Istorinis įvykis: dėl sankcijų Rusijai Lietuva solidarizuojasi su JAV, ne su ES biurokratais (25)

Lietuvos Prezidentė D. Grybauskaitė Varšuvoje susitiko su JAV Prezidentu D. Trampu | lrp.lt nuotr.

Lietuvos Prezidentė D. Grybauskaitė Varšuvoje susitiko su JAV Prezidentu D. Trampu | lrp.lt nuotr.

Liepos 26 d. Lietuvos respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė išdrįso pasveikinti Jungtinių Valstijų Kongreso ketinimus įvesti naujas sankcijas Rusijai. Lietuvos prezidentė tai padarė nepaisydama Europos Komisijos (EK) pareiškimų dėl šių JAV įstatymų leidėjų veiksmų. Kaip žinia, EK pirmininkas Žanas-Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker) ragino ES imtis atsakomųjų veiksmų JAV atžvilgiu, jei JAV papildomas sankcijas Rusijai įves neatsižvelgdamos į ES susirūpinimą, kad naujos sankcijos Rusijai galėtų pakenkti Europos įmonėms, kurios prisideda prie Rusijos energetikos vystymo. 

Tačiau Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė nepabūgo pareikšti, kad EK reakcija šiuo atveju neatitinka Lietuvos ekonominių ir geopolitinių interesų. Vertindama  JAV Kongreso sprendimą dėl papildomų sankcijų Rusijai, Lietuvos vadovė BNS agentūrai teigė, kad – tai stiprus signalas Rusijai, jog „Kremliaus energetiniai projektai ir kišimasis į kitų šalių vidaus politiką nebus toleruojami“.

Pripažįstama, kad  šios JAV sankcijos, be kita ko, sukeltų pavojų ir prieštaringai vertinamo Vokietiją ir Rusiją jungiančio dujotiekio Baltijos jūros dugnu projekto „Nord Stream 2“ įgyvendinimui. Šio „Gazprom“ projekto įgyvendinime dalyvauja Vokietijos, Prancūzijos ir Austrijos įmonės. Savo ruožtu Baltijos šalys – Lenkija ir Ukraina – yra ne karta pareiškusios, kad dujotiekis „Nord Stream 2“ ES darys dar labiau priklausomą nuo „Gazprom“, jau dabar tiekiančiai Europai apie trečdalį dujų.

Kaip žinia liepos 25 d. JAV Atstovų rūmai patvirtino įstatymo dėl naujų sankcijų Rusijai projektą („Atsvaros Rusijos įtakai Europoje ir Eurazijoje aktas 2017“) dėl jos kėsinimosi į JAV ir kitų šalių kibernetinį saugumą, mėginimai daryti poveikį rinkimų rezultatams, karinės agresijos Ukrainoje bei Sirijoje, korupcijos, žmogaus teisių pažeidimų ir kt.

Naujas sankcijas ketinama taikyti įmonėms, kurios prisideda prie Rusijos energetikos vystymo. Rusijos bankams bei naftos ir dujų įmonėms ruošiamasi sutrumpinti teikiamų paskolų trukmę, numatoma įšaldyti valstybinių Rusijos kasybos ir geležinkelio bendrovių turtą. Taip pat planuojama susisteminti jau galiojančias sankcijas, tam kad jų negalėtų sušvelninti ar lengvai atšaukti net pats JAV prezidentas negavęs tam Kongreso pritarimo.

Kad įsigaliotų JAV Kongreso priimtas sprendimas dėl papildomų sankcijų Rusijai, jį dar turės patvirtinti JAV Kongreso Senatas bei pasirašyti JAV prezidentas.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

25 komentarai

 1. Vilnietis:

  Na, pagaliau… Pagaliau Jos Ekscelencija išdrįso parodyti vidurinį pirštą briuseliniams liberastams… 🤣

  • Pikc:

   Labai jau drąsus (ir iki naivumo optimistinis) pareiškimas. 🙂 Lietuvos “užsienio politika” jau tradiciškai yra rinkimasis, kuris ponas didesnis – t.y. kuriam ponui kojas bučiuoti – lendama “teolerantiškon vieton” Lenkijai net savo interesų sąskaita, bet tuoj pat galva traukiama iš lenkiškos išangės ir brukama į briuselinę, kai tik kyla konfliktas tarp Lenkijos ir eurosajūzo (mat, sajūzas šiuo atveju – “didesnis ponas” už Lenkiją). Taigi, mano akimis žiūrint, šioje situacijoje irgi kur kas realesnis variantas ne kad Lietuva pagaliau rodo savarankiškumą užsienio politikoje, bet kad po ilgo galvosopio tiesiog buvo nuspręsta, jog JAV vis dėlto yra didesnis ponas, negu eurosajūzas, ir tiek.

   • Skalvis:

    ” JAV vis dėlto yra didesnis ponas, negu eurosajūzas, ir tiek ‘ Bet juk gyvenam ne JAV ?! Ir gyvensim ir Rusija visada bus kaimynė. Kokio intelekto turi būti politikas, kad stengtųsi visą tautos gyvenamąją aplinką apnuodyti amžiams ? Negi jie neturi vaikų ir : ” Po manęs, kad ir tvanas ” ?

    • Pikc:

     Rusijos “kaimynystės” mes jau seniai sotūs – ir kuo tvirtesni bus ryšiai su vienintele realiai Rusiją galinčia atbaidyti valstybe, tuo bus geriau. Va, plakimasis rusams į draugelius tai tikrai būtų “gyvenamosios aplinkos apnuodijimas” – kaip ir Briuselyje sėdinčių neobolševikinių rusų padlaižių palaikymas. 😉

   • JUOZAS:

    vaikučiams : jei JAV požiūris mums yra naudingas, tai ir pritariam. O jei mažiukas skalviukas dar nešioja pampersus, tai ir tegu – gal padės?

 2. Skalvis:

  Istorinis įvykis: ? Kiek pamenu tai jau nuo Adamkaus Lietuva yra JAV protektoratas ? Trans-Atlantinė mafija giliai įleidusi šaknis. Kur nepažvelgsi visur gina JAV, ne Europos interesus. Tiek Sirijoje, tiek Ukrainoje, tiek Gruzijoje ….

   • Pikc:

    Būtent, kad gerai – ypač todėl, kad peder-sajūzas šiuo atveju gina rasiejos interesus. 🙂
    Beje, kiek suprantu, Тов. Скальвис piktinasi, kad Ukrainoje ir Gruzijoje ginami, atitinkamai, ukrainiečių ir gruzinų, o ne maskolių interesai? 😉

    • Skalvis:

     Na, manau, jog per tas šalis eina vamzdžiai į Europą, kurių kontrolę ir stengiasi perimti JAV. Tada Europa būtų priklausoma nuo vienintelio Pono. Monopolizuoti tiekimą nepavyko, tad tenka Europą žlugdyti kitais būdais. Lenkija čia pirmas parankinis, antras Lietuva ? Žalių bus daug 🙂

     • Pikc:

      Tie vamzdžiai – rusų. Tuo viskas pasakyta – taip pat ir apie veikėjus, purkštaujančius dėl Rusijos įtakos Europoje sumažėjimo “grėsmės”. 😉 Tai pirma. Antra, JAV, ketinančiai eksportuoti savo dujas (ir gal naftą – nežinau dėl to), rusų vamzdžiai nė velnio nereikalingi, tad svaičiojimai apie JAV ketinimus “perimti vamzdžių kontrolę” – mažų mažiausia juokingi. Trečia, išgirdus pareiškimą, kad Rusijos įtakos mažinimas reiškia “Europos žlugdymą” asociacijos kyla vienareikšmiškos (t.y. medvilnės pluoštas ir tam tikri dryžuoti bulviagraužiai vabalai ;)). Ketvirta, sapalioti apie “vieną Poną” dujų ir naftos tiekimo kontekste gali nebent tie, kurie nieko nežino apie Norvegijos egzistavimą. 🙂 Galiausiai, penkta, iš Lietuvos pozicijų žiūrint, Europoje reikia kuo daugiau Amerikos (ypač Trampo valdomos – “raudono barako” šutvė buvo tokie patys kiauri neomarksistai, kaip ir eurosajūzo politbiuras) ir kuo mažiau Rusijos.

     • JUOZAS:

      “skalvio” teiginius lengvai rasite rusų portaluose , tik jau “ivano” vardu. Lenda yla iš maišo, jokios logikos, tik nedraugiška ir netoliaregiška mums politika

 3. Skalvis:

  Be to: ant foto tai Trumpas, ne Amerika ?!? Kaip žinia, Amerikos biurokratai nori sankcijų tik tam, kad suduotų smūgį Trumpui į paširdžius, kuris stengiasi gerinti santykius su Europa. ps. Vilnius vis dar tiki, kad Trans-Atlantinė mafija rudenį Trumpą nuvers ir vėl valdys ? Panašiai kaip su Karbauskiu 🙂

 4. Nieko čia naujo – JAV su Vakarų Europa ekonomikoje visą laiką buvo varžovės. Trumpas siekia tai vėl sugrąžinti į politiką. JAV su Europa politiškai, kaip ir buvo, taip ir vėl bus išvien, o ekonomikomis varžysis. Grybauskaitės garsiai pareikštas sankcijų palaikymas yra labai laiku ir vietoje. Tačiau tai pareikšta grynai ekonominiais Lietuvos interesais, politiškai jokios priešpriešos su Briuseliu ar dėjimusi prieš jį su Lenkija įžvelgti nėra preteksto. Kaip nebuvo tarp ES šalių politinės priešpriešos dėl Nord Stream 2 tiesimo, taip nebus ir dėl JAV sankcijų Rusijai. Žodžiu, kiek Trumpui šiuo ekonominiu sprendimu pavyks depolitizuoti ekonomiką dar sunku spręsti.

 5. Levas:

  Vaduojames is baudziavos. BRAVO

 6. Pilkis:

  Špyga Europos miliardieriams

 7. T0mas J.:

  Lietuvos vadovė BNS agentūrai teigė, kad – tai stiprus signalas Rusijai, jog „Kremliaus energetiniai projektai ir kišimasis į kitų šalių vidaus politiką nebus toleruojami“. – Labai gerai, kai smerkiamas vienos šalies kišimasisi į kitos šalies vidaus reikalus. Tik gaila, kad mūsų TSKPistė to nedaro kai JAV kišasi į svetimų valstybių reikalus.

 8. markas:

  // Taip pat planuojama susisteminti jau galiojančias sankcijas, tam kad jų negalėtų sušvelninti ar lengvai atšaukti net pats JAV prezidentas negavęs tam Kongreso pritarimo. // ———– Būtent. Maža to, jei teisingai suprantu, iš pradžių sankcijos ruoštos tik Iranui, tačiau vėliau išsireikalauta tuo pačiu pataisos dėl sankcijų sugriežtinimo ir Rusijai – tai demokratų sąlyga, kad Trampas negalėtų atsisakyti. Kitaip demokratai būtų nepalaikę sankcijų Iranui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: