Nauja programa visuomenei pristatys autentiškai atkurtus šimtamečius pastatus (0)

Nauja programa visuomenei pristatys autentiškai atkurtus šimtamečius pastatus | LNTPA nuotr.

Įteikti pirmieji sertifikatai autentiškai atkurtiems istoriniams pastatams, kurie išsaugojo svarbiausias unikalias istorines savybes pritaikant juos naujam gyvenimui. Pirmaisiais sertifikatais pagal Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos sukurtą Pastatų autentiškumo vertinimo programą apdovanoti du projektai: „Inreal valdymas“ plėtojamos „Dangės krantinės“ Klaipėdoje ir „Citus“ vystomas „Telegrafas“ Kaune.

„Pastatų autentiškumo vertinimo programos tikslas – ne tik atkurti pastatus, bet ir leisti juos naudoti visuomenei. Kad istorija būtų ne tik vertinga, bet ir gyva. Architektūros paveldas gali būti ne tik konservuojamas, „įmuziejinamas“, bet ir atiduodamas naudoti; savotiškai leidžiama architektūrai virsti tautosaka, kai kiekviena karta, brangindama palikimą, palieka ir savo pėdsaką“, – sako LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius.

Anot Departamento vadovės Dianos Varnaitės, visuomenės brandumą galima atpažinti iš to, kiek visuomenė brangina savo paveldą. „Branginimas nėra pasyvus veiksmas. Branginti reiškia puoselėti, investuoti, vystyti, prasmingai naudoti.“

LNTPA nuotr.

LNTPA nuotr.

Vienas iš dviejų pirmųjų sertifikuotų projektų – „Dangės krantinės“, Klaipėdos Senamiestyje (Turgaus g. 37) ant Dangės upės kranto restauruojami-rekonstruojami istoriniai sandėliai. XVI-XVII amžiuje čia stovėjo dvi vokiečių ir lietuvių bendruomenėms skirtos bažnyčios. Dėl strateginių gynybos sumetimų viena jų buvo nugriauta, o kita perkelta. Laikui bėgant, gynybinėms sienoms prarandant svarbą, teritorija perduota versliems miestiečiams. Jūros druskos sandėlius čia keitė silkių rūšiavimo sandėliai, o po Antrojo pasaulinio karo įkurtas konditerijos fabrikas. Saldainių fabrikas išsaugojo senąjį sandėlį – buvo paliktos visos XVIII-XIX amžiaus medinės laikančiosios konstrukcijos. Pastatas buvo apmūrytas raudonomis molio plytomis, kurios 2017 metų konversijos metu buvo nuardytos, atidengiant fachverkinės architektūros detales.

LNTPA nuotr.

LNTPA nuotr.

Pasak „Inreal valdymas“ direktoriaus Gedimino Pruskaus, „Dangės krantinės“ yra ypatingas projektas net įmonei, kurios moto –„unikalūs projektai išskirtinėse vietose“. „Nuo XVIII amžiaus daug kartų keitę paskirtį uostamiesčio pirklių sandėliai šiandien yra restauruoti, atkurti ir pritaikyti šiuolaikinio miesto gyvenimui. Jie papuoš Klaipėdos senamiestį ir upės krantinę bei taps traukos centru žmonėms, vertinantiems istoriją, kultūrą ir, žinoma, prestižą“, – teigia G. Pruskus.

LNTPA nuotr.

LNTPA nuotr.

Pirmuoju kultūros paveldo objektu Kaune tapo senasis karinis Kauno tvirtovės telegrafas, įkurtas 1891 m. rudenį. Pastatas rekonstruojamas išsaugant visas, jau antrą šimtmetį skaičiuojančias architektūrines ir kultūrines vertybes.

„Tik pamatę šį unikalų pastatą iš karto nusprendėme – detaliai atkursime, patys investuosime į išskirtinę Kauno architektūrą, šią jau antrą šimtmetį skaičiuojančią kultūros ir architektūros vertybę. Mūsų naujasis daugiafunkcių studijų projektas geriausiai atspindi „Citus“ filosofiją – naujai žvelgti į supančią aplinką ir tapti bendruomenei ir visam miestui vertę kuriančia bendrove“, – sakė bendrovės direktorius Mindaugas Vanagas.

LNTPA nuotr.

LNTPA nuotr.

„Telegrafe“ išlaikyta pirminė kabinetų sistema, jie virto atskiromis 20-28 kv. m. studijomis, tinkančiomis gyvenimui, kūrybai ir darbui. Ypatingą interjero stilių „Telegrafe“ kuria išsaugotos restauruotos autentiškos interjero detalės: ažūriniai plieniniai laiptai, lubų lipdiniai, viso pastato medinės durys. Be to, atlikus polichrominius tyrimus paaiškėjo, kad per daugiau nei 100 m. sienos buvo perdažytos net 12 kartų, fasadas perdažytas 10 kartų.

Pasak bendrovės vadovo, „Telegrafo“ projektas yra sugrįžimas prie visų mūsų ištakų. „Citus“, kaip naujasis „Telegrafo“ šeimininkas, labai gerai supranta šio pastato istorinę vertę ne tik materialine prasme, bet ir kultūrinio palikimo Kauno miestui prasme. Kartu su Departamentu, LNTPA ir Kauno miestu siekiame ne tik atkurti „Telegrafą“ naujam gyvenimui, bet ir didiname šio kultūros objekto vertę jį prasmingai ir kultūringai naudodami“, – sakė „Citus“ direktorius Mindaugas Vanagas.

Kategorijos: Architektūra, Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Ukrainos balsas, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: