A. Stabrauskas. Vilniaus Žvėryno medinių namų puošyba (padėtis 2008–2010 m.): papildymai, 6 (nuotraukos) (0)

Vilnius, Žvėrynas. Malonioji g. 4. Tvoros priešais balkoną puošyba | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas. Malonioji g. 4. Tvoros priešais balkoną puošyba | A. Stabrausko nuotr.

Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – pabaiga. Pradžia: „Liaudies kultūra“, 2011, Nr. 4: I. Vartai, varteliai, tvoros. Tęsinys: „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiai, verandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės; XIV. Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai; XVI. Stiklai; XVII. Dūmtraukiai; XVIII. Ugniasienės; XIX. Metalo dirbiniai; XX. Krosnys; XXI. Vidaus patalpos

Paskelbtų skyrių papildymai. 6 dalis

VIII skyrius. Balkonai bei galerijos

Balkonai su dekoratyviomis sienelėmis. Atkurtas Kęstučio/Dionizo Poškos g. 39/22 namo pietų fasado balkonas. Jis papuoštas originaliomis zoomorfinėmis (labai simboliškomis, geometrizuotomis žalčių ar gulbių) figūromis su alternatyviu širdelių (taipogi stilizuotų, sąlygiškų) motyvu (1 nuotr.). Puošyba identiška vakarų fasado mezonino balkono puošybai, tik anas nerestauruotas (nuotrauka skelbta anksčiau). Atkurtas ir Maloniosios g. 4 namo rytų fasado balkonas (2 nuotr.). Jis, skirtingai nuo jau skelbto nerestauruoto pietinio balkono, iškeltas ant aukštų stulpų. Balkono puošybos elementai gražiai susišaukia (būtent ne dubliuoja, o sąveikauja) su tvoros drožinėtais ir ažūriniais elementais (3 ir 4 nuotr.).

Galerijos. Pridedame dar vieną Birutės g. 40 pastato galerijos nuotrauką kitokiu rakursu bei tvorelės lentutės fotografiją (5 ir 6 nuotr.). Nebuvo pristatyta Dionizo Poškos g. 61 namo galerija. Ši atvira, iš pietų pusės prie namo prišlieta galerija ilga, gausiai ir originaliai dekoruota, su bokšteliais galuose, o centre yra atviras priebutis (7 ir 8 nuotr.). Galerija tolygiai fragmentuota: ją į atskirus segmentus dalija profiliuoti stulpai. Kiekvienas segmentas su kryžma, kurios užpilduose – ažūriniai augaliniai ornamentai. Dekoratyvios kryžmų pasparos sukuria išlenktos arkos įvaizdį. Priebučio pasparų vizualinė paskirtis lygiai tokia pati.

IX skyrius. Stogų skydai

Jau skelbėme Birutės g. 36 namo rytų fasado stogo skydo, kuriame yra apskritas savitas švieslangis ir skydo karnizėlis, dengtas čerpėmis, nuotrauką. Toks pat stogo skydas yra ir vakarų fasade. Pušų g. 11: kaip ir anksčiau pristatytuose pietų ir vakarų fasadų skyduose, šiaurės ir rytų skyduose yra tokios pat kryžmos, o vietoje dailių švieslangių šiuose skyduose tik pusmėnulio formos angelės (9 nuotr.). Kryžmą, sukabinančią stogo šlaitus, turi ir Vytauto g. 49 namo rytų fasado stogo skydas, o kerčiose yra kryžmutės-pasparos, paremiančios sijas bei gegnes (10 nuotr.).

Restauruotas Stanislovo Moniuškos g. 9 namas. Rytų fasado stogo skyde yra smailiaarkis mansardos langas su šiuolaikiškai stilizuotais apvadais; karnizo dekoras dviejų juostų, apgalvota šio skydo šviesių ir tamsių spalvinių akcentų dermė (11 nuotr.). Vykinto g. 17: čia irgi smailiaarkiai mansardos langai (12 ir 13 nuotr.).

Papildome, išplečiame, pridėdami atskirus fragmentus stambiu planu, Lenktosios g. 53 namo  pietų fasado stogo skydo pristatymą, nes jo, kaip ir apskritai viso namo, dekoras yra savita kūryba. Primename, jog namas – šio amžiaus pradžios statinys (pastatytas vietoje čia stovėjusio vienuolių namo). Polangis dėžutės tipo, tai talpa gėlėms (14 ir 15 nuotr.). Savitas ir lango pokarnizis. Stogo skydą vainikuoja kryžminis lėkis su lietuvių tautodailei būdingais žirgeliais (16 nuotr.). Apskritai visoje dekoro formų ir spalvinėje šio namo raiškoje (ypač stipriai pagrindinių langų langinėse) orientuotasi į lietuvių tautodailę. Daug dėmesio skirta spalvų dermei.

(Bus tęsinys.)

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: