Trakai pradeda Lietuvos kultūros sostinės metus… su skandalą internete sukėlusia „knygų instaliacija“ (5)

Knygų instaliacija Trakuose | R.Kalinauskaitės nuotr.

Knygų instaliacija Trakuose | R.Kalinauskaitės nuotr.

Vakar, gruodžio 6 d. Trakų bazilikoje surengtos Lietuvos kultūros sostinės atidarymo iškilmės. Joje dalyvavo kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Šiuo renginiu Trakai pradėjo Lietuvos kultūros sostinės metus.

„Simboliška, kad Trakai – istorinė Lietuvos sostinė – tampa šalies kultūros sostine. Kitąmet, kai minėsime savo atkurtos Valstybės Nepriklausomybės trisdešimtmetį, šis Trakų titulas tarsi sustiprins mūsų istorinio tęstinumo jausmą, kad tos didžiosios valstybės kūrėjų idėjos mus lydi ir vienija. Linkiu, kad tie kultūros ratilai, kurie šiemet iš Trakų sklis po visą Lietuvą ir dar plačiau, sklistų dėl to, kad Trakuose iškyla čia paslėpti kultūriniai lobiai“, – sveikindamas susirinkusiuosius kalbėjo kultūros ministras.

Planuojama, kad kitąmet Trakuose pirmą kartą bus minima Lietuvos valstybės dekada, kurios renginių ciklas sujungs liepos 6-ąją minimą Valstybės dieną ir pergalės minėjimą liepos 15 dieną įvykusiame Žalgirio mūšyje,

Vasario 16-ąją iš Vilniaus į Trakus persikels „Signatarų eisena“, istorinės atminties renginius papildys Gediminaičių dinastijos narių atminimui skirta šventė „Gediminaičių diena“, istorinėse Trakų kunigaikštijos teritorijos ribose esančių miestų ir miestelių bendruomenių šventė „Trakų kunigaikštystės diena“ bei tradiciniu galintis tapti masinis istorinės atminties žygis „LDK sostinių kelias“, sujungsiantis Kernavę, Senuosius Trakus, Trakus ir Vilnių.

Taip pat dėmesys bus skiriamas etnokultūrai, nes istoriškai Trakai buvo daugiakultūris miestas: jame kartu gyveno lietuviai, lenkai, karaimai, žydai, totoriai, rusai ir kitų tautybių žmonės.

Padidėjus dėmesiui Trakams, apsilankantys juose žmonės pastebi atsirandančias naujoves mieste. Vakar savo feisbuko paskyroje žymi visuomenininkė, paveldo gynėja Rasa Kalinauskaitė pasidalino savo įspūdžiu pamačius naująją „knygų instaliaciją“, iškilusią Trakų centre prie bibliotekos ir kultūros centro. Ji tai pavadino – knygų egzekucija. „Ne tik Cvirkos. Selindžerio apsakymai, Markesas, Dostojevskis („Idiotas“), „Pančatantra, „Senovės Kinijos mitai“, E. Cinzas, vokiečių novelės ir kt. – pamauti ant virbo. Toks knygų šašlykas, pastatytas prie kalėdų eglutės. Tas šašlykas suriestas į figūrą iš koncentrinių apskritimų – tai, kiek suprantu, Trakų kaip 2020 metų Lietuvos kultūros sostinės logotipas. Dar simbolinė detalė: priešais ant virbo kultūros sostinės garbei suvertas knygas – buvęs knygynas, kuriame dabar prekiaujama mėsa ir kepiniais. Knygyno Trakuose nebėra.“  – rašo Rasa K.

Po šiuo įrašu labai daug žmonių išreiškė savo nuomones – vieni kukliai pritarė, kiti piktinosi, dar kiti mano, kad menas turi provokuoti ir kt.

Knygų instaliacija Trakuose | R.Kalinauskaitės nuotr.

Knygų instaliacija Trakuose | R.Kalinauskaitės nuotr.

Šios „knygų instaliacijos autoriai“ yra Trakų viešoji biblioteka, kuri pasitikdama „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ ir Trakų viešosios bibliotekos 80-metį, „pasipuošė knygų instaliacija, kuriai panaudotos antram gyvenimui prikeltos knygos!“ – rašoma Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos feisbuko paskyroje.

Trakai kultūros sostinės titulą perėmė iš Rokiškio, kuris buvo šių metų Lietuvos kultūros sostinė.

Projekto „Lietuvos kultūros sostinė“ tikslas – skatinti Lietuvos regionų gyventojų kultūrinį aktyvumą ir kūrybingumą, plėtoti kultūrą ir meną, kūrybines iniciatyvas, kultūros prieinamumą.

2021 m. Lietuvos kultūros sostine taps Neringos savivaldybė, 2022 m. – Alytaus miesto savivaldybė.

Papildyta 23.55 val.: 

Iš prof. Rasos Čepaitienės feisbuko paskyros: „Bičiuliai, „knygų šašlyko” istorijoje dedamas taškas. Ką tik Trakų merė Edita Rudelienė mane informavo, kad instaliacija jau ardoma. Džiaugiuosi, kad visų mūsų pastangų dėka tai pavyko pasiekti taip greit ir be konfrontacijos. Ačiū už Jūsų palaikymą ir meilę knygai ❤️

Trakų merės atsakymas:

Labas vakaras, ponia Rasa. Persiuntė man Jūsų atvirą laišką bendri draugai. Pirmiausia atsiprašau už sukeltas blogas emocijas. Bibliotekos darbuotojos iš nurašytų knygų, kurios keliautų perdirbimui, sukūrė instaliaciją, kuri sukėlė daug neigiamų reakcijų. Bibliotekos darbuotojos mane informavo, kad istaliacija jau ardoma. Asmeniškai nesu prisidėjus prie šio kūrinio, bet atsiprašau už negatyvias emocija. Labai lauksime Jūsų kituose kultūros sostinės renginiuose.“

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Literatūra, Menas, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: