Dirbtinis protas leis neregiams „pamatyti“ jausmus (0)

Dirbtinis intelektas leis neregiams „pamatyti“ emocijas | inkagency.lt nuotr.

Dirbtinis protas leis neregiams „pamatyti“ jausmus | inkagency.lt nuotr.

Balsu mes perduodame tik apie trečdalį visų žinių. Didelę dalį žinučių žmonės vieni kitiems perduoda ne balsu, o jausmus atspindinčiomis veido išraiškomis ar rankų judesiais. Aklieji ir silpnaregiai taip susižinoti negali. Tiksliau, negalėjo iki šiol – technologinė pažanga leis akliesiems „išvysti“ aplinkinių šypsenas ar kitus nepažintus jausmus.

Bendradarbiaudami su neregiais „Huawei“ sukūrė programą, kuria naudodamiesi aklieji gali „pamatyti“ su jais bendraujančių žmonių jausmus. Galingiausiam „Huawei“ telefonui „Mate 20 Pro“ pritaikyta programa „Facing Emotions“, naudodama kamerą bei dirbtinį protą, atpažįsta pagrindinius septynis žmogaus veide matomus jausmus ir paverčia juos ypatingais garsais.

„Kasdien su daugeliui žmonių nesuvokiamais iššūkiais susiduriantys aklieji ir silpnaregiai turi naują galimybę praturtinti savo gyvenimą ir sukurti glaudesnį ryšį su artimaisiais. Džiaugiamės, kad programėlė ją išbandžiusiems paliko puikų įspūdį“, – teigia „Huawei“ Baltijos šalių vartotojų verslo grupės vadovas Janfis (Yanfei).

 Dirbtinis intelektas leis neregiams „pamatyti“ emocijas | inkagency.lt nuotr.

Dirbtinis protas leis neregiams „pamatyti“ jausmus| inkagency.lt nuotr.

Kaip skamba šypsena?

„Facing Emotions“ buvo sukurta išnaudojant didžiules dirbtinio proto siūlomas galimybes. Jos algoritmai buvo išmokyti atpažinti telefone matomų žmonių veido išraiškas, o atpažinus konkretų jausmą, jį paversti garsu. Taip buvo sukurta nauja neregiams ir silpnaregiams skirta kalba – jie gali išgirsti kitų žmonių reiškiamus jausmus.

Programa naudoja galines telefono kameras ir kiekvieną akimirką skenuoja žmogų, su kuriuo kalba aklasis. Ji užfiksuoja įvairias veido dalis – akis, nosį, antakius ir burną, matuoja jų poziciją vienas kito atžvilgiu. Nustatęs jausmą – pavyzdžiui, šypseną, dirbtinio proto algoritmas ją paverčia aklajam girdimu garsu, kurį skleidžia pats išmanusis telefonas arba ausinės.

Viskas vyksta tuo pačiu laiku – vos pašnekovui nusišypsojus, galingas procesorius judesį atpažįsta, įvertina ir tą pačią akimirką aklasis išgirsta šypseną reiškiantį garsą. Nuolat besimokantis dirbtinio proto algoritmas kartu su programa įrašomas į įrenginio atmintį, kad „Facing Emotions“ galėtų veikti nenaudodama interneto.

 Dirbtinis intelektas leis neregiams „pamatyti“ emocijas | inkagency.lt nuotr.

Dirbtinis protas leis neregiams „pamatyti“ jausmus| inkagency.lt nuotr.

Prie kūrimo prisidėjo ir neregiai

Pirmoji pasaulyje tokia programa buvo sukurta „Huawei“ specialistams bendradarbiaujant su aklųjų bei labdaros įstaigomis. Didelę pagalbą kuriant „Facing Emotions“ suteikė Lenkijos aklųjų asociacija, iš savo narių surinkusi bandytojų būrį, kurio atstovai dalyvavo kiekviename programos kūrimo tarpsnyje.

Ne mažiau svarbi „Facing Emotions“ dalis nei vaizdų atpažinimo algoritmas yra garsas. Visus juos sukūrė Tomašas Bileckis (Tomasz Bilecki) – nematantis kompozitorius, prisidėjęs prie įvairių, akliesiems ir silpnaregiams skirtų kūrinių kūrimo. Vienas jo kūrinių – „Invisible Exhibition“ muziejus, kurio eksponatai yra visiškoje tamsoje – kiekvienas jame apsilankęs žmogus gali per valandą pajusti, ką aklieji jaučia visą gyvenimą. Be to, ekskursijas jame veda taip pat nematantys žmonės.

Kalbėdamas apie garsų programai kūrimą, T. Bileckis pabrėžė, jog šie turi būti trumpi, skirtingi, lengvai įsimenami ir neįkyrūs, kad netrikdytų klausančiojo. Ypatingas kompozitoriaus suvokimas leido sukurti būtent tokius garsus – juos gyrė ir bandymuose dalyvavę aklųjų asociacijos atstovai.

Programos privalumus galės įvertinti ir lietuviai: dešimtį „Mate 20 Pro“ išmaniųjų telefonų „Huawei“ žadama įteikti „Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos“ nariams.

 Dirbtinis intelektas leis neregiams „pamatyti“ emocijas | inkagency.lt nuotr.

Dirbtinis protas leis neregiams „pamatyti“ jausmus | inkagency.lt nuotr.

Neregių kasdienybė – trumpametražiame filme

Siekiant kiek įmanoma labiau išnaudoti „Facing Emotions“ programos galimybes, specialistai sukūrė ir ypatingą „Mate 20 Pro“ pritaikytą laikiklį. Telefonas į jį įdedamas taip, kad kameros būtų nukreiptos į priekį – ten, kur pašnekovas. Jis pagaminamas 3D spausdintuvu ir gerokai palengvina telefono naudojimą – daugybę jo galimybių galima valdyti balsu.

Norėdami parodyti, kokią įtaką „Facing Emotions“ daro kasdieniniam žmonių gyvenimui, „Huawei“ sukūrė ir trumpametražį dokumentinį filmą apie trijų aklųjų bei silpnaregių gyvenimą. Visi veikėjai – Mirjana iš Švedijos, Robertas iš Lenkijos ir Mustafa iš Turkijos – buvo rasti bendradarbiaujant su vietinėmis organizacijomis. Operatoriai siekė įamžinti kuo tikroviškesnius veikėjų įspūdžius bendraujant su kitais žmonėmis ir tai padaryti nebuvo sudėtinga – „aktoriai“ buvo išties sužavėti naujomis technologijomis ir jų suteikiamomis galimybėmis.

„Ši programa – dar vienas įrodymas, kad dirbtinis protas nebėra mokslinė fantastika ar tik laboratorijose veikiantis dalykas. Technologija jau čia, kiekvienas mūsų galime dirbtinio proto įrenginius turėti savo kišenėje“, – teigia „Huawei“ Baltijos šalių vartotojų verslo grupės vadovas Janfis.

Dirbtinis intelektas leis neregiams „pamatyti“ emocijas | inkagency.lt nuotr.

Dirbtinis protas leis neregiams „pamatyti“ jausmus| inkagency.lt nuotr.

Kategorijos: Mokslas, Mokslo naujienos, Technika ir technologijos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: