Kviečia paroda „Mito‘morfozės“ (0)

Kviečia paroda „Mito'morfozės“ | vstt.lt nuotr.

Kviečia paroda „Mito’morfozės“ | vstt.lt nuotr.

Žagarės regioninio parko lankytojų centre eksponuojama nauja Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus paroda „Mito‘morfozės“ – pagal Mato Slančiausko ir jo bendražygių surinktos tautosakos motyvus sukurtos nuotraukos. Sumanymo autorė Simona Jonkutė ir fotografas Darius Šulčius.

Kaip parodą pristato Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, „dvi nepalaužiamos stichijos – Žemė ir Vanduo, formavo mūsų pasaulio reljefą. Atskiros, bet kartu ir neatsiejamos, egzistavusios visą amžiną laiką nuo pirmojo visa ko atsiradimo. Savyje nešančios gyvybę, augmenijos ir gyvūnijos alsavimą, nesutramdomą didybės galybę. Tikslingai ir griežtai išsidėsčiusios Žemės sferos ir nesuvaldoma upių, ežerų ir vandenynų galia sukūrė pasaulį, kuriuo vaikštome. Augantys kalnai, miškai ir pirmoji gyvybė vandenyje – dideli žingsniai mūsų žmonijos istorijoje.

Žmogiškosios gyvybės motina, deivė gyvybės davėja ir palaikytoja, augimo skatintoja ne tik gamtos, bet ir žmonijos – gamtos dalis. Iš slapčiausių paslapčių sutvėrėja kūrė žmones, JUS, o su ja kartu egzistavo ir tie, kurie visą laiką gyveno, gyvena ir gyvens tarp mūsų. Įgavę žmogiškuosius pavidalus ir keliaujantys per istorijos nutiestą platumą. Amžini tik pamiršti. Mato Slančiausko ir jo bendražygių užfiksuoti pasakojimai apie mitines būtybes – didelis indėlis atminimui. O dabar laikas mūsų kartai prisiminti, kuo tikėjo mūsų protėviai ir kas su jais kartu koja kojon keliavo per mūsų žemių platumas. Mitologija – viena didžiausių kultūros sričių. Tai mūsų šaknų kosmologija ir pasaulio matymas. Šviesulys, kuriuo tikėjo ir pagal kurį gyveno žmonės, pirmą kartą pakėlę akis į dangų. Ir tik mes patys, mūsų karta gali išsklaidyti esantį šešėlį nuo senųjų tikėjimų branduolių. Dabar – mūsų laikas. Ir mes, dabarties žmonės turime visas galimybes parodyti, kad nepamiršome, kad prisimename, kad gerbiame mįslinguosius ir gerbiame protėvius, kurie jais tikėjo. Mito‘morfozės – pirmas mažas žingsnis, modernistinė duoklė mūsų protėvių pasaulio suvokimui.“

Rengėjai kviečia užsukti ir susipažinti su įspūdingomis mitinėmis būtybėmis.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: