Kauną užplūdusių užsieniečių bendras siekis – tautų ir kalbų draugystė (0)

Kauną užplūdusių užsieniečių bendras siekis – tautų ir kalbų draugystė | VDU nuotr.

Kauną užplūdusių užsieniečių bendras siekis – tautų ir kalbų draugystė | VDU nuotr.

Kol daugelis vasarą naudojasi galimybe pailsėti nuo studijų ar darbo, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) tai laikas, kai į Kauną kiekvienais metais atvyksta studentai iš įvairių pasaulio šalių. Čia juos pakvietė VDU projektas Baltijos vasaros universitetas“ (angl. Baltic Summer University), kuris šiemet tęsėsi daugiau nei mėnesį ir subūrė virš 100 studentų ne tik Europos, bet ir tolimesnių kraštų: JAV, Australijos, Honkongo, Vietnamo, Kinijos, Japonijos ir Indonezijos.

Projekte – kursų ir dalyvių įvairovė

Pirmųjų studentų BSU sulaukė dar liepos pradžioje, kuomet startavo vasaros stažuočių programa (angl. Summer Internship Programme, SIP), leidžianti jaunimui įgyti praktinių žinių jų profesinėje srityje. Viena programos dalyvių, tailandietė Kvan Sin Čan (Kwan Sin Chan), praktiką atliko net trijose vietose: VDU Tarptautinių ryšių departamente, universiteto Karjeros centre ir turizmo agentūroje „Kauno Piligrimas“.

Apie BSU kursus sužinojusi savo universitete Honkonge, mergina net nesuabejojo dėl dalyvavimo. „Supratau, kad galimybė aplankyti Baltijos šalių regioną gali ir nepasikartoti. Juolab, kad šie kursai vyksta tikrai ne vienerius metus ir teko girdėti gerus atsiliepimus apie jų kokybę“, – mintimis dalijasi šių metų vasaros stažuočių programos dalyvė. Pasak merginos, jai didžiausią įspūdį paliko sutikti žmonės ir galimybės, kurias suteikia tokia palyginus maža šalis.

VDU rengiamas projektas BSU jau antrą kartą apjungė vasaros stažuočių programą ir lietuvių kalbos ir kultūros, „Asmens prekės ženklo formavimo“ bei „Kūrybinių medijų laboratorijos“ kursus, kurių pagrindą sudaro kūrybiškumo, komunikacijos ir kultūros temos.

Savo žinių ir įgūdžių tobulinti „Asmens prekės ženklo formavimo“ kursuose atvyko ir pasaulio lietuvis Lukas Ridikas, studijuojantis Birmingemo universitete D. Britanijoje. Vaikinas gimė lietuvio ir korėjietės šeimoje, o vaikystę praleido Prancūzijoje ir Austrijoje.

„Vakarėliuose mėgstu pristatyti save kaip lietuvį, nors pagal išvaizdą žmonės manęs nelaiko tipišku lietuviu. Vertinu ir korėjietišką kultūrą, tačiau kažkodėl jaučiu artimesnį ryšį su lietuviškąja. Žaidžiu krepšinį universitetiniame lygmenyje Anglijoje, labai mėgstu lietuviškus patiekalus (ypač – keptą duoną), esu labai prisirišęs prie kaimo, kur gyvena mano seneliai. Man labai artima lietuviška dvasia“, – sako L. Ridikas. Pasak jaunuolio, BSU kursai jam paliko didelį įspūdį, ypač patiko dėstytojų profesionalumas ir glaudus bendradarbiavimas su studentais.

Suvienijo meilė lietuvių kalbai, kultūrai ir pažinimui

Pati populiariausia projekte – lietuvių kalbos ir kultūros programa, kuri šiemet rengiama jau 20-ąjį kartą. Liepos viduryje prasidėjusiose paskaitose dalyvavo studentai, mokslininkai, tyrėjai bei žmonės iš viso pasaulio, norintys išmokti savo senelių ar sutuoktinių kalbos.

Dalyvių istorijos labai skirtingos, bet visus juos vienija meilė šaliai ir kalbai. Karibų jūros salos Gvadalupės pilietis Chuanas Marijus (Juan-Marie) lietuvių kalbos ir kultūros mokytis atvyko iš  Paryžiaus, kur šiuo metu gyvena ir dirba. Meilės mieste gyvenantį vyrą į Lietuvą prieš dešimt metų atvedė būtent meilė. „Tuomet aš ir turėjau pirmąją savo lietuvių kalbos pamoką, būtent čia, Kaune. Net ir nutrūkus santykiams, negaliu paaiškinti kodėl, bet mane toliau žavėjo ši šalis, kalba ir kultūra. Taigi, atsiradus galimybei – nusprendžiau sudalyvauti kursuose“, – sunkiai, bet noriai lietuviškus žodžius dėliojo vyras. Pasak jo, labai patiko, kad kursuose buvo daug gyvo bendravimo, o įvairios prezentacijos ir užduotys  suteikė galimybę išbandyti savo įgūdžius.

Amerikiečių porą Dija Palmer (Dee Palmer) ir Mičas Abramsas (Mitch Abrams) iš už Atlanto į Kauną jau antrą vasarą mokytis lietuvių kalbos atvykti paskatino lietuviškos šaknys. M. Abramso senelis Lietuvą paliko dėl skurdo, kurį patyrė carinės Rusijos imperijos laikotarpiu dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą. „Mano seneliai ir tėtis kalbėjo lietuviškai, dažnai kalbėdavo apie šalį ir kad norėjo čia sugrįžti, bet dėl visų politinių aplinkybių taip ir nepavyko. Užaugau ir gyvenau Pitsburge, Pensilvanijos valstijoje, kurioje neteko sutikti kitų lietuviškų šaknų turinčių žmonių, bet nuo pat vaikystės lydėjo lietuviškas maistas ir kultūriniai ypatumai. Kalbą išmokti norėjosi visada, todėl, pamatę informaciją internete, pernai pirmą kartą atvykome į Lietuvą, į Kauną“, – savo istoriją pristato lietuvių kilmės amerikietis.

Pora šiuo metu keliauja po visą pasaulį, bet antrą vasarą iš eilės leido BSU lietuvių kalbos ir kultūros kursuose. „Negaliu nusakyti, ką reiškia ši galimybė mokytis kalbos pagrindų, pažinti kraštą, kuriame gyveno tavo seneliai, ir per čia sutiktus draugus kurti naujus ryšius su šia šalimi“, – kalba M. Abrams.

Šie kursai yra puiki galimybė ne tik mokytis lietuvių kalbos, bet ir iš labai arti susipažinti su mūsų šalies kultūra, klausytis VDU dėstytojų paskaitų, aplankyti įvairias Lietuvos vietas. Programa sudaro galimybę mokytis 4 skirtingais lygiais, todėl joje dalyvauja skirtingų šalių piliečiai, turintys tiek tik lietuvių kalbos pagrindus, tiek jau pakankamai gerus kalbos įgūdžius.

Bartekas Chmielevskis (Bartek Chmielewski) lietuvių kalba susidomėjo dar prieš septynerius metus, kuomet atliko studijų mainus Vilniuje. Šįkart iš kaimyninės Lenkijos į Kauną jis atvyko būtent tam – tobulinti savo kalbinius įgūdžius. Šią vasarą BSU lietuvių kalbos ir kultūros kursuose vaikinas mokėsi B2, aukščiausiame lygyje. „Prieš kursus aš supratau visus žodžius, deja, pasakyti nei vieno taisyklingai negalėjau. Šiuo metu, kad ir su klaidomis, bet aš kalbu lietuviškai ir tai man labai patinka. Ši patirtis man suteikė gramatinių žinių, išmokė naujų žodžių bei padrąsino laisviau naudoti šią kalbą“, – lietuviškas mintis laisvai dėlioja B. Chmielevskis.

Kaune – tautų ir kalbų draugystė

Pasak „Baltijos vasaros universiteto“ rengėjų, uždarymo renginyje atsiskleidė ir svarbiausias projekto tikslas – skatinti tautų ir kalbų draugystę per bendrą siekį tobulėti. Iškilmių metu vienas iš kursų dalyvių, Dominykas Vilčevskis (Dominik Wilczewski), parodė savo lietuvių kalbos įgūdžius ir padeklamavo Henriko Radausko poemą „Dainos gimimas“. Taip pat vyko pačių vasaros kursų dalyvių sudaryto choro pasirodymas, kurio metu skambėjo ir lietuviškas kūrinys, BSU narės pristatė gruzinų tradicinį šokį.

Visi „Baltijos vasaros universiteto“ studentai dalyvavo bendrose socialinėse veiklose: pažintinėse ekskursijose po Kauną, kultūrų draugystės vakarėlyje, tradicinių valgių ir kultūrų pristatyme, išvykose į Vilnių, Trakus, Rumšiškes bei Kryžių kalną.

Daugeliui dalyvių ypatingą įspūdį paliko pats Kaunas. Tailandietė Kvan Sin Čan (Kwan Sin Chan) labai susidomėjo projektu „Kaunas 2022“ ir tikisi ateityje dar čia sugrįžti. Teigiamų atsiliepimų laikinajai sostinei negailėjo ir lenkas Bartekas Chmielevskis (Bartek Chmielewski).

„Kaune lankiausi antrą kartą. Iki šiol šis miestas man atrodė tamsus ir niūrius. Visgi, šiandien man Kaunas – miestas žmonėms. Vienu metu miesto centre jaučiuosi kaip Europos didmiestyje. Žaliakalnyje galiu mėgautis modernistine medine architektūra ir jaustis kaip užmiestyje. Tuo pačiu miestas turi nuostabius vandens telkinius, kur žmonės gali grožėtis gamta ir atsigaivinti. Nors Vilniuje esu praleidęs daugiau laiko, bet Kaunas man patinka labiau. Čia tiesiog gera būti“, – savo nuomone dalijasi svečias iš Lenkijos.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: