Vilniuje prasidėjo Tarptautinė folkloro šventė „Skamba skamba kankliai“ (0)

„Skamba skamba kankliai“ | lrp.lt nuotr.

„Skamba skamba kankliai“ | lrp.lt nuotr.

Gegužės 23 d. 17 val. Vilniuje prasidėjo seniausia, jau 45-oji, folkloro šventė (festivalis) „Skamba skamba kankliai“!

Šiemet šios garsios tautinės šventės rengėjai ypatingą dėmesį skirs piliakalnių ir tautinių drabužių metams. Šventė jau išaugo iki 6 dienų ir savo lankytojams siūlo margą, kone 40 nemokamų  renginių dienotvarkę, kurioje sau įdomybių ras ir dideli, ir maži. Šventėje dalyvaus per 1 500 dalyvių iš Lietuvos ir užsienio.

Pirmoji šventės diena paskirta lietuvių papročių ištakoms.

Šventės atidaryme, kuris vyko Vilniaus rotušės Pilkojoje salėje buvo pristatyta Vytauto Daraškevičiaus fotografijų paroda

„Festivalio „Skamba skamba kankliai“ akimirkos“, kurioje lankytojai išvydo vaizdus įamžintus, nuo pačių pirmųjų švenčių iki šių laikų.

Šventės dalyvius, rengėjus ir svečius pasveikino Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Jau keturiasdešimt penktą kartą Vilniaus senamiesčio gatvėse ir aikštėse aidi, skamba, vingiuoja liaudies muzika, dainos ir šokiai. Tai – festivalio „Skamba skamba kankliai“ dovanos visiems Lietuvos žmonėms“, – rašoma festivalį globojančios Prezidentės sveikinime.

Pasak šalies vadovės, festivalio sėkmę lemia unikalus jo organizatorių ir dalyvių ryšys su folkloru, kuris per amžius išsaugojo lietuvišką pasaulėvaizdį, mūsų kultūrinius simbolius ir vertybes. Prezidentės teigimu, folkloro festivalis taip pat moko atrasti ir pamilti liaudies muziką, ją saugoti ir puoselėti ateities kartoms.

Šalies vadovė, dėkodama visiems, kurie su pasididžiavimu dėvi tautinius drabužius, dainuoja liaudies dainas, seka pasakas, šoka senuosius šokius ir perduoda šį kultūros lobyną jaunajai kartai, linkėjo, kad šventės aidai dar daug dešimtmečių džiugintų folkloro mylėtojus ir visus Vilniaus svečius.

Po šventės atidarymo 19 val. Vilniaus dailės akademijos Gotikinėje salėje (Maironio g. 6) prasidėjo šventinis vakaras – susitikimas su kaimo dainininkais ir muzikantais „Iš gyvosios versmės“, o 20.30 val. bus galima pasiklausyti A. Klovos folkloro improvizacijų. 21.30 val. prasidės tylieji šokiai kankliuojant.

Trečiadienis – Antrąją šventės dieną vyks šventė šeimoms ir mažiesiems. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme visą vakarą karaliaus žaidimai ir dainos, o vėliau savo gražiausias dainas atliks jaunieji folkloro atlikėjai.

Šių metų „Skamba skamba kankliai“ vyks ne tik Vilniaus senamiestyje, bet pirmą kartą atsigręš ir į miesto pakraščius. Ketvirtadienį užsienio grupės koncertuos kartu su Vilniaus folkloro ansambliais Vilniaus mikrorajonuose. Kiek vėliau Senamiestyje, Alumnato kieme, vyks tradicinis pasidaivimo ir pasišokimo vakaras.

Penktadienį šalia Prezidentūros įsikurs tautodailininkų ir amatininkų mugė. Tris dienas veiksiančioje tautodailės mugėje „Darbas meistrą giria“ lankytojai galės įsigyti liaudies amatininkų dirbinių ar meistrų padedami patys juos pasigaminti.

Tradicinis užsienio svečių koncertas įvyks 17 val. Norintiems išgirsti autentišką skambesį savo tradicinę muziką pristatys atlikėjai iš Ukrainos, Šveicarijos, Estijos, Irano, Azerbaidžano, Gruzijos, Baltarusijos bei Londono lietuvių bendruomenės folkloro ansamblis „Saduto“ iš Didžiosios Britanijos. Koncertuose skambės Alpių piemenų ragai, klasikinė persiška fleita nėjus, o akį džiugins tradiciniai muzikantų kostiumai.

Penktadienio vakarą Rokantiškių piliavietėje sutartinių skambesiu bus palydimi Piliakalnių metai, o S. Daukanto aikštę sudrebins sunkiojo metalo grupė „Thundertale“.

Šeštadienį bus surengtas didysis šventės koncertas „Linada, linagaudo” skirtas Tautinių drabužių metams. Geriausi Vilniaus folkloro ansambliai Vilniaus kongresų rūmuose pasakos tautinių drabužių „gimimo“ istoriją.

Sekmadienį, gegužės 28 d., Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme vyksiančioje vaikų folkloro šventėje „Saulytė“ bus galima išgirsti vaikų ir jaunimo folkloro atlikėjus iš visos Lietuvos, o pačių vaikų čia lauks daugybė nuotaikingų pramogų.

Šventė užbaigs visai baigiamasis koncertas, kuriame visi bus kviečiami kartu dainuoti gerai žinomas dainas ir sušokti „Suktinį-paskutinį“.

Šventę iš dalies parėmė Lietuvos kultūros taryba bei Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Visos šventės dienotvarkė [pdf].

Šventės žemėlapis:

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: