Visuomenininkai reikalavo Vyčio monumento statybų Lukiškių aikštėje (nuotraukos, video) (27)

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Lapkričio 17 d. Vilniaus Lukiškių aikštėje visuomeninis susivienijimas „TALKA Kalbai ir Tautai“ kartu su su Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga surengė mitingą „Mes be Vyčio nenurimsim“. Į mitingą susirinko daugiau nei pusė tūkstančio žmonių.

Mitingo dalyviai reikalavo vykdyti Seimo sprendimą dėl Vyčio monumento statybų Vilniaus Lukiškių aikštėje ir pasmerkė Kultūros ministerijos daromas kliūtis šiam visuomenės ir Seimo sprendimui įgyvendinti.Mitinge kalbėjo: Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungos garbės pirmininkas Jonas Burokas, architektas, profesorius Marius Šaliamoras, jaunimo atstovas, politologas Dovilas Petkus, istorikė, profesorė – Rasa Čepaitienė, Sausio 13-osios brolijos pirmininkas Kasparas Genzbigelis, Nepriklausomybės akto signatarė, rašytoja Vidmantė Jasukaitytė,Seimo narys Audronius Ažubalis, asociacijos „Talka Kalbai ir Tautai“ pirmininkas Gintaras Karosas, Laisvės kovų dalyvis, kunigas Robertas Grigas, istorikas Romas Batūra, Vyskupas Jonas Kauneckas.

Mitinge „Mes be Vyčio nenurimsim!“ kalba judėjimo „Propatrija“ narys, politologas Dovilas Petkus:

Miingą vedė „Talka Kalbai it Tautai“ tarybos narys, aktorius Gedimminas Storpirštis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Miingą vedė „Talka Kalbai it Tautai“ tarybos narys, aktorius Gedimminas Storpirštis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Kalbėtojai teigė, kad paminklo statybos Lukiškių aikštėje tapo ne vien konkretaus paminklo pavidalo pasirinkimo problema, o tautinio sąmoningumo ir valstybinės savigarbos klausimu. Buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad šių metų gegužės 2 dieną Seimas priėmė rezoliuciją „Dėl neatidėliotinų veiksmų siekiant sutvarkyti Lukiškių aikštę Vilniuje ir pastatyti kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo memorialą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio progai“ (dok. Nr. XIIIP-600). Šia rezoliucija nurodoma galutinai sutvarkyti Lukiškių aikštę ir pastatyti visų laikų kovotojų už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę atminimo įamžinimo memorialą.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Mitingo dalyviai priėmė pareiškimą, kuriame piktinosi „Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos savivale iš naujo organizuoti konkursą, kurio sąlygose įtvirtintas siekis susilpninti teisės aktais nustatytą ir, kaip rodo sociologinės apklausos, gavusią Tautos pritarimą pagrindinę Lukiškių aikštės paskirtį“.

Mitinguotojai įspėjo valstybės pareigūnus ir institucijas „dėl tyliai, bet sistemingai vykdomos nusikalstamos Lietuvos išvalstybinimo ir konstitucinių vertybių neigimo politikos, prieštaraujančios Tautos valiai ir Konstitucijoje įtvirtintoms jos suverenumo galioms“.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Nutariamojoje pareiškimo dalyje mitingo dalyviai Lietuvos Respublikos Seimui, Prezidentei ir Vyriausybei pateikė 3 siūlymus:

 1. Siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei vykdyti Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. gegužės 2 d. priimtą rezoliuciją „Dėl neatidėliotinų veiksmų siekiant sutvarkyti Lukiškių aikštę Vilniuje ir pastatyti kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo memorialą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio progai“ (Nr. XIIIP-600) ir nedelsiant, iki 2018 m. vasario 16 d., Lukiškių aikštėje pabaigti memorialo kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę darbus, o iki 2018 m. liepos 6 d. (vėliausiai – iki 2019 m. vasario 16 d.) pastatyti VYČIO-LAISVĖS KARIO paminklą, taip garantuojant deramą ilgaamžės Lietuvos valstybės reprezentavimą.
 2. Įgyvendinant šį tikslą siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei skirti reikalingą finansavimą ir sudaryti detalų darbų vykdymo grafiką, prisiimant atsakomybę už jo vykdymą.
 3. Siūlyti Lietuvos Respublikos kultūros ministrei Lianai Ruokytei-Jonsson prisiimti atsakomybę dėl negebėjimo ar nenoro organizuoti deramą Lietuvos Respublikos atkūrimo 100-mečio pagerbimą Vyčio ir kovotojų už Lietuvos laisvę memorialu, todėl atsistatydinti pačiai, o jeigu tai nebūtų padaryta – siūlyti Seimui pradėti interpeliaciją šiai pareigūnei.Mitingo rezoliucija [pdf]
Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Taip pat buvo nutarta įsteigti visuomeninį komitetą, kuris „prižiūrėtų tiek Lukiškių aikštės sutvarkymo ir Vyčio su laisvės kovotojų memorialu pastatymo darbus, tiek ir kitus Seimo ir Vyriausybės įgyvendinamus su Valstybės atkūrimo šimtmečio įprasminimu, istorinės atminties ir valstybingumo tradicijų stiprinimu ir konstitucinių vertybių puoselėjimu susijusius darbus ir priemones“.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Kaip žinia Seimas palaikė „Vyčio paramos fondo“ iniciatyvą, kad minėtoje aikštėje būtų pastatytas memorialas su Vyčio skulptūra. Šį siūlymą palaikančiai rezoliucijai pritarė 91 iš 92 balsavusių Seimo narių. Seimas pabrėžė, kad Lukiškių aikštė Vilniuje formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais ir nurodė, kad joje turi būti pastatytas ir atidengtas paminklas, kuriame yra numatyta vieta tautos ir valstybės simboliui Vyčiui. Tačiau to nepaisydama Kultūros ministerija ir Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) paskelbė naują konkursą memorialui įgyvendinti ir taip savavališkai paneigė Lietuvos Respublikos Seimo, o kartu ir apklausose išreikštą daugumos Lietuvos piliečių valią, taip pat pamynė jau dvidešimt metų galiojančius ankstesnius Vyriausybės ir Seimo sprendimus, kurie aiškiai apibrėžė, jog Lukiškių aikštė turi būti sutvarkyta kaip „pagrindinė reprezentacinė valstybės aikštė“.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Savavališkus kultūros ministrės veiksmus jau pasmerkė ne tik TALKA, bet ir visuomeninis Vilniaus forumas, įvairios patriotinės organizacijos, iškilūs menininkai ir visuomenės veikėjai. Elektroninėje erdvėje paskelbtą peticiją dėl Vyčio monumento statybų Lukiškių aikštėje per savaitę pasirašė pusantro tūkstančio žmonių, tarp jų daug žinomų mokslininkų, menininkų, signatarų.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Visuomenininkų mitingas dėl Vyčio | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Mitingo vaizdo įrašas:

Judėjimo „Talka Kalbai ir Tautai“ himnas:

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

27 komentarai

 1. Algimantas:

  Visuomenės padėka, pagarba ir ryžtingos veiklos linkėjimai tebūna su mitingo dalyviais.

 2. Žemyna:

  Kultūros viceministrė susibūrimo dėl Vyčio Lukiškių aikštėje nesureikšmina
  © Lietuvos žinios
  Daugiau skaitykite: lzinios.lt/lzinios/Gimtasis-krastas/kulturos-viceministre-susiburimo-del-vycio-lukiskiu-aiksteje-nesureiksmina/254546
  ——
  Kad teiktum reikšmės, reikia turėti bent kruopelytę ko nors bendro su kultūra… Reikia skaityti aikštės istorinį kontekstą. Nepeikiu kitų projektų, tačiau ČIA jiems ne vieta – jie gali būti studentų miestelyje, kituose miesto kampeliuose įkurdinti, ir Dieve jiems padėk. BET NE ČIA!

 3. Leonas Milčius:

  Labai gaila, kad negalėjau dalyvauti. Ačiū visiėms, kurie gina Vytį, jo vietą Lukiškių aikštėje.
  Politikai kalba ir virkauja apie pilietinę visuomenę, bet nieko nepadaro, kad ji galėtų būti, kad į jos reikalavimus valdininkai atsižvelgtų.

 4. Šatrija:

  Nejuokinkit su tuo Vyčiu. Susirinko 100 pencininkų kurie “gerai istorija išmano”. Būtų juokinga jeigu nebūtų graudu. Įsikibo kažkokį Džečskospolitos didvyrį.

 5. Neabejingas:

  Dėkoju visiems susirinkusiems už Vytį.Tai lietuvių Tautos Simbolis.

 6. Balsavimas -apgaulė!:

  “Balsavau ” kelis kartus , skirtingais vardais, už TĄ PATĮ projektą. Sistema leido ir dar padėkojo 🙁

 7. Daiva:

  Liūdna tik, kad jauni veidai mitinge pavieniai.

 8. Kemblys:

  Balsavau už Dariaus Žiūros sumanymą.

  Paulius Normantas

 9. povilas:

  Pagarba Vidmantei Jasukaitytei,
  kuri išsakė tai, ką daugelis manome.
  Bet į ką mus pavertė “aukso veršis”, penkiakampės “žvaigždutės”..
  Stebiu kaip lenkai vienijasi, gerbia senelius, Dievą , save. Ir pavydu darosi.
  Ir jei ne jie, tai kosmopolitai lietuvius su senąją kaba, papročiais,net gamta , greit ištrins.
  Neturime mes savigarbės savo tikrosios bendruomenės-valstybės.
  Tuotarp gatvėje kalbos apie išmaniuosius,automobilius,na dar krepšinį ir facebuckų plepalus

 10. SOCIOLOGAS:

  Gana monumentų!
  Ar ne laikas papuošti Vilnių smagesnėmis laisvalaikio praleidimo vietomis? TAD SIŪLAU, KAD LUKIŠKIŲ AIKŠTĖJE BŪTŲ ĮRENGTAS ĮSPŪDINGAS, VILNIEČIUS IR SVEČIUS PRITRAUKIANTIS FONTANAS.

 11. kaunietė:

  Gerai, kad susirinkome. Gal ne tiek daug, kiek norėtume. Manau, kad tai tik pradžia ir Vytis tikrai bus, kiek tai mums bekainuotų…

 12. Paganus Treniota:

  Cia Maskva, Varšuva ar Vatikanas remia tuos aktivistus ar tiesiok liguistas protas? Patriotai kurie nežino savo Patriojos istorijos ir garbina svetimus didvyrius. Džečkospolitos herjoų.

 13. YRA GALINČIŲ ?:

  ar yra galinčių netyčia netoliese pasivaikščioti su plakatu?
  ŠIANDIEN SKELBIAMAS DEMOKRATINIS SPRENDINYS:
  – tautai 1% balsų ir
  – 99% geriau žinantiems, ko tautai reikia…

 14. Žemyna:

  Autoriaus paaiškinimas tiksliai atspindi mūsų viešuomenės mąstymo „pažangą”. Ji labai patiktų kai kam pokariu…
  – jei jau taip norite, tai jūs ten, apačioje, bunkeryje, dėl Lietuvos kovokite, duskite, žūkite, tik mums čia vaizdo ir nuotaikos negadinkite, nes
  – mes čia, viršuje, šunis vedžiosime, piknikausime, nes nieko žinoti nenorime, todėl nė nebandykite priminti…
  Mūsų netrikdo, kad smaginsimės čia pat, kur kartuvės kovotojams už Lietuvos laisvę stovėjo, nei tai, kad kitoje gatvės pusėje žmonių kankinimo rūsiai, nei kad aimanos iš šiapus bei iš anapus gatvės aikštėje susiliejo. Mes – šiuolaikiški, be prietarų, pikto neprisimename…
  Gal verta ruošiamą realybės šou ir kartuvėmis papildyti – bus ir šuniukui smagiau kojytę pakelti ir dar ką „kietesnio” sugalvoti, kad linksma prie kartuvių būtų…

  Kol dar autoriaus žodžių radijas neperteikė, buvo tik labai apmaudu. Bet kai prabilo, paaiškino… Geriau būtų patylėjęs, tais žodžiais neatsiskleidęs, jog ne mūsų istorijos garbingus puslapius ir žmones įamžinti stengėsi, bet ištrintos atminties „civilizacijai”, piknikų ant kapų ištroškusiems įtikti.
  Taip, tikrai Vakarų šalių parkuose žmonės linksminasi. Tik ar tikrai ten, kur jų protėviai buvo sadistiškai nukankinami ar kariami?
  Švietimo ministre – KAS moko mūsų vaikus (bent jau tuos, kurių tėvai nieko nemoko)? Ir KO moko, kad pagal amžių jau lyg ir subrendusių galvose tokios mintys veisiasi?

 15. Žemyna:

  LRYTO apklausos dėl Lukiškių a. rezultatai: Ar palaikote tokį sprendimą?

  Taip. Manyčiau, jog buvo pasirinktas geriausias variantas.
  245 (11.58%)

  Ne, tai pati blogiausia vieta partizanų bunkeriui. Vytis kur kas labiau būtų tikęs.
  986 (46.62%)

  Nė vienas siūlytas variantas nebuvo tinkamas. Geriau Lukiškių aikštę palikti be skulptūros.
  614 (29.03%)

  Man tai neįdomu.
  270 (12.77%)

  Iš viso balsavo: 2115

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: