Ar įmanoma miesto gyventojui gyventi be automobilio? (3)

Shutterstock.com nuotr.

Shutterstock.com nuotr.

Šis klausimas tikrai yra kilęs kiekvienam vairuotojui bent kartą, tačiau kai kurie apie tai svarsto pastoviai – kaip atsisakyti automobilio naudojimo kiekvieną dieną? Visų pirma, pradėkime nuo priežasčių, kodėl toks klausimas apskritai kyla. Dažniausiai tai būna kuro sąnaudos – į darbą važinėjame kiekvieną dieną ir labai greitai suprantame, kad nemažą kiekvieno mėnesio išlaidų sumą sudaro būtent automobilio eksploatacijos kaštai, kaip kuro sąnaudos, vasarinės ir žieminės padangos, važiuoklės dalys ir t.t. Galų gale, pakanka sėdint automobilių spūstyje pamatyti, kaip šaligatviu einantys pėstieji keliauja greičiau už jus, kad pradėtumėte ieškoti tokių straipsnių, kaip šis.

Nenorintiems kiekvieną dieną po kelis kartus naudoti automobilio, išeičių yra daug. Tačiau reikėtų jas „pasverti“, įvertinti padarinius, išlaidas ir tik tada nuspręsti, koks kelionės būdas jums tinkamiausias.

Kada automobilis iš tiesų reikalingas, o kada tai tik patogumas?

Daugeliui miesto gyventojų automobilis kelionei visai nėra reikalingas. Vairuotojai kelionei į darbą renkasi automobilius, nes tada jie gali išvykti ir grįžti kada tik nori, šaltomis arba lietingomis dienomis automobilyje šilta, o ir rūpintis keliaujant nereikia niekuo.

Vis dėlto, jeigu jūsų darbovietė yra už mažiau nei 2-3 kilometrų, tada į darbą keliauti galite netgi pėsčiomis. Pabandykite į darbą mėnesį keliauti pėsčiomis ir greitai pastebėsite, kad per mėnesį pavyko sutaupyti iki 100 eurų! Kasdienio vaikščiojimo nepripažįstantiems gyventojams galima rinktis viešąjį transportą – jis dažnai vengiamas dėl mažo komforto, spūsčių piko metu bei ne visada puikiai tinkančio maršruto. Tačiau šiomis dienomis viešojo transporto maršrutai miestuose išdėstyti labai strategiškai, todėl kelionės tikslas nuo artimiausios stotelės tikrai neturėtų būti toli.

Galų gale, kartais automobilis yra būtinybė – pavyzdžiui, užmiesčio gyventojams. Aplinkinių rajonų gyventojai į darbą turi vykti po 10 ar net 20 kilometrų, todėl autobusas yra ganėtinai rizikingas pasirinkimas, jeigu netikėtai reikėtų grįžti namo arba tiesiog laiku pasiekti tikslą. Kartais darbuotojai turi atsivežti specialią aprangą, tam tikrus daiktus ar įrankius, todėl tokiu atveju asmeninis transportas taip pat yra būtinas.

Pexels.com nuotr.

Pexels.com nuotr.

Viešasis transportas

Miestuose, miesteliuose ir netgi kaimuose yra plėtojamas viešasis transportas. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose siūlomos dešimtys viešojo transporto maršrutų, strategiškai išdėstytų taip, kad kuo daugiau gyventojų galėtų vos per keletą minučių pasiekti tiek darbovietę, tiek parduotuvę, tiek svarbiausias įstaigas. Nors Lietuvoje viešasis transportas ir labai populiarus – to nepakanka, kad būtų išvengiama didėjančios oro taršos bei piko metu susidarančių spūsčių.

Pavyzdžiui, kalbant apie teigiamas viešojo transporto savybes, tai visų pirmiausia yra labai pigus transportas. Galite įsigyti nuolatinį keleivio bilietą ir važiuoti autobusu arba troleibusu tiek į darbą, tiek į parduotuvę, tiek į svečius. Toliau – kadangi maršrutų autobusams mieste yra daug, kiekvienas gyventojas gali pasiekti kelionės tikslą be jokio vargo: kiekvieną rytą grandant automobilio langus, erzinančių kamščių ir be reikalo eikvojant automobilio resursų.

Vis dėlto, automobiliu važiuoti yra patogiau ir maloniau, maršrutus renkatės patys ir galite be problemų gabentis net ir didelį bagažą – todėl viešasis transportas Lietuvos miestuose ir nėra toks populiarus.

Kitas transportas

Mieste komunikuoti galima ne tik automobiliu arba autobusu. Šiai dienai yra sukurta nemažai įvairių alternatyvų, kurios leidžia nuvykti mieste iš taško A į tašką B daug pigiau, greičiau ir paprasčiau.

Pradėkime nuo klasikinio pasirinkimo – dviratis. Tai yra vienas seniausių ir populiariausių transporto priemonių, ir neabejotinai, geras sprendimas miesto gyventojams. Miestuose įrengta daugybė dviračių takų, todėl ši transporto priemonė patogi, pigi ir ekologiška. Tačiau dažniausia problema, dėl kurios dviračiai nėra tokie populiarūs keliaujant į darbą, yra prakaitavimas. Ryte pabudę ir nusiprausę, darbo vietos tikrai nenorite pasiekti suprakaitavę nuo dviračio mynimo. Taigi, kiekvienas šį sprendimą priima savaip.

Na ir galiausiai, elektriniai paspirtukai. Jie gali būti dviem, trim ar netgi vienu ratu, vienu įkrovimu nuvažiuoja po 30-50 kilometrų ir nereikalauja jokių pastangų. Dar visai neseniai toks transportas buvo tik naujiena, todėl įsigyti elektrinį paspirtuką buvo galima ne kiekvienam. Šiandien kai kurių elektrinių paspirtukų kainos nesiekia nei 100 eurų, todėl jį įsigyti gali praktiškai bet kuris gyventojas. Tai pigus, praktiškas ir ekonomiškas transportas.

Svarbiausi automobilio reikmenys

Jeigu, vis dėlto, be automobilio apsieiti negalite, tada bent jau pasirūpinkite, kad kelionės juo būtų kuo patikimesnės ir patogesnės – gi niekas nenori šaltą vakarą po darbo užtrukti dėl, tarkime, nuleistos padangos.

Dažniausia problema, dėl kurios nepavyksta laiku pasiekti darbo vietos arba grįžti namo, yra nuleista padanga. Miesto gyventojai dažnai susiduria su tyčiniu padangų nuleidimu, pradūrimu arba kelionės metu netyčia galima pataikyti į aštrią asfalto duobę – tokiu atveju jūsų brangios žieminės padangos gali būti sugadintos akimirksniu. Ir, pripažinkime, kad kartais tikrai nėra laiko kviestis techninę pagalbą ir problemą norisi išspręsti kuo greičiau. Tokiu atveju automobilyje būtinas atsarginis ratas ir raktas, kuriuo būtų galima atsukti ratų varžtus. Tiesa, įsigykite kokybiška domkratą – ypatingai jeigu jūsų automobilis yra didelis.

Atšalus orams, automobilio akumuliatorius turi atlaikyti ekstremalias sąlygas – kiekvieną rytą naudojamas automobilis turi būti užvedamas bet kokia kaina. Patariama bagažinėje turėti ne tik užvedimo laidus „krokodilus“, bet ir įkraunamą užvedimo prietaisą, kuris, reikalui esant, gali suteikti tos trūkstamos energijos akumuliatoriui.

Na ir, galų gale, žibintuvėlis, pirštinės, atsuktuvai, keletas įrankių ir šansai, kad namo grįšite įveikę gedimus savarankiškai, ženkliai išauga!

Pexels.com nuotr.

Pexels.com nuotr.

Kaip priimti galutinį sprendimą?

Gerai pagalvokite apie visas išlaidas važiuojant automobiliu bei kita transporto priemone. Tada įvertinkite savo poreikius – ar jums tikrai reikia automobilio keliaujant į darbą, darbe ir grįžtant namo? Galbūt automobilį galite naudodami tik savo laisvalaikiui? Kartais esame tiek susirūpinę kasdieniais darbais ir taip stengiamės sutaupyti, kad net pamirštame, jog galima sumažinti rūpesčius tiesiog sumažinus išlaidas.

Pavyzdžiui, jeigu automobilį naudojate kiekvieną dieną, tada vasarą reikalingos vasarinės, o žiemą – žieminės padangos. Tai reiškia, kad reikia jas pirkti, rūpintis jų montavimu ir eksploatacija. Na, o pavyzdžiui, jeigu automobilį naudojate rečiau, jums pilnai užteks ir universalių padangų. Taigi, verta „pasverti“ savo poreikius ir galimybes. Vairuokite saugiai – kokybiškos, naujos žieminės padangos siūlomos internetinėje parduotuvėje www.padangos1.lt. Užeikite ir išsirinkite!

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Kelionės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: