trakuose gyvenančius karaimus, bet gyveno ir totoriai, čia buvo įsikūrę dar kunigaikščio Gedimino kvietimu atvykusių žydų bendruomenės atstovai.

Tad Trakų krašto bendruomenė yra labai savita, su daugiataute savastimi, įnešusi savo indėlį į bendrosios tapatybės kūrimą.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: