LEU alumnai skambina pavojaus varpais – dėl uždaromo universiteto kultūros vertybių likimo (5)

LEU nuotr.

LEU nuotr.

Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Alumnų draugija pranešė, kad Kultūros paveldo departamento pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, siekdama suteikti LEU centrinių rūmų pastatui teisinę apsaugą, pradėjo rengti dokumentaciją šio pastato įrašymui į Kultūros vertybių registrą. LEU centrinių rūmų projekto autorius, garsus XX amžiaus architektas Viktoras Anikinas, pagal kurio projektą buvo pastatyta ir Lietuvos Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, bei kai kurie kiti garsūs Vilniaus statiniai.

Kadangi LEU centriniuose rūmuose yra įrengtos įžymių Lietuvos švietimiečių vardinės auditorijos: habil. dr. Meilės Lukšienės, profesorių Jono Laužiko ir Vlado Rajecko, taip pat yra unikali freskų salė – „Forumas“ (aut. Valerijus Zubriakovas), sieninėje tapyboje atsispindinti pasaulinio garso matematikos ir fizikos korifėjus (freska buvo nutapyta, pagal  garsiąją Vatikane esančią freską), tai suprantamas UNESCO išreikštas labai didelis susirūpinimas dėl LEU centriniuose rūmuose esančio habil. dr. M. Lukšienės (šiemet yra minimos 105-sios jos gimimo metinės) atminimo ir paveldo išsaugojimo, jos bei jos tėvo S. Matjošaičio ypatingai retos XIX amžių siekiančios knygų kolekcijos likimo, bei unikalios freskos išsaugojimo.

LEU Alumnų draugija taip pat išreiškia didelį nerimą ir dėl to, kad nuo 2018 m. liepos 1 dienos numatyta iš 58 metus veikusių LEU centrinių rūmų iškelti tiek universiteto biblioteką, tiek ir vardines auditorijas į LEU II rūmus T. Ševčenkos g. 31, kurie jau yra perduoti Vytauto Didžiojo universitetui. Juk LEU centriniai rūmai buvo statyti ir pritaikyti studijų įvairiapusiai ir įvairialypiai veiklai vykdyti. Juose buvo įrengta net speciali garso izoliacija teatro, šokio, ar muzikos praktiniams užsiėmimams vykdyti, įrengtos specialios auditorijos bei kabinetai matematikos, informatikos, geografijos, biologijos studijoms, specializuotos fizikos, chemijos, technologijos laboratorijos. Įrengta olimpiečius ruošianti speciali sporto laboratorijos ir unikali savo techniniais sprendimais viena iš nedaugelio tinkanti olimpiečiams didžioji sporto salė, greta dar sunkumų kilnojimo, gimnastikos ir aerobikos salės. LEU centriniai rūmai, turi vieną iš trijų visame Vilniuje oranžeriją, kurioje yra daug įvairių labai retų ir saugomų rūšių augalai.                            

Pasak alumnių, „didžiųjų“ švietimo administratorių užmojis, viską perkelti į LEU buvusius II-uosius rūmus yra apgailėtina nesąmonė, nes pastato sienos tarp kabinetų ir auditorijų yra plonos, čia negalės būti vykdoma, muzikinė, kita meno veikla, nes vienoje auditorijoje vykdant muzikinius, teatro, šokio užsiėmimus, gretimose auditorijoje nebus jokių galimybių skaityti paskaitų.

„Taip pat LEU II rūmuose nėra specializuotų kabinetų ar tinkamų patalpų laboratorijoms įrengti. Bibliotekos fondai, šiuo metu esantys po centrinių LEU rūmų pastatu, tikrai niekaip netilps į II rūmus, perkeliant biblioteką į ten veikiančios valgyklos ir rūbinės patalpas. „Pamirštama“ ir tai, kad prie LEU centrinių rūmų yra įrengtas naujas LEU bibliotekai pritaikytas pastatas, kuriame jau šiandien galėtų įsikurti universiteto biblioteka. Negalvojama ir apie tai, kad dalyje atsilaisvinusių Centrinių rūmų ir greta esančiuose renovuotose Gamtos mokslų, Sveikatos ir sporto fakultetų patalpose galėtų būti sėkmingai įkurdinta Vilniaus sporto gimnazija (licėjus), ar net Žvėryno gimnazija. Buvusiuose LEU II rūmuose tikrai yra galimybė įsteigti Tautinių bendrijų gimnaziją, kurioje galėtų mokytis ukrainiečių, gudų, karaimų ir kitų tautybių moksleiviai“, – rašoma LEU alumnų žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Socialiniuose tinkluose LEU alumnai kviečia į susitikimus, dalijasi senomis nuotraukomis, jau 2018m. liepos 6 dieną lituanistai kviečia susitikti, deja, bet jau ant centrinių rūmų laiptų, nes pastatas bus užrakintas. Čia iškelti akivaizdūs neūkiškumo pavyzdžiai, kuomet norima viską išdraskyti ir sunaikinti. Tačiau pagrindinis klausimas: kas sugrąžins Europos Sąjungai lėšas, išleistas už LEU pastatų renovaciją, nesilaikant po renovacinės veiklos ir terminų? Matyt šiuo metu į atsakyti negali niekas, bet nesuklysime pasakę, kad lėšas grąžinsime mes, paprasti mokesčių mokėtojai.

Freska „Forumas“ | V. Zubriakovo nuotr.

Freska „Forumas“ | V. Zubriakovo nuotr.

Pateikiame vieno iš LEU alumno socialiniame tinkle pasidalinto įrašo fragmentais.

Žmogaus gyvenimas turi pradžią ir pabaigą.
Viskas turi pradžią ir pabaigą…
Toks tas gyvenimo virsmas…
Lietuvos švietimo sistema, kaip tas vaikas su daug auklių ir…. Kas valdžioje tas reformuoja…
Kam rūpi tie edukologai, mokslininkai, man tik gaila širdyje, kad viskas naikinama… 

LEU Biblioteka, Vardinės auditorijos ( habil. dr. M. Lukšienės, Prof. rektoriaus J. Laužiko, kt.), didinga pasaulyje pripažinimo sulaukus, gerb. p. V. Zubriakovo freska „Forumas“. Sunaikinama dalis šimtametės Lietuvos.

Sako nereikia prisirišti prie daiktų, bet per 58-uonis gyvavimo metus tiek sentimentų mums visiems tie LEU centriniai rūmai sukelia-meilės sentimentus, egzamino baimę. Iš šių rūmų ne vienas išlydėtas amžinybėn…. 2018-07-01 čia liks nyki tuštuma…

AČIŪ profesoriams ir visiems, KAD GALĖJAU IR TURĖJAU GALIMYBĘ TAPTI ISTORIJOS DALELE.

Aš didžiuojuosi, kad turiu LEU diplomus.

O PASKUTINIEMS baigusiems LEU ABSOLVENTAMS GERO, SAUGAUS SKRYDŽIO…

Pabaigai, užbaigiu mūsų Tautos poeto – akademiko Justino Marcinkevičiaus žodžiais –

Čia būta mano rankų ir akių,
Čia klaidžios po tylą,
Norėsit nusiplėšt,
Labai skaudės, 
Atėjus lapų išėjimo metui,
O kada manęs nebus,
Mielieji mano,
Kaip Aš Jus visus mylėsiu.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: