V. Pranckietis. Pilietiškumas turi nugalėti atsainumą, rūpestis – šaltą požiūrį (16)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis | lrs.lt nuotr.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis | lrs.lt nuotr.

Vasario 14-ąją Seimas rinksis į neeilinį posėdį, kad įstatymu uždraustų smurtą prieš vaikus. Tai mažiausia, ką šiandien gali padaryti Seimas, nes dėl įstatymų ir sąvokų turinio ginčijamasi jau ne vieną dešimtmetį, o problema nesprendžiama.

Šiomis dienomis susitinku su socialiniais darbuotojais, jų stebimomis šeimomis, vaikais. Dažniausiai tų šeimų problemos panašios – alkoholis ir kitos priklausomybės, nedarbas, socialinių įgūdžių stoka, vargas. Tokiose šeimose smurtas neretai tampa auklėjamąja priemone. Taip atsitinka dėl tėvų bejėgiškumo, nesuvokimo ir kitokios patirties neturėjimo. Ne visose aplankytose šeimose sutikau vaikų biologinius tėvus, tačiau supratau, kad visi šių šeimų vaikai besąlygiškai myli mamas, į kurias jie nori atsiremti, iš kurių nori meilės ir saugumo. Kai neturi ką apkabinti, jie rankytėmis apkabina save, susigūžia, užsimerkia ir laukia, tiki ir verkia…

Berniuko likimas tragiškas. Žiniasklaidoje nuolat kalbama apie kenčiančius, pamestus, mušamus, išnaudojamus vaikus. Mums gelia širdis klausiant, kaip juos gelbėti.

Fiziškai skriaudžiami ar patiriantys kitokį smurtą namuose vaikai būna išsigandę, nepasitiki savimi ir suaugusiaisiais, nepasakoja apie savo sunkumus. Smurtas teigiamai nepakeičia nei vaiko elgesio, nei suvokimo, o tik palieka skriaudos jausmą ir sukelia psichologines problemas, lydinčias juos visą gyvenimą. Šešiamečiams nustatoma vaikų depresija! Ar šie vaikai jau prarasti? Ar jiems nėra lemta patirti laimės, dalytis ja? Ar jiems pavyks rasti vietą gyvenime, susirasti draugų? O gal jie nesugebės atleisti, atsitiesti ir visam laikui jų sielose ir kūnuose liks randai ir žiaurumas, kilęs ne iš jų pačių?

Turime pripažinti, kad grėsmės vaiko gyvybei, sveikatai ir saugumui buvo netinkamai įvertintos, sistema neveikia. Darbas su socialinės rizikos šeimomis neduoda norimų rezultatų, formalios socialinės paslaugos teikiamos socialinės rizikos šeimai ilgą laiką, tačiau bėdų priežastys neišnyksta. Užburtas ratas įkalina ir nepaleidžia.

Net 19 tūkstančių vaikų auga socialinės rizikos šeimose. Pernai užregistruoti 1 669 smurto prieš vaikus atvejai. Kiekvienais metais iš šeimų paimama ir grąžinama apie 1 000 vaikų. 30–40 procentų socialinės rizikos šeimų socialinės paslaugos teikiamos ilgiau negu 5 metus, kai kurioms šeimoms – net 14–17 metų, o padėtis šeimose negerėja. Lietuvoje vienam socialiniam darbuotojui tenka apie 10 socialinės rizikos šeimų, Skandinavijos šalyse – mažiau.

Socialiniai darbuotojai daro daug, bet negali užtikrinti psichologinės pagalbos. Kai vaikams tenka patirti aplinkinių abejingumą, pažeminimą, kai jie neretai atstumiami dėl tėvų pasirinkto gyvenimo būdo, problemos gilėja, vaikai ima jaustis dėl visko kalti.

Matau, kad po itin žiaurių pastarųjų dienų įvykių bendruomenės supratimas ir požiūris į vaikus bei tokias šeimas keičiasi, kyla noras padėti. Bendruomeniniai ryšiai gali labai daug, todėl noriu tikėti, kad jie stiprės. Visi privalome matyti šeimas, kurios šiuo metu dėl kokių nors priežasčių atsiskiria ar yra atskiriamos nuo bendruomenės. Tokioms šeimoms, ypač vaikams, reikia mūsų visų.

Pilietiškumas turi nugalėti atsainumą, rūpestis – šaltą požiūrį. Abejingumas yra visų mūsų priešas. Neskatindami žmogiškumo probleminėse šeimose, išduodame savąjį, todėl kviečiu visus Seimo narius vasario 14-ąją balsuoti atsakingai. Tik žinojimas, kad nelaimingi vaikai auga šalia, nepadės šiems vaikams susidoroti su grėsmėmis. Turime inicijuoti pokyčius. Vasario 14 dieną darykime viską, kas mūsų galioje, kad užkirstume kelią smurtui prieš vaikus. Atsakingai ruoškimės ir pavasario sesijai, kurios metu turėsime panaikinti vaiko teisių užtikrinimo formaliąsias spragas ir pereiti prie nuoseklaus programinio teisėkūros darbo.

Noriu, kad mūsų vaikai gyventų geresniame pasaulyje. Siekime, kad kiekvienas žmogus augtų didžiuodamasis savo bendruomene ir visų mūsų Lietuva.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

16 komentarų

 1. Drenis:

  Smurtautojų prieš vaiką ir neabejingus piliečius vadeivą jūs paskyrėte Ministru pirmininku, o dabar kažką dar aiškinate apie kažkokį pokytį visuomenės sąmonėje po politiškai kapitalizuotos vaiko mirties nuo patėvio narkomano rankos? Gerbiamas Seimo pirmininke, kokio pilietiškumo Jūs norite, kai jau penktus metus teisėsaugos nusikalstamai persekiojami vaiką apginti siekę pilietiški, bendruomeninio solidarumo ir atjautos vedini žmonės?

  • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

   Straipsnyje : http://www.ekspertai.eu/antikonstitucines-valdzios-grozybesii-d91308/ yra pacituotas toks S.Skvernelio pasisakymas: „Bet koks veikėjas, kuris yra patekęs į valdžią violetinio nesusipratimo būdu, kada buvo žudomi žmonės, luošinami jų likimai, atkreipkite dėmesį, kokio masto ten buvo padaryta afera aukojant mažametę mergaitę, tai yra mažų mažiausiai spjūvis visuomenei ir teisėsaugai į veidą“, – BNS penktadienį sakė S. Skvernelis.“
   Tas pasisakymas parodo, kad ponas S.Skvernelis mažiausiai turi iškrypėlišką mąstyseną.
   Nuorodoje galima pasiskaityti ir apie kitas antikonstitucinės valdžios grožybes.

 2. ...:

  Reikia kalbėti ir apie paramą šeimai.Nuskurdintos šeimos,o paskui reikia iš jų atimti vaikus.Tai liberalų valdymo pasekmė.

 3. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Straipsnio šiandien neturiu laiko skaityti. Taigi tik pavadinimas: “V. Pranckietis. Pilietiškumas turi nugalėti atsainumą, rūpestis – šaltą požiūrį”. NETIKIU, nes tai tik absoliučiai tušti žodžiai, na tegu būna geriausiu atveju tik kol kas. Tai tas mano netikėjimas tais žodžiais paremtas FAKTU, kad ponas Seimo pirmininkas V.Pranskietis ir VISA be išimties jo komanda MIRTINA TYLA “sureaguoja” į valstybinės reikšmės informaciją apie LR teisinius pagrindus. Jam ir jo komandai ir visam Seimui su jo padėjėjais buvo nusiųsta tokia informacija:

  http://www.ekspertai.eu/ultimatumas-seimui-del-lr-teisiniu-pagrindu-griovimo89825

  http://www.ekspertai.eu/seimo-konstituciniai-nusikalteliai/

  http://www.ekspertai.eu/antikonstitucines-valdzios-grozybesi-d

  http://www.ekspertai.eu/antikonstitucines-valdzios-grozybesii-d91308

  Nesureagavimas į šią informaciją reiškia, kad Lietuva yra OKUPUOTA antikonstitucinių jėgų.
  Nauji rinkimai ir negalėjo nieko pakeisti nes yra įvykdyti pagal antikonstitucinį Seimo rinkimų įstatymą, kuris savo esme yra idiotškas, antidemokratinis, antiteisinis ir antikonstitucinis taip pat. Savo esme yra toksai, kad išrinktas į Seimą daugiamandatėje Seimo narys po dviejų savaičių vėl “bėga” į tuos pačius rinkimus vienmandačių apygardų antra turąį tam, kad jį išrinktų ANTRĄ kartą į tą patį Seimą, kad jo kolega sąraše, kuris yra neišrinktas sąrašu, patektų į Seimą. Tokio idiotizmo pasaulyje NIEKUR nesurasite. Nekalbant jau apie tai, kad nėra jokios lygybės tarp partinio ir save išsikėlusio kandidato, nes partinis gali gauti net iki trijų balsų: vieną vienmandatėje, vieną daugiamandatėje ir vieną reitingavimo balsą, o save išsikėlęs gali gauti tik vieną balsą iš vieno rinkėjo.
  IŠVADA: Lietuva yra okupuota antikonstitucinių jėgų.
  Tokia situacija parodo, kad jokio pilietiškumo ir lojalumo Lietuvos valstybei ponas Seimo pirmininkas V.Pranckietis NETURI. Gėdų gėda, nusikaltėlis prieš Valstybę.

  • Getas:

   Visa tai yra tiesa – rinkimų sistema pažeidžia Lietuvos Konstituciją ir dalyvaujančių kandidatų lygias teises. Jei nereagavo ankstesnė valdžia, tai ši valdžia lai padaro tą ką numatė programoje, o paskui kai artės valdymo treti ar paskutiniai metai, tikėkimės ir jų reikalaukime, kad imtųsi Rinkimų įstatymų kaitos, ypač reikia, kad būtų atsisakyta savivaldos rinkimuose sąrašinių balsavimų, o seniūnijų gyventojai tiesiogiai turi išsirinkti Tarybos narius, tada ir atsiras bendruomeniškumas ir ryšys su išrinkta Taryba. Dabar ir taip juos puola neoliberalai ar liberalmarksistai, kaip ir D. Trampą, dar vis jų valdoma žiniasklaida. Per šiuos metus reikalaukime vykdyti rinkiminę programą.

   • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

    Antikonstitucinę valdžia yra DABAR, todėl teisiškai žiūrinti nė vienas jų sprendimas nėra teisėtas, nes iš neteisės teisė neatsiranda. Tai jeigu jie nebūtų ĮŽŪLŪS Lietuvos priešai, tai apie tai nedelsdami susimąstytų ir padarytų priešlaikinius rinkimus vien tik tam, kad suformuoti teisėtą Lietuvos valdžią, pagal LR Konstitucijai neprieštaraujantį Seimo rinkimų įstatymą, kurių du variantus esu nusiuntęs dar praeitam Seimui liepos viduryje. Už visa tai reiktų “padėkoti” buvusiam Seimui ir kiekvienas jo narys patenka į istoriją, kaip valstybinsi nusikaltėlis. O tai suformuoja kiek gal kiekvienam netikėtą išvadą: Lietuva yra OKUPUOTA antikonstitucinių jėgų ir tai yra FAKTAS. Kiekvienas gali patikrinti jei nori. Čia ne koks tai mano išgalvojimas, fantazija, NE, tai tyrimu pagrįsta IŠVADA. Be patikimo tyrimo tokių dalykų nekalbėčiau ir nerašyčiau. Mokslinės išvados taip lengvai nepaneigs niekas.

 4. Ale, keistai mąsto Pranckietis: nors pats pripažįsta, kad pareigūnai neatliko savo darbo, kuris būtų išgelbėjęs vaiką (citata: ” sistema neveikia”), bet tikisi atsišaudyti įstatyminiais popieriais ir dar tokiais, kurie tip top norvegų, kuriuose vaiką galima atimti už beleką, kopija.

 5. Stumia norvegiškąjį modelį, kada vaikai dažnai yra paimami nei už ką. Kas balsavot už tokius išrinktuosius į seimą?
  Stumia lietuviams norvegiškąjį modelį, bet pamiršta, kad lietuviai nėra mėmės ir gali pradėti ginti savo teisę į vaikus, kuriuos norima paimti už visokius niekus. Kas tada atsakys už padarinius?
  Ir jei tai bus tvarkingi žmonės, visuomenė jų tikrai nesmerks, o gali pradėti padėti.

 6. Akivaizdu: šito seimo sudėtyje daug neadekvatų, dėl kurių veiklos Lietuva dar ilgai kriaukšės.

 7. Šiuo laiku daugumos Lietuvos problemų sprendimas reikalauja sprendimų, kad pakelti šalies ekonomiką bei gyventojų gerbūvį.
  Deja, tuo neužsiimama.
  Kodėl?
  Todėl, kad neturi seimūnai apie tai jokio supratimo.
  Todėl imituoja veiklą gamindami įstatymus tam, kas yra seniai sureguliuota – tereikia, kad atsakingi pareigūnai tiesiog dirbtų savo darbą.

 8. LRT forume protingai pakalbėjo tik psichologė Valija Šap, kuri pasakė, kad tokie įstatymai yra visiška nesąmonė, nes net valstybė nėra tam pasiruošusi.

 9. Julius Puras:

  ” nuoseklaus programinio teisėkūros darbo.

  Noriu, kad mūsų vaikai gyventų geresniame pasaulyje. ”

  Tą prasme teisėsauga suteiks vaikų tėvams darbus ir vaikai augs laimingi? Ne. Nieko tokio neatsitiks. Kol į seimą bus renkami stambus investuotojai tokie kaip Karbauskis tol Lietuvoje žmonės uždirbs mažai ir givens skurde. Kas išgalės emigruos kas neišgalės emigruoti degraduos o vaikai Lietuvos augs nuolatineme strese. Kas dėl seimo pirmininkų ir seimūnų tai jie ir toliau saldžiai bla bla bla bla bla blakins.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *