Laidoje „Skrajojantys ežerai. Baltų mitai ir simboliai“ A. Butrimas – apie gintaro tradiciją baltų žemėse (video) (0)

Gintaro skridinys (aversas) iš Daktariškės 5-osios gyvenvietės, III tūkstantmečio pr. Kristų pradžia. Skersmuo – 3,6 cm. | Adomas Butrimas „Lietuvos gintaro tūkstantmečiai“, Lietuvos dailės muziejus, V., 2016 nuotr.

Gintaro skridinys (aversas) iš Daktariškės 5-osios gyvenvietės, III tūkstantmečio pr. Kristų pradžia. Skersmuo – 3,6 cm. | Adomas Butrimas „Lietuvos gintaro tūkstantmečiai“, Lietuvos dailės muziejus, V., 2016 nuotr.

Balandžio 16 d. per Balticum TV pradėjo kiekvieną sekmadienį transliuoti naujas kultūros laidas skirtas Algirdo Juliaus Greimo metams „Skrajojantys ežerai. Baltų mitai ir simboliai“. Šiose laidose pasitelkiant įvairių kultūros sričių Lietuvos mokslininkų naujausius tyrinėjimus ir atradimus ieškoma atsakymų, kaip tradicinėje lietuvių kultūroje – tautosakoje, dailėje, muzikoje, papročiuose ir ritualuose – išliko ir į profesionaliąją kultūrą prasismelkė protėvių mitologinis pasaulėvaizdis bei jo simboliai, bandoma perskaityti ir suprasti mūsų laikus pasiekusių senovės padavimų, sakmių ir mitų mums į XXI amžių „transliuojamas“ prasmes.

Gegužės 7 d. laidoje meno istorikas, archeologas prof. dr. Adomas Butrimas papasakos apie gintaro tradiciją baltų žemėse: surastus akmens amžiaus gintaro dirbinius, unikalius gintaro skridinius, jų simbolinę prasmę:

Gegužės 17 d. 9 val. per  Balticum TV transliuotoje „Skrajojančių ežerų“ laidoje apie baltų kalbų likimus pasakojo kalbos istorikas, poliglotas dr. Vytautas Rinkevičius. Pasaulyje yra apie septynis tūkstančius kalbų. Lietuvių kalba laikoma archajiškiausia iš visų gyvųjų indoeuropiečių kalbų. Kas vienija baltų kalbas? Kas mes – baltai ar aisčiai? Kodėl prūsų kalba išnyko? Kaip ji atkuriama? Laidos pakartojimą galite pamatyti per Balticum TV šiandien – gegužės 18 d. 14.30 val., arba pasižiūrėti vėliau – Alkas.lt portale.

Gegužės 21 d. 9 val. „Skrajojančių ežerų“ laidoje sužinosite apie sutartinių kosmogoninius (pasaulio kūrimo) kodus. Sutartinės yra unikalios dar ir todėl, kad jose išsaugoti senovės baltų kosmogoniniai kodai. Ką reiškia metafora „giesmių kamuolys“? Kokius Visatos simbolius atspindi kanoninės trejinės ir keturinės? Ką reiškia „rinkti sutartinę“? Koks ryšys tarp sutartinių ir simbolių, atstovaujančių Dangaus sferą? Į šiuos klausimus gilinsimės su garsiausia sutartinių žinove ir tyrėja etnomuzikologe prof. habil. dr. Daiva Vyčiniene (laida per Balticum TV bus kartojama:r gegužės 24  d. 10.30 val. ir 26 d. 12.05 val.):

Kristijono Lučinsko muzikos fone laidose skamba padavimai „Kastytis ir Jūratė“, „Apie įvairių kalbų ir tikėjimų kilmę“, „Laumių sutartinė“, kuriuos įskaitė aktorius Sigutis Jačėnas, o smėlyje piešė dailininkė Monika Furmanavičiūtė.

Laidų, transliuojamų per Balticum TV, autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė. Informaciniai partneriai – dienraštis „Vakarų ekspresas“, interneto portalas Alkas.lt. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“.

Kategorijos: Etninė kultūra, Istorija, Kultūra, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: