A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba XIX: metalo dirbiniai 2 (padėtis 2008–2010 m.) (nuotraukos) (0)

VilniusVilnius, Žvėryno r.,Latvių g. 28. Pietų fasado durys / A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėryno r., Latvių g. 28. Pietų fasado durys | A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia: „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiaiverandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai bei galerijos;
IX. Stogų skydai; X. Švieslangiai; XI. Frontonai; XII. Stoglangiai; XIII. Tūrinės laiptinės;
XIV. Sijos, gegnės bei pasparos; XV. Bokšteliai; XVI. Stiklai;
XVII. Dūmtraukiai; XVIII. Ugniasienės
)

XIX skyrius. Metalo dirbiniai

II dalis

1. Durų furnitūra

Neturint informacijos, sunku pasakyti, ar tikrai visi šie dirbiniai nebuvo vienetiniai gaminiai. Vis dėlto įdomu peržvelgti ir to meto durų furnitūros serijinės gamybos pavyzdžius, palyginti vienus su kitais, juo labiau kad jų išliko ne taip jau mažai ir jie, kad ir keista, nesikartoja – senosios durų rankenos skirtingos. Štai dėl ko vienu ar kitu atveju galima klausti: gal tai  originalus dirbinys, užsakytas būtent šioms, savito dekoro durims? Yra traukiamųjų rankenų – „ranktūrių“, yra ir nuspaudžiamųjų, su slankiojančiu skląsteliu.

Labai paprastos Latvių g. 28 namo pietų fasado durys, elementari ir jų geležinė furnitūra (1 nuotr.). Užtat akivaizdu, kad ji niekada nebuvo pakeista, kaip kad daugelyje kitų senųjų namų durų. O ši furnitūra išimtinai dekoratyvi, – ir pati rankena, ir tvirtinimo plokštelė yra apgenėto medžio stuobrelio pavidalo (2 nuotr., Dionizo Poškos g. 18). Tokia pati furnitūra išliko ir kitose dvivėrėse duryse šalia.

Labai mėgtos žalvarinės rankenos. 3–5 nuotraukose – Treniotos g. 36 ir 29 durų furnitūra. Pastarųjų durų – profiliuota. Yra iškilai (su žiedais galuose) profiliuotų rankenų: Traidenio g. 3 ir Treniotos g. 38 (6 ir 7 nuotr.). O ši profiliuota ir įgilintai (8 ir 9 nuotr., Pušų g. 16). Dionizo Poškos g. 38: rankena vėl kitokia – išlenkta ir paplokščia, o ir akivaizdžiai liudijanti savo amžių, – nuo labai ilgo naudojimo net prakiurusi (10 ir 11 nuotr.). Labai masyvi senoji furnitūra.

Žalvarinių yra ir nuspaudžiamųjų rankenų: Pušų g. 11, Dionizo Poškos g. 27 (12–15 nuotr.). Jos taip pat daugiau ar mažiau profiliuotos.

Vilnius, Žvėryno r., Vytauto g. 37 / Pušų g. 7. Pietų fasado durų fragmentas / A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėryno r., Vytauto g. 37 / Pušų g. 7. Pietų fasado durų fragmentas | A. Stabrausko nuotr.

Čia dar trys, bet labai vėlyvos, nors pirmaisiais dviem atvejais durys nepakeistos, autentiškos: Treniotos g. 26, Dionizo Poškos g. 28 ir Vytauto g. 37 / Pušų g. 7 (16–18 nuotr.). Paskutiniuoju atveju varinė rankena yra meninis gaminys, kuriuo pasipuošė šiame name įsikūrusi užeiga „Žvėryno smuklė“.

2. Durų švieslangių grotelės

Durims švieslangių grotelės nebuvo būdingos arba – senųjų – teišliko tiek, kiek pristatome. Dionizo Poškos g. 38 (19 ir 20 nuotr.): ornamento simetriškos kompozicijos viršuje ir apačioje yra simboliai, kokius aptinkame senojoje tautodailėje (metaliniuose kryžiuose bei kitur). Tokiais atvejais tyrinėtojai apskritimus kartais tapatina su Saulės simboliu, o greta esančius horizontalius pusmėnuliukus vadina (pavyzdžiui, etnografė Pranė Dundulienė) Saulės valtele. Stanislovo Moniuškos g. 46 (21–23 nuotr.): sakytume, panašios stilistikos, savitas, sudėtingas dviejų dalių simetriškas ornamentas, pakartotas gretimose dviejų varčių duryse. Įspūdinga.

Visiškai kitokio stiliaus ir žymiai vėlyvesnės Treniotos g. 31 namo viršdurio grotelės (24 nuotr.). O tos pačios gatvės namo Nr. 23 (25 nuotr.) – visai paprastos, vėlyvos, tokio stiliaus, kokį matome langų grotelėse arba ir vartuose.

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

logo_srtrf (1)

Kategorijos: Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: