Tautininkai prašo Prezidentės atšaukti sprendimą dėl sovietų partizanės valstybinio apdovanojimo (video) (51)

Lietuvos Respublikos Prezidentė ir apdovanotoji Fania Jocheles–Brancovskaja | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentė ir apdovanotoji Fania Jocheles–Brancovskaja | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Vasario 24 d., penktadienį, Tautininkų sąjungos (TS) atstovai Lietuvos Respublikos Prezidentei įteikė kreipimąsi raginantį Jos Ekscelenciją atšaukti dekretą, kuriuo Vasario 16-osios – Valstybės atkūrimo dienos proga, Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi  „už nuopelnus Lietuvai ir mūsų šalies vardo garsinimą pasaulyje“ buvo apdovanota pilietė Fania Jocheles–Brancovskaja (Brantsovsky).

„Apdovanotoji yra galimai susitepusi lietuvių krauju, kuomet sovietinių partizanų būrys, kurios nare ji buvo, 1944 metų sausio 29-osios naktį  išžudė visus Šalčininkų rajono Kaniūkų kaimo gyventojus, tame tarpe ir 22 vaikus“, – sakė kreipimąsi pasirašęs Kovo 11-osios Akto signataras, einantis TS pirmininko pareigas dr. Audrius Rudys.

„Tautininkų Sąjunga reiškia įsitikinimą, kad toks kontraversiškas ir tautinę nesantaiką kurstantis sprendimas gali būti naudingas nebent Lietuvos priešams. Todėl mes tikimės, kad Jos Ekscelenciją ištaisys šią klaidą ir atšauks savo sprendimą dėl minėto apdovanojimo skyrimo“, – kalbėjo išrinktasis TS pirmininkas Sakalas Gorodeckis.

Sakalas Gorodeckis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Sakalas Gorodeckis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Jis prisiminė savo tėvo Stasio Gorodeckio pasakojimus apie jo senelių išgyventus tarybinių ir „Armijos krajovos“ partizanų siautėjimus prieš ietuvius Vilnijoje karo metu: „Seneliai iš tėvo pusės karo metu dirbo miškininkais ir gyveno girininkijoje prie Jašiūnų, dėdė ir tėtis mokytojavo lietuviškose mokyklose šalia. Sodybą ne kartą lankė ir sovietiniai, ir lenkų partizanai. Kartą akovcų būrys visą mūsų šeimą buvo sustatęs egzekucijai sušaudyti vien dėl to, kad kalbėjo lietuviškai. Tik mano seneliams pabendravus su jų lenkų vadu ir išsiaiškinus, kad tas vadas yra sulenkėjęs žemaičių bajoras, pastarasis susigėdo dėl savo veiksmų. Taip mano tėvai liko gyvi per stebuklą ir šiame pasaulyje galėjau atsirasti aš ir mano vaikai“, – pasakojo S. Gorodeckis.

Tautininkai kreiptis į šalies Prezidentę nusprendė po to kai žiniasklaidoje pasirodė pranešimai apie jau ankščiau prieštaringai vertintos sovietinės kovotojos „prieš buržuazinius nacionalistus“ pamaloninimą garbingu nepriklausomos Lietuvos valstybiniu apdovanojimu.

Savo dalyvavimo raudonųjų partizanų gaujoje įvykdžiusioje Kaniūkų kaimo gyventojų skerdynes F.Jocheles–Brancovskaja neslepia:

Prieš dešimtmetį Kaniūkų žudynių bylą tyrusi Lietuvos Generalinė prokuratūra nustatė, kad Kaniūkų kaimo gyventojų šeimos su vaikais buvo iššaudytos ir išsprogdintos granatomis, nes atsisakė atiduoti savo paskutinį maistą raudoniesiems žydų partizanams. Prokuratūros žiniomis, žiaurų išpuolį įvykdžiusiam būriui priklausiusi F. Brancovskaja tuo metu esą buvo „kažkur kitur“, todėl baudžiamojoje byloje figūravo tik kaip specialioji liudytoja.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

51 komentaras

 1. Bartas:

  Žiaurus vaizdelis. Paėmėm ir “uspakojili”. Nieko baisaus jeigu vieną kitą nušovėm. Na už tokį “didvyrišką elgesį” tikrai priklauso kryžius. Gėda .

 2. Gal būt reikėtų paskelbti parašų rinkimų akciją po tokiu, pvz., tekstu: “Prezidentūra privalo paaiškinti už kokius nuopelnus Lietuvai įteiktas tas apdovanojimas,nes iš internete esančios informacijos ji buvo nusikalstamos gaujos narė ir Lietuvai visiškai jokios naudos neatnešė – darė tik žalą”.

 3. Kaunietis:

  Čia visiškas pyyyyyyyyyyyyp… Be komentarų… O gal čia balandžio 1-osios nevykęs pokštas?

 4. Pauliau Kardas:

  Nušalinti Prezidentę kaip Paksą patverkė, nieko čia kitaip, anis irgi
  sovietą pamalonino!

 5. Arūnas:

  yra netinkama tvarka, kai yra suteikiami valstybiniai apdovanojimai, garbės vardai, gatvių pavadinimai ar statomi paminklai, o apie tai yra sužinoma jau įvykus. Turėtų apie tokius ketinimus paskelbti iš anksto, kad piliečiai galėtų išsakyti savo nuomonę. O atšaukti savo sprendimus yra sunku ne tik prezidentei…

 6. Vytautas:

  Baisu: matyt Prezidentė suklaidinta?

 7. patriotas:

  Tyla vis dar tęsiasi. Ir negarbė

 8. Gorodeckis нагородил: ir vėl Lietuvoje išranda kokias tai tautybes.
  Derėjo rašyti ne iššaukia kokią tai “tautinę” neapykantą, o tai, kad nusikaltėlių nedera iškelti už didvyrius:
  1. ji nusikalstamoje šaikoje buvo (neneigia);
  2 ji TEISINA NUSIKALTIMUS PRIEŠ LIETUVĄ.
  Visa tai įrodo, kad Lietuvai ji nėra nusipelniusi.

  • Žemyna:

   Tikrai, Gorodeckis privalėjo rašyti ne „iššaukia”, o sukelia, žadina, skatina…

   • Kalba apie tai, kad Lietuvoje nėra jokių kitų tautų, išskyrus lietuvius, nes čia nėra kitų tautų, išskyrus lietuvius, žemių.

    • Žemyna:

     Pritariu, kad ŠIOS vakarietiškos tradicijos – vadintis pagal pilietybę, o ne pagal tautybę – vėluojame išmokti ir įprasti patys ir išmokyti bei įpratinti moksleivius. Paaiškinti, jog tai neturi nieko bendro su jų privačiu reikalu – jų etnine tautybe.
     Katros tautos etninėje žemėje gyveni, taip ir vadiniesi.

     • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

      Pasiklydote pievoje be medžių. Nežinote kur eiti beskleisdami kosmopolitinę propagandą. Kiekvienoje žemėje gali gyventi įvairių tautybių žmonės. Lietuvoje gyvenačios kitos tautos, nepriklausomai kaip jos kalba, negali vadintis lietuviais. Tai ar krymo totorius vadinsime lietuviais? Gali labai įsižeisti. Ar karaimus galima vadinti lietuviais? Gali labai įsižeisti. Na ir t.t. Tauta yra tauta, o piliečiai yra piliečiais. Tam tamstoms rekomenduoju paskaityti straipsnelį

      http://www

      Taigi taip besamprotaudami degradavote kaip ta valdžia. Nesusigaudote vertybių hierarchijoje, o iš tikro tai kosmopolitinė propaganda.

      • Jie yra totorių, karaimų kilmės lietuviai (buvo kada tai tv laida, tai absoliuti jų dauguma nemoka nei totorių, nei karaimų kalbos – yra rusakalbiai, žiūri rasiejskas tv).
       Pvz., A.Vinokuras save vadina žydų kilmės lietuviu, o jei dar vadintų judėjų kilmės (nuo Judėjos), tai būtų dar tiksliau.
       Yra lietuvių, kurie nemoka lietuvių kalbos (pvz., tremtinių vaikai, grįžę į Lietuvą) – jie yra kitakalbiai.
       Dar gali būti kitakultūriai lietuviai Lietuvoje, nes seneliai laikėsi kokių tai kitų papročių, tradicijų, pvz., starovierai, bet per laiką jie išnyksta pagal skaičių,o, pvz., Žemaitijoje, kaip buvo laidoje per LRT, dvi merginos kada tai užsirašė … rusėmis. Gyvena ten nuo neatmenamų laikų, mokėsi lietuviškai, net rusiškai nemoka (pažįstu vieną ruskikę, kuri,pragyvenusi Lietuvoje 20m. tik tarp lietuvių, po to jau beveik nebemokėjo kalbėti rusiškai – paprašyta nesugebėdavo), todėl visiems aplinkiniams buvo didelė naujiena ir jų paklausė: kuo pasireiškia tas jūsų “rusiškumas”? Jos parodė giminės paveldėtą masyvų auksinį kryželį. 🙂 Ir tiek to rusiškumo.

      • Kaunietis:

       Tamsta J.Ramanauskai, esi net labai teisus! Beje, reikia turėti omeny, kad kremliniai troliai yra “įsisukę” ir į “Alko” tinklapį.

      • Žemyna:

       Situacija: kalbi su žmogumi ir neklausus matai, kokios jis tautybės (= etninės kilmės) – jo veide tai įrašyta. Tačiau jo pase, eilutėje NATIONALITY (Nationalität, Nationalité, ar kt.) parašyta „vokiečių“, „prancūzų“, „nyderlandų“ ar dar kitaip. T. y., pase NATIONALITY eilutėje įrašyta jo PILIETINĖ (VALSTYBINĖ) priklausomybė – tautos, kurios žemėje gyvena, vardas, o ne jo etninė kilmė. Arba vėl: matai, jog boksuojasi arabas, tačiau komentatorius skelbia, jog jis… prancūzas (vokietis, ar kt.) : ) Ne Rytų bloko kitataučiai per šimtmečius tai perprato, tai tapo savaime suprantama: katros tautos žemėje gyveni, tos įstatymams paklūsti. Tavo etninė kilmė – tavo privataus gyvenimo reikalas.
       Taip, daugiareikšmiai terminai kelia sumaištį, nepatogūs: dviem kalbantis, vienas turi galvoje ratus, o kitas – batus. Todėl ir maišatis gaunasi, randasi dirva konfliktams. Dėl šios priežasties Nepriklausomybės pradžioje buvome įspėti ne tautybę pasuose žymėti, o pilietybę. Deja, nepaklausėme. Neatsižvelgėme į turimą istorinę patirtį.
       Per 70 m. įpratome prie vienintelės – etninės termino prasmės. Tada ji atrodė naudinga, vienintelė galimybė išsaugoti tautinę tapatybę, o šiandien tuo manipuliuojama pilietinei nesantarvei kurstyti, buvusių respublikų vietines tautas paverčiant įkaitėmis savose etninėse žemėse. Tam manipuliuojama tautinių mažumų sąvoka. Nors šis pavadinimas taikytas mažųjų pasaulio tautų (nykstančių, savo valstybės neturinčių, užgrobtų ar kitaip prijungtų žemių čiabuvių tautų) ir jų kultūrinio paveldo apsaugai, tačiau neįsigilinusiems, neprofesionalams galima pūsti miglą, jog tai aritmetinės statistikos vienetas, todėl kiekvienas kitatautis turi būti nuolankiai pasitinkamas, privilegijomis apiberiamas, nes jo tautybės žmonių čia mažiau, negu čiabuvės tautos. O čiabuvė tauta turi jiems iš po kojų trauktis, trauktis, trauktis

       • Citata: “Situacija: kalbi su žmogumi ir neklausus matai, kokios jis tautybės (= etninės kilmės) – jo veide tai įrašyta”.

        Tai, kad ne: tamsus gymis gali, pvz., rodyti esant jo ar buvus tėvų kilmę iš šiltųjų kraštų tautų, šviesus – iš šaltesnių.
        Bet kilmė, kultūra, kalba ir tauta nėra vienas ir tas pats.
        Nes tautos pagrindinis požymis yra sava teritorija nuo amžių amžinųjų, o susibėgti į ją įvairiais istorijos laikotarpiais galėjo iš įvairių šalių ir t.t., ir pan.

     • Tautos sąvoka:
      Для Н. характерны замена прежних кровнородственных связей территориальной общностью, племенных языков – единым языком наряду о существованием ряда диалектов. Каждая Н. имеет свое собирательное название, внутри нее возникают элементы общей культуры.
      http://filosof.historic.ru/enc/item/f00/s07/a000727.shtml

      Tauta ir yra etnosas, nes tautos pagrindinis bruožas yra sava nuo amžių amžinųjų teritorija.
      Į tautą pereina tie atklydėliai iš kitų tautų teritorijų, kurie nori integruotis.
      Kurie nenori, tuos reikia laikyti priešiškais šiai valstybei.
      Nes kaip kitaip juos gali vadinti, jei jie:
      1. vaikus užaugina Lietuvoje, o išsiunčia gyventi kitur (taip apgaunama Lietuvos valstybė – augina gegužiukus);
      2. kadangi nėra atsidavę šiai valstybei, tai nuolat jai rodo dantis ir bet kada ją išduos.
      Todėl būtina visus lietuvinti.
      Nes JAV, Rasiejoj ar Kinijoj nėra mokyklų lietuviams,todėl ir čia neturi būti mokyklų, kurios augintų žmones ne Lietuvai, o kitoms valstybėms = prieš Lietuvą.
      Todėl
      BŪTINA NELEISTI ČIA STEIGTI JOKIŲ TAUTŲ – kitaip ir čia bus tas pats, kas yra Ukrainoj.

 9. Žemyna:

  ALKAS gerai padarytų, jei čia nukopijuotų ir po Aleksandravičiaus str. buvusius komentarus!

  Prezidentės vietoje imčiausi išsiaiškinti, KAS KONKREČIAI VISIEMS prezidentams „parūpindavo” nederamų pavardžių apdovanoti ar pilietybę suteikti. Ar tai kažkurio iš politinio „elito” įdarbintas beraštis giminaitis, ar kaimynų „įskiepis” saugume? Tai vienas ir tas pats, ar jų ir daugiau ten uoliai darbuojasi… Ar prezidentūra iš per didelio pasitikėjimo ir toliau vis leisis veidu į purvą merkiama

 10. Klausimas Gorodeckiui:
  kodėl iki šiol nėra kreiptąsi į Lietuvos gen.prokuratūrą su reikalavimu pradėti ikiteisminį tyrimą Vanagaitei už knygoje “Mūsiškiai” jos surašytus melagingus teiginius, nuotraukas ir t.t., apkaltinant žydšaudystės nusikaltimu, to slėpimu ir pan. dalykais lietuvių tautą ir Lietuvos valstybę?

  • Žemyna:

   Na, čia tik korektūros klaida: autorė turėjo galvoje „Maniškiai”, bet tas premjeros karštis – per jį pražiopsojo, kad kitiems savo giminės nuopelnus perleido.. Tas jaudulys ir prokurorų į galvas persikėlė, vis dar svaigsta.
   O gal galima leidyklai kaltę suversti? Kaip dabar didžiai nusipelniusią, apdovanotą autorę pirštu badysi?

   • Jokios klaidos nebuvo – ji pati aiškino, kad jos požiūriu nusikaltėliai yra visiems lietuviams savi.
    Tik aš nei vieno tokio nepažįstu ir nesu girdėjęs apie tokį, kad būtų kur nors Lietuvoje, pvz..
    Todėl sakau:
    žodžiu mūsiškiai ji apkaltina nusikaltimu lietuvių tautą, kas yra įstatymais neleidžiama ir tik visiškas tautininkų vadų išsižiojėliškumas, nors ne kartą juos raginom, paaiškinom kas yra ir kaip, lėmė, kad su Lietuvos priešais nėra kovojama.
    Kuriam galui tokie vadai, jei jie net paprasčiausio rašto nesugeba sukurpti?
    Kodėl nebuvo galima suorganizuoti demonstracijos, į kurią, protestuodami prieš tokį lietuvių tautos šmeižimą, būtų atėję tūkstančiai žmonių.
    Kodėl iki šiol visokios vanagaitės nėra patrauktos atsakomybėn?

    Dar daugiau,
    Atsiminkime, kad nusikaltėlis, prieš pradėdamas tolesnius veiksmus, iš pradžių žodžiais prasiplečia savo ribas iki tol, iki kol aplinkiniai jam leidžia. O tada smogia. Prieš keletą metų vos ne vos atlaikėm jų puolimą, kuriuo siekta pasisavinti prieškario judėjų bendruomenių turtą.
    Nepavyko, bet konserveriai jiems nei už šį, nei už tą iš mūsų kišenių atseikėjo 128mln. lt (AMB tarėsi dėl 50, bet ir tai kažin ar būtų tiek davęs).
    Kas gali paneigti, kad ir vėl, nes jau jie, pasinaudodami Lietuvos priešų jiems suteiktomis galimybėmis įsigyti Lietuvos pilietybę kaip n – tąją, įsipilietina, ir vėl ko nors nepareikalaus?
    Ar gali kas tai užtikrinti?
    Niekas to negali užtikrinti.

    • Žemyna:

     Jei aš praleidau ženklą :), tai tik tą ir reikėjo padaryti, užuot tiek vargus…
     Maniau, jog frazė „kitiems savo giminės nuopelnus perleido” paaiškina, ir nereikia ženklo. Pszepraszem, kitą kartą darbštesnė būsiu…

     • За такие шутки в наше время … 🙂
      P.S. aiškinu pačiai, nes laikau, kad verta.
      Kam neverta, tam net nepradedu aiškinti.
      Dabar gi – pučiam į vieną dūdą :).
      Pvz., tokią melodiją:
      Tu Lietuva, tu mano, tu – brangi Tėvyne,
      visos kitos … 🙂

 11. http://genocid.lt/Leidyba/11/zizas2.htm

  Citata: “Žydų dalyvavimą raudonųjų partizanų nusikalstamo pobūdžio akcijose galėjo lemti ir grynai psichologiniai motyvai. Patyrę tragišką holokausto aukų lemtį, įvairiai terorizuoti žmonės galėjo neatsispirti pagundai susidarius palankioms aplinkybėms keršyti ir žudyti; tie patys motyvai galėjo sutrukdyti blaiviai ir atsakingai vertinti padėtį, skirti tikrus priešus nuo netikrų, tariamų.
  „Mirtis okupantams“ būrio partizanų – Kaniūkų kaimo operacijos dalyvių skaičius patvirtina teiginį, kad šis būrys joje atliko svarbiausią vaidmenį. Šis faktas leidžia kelti opius klausimus, susijusius su lietuvių ir žydų santykiais, taip pat klausimą, koks buvo žydų partizanų vaidmuo naikinant Kaniūkus. Ar Rūdninkų girios raudonųjų partizanų vadovybė nepasinaudojo tautine nesantaika tarp lietuvių ir žydų bei jos karčiais vaisiais, spręsdama kovos su lietuviškų kaimų savisauga ir kitus uždavinius, ar jos nekurstė? Ar daugelis žydų, tapę raudonaisiais partizanais, nepuoselėjo keršto, sąskaitų suvedimo užmačių, ar neparodė iniciatyvos rengiant ir vykdant baudžiamąją operaciją prieš Kaniūkų kaimą; kokie buvo dalyvavimo joje motyvai – savanoriški ar priverstiniai, kuo paaiškinti tą faktą, kad joje dalyvavo palyginus daug žydų partizanių moterų? Apskritai, ar nebuvo lemta sumokėti lietuviškajam Kaniūkų kaimui simbolinę, didelę kraujo kainą ne tik už mėginimus pasipriešinti raudoniesiems partizanams, bet ir už lietuvių žydšaudžių kruvinus darbus bei kitas lietuvių padarytas skriaudas ir nuoskaudas žydams?”

  • čia tų 1795 m. dviejų valstybių sąjungos (unijos), LDK padalijimo ilgalaikių pasekmių, tarpe dalintojų,
   – matomų, – Prūsijos (Vokietijos po Hambacho 1832), Rusijos iki 1917 m. teroristinio perversmo bei
   netgi Volynės-Galicijos Austro-Vengrijos … I ir II -ajame kare bei pokariuose (abiejuose, gryn per vien
   žydiškąją prizmę?) be 8.000.000 visose Ukrainos dalyse išžudytų aukų atminimo, būsimo vydytojų
   – “istrebitelj holodoMOROM”, – teismo …priežasčių, padarinių, prielaidų bei nuorodų (čia) nesuprast 🙁

 12. Žemyna:

  Na ir frazės, na ir paliudijimai – jos ir kitų…
  Įdomi detalė – liudyti apie tokį baisų savo gyvenimo tarpsnį atėjo dažytomis lūpomis…
  „Tam derevnia byla vooružonnaja – nikak ne obojdioš. Nu i rešili USPOKOITJ ich, nu, tam pogibli liudi… Byla perestrelka”.
  Maždaug – na, laidėm į orą balionus… O „pogibli” taip nekaltai, patys tskant…
  Tipiškas kriminalinis putiniškas žodynas: uspokoitj šiame kontekste, atitinka „zamočitj”, delatj „začistku”,
  Jevreiskyje partizany učastvovali v bojach na neskoljko frontov (t. y., i protiv našich, i protiv vašych – kažkuris juk laimės. Tada prie jo visi prilipsime, ordinus už nuopelnus gausime… )
  Kitas epizodas: Kutuzovo būrys purviniausią užduotį prie Minsko patikėjo žydų partizanų būriui – atvežė jų sunkvežimį, jie „pasidarbavo”. – Įprasta. Okupantai purviniausiems darbams visada ieško vietinių entuziastų.
  Baisu, kai tokius kadrus žiūri ir klausai – nesuvokiama, kaip tai išgyvenus galima sveiko proto likti. O tai teko mūsų tėvų, senelių daliai – tiems patiems, iš kurių „kvailumo”, „atsilikimo” taip šaiposi mūsų politinis „elitas”…

 13. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Belieka pritarti TS siūlymams, kurie NETURĖS jokio atgarsio, nes LR Prezidentė yra iš Lietuvos priešų stovyklos, kai skelbėme Nepriklausomybę. Ponia Prezidentė taip pat yra valstybės NUSIKALTĖLĖ. Apie tai galite pasiskaityti šiuose straipsniuose:

  http://www

  http://www

  http://www

  Lietuva yra OKUPUOTA antikonstitucinių jėgų jau daugiau nei ketvirtis amžiaus. Todėl tokie apdovanojimai iš prezidentės yra natūralus dalykas.

 14. Algimantas:

  Kažkas bendra-apie Rusijos valdžios akibrokštus ir valdžios savivalę paviešina Radio Svoboda,gi Lietuvoje šį sunkų darbą atlieka Alkas -ŠLOVĖ ALKUI.

 15. Artojas:

  Šį karta tautininkai pateisino savo partijos pavadinimą.

 16. Sukilėlis:

  Puiku, Sakalai,
  pro žvitriojo sakalo akis neprasprūdo nusikaltėliškų raudonųjų diversantų “žygdarbio” pagarbinimas.
  Gal tikrai reiktų rinkti parašus ar kitaip protestuoti, nes abejoju ar pati prezidentūra prisipažins klydus. Prezidentas Valdas A. irgi kažkokį sovietinė kagėbistą apdovanojo, ar panaikino įsaką?

 17. Gera pradžia - pusė darbo!:

  Štai ką siūlau: sudaryti ilgą pretendentų į apdovanojimus Valstybės 100-čio proga sąrašą.
  Jį turėtų pradėti ir sudaryti tokios pavardės, kaip Dušanskio, Nachmanо, Raslano, ir kt. Lietuvai bei žmoniškumui didžiai nusipelniusių. Kad ir po mirties būtų deramai pagerbti, kad būtų padėkota…
  Sykį jau pasirinkome pragmatinę geopolitiką, tai ir nesismulkinkim, nes „kartą pabandęs negali sustot”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: