Grupė signatarų suabejojo Lietuvos ir JAV vyriausybių susitarimo dėl bendradabiavimo gynybos srityje konstitucingumu (7)

Urm.lt nuotr.

Urm.lt nuotr.

Vasario 13 d., pirmadienį, grupė Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarų susitiko su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Vytautu Baku. Pasak po susitikimo Signatarų išplatinto pranešimo, sudėtingo pokalbio metu buvo aptarti karo eskalacijos Lietuvoje klausimai bei Seimui ypatingos skubos tvarka pateiktas ratifikuoti šių metų sausio 17 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir JAV Vyriausybės susitarimas dėl bendradarbiavimo gynybos srityje.

Po šio susitikimo signataras Egidijus Klumbys Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui įteikė signatarų Egidijaus Bičkausko, Egidijaus Klumbio, Nikolajaus Medvedevo, Rolando Paulausko, Aloyzo Sakalo ir Zigmo Vaišvilos kreipimąsi į Seimą dėl neskubėjimo ratifikuoti šį susitarimą.

Kreipimosi autoriai siekia atkreipti Seimo dėmesį, kad minėtas susitarimas gali prieštarauti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 137 straipsniui, 2011 m. kovo 15 d. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo (KT) nutarimui (byla Nr. 23/08) „Dėl Lietuvos Respublikos tarptautinių operacijų, pratybų ir kito karinio bendradarbiavimo renginių įstatymo”.  Šiame KT nutarime teigiama, kad Nagrinėjamos konstitucinės justicijos bylos kontekste pažymėtina, jog Konstitucijos 137 straipsnio nuostata, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti užsienio valstybių karinių bazių, reiškia inter alia (be kita ko) tai, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti tokių karinių bazių, kurias valdo ir kotroliuoja užsienio valstybės. Toks draudimas inter alia nereiškia, kad kad Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti tokių karinių bazių, kurias pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, inter alia Seimo ratifikuotą kolektyvinės gynybos sutartį, valdo ir kontroliuoja Lietuvos Respublika bendrai (kartu) su valstybėmis sąjungininkėmis.

Signatarų kreipimęsi nurodytos 2017 m. sausio 17 d. Lietuvos ir JAV Vyriausybių susitarimo konkrečios dalys (III straipsnio 2, 5 ir 7 dalys, IV straipsnio 2 dalis, VI straipsnio 2 dalis), kuriomis teisė neatlygintinai naudotis objektais ir zonomis Lietuvoje suteikiama išimtinai tik JAV karinėms pajėgoms. Dėl šio susitarimo galimo prieštaravimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir Konstitucinio Teismo 2011 m. kovo 15 d. išaiškinimui signatarai ragina Seimą kreiptis į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą dėl šio susitarimo atitikimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

Primename, kad šių metų vasario 6 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vadovaudamasi Konstitucija ir Tarptautinių sutarčių įstatymu, ypatingos skubos tvarka pateikė Seimui ratifikuoti Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų sutartį dėl bendradarbiavimo gynybos srityje (DCA – Defense Cooperation Agreement). 

Vasario 9 dieną asociacija „Nacionalinis interesas“ išplatino viešą kreipimasi, kuriame išreiškė abejonės ar JAV kariams suteikiamos teisės Lietuvoje neprieštarauja Lietuvos įstatymams.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Nieko cia tokio:

  pono ir vasalo sutartis. Kur viska nustato ponas, o vasalas tik linkčioja.

 2. Gustavas:

  Nieko nuostabaus. Čia tie kurių tėvai prie stalino saulės kaitinosi. Kažkaip neprisimenu, kad sovietmeti koks nors Klumbys, Bičkauskas, Vaišvila ar Paulauskas butų kreipesis kur nors dėl sovietinių bazių buvomo Lietuvoje teisėtumo.

 3. Daikto suteikimas naudotis yra valdymo veiksmas, jis kaip toks subjekto turėtos valdymo ir kontroliavimo teisės nepanaikina, yra dalinamasi tik jos turiniu. Tokiu atveju objektų ir zonų valdymas ir kontroliavimas išlieka bendras su JAV. Tad vadovaujantis KT išaiškinimu įžvelgti čia prieštaravimą Konstitucijos 137 str. nebūtų pagrindo. Tačiau abejoti konstitucingumo laikymusi demokratinėje šalyje visada yra ne pro šalį.

 4. Nuomonė:

  Labai jau keistas dalykas, kad šis kreipimasis dėl neva pažeistos Konstitucijos, sutapo su Kremliaus riksmais apie Lietuvos okupaciją… Nebent pasirašę kreipimąsi siekia, kad pasikartotų 1940 m., kai Lietuva gėdingai pasidavė rusų okupacijai.

 5. lietuvis:

  O Lietuvos-Rusijos sutartį gėlytėmis apmėtysim?

 6. Vytautas:

  Nupezę seniai tie signatarai. Tikriausiai pasiilgo rublių 😉

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: