Mirė Vytautas Kluonius 1956 metų Vėlinių įvykių Kaune dalyvis (1)

Vytautas Kluonius

Vytautas Kluonius

Vytautas Juozapas Kluonius (1927.03.03. – 2019.08.31.) yra Laisvės kovų dalyvis, buvęs politinis kalinys, 1956 metų Kauno Vėlinių Vytauto prospekte prie paminklo „Žuvusiems už Tėvynę“ dalyvis.
Vytautas buvo stambių ūkininkų sūnus, Šakių gimnazijoje veikusios antisovietinės organizacijos „Laisvės sakalai“ narys, partizanų ryšininkas.
1947 m. „troikos“ nuteistas 8-neriems metams laisvės atėmimo, bausmę atliekant Vladimiro kalėjime.Turtinga Vladimiro kalėjimo biblioteka buvo pirmasis Vytauto universitetas, uždegęs jį noru mokytis. Dar kalėjime jis išmoko rusų, anglų kalbas, studijavo chemiją, fiziką, astronomiją.

Grįžęs po įkalinimo įstojo į Kauno politechnikos institutą, tačiau už dalyvavimą 1956-ųjų metų Kauno Vėlinių įvykiuose, iš jo buvo pašalintas. Vėliau baigė mokslus Kauno politechnikos technikume ir iki pensijos dirbo inžinieriumi elektriku, nuolat teikdamas įvairiausius racionalizacinius pasiūlymus. 1958 m. susipažino su panašaus likimo partizanų ryšininke, aukštaite nuo Ukmergės Janina Jalinskaite. Ji buvo Taujėnų gimnazijos mokytoja, pogrindinės organizacijos „Laisvieji sakalai“ vadovė.

1962 metais „Laisvieji sakalai“ susituokė, užaugino du vaikus, vėliau susilaukė penkių anūkų.
1956 m. lapkričio 2-osios vakare į kapines Vytauto prospekte prie paminklo „Žuvusiems už Tėvynę“ susirinko apie 10 tūkst. žmonių, kurių nemažą dalį sudarė vyresniųjų klasių moksleiviai ir studentai.  Susirinkusieji degė žvakutes, giedojo Lietuvos himną bei įvairias patriotines dainas. Susikibę rankomis keliomis eilėmis apjuosė paminklą, prie kryžiaus pridėjo daug degančių žvakučių. Imta skanduoti šūkius „Laisvę Lietuvai!“, „Šalin rankas nuo Vengrijos!“

Iš žmonių turimų šalikų bei skarelių buvo sudarytos dvi Lietuvos tautinės vėliavos. Milicijos ir KGB daliniai iš anksto buvo pasiruošę galimiems neramumams. Vėlinių dieną buvo sustiprintas kariuomenės ir milicijos patruliavimas. Milicininkai ir kgbistai bandė išvaikyti susirinkusiuosius. Tuomet netikėtai šventės dalyviai ėmė priešintis. Vėlinės peraugo į spontanišką protesto akciją, o vėliau į riaušes.

Vėlinių įvykių dalyviai Vytautas Kluonius (vežimėlyje), greta jo – Zigmas Tamakauskas E. Paškauskienės, A. Grigaitienės ir J. Budziūtės nuotr.

Vėlinių įvykių dalyviai Vytautas Kluonius (vežimėlyje), greta jo – Zigmas Tamakauskas | E. Paškauskienės, A. Grigaitienės ir J. Budziūtės nuotr.

Atsisveikinimas su velioniu vyks šv. Antano Paduviečio parapijos 3-ioje šarvojimo salėje (Radvilėnų pl. 15A) rugsėjo 2 d. nuo 9 val. iki 15 val. Šv. mišios bus aukojamos rugsėjo 3 d. 8 val. šv. Antano bažnyčioje. Laidotuvės vyks rugsėjo 3 d. Urna išnešama 15 val., laidojama Petrašiūnų kapinėse.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Albinas Vaškevičius:

    Sovietmečiu buvo ne viena šeima įsijungusi visa į kraštotyrinį judėjimą. Kluonių šeima buvo viena iš aktyviausių – dalyvavo ir Vytautas, ir žmona, ir dukra, ir sūnus. Ačiū Jums už neabejingumą mūsų tautos papročiams ir istorijai. Užuojauta visiems artimiesiems ir bičiuliams kraštotyrininkams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: