Parodoje – Lietuvos keramikos praeitis, dabartis ir ateities užuomazgos (1)

Parodoje – Lietuvos keramikos praeitis, dabartis ir ateities užuomazgos | Panevėžio miesto dailės galerijos nuotr.

Parodoje – Lietuvos keramikos praeitis, dabartis ir ateities užuomazgos | Panevėžio miesto dailės galerijos nuotr.

Rugsėjo 27 d. Panevėžio miesto dailės galerijos Keramikos skyriuje, atidaryta paroda – „Lietuvių šiuolaikinės keramikos proveržis“. Ši paroda suteikia galimybę susipažinti su vieno reikšmingiausio ir ilgiausiai Lietuvoje gyvuojančio Panevėžio tarptautinio pasitarimo rinkinio lietuviškąja dalimi.

Parodoje pristatomi 36-ių menininkų, prisidėjusių prie veržlaus keramikos judėjimo, darbai. Jie buvo sukurti 1990–2016 metais ir atrinkti iš daugiau nei 600 kūrinių rinkinio, sukauptos per beveik tris nepriklausomybės dešimtmečius. Tai netrumpas laikotarpis, atspindintis lietuviškos keramikos siekiai, jos poslinkius, asmeninius menininkų kūrybinius ieškojimus, atsiradusius iš galimybės kurti didelio dydžio šamotinio molio darbus.

„Šiaurės Lietuvos mieste rengiami tarptautiniai pasitarimai padarė didelę įtaką lietuvių keramikos menui, suteikė jam didingumo, vidinės jėgos ir kūrybinio polėkio. Šiuo metu Lietuvoje neturime keramikos istoriją pristatančios parodos, todėl paroda suteikia gerą progą susipažinti su svarbiu tarpsniu – nepriklausomybės laikotarpio lietuvišku keramikos menu“, – teigia menotyrininkė Lijana Šatavičiūtė-Natalevičienė.

Pasak menotyrininkės, parodoje kaip veidrodyje atsispindi šiuolaikinės lietuvių keramikos bruožai. Joje – ir vėlyvojo modernizmo plastikos rimtis, balansas tarp rimtumo ir žaismės, liūdnų ir linksmų nuotaikų, ir šmaikštūs postmodernistiniai akibrokštai. Akivaizdu, kad autoriams svarbus jų kūrybos jausmų paveikumas, dažnai – estetiškumo matmuo, noras pristabdyti žiūrovą savo mažuoju pasakojimu.

„Šioje parodoje susipina Lietuvos keramikos praeitis, dabartis ir ateities užuomazgos. Galima daryti prielaidas apie Panevėžio tarptautinio keramikos tarptautinio pasitarimo ilgaamžiškumo priežastis ir ji – ne viena. Nuveiktas didelis darbas, kad šiandien pasaulio keramikams būtų gerai žinomi Panevėžyje rengiami tarptautiniai pasitarimai. Verta paminėti politinę ir simbolinę Panevėžio keramikos tarptautinių pasitarimų svarbą. Jie buvo vieni pirmųjų tarptautinių renginių žlugus sovietiniam režimui jaunoje, ką tik nepriklausomybę atkūrusioje valstybėje, pakloję pamatus keramikų ryšiams, padėjusiems lietuviams tapti atviresniems, įsilieti į tarptautinę menininkų bendriją“, – teigia L. Šatavičiūtė-Natalevičienė.

Ši paroda – Dailės galerijos vykdomo sumanymo – „Lietuvių profesionaliosios keramikos šimtmetis. Proveržio kūriniai – Panevėžyje“ dalis. Taip pat galerija rengia mokomuosius kūrybinius užsiėmimus – „Panevėžio keramikų kūrybos interpretacijos“. Užsiėmimų dalyviai – vaikai ir suaugusieji –  supažindinami su reikšmingiausių miesto keramikų kūryba ir mokosi kurti išskirtinius šamoto darbus.

Paroda „Lietuvių šiuolaikinės keramikos proveržis“ Keramikos skyriuje, veiks iki 2018 metų gegužės mėnesio. Parodą apmoka Panevėžio miesto savivaldybė.

Save

Save

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: