Latvijos nepriklausomybės 100-mečiui – tiesioginė LRT transliacija iš Latvijos radijo (3)

Latvijos radijo studijoje Arūnas Vaikutis ir Giedrė Čiužaitė | G.Čiužaitės nuotr.

Latvijos radijo studijoje Arūnas Vaikutis ir Giedrė Čiužaitė | G.Čiužaitės nuotr.

Latvijai rengiantis pagrindiniams valstybės šimtmečio renginiams, LRT RADIJO laida „10-12“ šį trečiadienį, lapkričio 14 d., nuo 10 iki 12 val. buvo transliuojama tiesiogiai iš Latvijos radijo studijos Rygoje. Laidą vedė Giedrė Čiužaitė.

Kaip ir kur latviai prieš šimtą metų paskelbė kuriantys savo valstybę? Kaip švęs jubiliejinę dieną? Ar Ryga tvirtai laiko vienintelio Baltijos šalių metropolio titulą? Kodėl latviams patinka skaityti „Silva Rerum“ ir ką latviško galėtume atrasti mes? Kaip galima prisijungti prie iniciatyvos „megzk kaip latvis“? Daugybė atsakymų ir istorijų – Latvijos temoms skirtoje transliacijoje iš Rygos. Laidoje skambėjo ir latviška muzika, pavyzdžiui, ištrauka iš 1988 m. sukurtos roko operos „Lačplėsis“, kuri jubiliejaus proga prieš kelias dienas buvo vėl atlikta Rygos arenoje.

„Šią vasarą rengiau reportažus iš Latvijos pajūrio, radijo klausytojai prašė daugiau laidų apie mūsų „braliukus“. Tad ir sugalvojome visą laidą transliuoti tiesiogiai iš Latvijos. Būtent šį sekmadienį, lapkričio 18 dieną, bus tikrasis Latvijos gimtadienis, ir prieš įsisiūbuojant renginiams, norime perteikti nuotaikas iš Rygos, pasikalbėti apie Latvijos istoriją, politiką, žmonių mąstyseną ir įdomius sumanymys šimtmečiui“, – pasakoja transliacijos vedėja G. Čiužaitė. Jai padės LRT RADIJO korespondentas Rygoje Arūnas Vaikutis.

Transliacijos svečiai: politologas iš Latvijos universiteto Ivaras Ijabas, vertėja Dacė Meierė, į latvių kalbą išvertusi Kristinos Sabaliauskaitės „Silva Rerum“, ir jos kolegė Indra Brūvere-Darulienė, vertusi daugybę kitų lietuvių autorių, verslo konsultantas Justinas Šukys, Latvijos lietuvių bendruomenės pirmininkas ir Rygos lietuvių vidurinės mokyklos istorijos mokytojas Rolandas Žalnierius, šios mokyklos moksleivė Ramunė Raziūnaitė.

Klausytojų laukia reportažai iš Latvijos nacionalinio teatro pastato, kur 1918 m. lapkričio 18 d. Latvijos tautos taryba paskelbė įkurianti Latvijos valstybę. Taip pat – iš mezginių ir siūlų parduotuvės, kuri sugalvojo nacionaline tapusią iniciatyvą „Megzk kaip latvis“. Visi į šventinius renginius kviečiami ateiti su kumštinėmis pirštinėmis etnografiniais raštais.

Lietuvos radijas ir Latvijos radijas yra Europos transliuotojų sąjungos (EBU) nariai, todėl vieni kitiems sudaro galimybes rengti tiesiogines transliacijas iš savo studijų.

Latvijos radijas įsikūręs pačiame Rygos centre, Katedros aikštėje.

Daug dėmesio Latvijai LRT RADIJO eteryje bus skirta ir sekmadienį, lapkričio 18 d.

Kategorijos: Baltų žemėse, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , .

3 komentarai

 1. Išties:

  Nuoširdžiai sveikinu latvių tautą Garbingų metinių proga. Ar Vilniuje bus iškilmingas , panašiai kaip Lenkijos Nepriklausomybės , Latvijos 100-čio pagerbimas?

 2. Jolė:

  Kuo daugiau reikia rodyti per TV per radiją kalbėti apie giminišką mums latvių tautą. Kokios gražios jų dainos, kokie mezgimių raštai.
  Dvi eilutės iš latvių dainos
  Tėvų tėvai lieptus tiesė
  Vaikų vaikai vaikšto jais…

 3. Žemyna:

  Mažesnės už mus latvių tautos stuburas už mūsiškį stipresnis – jie savo kalbą geriau gina, turėdami nelyginamai daugiau kitataučių. O mūsų net E.Jovaiša aiškina, jog darželinukams kenkia lietuvių kalbos mokymas. Bet juk tai ES valstybių PAREIGA – integruoti kitataučius piliečius į valstybės gyvenimą, mokyti juos to paties, ko mokomi kamieninės tautos moksleiviai ir studentai! Tautinės mokyklėlės gali būti tik savaitgalinės ir tik privačios.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: