Kauno pilies kieme – pastatyta Vyčio skulptūra (nuotraukos, video) (31)

IMG_1129-990x557

Kaunas.lt nuotr.

Birželio 29 d. rytą, lydint policijos eskortui, Kauno pilies prieigas pasiekė iš Ukrainos atvežta Laisvės kario skulptūra. Daugiau kaip 3 tonas sveriantis bronzinis kūrinys žurnalistų ir smalsių kauniečių akivaizdoje trumpam buvo pastatytas ant jam skirto paaukštinimo. Iškart po to prasidėjo montavimo darbai.

Septynių metrų skulptūra iki Kauno pilies buvo atvežta padalinta į dvi dalis. Raitelis iki pusės buvo vežamas ant vienos platformos, likusi meno kūrinio dalis – ant kitos su pirmąja sujungtos platformos, kurias traukė vilkikas. Į Kauną atvyko 12 liejimo meistrų, skulptorių iš Ukrainos.

Liepos 5 d. 18.30 val. įvyks monumento atidengimo iškilmės.

„Tai yra stebėtina, kad per tokį trumpą laiką – lygiai šešis mėnesius – pavyko viską įgyvendinti nuo idėjos iki realios skulptūros. Nesu girdėjęs, kad taip rekordiškai greitai būtų pastatyta tokio masto skulptūra, – kalbėjo architektas prof. Jonas Audėjaitis, pabrėždamas ir šio įvykio istorinę reikšmę, – Tai yra brangus praeities simbolis dabarčiai ir ateičiai, kuris liudija tai, jog mes, kaip tauta, išties galime susikalbėti ir būti vieningi.“

Ukrainos sostinėje Kijeve nulietas istorinis tautos simbolis per dvi paras įveikė daugiau kaip 1000 kilometrų kelią per Lenkiją iki Kauno ir penktadienio rytą buvo atvežtas prie Kauno pilies. Jį gabenę ukrainiečiai prisipažino pirmąkart vežę tokį išskirtinį krovinį, kuris taip kaustytų visų aplinkinių dėmesį. Pro šalį važiavę vairuotojai masiškai griebė mobiliuosius telefonus mėgindami įamžinti šią istorinę akimirką.

Ypatingą jausmą Vyčio atvykimas sukėlė ir jo autoriui – nacionalinės premijos laureatui skulptoriui prof. Arūnui Sakalauskui: „Didelis džiaugsmas ir pasitenkinimas, kad šioje vietoje galime tokį kūrinį pastatyti. Toks loterijos bilietas ištraukiamas tik kartą gyvenime.“

Kaune Vytį pasitiko ir skulptorių bei meistrų komanda iš Ukrainos, dirbusi liejant beveik 7 metrų aukščio bronzinį kūrinį. Kauno meras Visvaldas Matijošaitis kviečia visus kauniečius ir Vyčio simboliui neabejingus lietuvius į Laisvės kario skulptūros atidengimo iškilmes Valstybės dienos išvakarėse.

„Tai yra didžiausia Kauno ir viso pasaulio lietuvių dovana savo šimtmetį švenčiančiai šaliai. Liepos 5-osios vakarą, 18.30 val. visus kviečiu į Kauno pilies kiemą, kur bus oficialiai atidengta Vyčio skulptūra“, – kvietimu į šventę pasidalino V. Matijošaitis.

Prie Vyčio įgyvendinimo prisidėjo jau beveik pusantro tūkstančio pavienių žmonių, šeimų ir įmonių. Įdomu tai, kad lietuviai aukas šiam iškiliam simboliui siunčia iš viso pasaulio. Aukoti galima ir toliau. Daugiau informacijos apie tai galima rasti internete: www.vytis.kaunas.lt

Vyčio liejimo darbai Ukrainoje iš viso kainavo 472 tūkst. eurų. Papildomai kainuos postamento įrengimas bei aikštelės ir aplinkos sutvarkymas. Visas likusias lėšas greta gyventojų paaukotų pinigų yra įsipareigojusi skirti Kauno miesto savivaldybė.

Skulptūra, kuriai autorius suteikė „Laisvės kario“ pavadinimą, buvo išlieta Ukrainos sostinėje Kijeve. Vytį iš Ukrainos į Kauną ukrainiečiai pristatė per parą. Vilkikas su tokių gabaritų kroviniu gali judėti iki 80 km/val. greičiu.

Liepos 5 d. 18.30 val.  Kauno pilies kieme vyks  Vyčio atidengimo iškilmės.

Kategorijos: Architektūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

31 komentaras

 1. rimas:

  Ispudinga!Viens tera zodis.Sveikinimai architektui, Kauno merui ir savivaldybei, Vycio paminklo pastatymo visuomeninei grupei.Simasiuk, SuMC, ir kiti plevesos ir Lietuvos priesai, ziurekit i Lietuvos Laisves Kari ir drebekit.Nes jis pakirs jums pakinklius.

 2. Leonas Milčius:

  Taip tai didelis džiaugsmas ir garbė ne tik kauniečiams, bet ir daugeliui Lietuvos žmonių, kuriems Lietuvos praeitis, jos istorija, meilė savo tautai, savo žemei yra šventi ir tikri jausmai. Bet, deja, atsiranda ir tokių, kuriems ši skulptūra yra lyg būtų iš pavydo plyšusi jų bamba. Mintyje, turiu šiandien ryte per Lietuvos radiją perskaitytą Delfi apžvalgininko Ramūno Bogdano komentarą, kuriam, atrodo, tikra patriotiškumo išraiška yra tik atvaizdas ant lietuviškos euro monetos. Ką gi, pasiremsiu sarkazmu ir aš – gal kam nors, išlindus iš vilnietiško “kanalizacijos vamzdžio”, ši didinga ir graži skulptūra prie Kauno pilies, lyg kokiam kurmiui ir apakina akis, tad kalba ir nusikalba.

 3. Aha:

  Atrodo didingai. Geda Vilniaus perejunams.

 4. Laisvė, ir “Laisvės karys”
  žinoma, ir garbė visiems visiems
  visų laikų kariams, mūsų (ir Kauno
  pilies santakoje šventoje Lietuvos)
  valdovams. LAISVĖS KARYS –
  visų pergalių, KARIO-KOVOTOJO
  gyvybibgas atvaizdavimas. Puiku!

  O kur bus VYTIS, Vyčio aikštė?
  Ir tam pat Kaune, ir žinoma /galbūt/
  Vilniuje. Jei bent Pamėnkalnis bus ten
  išsaugotas (juk ne ant Turgaus-Rinkos)
  ir visa Vilniaus šventviečių – Šventųjų kalvų
  tūkstantmetė aplinka.

  Laisvės KARYS – graži Lietuvos 100-čio
  visų pergalių simbolika.

  Ateina tad metas ir dvasinių tautos žymenų
  bei ženklų visuotinei statybai. Atgimimo
  meto p r a d ž i a i …vėl 🙂

 5. Virgilija:

  Būtų garbė Kaunui ir Lietuvos praeičiai, jei tai būtų Vyčio skulptūra. O kai tik žirgelio, tai nesuprasi, ar nematę tikro Lietuvos herbo Vyčio, ar nori ištrint Lietuvos praeitį.

 6. Kalvis:

  Lietuviai yra akli ir isvis negerbiantys saves ar ka as zinau. Koks prancuzas to nedaleistu. Imkime situacija : 500 metu trukes krikscioniu ir popieziaus teroras pabaltyje, baigiasi Vytauto ir Jogailos krikstu, nors zinoma tuom nesibaige ir zmones buvo terorizuojami dar kelis simtus metu, geras pavizdys yra inkvizicijos aktas Tirksliuose. Kriksto metu Jogaila gavo dvigubo kryzio herba meliname fone, kuris dar vadinamas Lotaringijos kriksto kryzius, Vytautas kaip nuolankus karaliui prima Vycio veliava su karaliaus Jogailos kryziais skyde. Vycio herbo atsiradimas yra tiesiogiai susijes su Vytauto ir Jogailos krikstu. O tai visiska tautos isdavyste ir paniekinimas vardan valdzios. Panasiai elgesi ir Svedijos ir Danijos karaliai ir kiti Eiropoje, noredami uzsotikrinti valdziai nusilenke popieziui. Zinant jog Jogaila nuzude Vytauto teva Kestuti bet Vytautui tai nerupejo, zinant jog Vytautas po Zalgirio musio nekovojo del Prusijos or dar daug keistu faktu tai galima manyti jog Vutautas buvo isprotejes Jogailos parankinukas, ta or atspindi Vycio herbas. Aiskinama jog Vytis dar iki to buvo bet tai yra pramanai, jeigu ir turejo baltai veliavu su raiteliais tai nieko nuostabaus nes sis siuzetas Pasaulio heraldikoj populiarus, taciau Lietuvos herbo Vycio atsiradimas yra susijes su Jogailos krikstu. Visi lenkai tai supranta, Krokuvoj yra paminklas kur Vytautas Jogailai karaliui po koju kaip ir kiti parankinei. Baznycia garbina sita momenta, Dzeckospolita irgi, lietuviai ismoko garbinti irgi, Smetoninej Lietuvoj ypac, garbintas Dzeckosppolitos paveldas ir baznytine samprata. Bet momentas yta astrus istorijoje, simtmecius niokojama terorizuojama ir skaldoma tauta yra isduodama Lenkijoje, Krokuvoje, nieksingai menamas Lietuvos valdovas apsikrikstija, poto siuncia baudziamuosiius burius i Zemaitija kuries atsisako krikstytis, iveda krikscioniska kultura, priverstiniu budu vygdo perkulturinima. Tai yra pats nieksingiausias tautos sutrypimas. O jus siandien lietuviai garbinate ta momenta, net Lietuvos herbe yra sis momentas ir Bytauto herbas vieno is didziausio tautos isdaviko. Kazkas negerai su Lietuviais, elementarus savivertes ir savigarbos trukumas, istorijos neismanymas. Ir tai yra irodinejama valstybiniu lygiu. Stato patys nesuvokdami ka stato. Lenkui ir kriziuociams uzpalali buciuoja.

  • …tai, apie gausiausią žemaičių karių dalį į Eglėkalnį (Griūnvaldan)
   atvedusį kunigaikštį Bytautą nuo Medvėgalio…
   gal išsamiau (ir apie žymenis) galima būtų,
   kaip ir kurgi?

  • Pritariu. Visas Vytauto elgesys Jogailos ir Kęstučio konflikto metu yra labai įtartinas ir keistas Pvz kai sakykime Kestutis paliko jį Vilniuje budėti ir saugoti pilis jis išvyko į Trakus ir Vilnius buvo lengvai Jogailos paimtas. Kitas Vytauto elgesys kuris man atrodo dar keistesnis tai kai Vytautas ir Kęstutis atžygiavo prie Trakų ir turėjo įvykti mūšis tarp Jogailos ir Kęstučio, tai Vytautas įtikino Kęstutį, kad pas Jogailą reikia nuvykti derybų. Taip išeina, kad jeigu Vytautas įtikino Kęstutį ten vykti vadinasi jis žinojo kas jų ten laukia? Ir paskui kai jau Kestutis ir Vytautas buvo įkalinti tai Kęstutis buvo Įkalintas Krėvoje tamsiame požemyje, o Vytautas buvo prabangiai uždarytas Vilniaus pilies kambaryje. Gal Kęstučio nužudymas ir Vytauto pabėgimas buvo dirbtinai sukurtas tam, kad būtų galima pabėgti pas kryžiuočius ir išanalizuoti Ordiną iš vidaus? Čia tik mano spėjimas aišku. Iš tikrųjų tai yra labai keista ir kelia daug klausimų.

 7. Bartas:

  Laisvės Karys. Šaunu!!! .

 8. AlbiGa:

  Pavaizduotas tipiškas kryžiuočių riteris….Jeigu kariavome prieš kryžiuočius,tai kaip galėjo būti naudojamas kryžiaus simbolis…? O čia ne tik ant skydo ,bet net ant šalmo kryžiai…Praeities klastojimas sėkmingai tęsiamas…

  • Na jau nereik tiek grubiai, ant to Kauno (su visais bėdžiais-nelaimėliais kauniečiais, Kavaliausko
   su laisvės kovų klykuoliais “pakištais”), yra to kario galių ir iš LDK, tų pat kryžiokų ir pat vėlesnių
   ATR laikų. Čia tik laisvė, ir kovos, karžygio simbolis. Netgi gražus, beveik kaip mūsų Valdovo
   Algirdo paminklas gudų garbingaiiškeltas Vitebske (Alke jau 2014 06 30 18:42 skelbta)
   http://alkas.lt/2014/06/30/baltarusijoje-iskilo-paminklas-lietuvos-didziajam-kunigaiksciui-algirdui-video/
   na, o Valdovo Mindaugo paminklas… numatytas senojoje mūsų sostapilėje, iš kurios nurodymą kelt
   sostinę Vilniun Gediminui davęs Didysis Vytenis – galingiausias ir karingiausias iš tuomečių Europos
   Valdovų. Dėl jo išmintingo pasirinkimo ir išlikome, bei klestime (nors ir atsikurt prieš 100-metį tekę);
   jei Šventųjų Panerių kalvose mes nebūtume priimti ir sostinės įkūrę, nežinia ar Vasario 16-toji būt buvus…
   https://news.tut.by/society/167276.html?crnd=58284

   • Beje, ir pas kaimynus būna “nei šio nei to”
    h ttps://poshyk.info/novogrudok/
    h ttps://charter97.org/ru/news/2015/5/4/150053/

    toks jau gyvenimas, – na panašiai “parūdiję” ir brexitinės Jungtos Karalystės, ir net
    pat JAV vadovai (kasdien po 1945-08-02 parašų dėl mūsų kaimynystės Rytprusių
    ateities įsipareigojimų vis rūdija ir rūdija), patept-pagelbėt kažkaip teks, nes po Naugarduko
    Vilniaus, Kauno ir viso ATR Liublino paveldo (kažkaip niekaip neperžiūrimo ir nutraukt visai
    net 100 metų nesiryžtamo po 1569 m. įsipareigojimų ir PRIESAIKŲ) metas bendram
    sprendimui – tvarkos bei teisės dėl žemių – ir Lietuvos, ir Lenkijos, ir Vokietijos su visos
    laimės Rusijos ant Krymo (galbūt persikėlėlius iš Tvankstos po Potsdam-45 išsprendimo
    priimsiančio) tarptautine garbe bei… TVARKA.

    Naivu?

 9. epilogas:

  Slaviški baltams visiškai nebūdingi floristiniai ornamentai ant Raitelio PseudoVyties krūtinšarvio, žirgo išduoda tikruosius skulptūros autorius. Sukiršinot Vilnių su Kaunu vardan vienadienės politinės šlovės bei pijaro ir iškišot Ukrainos meistrų šedervą. Bus galima ideologiškai pagrįsti kad LDK buvo baltarusių valstybė:)

  • Arūnas:

   tai pasispjaudėt ant Vyties ženklo, kuriuo didžiavosi Nepriklausomybės kovų savanoriai ir Lietuvos partizanai, pasispjaudėt ant raitelio, kuris lietuvių tautoje žinomas kaip Vytis – raitas karžygys, raitas pasiuntinys ar net protėvių karžygio vėlė ir įsivaizduojat esantys aukščiau už tautą. Nepilnaverčiams mankurtams jokių tautos simbolių nereikia- jiems pakanka vamzdžio, performanso su pisuarais ar aikštelės šunims pavedžioti. Kaune pastatytas Laisvės karys su Vyties ženklu tai ne kiršinimas Vilniaus su Kaunu, o simbolis Lietuvos Nepriklausomybės atstatymo šimtmečiui. Tautiškai nusiteikę lietuviai ne tik Vilniuje ar Kaune, bet ir visoje Lietuvoje džiaugiasi ne tik šiuo, bet ir kitais panašiais paminklais, pastatytais pagerbiant protėvių dvasią ir ryžtą.

   • Leonas Milčius:

    Gerb. Arūnai, ačiū už tiesos žodžius. Tokia jau mūsų liūdna realybė. Yra ne tik spekuliatyvių “mūsiškių” kūrėjų, bet ir visos Lietuvos valstybės, jos istorijos bei simbolių menkintojų, niekintojų. Juo labiau mes privalome likti tvirti ir padėti “Laisvės kariui” stovėti aukštai iškėlus kovos kalaviją.

   • Žemyna:

    Prašyčiau šį puikų komentarą pakartoti po V. Mikailionio straipsniu – tiems, kas šio neskaitys.

    • Žemyna:

     Ir BŪTINAI Delfyje – po straipsniu
     Ramūnas Bogdanas. Kaunas išsidūrė su žirgu. Iš paskos – visa Lietuva
     delfi.lt/news/ringas/lit/ramunas-bogdanas-kaunas-issidure-su-zirgu-is-paskos-visa-lietuva.d?id=78462751

     Kad su Tamstos mintimis Delfio lankytojai susipažintų, kitu kampu temą apmąstytų.

     • Kalvis:

      Arunai ir Leonai visa cia ir esme, kad cia nera tikras Lietuviskas simbolis. O, kad partizanai devejo toki simboli tai nereiskia nieko, Smetoninej Lietuvoj po karo katalikybe buvo suvesejusi Lietuvoj. Tie partizanai devejo si simboli bet istorijos pilnai sio simbulio neosmane kaip ir jus siandien neismanot. Nes tikras patriotas lietuvis ismanantis savo tautos istorija sita simboli gali apspjauti ramia sazine. Sitas simbolis niekina Lietuviu tautos prada.

      • Kęstutis:

       …na supratau, ko tokie pačio atsiliepimai švepli ir šleikštūs… besispjaudydamas apsivėmei, gal ir apsiš….
       “Išperstdidelis patriotiškumas” rimtas susirgimas, aplinkiniai kenčią nuo vėmalų ir išmatų kvapo…
       Man taipogi nepatinka dvigubas kryžius skyde, jis neatstovauja ir iki krikščioniškos Lietuvos, bet tai dabartinės Lietuvos herbas. Negi jį pamačius visi “didžpatriotai” privalo apsivemt?…

       • Kęstutis:

        Na jūs – Alko redakcija ir Jonai Vaiškūnai asmeniškai – kokia čia cenzūrą įvedėt??? Parašau atsiliepimą, tai praeina kokios 3 – 4 val. ir daugiau – atspausdina, buvo atveju kai ir po 12 val. pasirodydavo… Kiek supratau – ne man vienam taip… Didžiuosiuose dienraščiuose imi ir parašai, čia ne… Kreipiausi į redakcija gal kokius 6 – 7 kartus – jokio atsakymo??? Gerai būtų žinoti visiems – kokia “naujoji tvarka” čia galioja? Anksčiau taip nebuvo. Nesugebat esamuoju laiku tikrinti, galėsit trinti kai perskaitysite, jei ką? Keistas tas jūsų atsiliepimu blokavimas, tarytum padariau nusikaltimą pats to nežinodamas ir už tai man paskelbti apribojimai…

      • Arūnas:

       Už Lietuvos laisvę kovoję ir lieję savo kraują „devejo si simboli bet istorijos pilnai sio simbulio neosmane“, taip teigia Kalvis „tikras patriotas lietuvis ismanantis savo tautos istorija sita simboli gali apspjauti“ , nors ir nekovojo už Lietuvą. Taip ir sakiau. Kaip teisingai krikščionys sako, tik velnias ar velnio apsėstas, pamatęs kryžių ar į kryžių panašų ženklą, pradeda drebėti. Bet Vyties ženklas, kurį Lietuvos valdovai naudojo savo heraldikoje, turi pradžią ikikrikščioniškais laikais, buvo, kaip sako specialistai, tūkstantininko vyčio skiriamasis ženklas ir buvo naudotas net runų simbolikoje. Ir neteisinga Vyties ženklą sieti tik su kryžium ar jogailaičiais. Ir mūsų tautinė vėliava kai kam radosi netinkama heraldikos požiūriu, tai purkštauja ir ant jos, o feministėms užkliūna ir mūsų himno žodžiai, nes nepaminėtos „didmoterės“… Tai dar ne visa Jūsų bendraminčių draugija, kurie „niekina Lietuviu tautos prada“.
       Žemiau pasisakęs Valdas Jurevičius su „(ne)pažeistomis smegenėlėmis“ gimęs chruščioviniais laikais, tai tikriausiai tas 11-ą vietą konkurse užėmęs dailininkas architektas neįvertintas net savo kolegų, mano, kad „skulptūra – yra sovietiška… ir nėra meniškai išreikštas tautos dvasinis simbolis“. Žinoma, jeigu būtų sugebėjęs, būtų pasiūlęs tautiškesnę, bet …
       O Giedrius, dėkodamas V. Jurevičiui „už sovietikizmo poveikio ir palikimo priminimą“ trinkteli dar ir Juozaičiui. Tai šiais laikais tiesiog būtina, nes Vyties simbolio nesuprantam, o ir dar pasirodė toks nesisteminis…

 10. Pavyduoliai:

  Verkšlenkit pavyduoliai, Sveikinu Matijošaitį už drąsą, už pasitikėjimą kauniečiais, Sveikinu Kauną, kad neniurzgėjot ir leidot dirbt,o ne pliurpt. Džiaugiamės vilniečiai, džiaugiasi visa Lietuva.

  • Perkūno Paukštis:

   Skulptūra grynai Pagoniška, todėl ir graži labai.
   Liuks

   • Valdas Jurevičius:

    skulptūra – yra sovietiška,todėl jums visiems , su pažeistomis smegenėlėmis -graži. Tai nėra meniškai išreikštas tautos dvasinis simbolis, tai sovietinio laikmečio tarnautojo Viliaus Kavaliausko vizuali iliuzija naikinti ateitį.

    • Bartas:

     Valdai Jurevičiau , esi nepatenkintas? Taip ? Tai ką siūlai? Griauti , sprogdinti ar į “Grūto parką”?

    • Jūsų tiesa,
     tokie tarnautojai Kavaliauskiokiški,
     ir patarnautojai Juozaičiokiški, dar
     pokeisčiai gajūs: LIPA, LIPA, LIPA
     visa niekinant – vien save, tik s a v e
     aukštinant per sprandus, ir patyliukais
     k i k e n a sau (o ko nekikent, kai “balasto”
     tiek daug palaikymui, kad neapvirs… kol net
     ALKAS tokius niekintojus-prajovus aukštins
     be atodairos) ant mūsų “balastinės žioplumos’
     posovietinės. Parašysiu nesuprantama svetimybe
     – m a n i p u l i u o j a pačiais neįtikėtinais ir
     …nenuspėjamais būdais, nuoraiškomis ir nuovažomis
     nurašymais (brukraščiais) į viešumą, kad tik JIE, vien
     JIEMS, ir pagal JUOS.
     Gal atsirinkt jau laikas visgi.

     “Balastą” aprenkam, t.y. po vieną, kiekvienas sava Širdim
     atmetam suradę, pajutę ir susiprotėję KAIP ESAM MULKINAMI
     atvirais “kavaliausk-juozaitizmais” kom… kom… (ne komedizmu)
     ir tada – kaip žymusis švedų Vazos flagmanas – be atsvaros-balasto
     ir …pasiburbuliuos į savuosius ant mūsų burbulus užpūstus. Taip.

     Dėkui V.jurevičiau, už sovietikizmo poveikio ir palikimo priminimą.

 11. Bartas:

  Šiandien žmona išgąsdino. Važiuojant P. Vileišio tiltu riktelėjo,Vytis nudažytas. Pasukau link pilies , o Dievai, tikrai baltas.
  Apgaulė , balta plėvele apvyniotas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: