V. Vasiliauskas. Lietuva pirtyje (5)

Valdas Vasiliauskas | alkas.lt nuotr.

Valdas Vasiliauskas | alkas.lt nuotr.

Anokia pirmiena, kad nūnai kultūra Lietuvoje – ne prioritetas, švelniai tariant. Bet tik užvakar įsitikinau, kokie iš tikrųjų prasti lietuviškos kultūros popieriai.

Tik iš savo bičiulio Jono Vaiškūno „posto“ sužinojau, kad iškiliausias Lietuvos kultūros istorijos įvykis – pirmojo lietuviškojo viešo vakaro Palangoje, kai 1899 m. rugpjūčio 20 d. buvo suvaidinta Keturakio „Amerika pirtyje“, 120 metų jubiliejus tebuvo paminėtas periferijoje mėgėjų entuziastų. Ta proga praėjusį antradienį, rugpjūčio 20 d.,Joniškio mėgėjų teatras „Žiburys“ suvaidino „Ameriką pirtyje“ ir Birštono Vienkiemio teatras surengė koncertą Kaišiadorių kultūros centre. Ačiū Joniškio, Birštono ir Kaišiadorių šviesuoliams ir už tai. O valstybė?

Gal jau panaikinta Kultūros ministerija? Ar dar gyva Lietuvos teatro sąjunga? Gal jau optimizuota Lietuvos aukštosiose mokyklose teatrologijos (taigi, ir teatro istorijos) specialybė? Ar po Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės „reformų“ LRT iš kultūros teliko „plius“?

Nenustebčiau, jeigu valstybės kultūros politikos vairininkai nėra nieko girdėję apie unikalų lietuviškųjų vakarų sąjūdį, prasidėjusį dar spaudos draudimo laikais ir trukusį net 30 metų (1885-1917). Masinis teatro mėgėjų judėjimas lietuvybės gaivinimui ir įtvirtinimui turėjo ne mažesnę reikšmę, nei spausdintas žodis. Todėl lietuviškųjų vakarų kulminacija – Palangoje prieš 120 metų viešai suvaidinta „Amerika pirtyje“ buvo ne tik teatro istorijos faktas. Šio įvykio reikšmę geriau nei dabartinė valdžia, suvokė  net „tautiniai komunistai“, leidę sovietų Lietuvoje plačiai minėti pirmojo Palangos viešojo lietuviškojo vakaro 70-metį ir kitus jubiliejus.

Ar čia paprasčiausias laikinai turinčiųjų valdžią kultūrinis tamsumas, neišprusimas ar jau prasidėjusi amnezija, kuri ilgainiui taps visuotinė? Tada jau tikrai – Lietuva pirtyje.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Antanas:

  Manau, Kultūros ministras rūpinasi savo postu, o ministerija tiesiog įsisavina ES pinigus. Pvz. buvo kalba, kad Gedimino kalnui užteks sutvarkyti 3 mln. eurų. Pasirodo dabar dar tyrimams reikės virš 2 mln. eurų ir gal 30 mln. eurų (104 mln. litų) visiems darbams. Pritariu, reikia gelbėti Lietuvos širdį. Tačiau už tokius pinigus, matyt, būtų galima supilti ir naują pilį.
  Kam rūpintis kultūros istorija, jeigu tai žadina tautą, kuri kelia “grėsmes”. Daug svarbiau pasirūpinti LGBT paradais, kurie papuošia miestus … šėlkim, linksminkimės, kol pinigų yra.

  • Žemyna:

   Dėl 30 mln. įsi-PASI-savinimo. Veikiama pagal principą „Raz pošla takaja pjanka – režj poslednij ogurec!”
   Juk jau kone 30 m. statybų, aplinkos ir kelių tvarkybos bei tiesybos srityse po kiekvienų viešųjų pirkimų vykdome paskelbtų pradinių sumų auginimą iki Gineso rekordų knygos vertų dydžių…

 2. Iš tiesų:

  Gerb.straipsnio autoriau,esate teisus,tad ačiū už geras mintis. Nūdienos Lietuvoje kultūra vystoma ir skleidžiama,tik joje beveik nėra lietuviškos kultūros.Deja. Popsinėje muzikoje vyrauja anglomanija, klasikinės muzikinės kultūros plotmėje – lietuvių kūrybai nebeliko vietos, valstybinių teatrų,filharmonijų scenose vyrauja užsienietiškumas,- o visa tai neskatina lietuvių kūrybai. O Lietuvos aukšti pareigūnai, kultūros veikėjai ,įtakingi žurnalistai vis apdovanojami kaimyninių valstybių garbingais orderiais už jų kultūros sklaidą / pvz.Lenkija vien 2019m.savo iškilios šventės Gegužės 3-osios proga apdovanojo garbingais orderiais iš viso 20 lietuvių -iš jų Rolandas Kvietkauskas, Rūta Prusevičienė,Virginijus Savukynas, Donatas Puslys,Herkus Kunčius …/, o ankstesniais metai aukštieji ordinai buvo įteikti visų pirma bumblauskiniams istorikams ir kitiems Lietuvos įtakingiems kultūrininkams.Tad, perdėtas žavėsys viskam kas užsienietiška – daugelio dabartinės Lietuvos kultūrininkų išskirantis bruožas.Šių blogybių pagrindinė priežastis yra tautinės savigarbos ir orumo stoka bei tautinės tapatybės krizė.

  • Julijonas:

   Kai gauna apdovanojimą iš lenkų, tai ir dirba lenkams. Tai taip akivaizdu. Bet eiliniai klausytojai ir žiūrovai to nesupranta… iš kur jiems žinoti? Tai ir klauso Lietuvos istorijos lenkiškojo varianto.
   Koks Savukynas ar Bumblauskas jiems atrodo tokie Lietuvos istorijos žinovai! Tai iš kur tas išprusimas bus?

   • mociute:

    Jus absoliuciai teisus! Antrinantys tam kad lenkai ,atseit, “teisus” savaip interpretuodami Lietuvos istorija kai ne kurie Lietuvos, atseit, “istorikai” naikina savaja, garbinga Lietuvos istorija. Tik neriketu pykti ant britu kad ju kalba populiariausia ir dazniausiai vartojama visame pasaulyje – butent Britanijos archyvuose bene daugiausiai galima rasti nepaprastai vertingos tikros istorines medziagos apie LDK todel gaila, kad skirtingai nei, pavyzdziui Estijoje, Lietuvoje tarp vyresnio amzisus zmoniu tebeislieka zininomiausia uzsienio kalba – rusu. Deja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: