A. Švarplys. 2016-ųjų Seimo rinkimai – „sukilimas“ prieš neoliberalistinę politiką (17)

Andrius Švarplys | facebook.com, asmeninė nuotr.

Andrius Švarplys | facebook.com, asmeninė nuotr.

Po antrojo turo galima tvirtai konstatuoti: žmonės ne šiaip nori permainų, o tokių permainų, nuo kurių kuo toliau būtų socdemai, liberalai ir konservatoriai.

Nėra jokio kito paaiškinimo: čia ne elektorato atėjimo-neatėjimo problema, ne apylinkių dažnesnio lankymo – nelankymo klausimas, ne kampanijos, ne reklamos, ne elektorato perėmimo ir ne joks kitas aspektas. Visa tai yra savi-apgaulės retorika. Vilkaviškio apygarda yra labai simbolinė, bušido smūgiu nuspiriamas vienos iš ilgametės neva Tradicinės partijos pirmininkas (po to jis turėtų bėgti slėptis po spalio lapais).

Žmonės masiškai balsuoja už niekam nežinomus žmones prieš labai žinomus, taip sakant, ilgamečius sisteminius politikus, kas jau tampa negatyvumo bruožu.

Partinis sąrašas, taip vadinama daugiamandatė sistema, tampa gelbėjimosi šiaudų šioms partijoms. Ji leidžia sukrapštyti konservatoriams apie 30 vietų Seime. Jeigu būtų tik „viens-prieš vieną“ balsavimas už asmenį, rezultatai būtų dar prastesni „tradicinėms“ partijoms. Jie būtų prastesni ir tiesiog didesnio aktyvumo atveju.

Turime istorinius rinkimus. Pirmą kartą taip vadinami „protesto balsai“ dabar ne šiaip paremia iš nevilties kažkokią partijėlę, o suteikia aiškią daugumą. Tik dar ne absoliučią daugumą. Yra masinis balsavimas prieš lietuvišką establišmentą.

Žlunga „tradicinių“ ir netradicinių partijų skirtis. Nei konservatoriai, nei socialdemokratai jau nėra Sąjūdžio ir eks-komunistų atitikmenys. (Eligijus Masiulis aiškiai parodė kokia yra liberalizmo esmė Lietuvoje). Visos šios trys partijos tapo valdžios partijomis. Jos aiškiai yra suinteresuotos susiklosčiusios konjunktūros Lietuvoje sąlygomis, kurios išskirtinai palankios stambiam verslui ir visiškai nurašo elementriausią socialinį teisingumą, skaidrumą, atvirumą piliečiams. Emigracija ir dirbtinai aukštos kainos visoms joms yra norma. Už laisvos rinkos postulato susiformavęs galingųjų dominavimas silpnesnių sąskaita, įvilktas į formalios demokratijos rūbą. Štai prieš šitą sistemą ir yra nukreiptas šiandienos balsavimas. Ne tik kaimas, ne tik lūzeriai, ne tik prasigėrę (kas buvo nuolat kartojama), bet ir miestas. Dar kartą: visiškai nežinomi žmonės laimi mieste prieš solidžius politikus.

Nėra jokių abejonių, kad neoliberalistinis establišmentas naudos tuos pačius burtažodžius, kaip ir kitose Europos šalyse. „Nacionalsocializmas“ yra naujasis viešos retorikos-puolimo dugnas. Konjunktūra gins savo pozicijas nesirinkdama priemonių. Net po to, kai jų interesai nususino šalį, pavertė mažiausių algų ir pensijų šalimi, įtvirtino atskirtį. Užtat labai kliūva valstybės didesnis vaidmuo bent pamėginti sureguliuoti nebaudžiamą kapitalo siautėjimą, pasislėpusį už šventos laisvos rinkos.

Lietuva su antrojo turo rezultatais pasislinko ir įsijungė į europines ar net pasaulines (be jokios pompastikos) tendencijas. Ilgainiui reikės perrašyti įprastas politologines sąvokas. Nors būtent jomis bus bandoma stabdyti šį „sukilimą“ prieš neoliberalistinę politiką. Arsenalas jau žinomas: populistai, marginalai, valdžios siekimas (Prezidento postas), Rusijos korta, protesto balsai, nepatenkintieji viskuo, tvirtos rankos šalininkai, laukiantys Pono, Gelbėtojo ir t.t….

Taigi, ms yra suteiktas milžiniškas pasitikėjimo kreditas, tik ar jis bus išnaudotas? Ramūnas Karbauskis dabar turi unikalią galimybę šiuolaikinėje Lietuvos istorijoje pradėti telkti Lietuvą. Dvi galimybės: užsižaisti valdžios reikaluose arba inicijuoti kuo visuotinesnį telkimąsi – pilietinės visuomenės atgaivinimą.

P.S.:  Edmundo Jakilaičio studijoje jau prasidėjo maitvanagių puolimas pagal Rimvydo Valatkos mokyklos tradicijas.

Komentaras iš autoriaus facebook.com profilio

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

17 komentarų

 1. Tegul tie maitvanagiai puola,svarbiausia kad nebūtų kaip toi pasakoi,,maištininkas nugalėtas,tegyvuoja drakonas”.

 2. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija – patikimiausias ir
  moderniausias Baltijos šalių v_i_s_u_o_m_e_n_i_n_i_s transliuotojas (kurį pasisavino Lietuvai kenkėjiška neliustruotoji cccp komunist/kgb’istinė lsdp+ts-lkd+darbo+liberalų gauja).
  ***
  Kad telkti Lietuvą, reikia ištrenkti kenkėjišką gaują iš mūsų žiniasklaidos. Ar sugebės Ramūno Karbauskio vadovaujama grupuotė tai padaryti? Laikas parodys.

 3. Pikasas:

  Pagaliau vėl Lietuvos piliečiai išsirinko tuos Seimo narius, kuriuos norėjo išrinkti. Kadangi balsavo tradiciškai maždaug pusė visų piliečių, tai bent jau žinome, kad kitai pusei mūsų Seimo ir tuo pačiu Vyriausybės nariai nerūpi arba jie labiau pasitikėjo ne savo nuomone, o tų, kurie rinkimuose dalyvavo. Tad nebalsavusieji keturis metus neturės moralinės teisės kalbėti, kad “ne tuos išrinkom”. Beje, rinkimuose beveik nedalyvavo emigrantai, o kurie dalyvavo turėjo savo aiškią , gan vienašališką nuomonę. Gal jie net nežino kas tie “valstiečiai” ir “žalieji”? Lietuvos politologai teigia, kad apie kai kuriuos išrinktus LŽVS atstovus jie kai ką žino. Keli jų, beje, jau spėjo ir Seimo nariais pabūti. Dauguma norėjo permainų, atsinaujinimo, atsijauninimo, sąžiningumo ir t.t. Daug ko norėjo… Pagal tai ir rinkosi. Beveik visur rašiniuose šiandien aptariamas LŽVS laimėjimas ir TS LKD pralaimėjimas. Tai visiška tiesa. Ar laimėtojai pateisins rinkėjų lūkesčius?- matysim. Labai nedaug užsimenama, kad rinkėjai išreiškė didelį nepasitikėjimą dabartine valdančią daugumą. Savo mandatus išsaugojo tik TT partija, o LSDP, kuriems visos agentūros pranašavo lengvą sėkmę buvo tiesiog sutriuškinta. Kitaip net nepavadinsi. DP likutis tik pabrėžia, kad jų ir LSDP elektoratą nuplovė “valstiečių” ir “žaliųjų” banga. Prisimenu, kaip džiaugėsi kauniečiai, kai nugalėjo V.Šustausko darinys. Tiek to. Nenukrypkim .Gal vėl dauguma kauniečių džiaugiasi tokia ryškia permaina. Dabar jau žengsim visi drąsiai, koja kojon.. Į kurią pusę? – dar neaišku. Na, ne visiems visai neaišku… Matysim…

  • LosAngeles:

   ‘..vėl Lietuvos piliečiai išsirinko tuos Seimo narius, kuriuos norėjo išrinkti..’

   nu tai kad nelabai. Gal meluojate tamsta, gal suklaidintas esate, bet aplinkybes rodo, kad ‘isrinko’ nevisai tai ka norejo isrinkti. Teisingiau pasakius gal butu- kaip ka kazkas kitas ‘isrinko’. Kad ir ‘didziai gerbiamas’ kariuomenes rupintojelis… Galite pasitikrinti kam idomu. Uz- 25%, pries- 75%. Rezultatai rodo, kad zmones vienareiksmiskai pasirinko kita kandidata. Ir ka turime? Rupintojelis- seime. Zmones akivaizdziai vienareiksmiskai pasake, kad jis prarado pasitikejima ir jo matyti valdzioje nenori, bet jis ten, ir toliau ‘rupinsis’.
   Neapleidzia jausmas: kazkas ne taip sioje ‘kreivu veidrodziu karalysteje’…

   • Reikia panaikinti balsavimą pagal partijų sąrašą. Tik taip mes galėsime atsikratyti visais “rūpintojėliais”

    • Pikasas:

     Keistas kaimo pavadinimas šiaurės vidurio Lietuvoje – LosAngeles. Negirdėjau tokio. Bet tai nesvarbu. Balsuoti galėjo tik turintys tokią teisę piliečiai pagal įstatymu nustatytą tvarką. Ji gali likti tokia pati arba būti pakeista, tačiau teigti kad partinis reitingavimas neturi prasmės – negalėčiau teigti. Geros dienos. .

     • LosAngeles:

      Na jei siaures is pietu vidurio centrineje yra Sveicarija, tai kodel siaures viduryje negali buti LosAngeles?… Cia mes apie asmeniskumus diskutuosime? Tokiu atveju geros dienos ir jums.

      Jei i tema, tai pastaba tebuvo apie tai, kad ‘isrenkami’ tikrai toli grazu ne visada tie, uz kuriuos balsuojama. Ir tas labai dabar populiarus ‘ka issirinkote, ta ir turite’ nelabai atitinka tikrove (svelniai tariant)… 🙂

      • Dronas:

       As asmeniskai patenkintas. Senai taip reikejo. Ne, nesitikiu stebuklu is naujos vyriausbes. Tiesiog reikia valdzia kuo daznaiu pakrest, jog nemanytu, jog valdzia nuo dievo. Tada gal siek tiek prades mastyt, ka cia padarius, kad visuomene butu patenkinta.

 4. GS:

  Kunigaikštis žemvaldys – kovotojas prieš establišmentą? Jis ką ten – atstumtasis?

 5. LosAngeles:

  Straisnis labai idomus ir itin svarbus. Labai idomios savokos pavartotos: ‘vienas pries viena’ (ilgiuosi laiku, kada tai buvo garbingos kovos simbolis), ‘daugiamandate sistema tampa gelbejimosi siaudu’ (be jokiu abejoniu palikti ‘vienas pries viena’ sistemininkai butu gave gerokai daugiau busido smugiu), ‘galinguju dominavimas silpnesniuju saskaita, ivilktas i formalios demokratijos ruba’ ir t.t. Idomiai ir lengvai skaitoma… Bet turbut svarbiau yra kiti minimi akcentai: ‘..Nėra jokių abejonių, kad neoliberalistinis establišmentas naudos tuos pačius burtažodžius, kaip ir kitose Europos šalyse..’ Ir tai rimtas ispejimas dauguma laimejusiai partijai. Sistemininkai pries nieka nesitrauks ir nespjaus i bet kokias priemones (kad ir pacias nieksingiausias). Debatuose kaip kas jau elgiasi pakankamai nepadoriai, ir tiketis kad kazkas pasikeis- naivu. Jau dabar elgiamasi pagal ‘..Valatkos mokyklos tradicijas..’, todel ateityje bus tik blogiau. Kad ir su kuo sudarytu koalicija laimejusieji, belieka palinketi jiems sekmes ir apdairumo. Pagaliai i ratus bus kisami, ir visiskai nereiketu stebetis jei taip pat ir is ‘koalicijos partneriu’ puses. Taip pat noretusi tiketi, kad nugalejusieji prades dirbti tiems, kurie juos rinko. Kad tai nebuvo tik eilinis triukas, kad jie atejo ivykdyti priesaika ir atlikti pareigas. Stiprybes…
  Neabejotinai daznai girdesime ivairius ‘nekaltus pasamprotavimus’ tipo ‘kas tu Ramunai Karbauski’ ir panasiai. Ilgametis provokaciju, smeizto, darbo imitavimo, kaltes suvertimo kitam ir pan. idirbis (kuris pas sistemininkus gerokai tobuliau isdirbtas nei pas laimejusiuosius!) tikrai bus panaudotas. Tad laikai ateina neramus… kartu ir idomus, kadangi kazkas tikrai nusimes kauke ir parodys tikraji veida. Bukime budrus, stebekime be pykcio ir su ismintimi ir darykime isvadas… Sekmes

 6. Geras straipsnis. Esu bitininkas, pardavinėju turguje medų, pro mane praeina daug žmonių. Galiu tik patvirtinti, kad rinkimų rezultatai visiškai dėsningi – daugumas žmonių tik ranka moja… Tiek daug prisikaupę nusivilimo sistėminėm partijom ir aplamai visa Sistema.

  Taip vadinama “atstovaujama demokratija” yra klaidinantis terminas. Nes demokratijos joje tik viena diena per keturis metus, kol vyksta rinkimai. Po to keturi metai visiškos valdžios ponų savivalės. Per visą šį laikotarpį, per visą kadenciją, piliečiai savivaliaujančiai valdžiai neturi jokių poveikio priemonių. Todėl dabartinę Sistemą daug tiksliau būtų vadinti – atstovaujama savivale.

  Po šių rinkimų susiklostė palanki proga perėjimui prie tiesioginės ar kitaip sakant dalyvaujamos demokratijos. Laikas keisti Sistemą.

  Valstiečiai pasielgtų išmintingai, į talką pasikvietę Maldeikienę (gal būt net premjiere), Naglį Puteikį ir kitus nusiteikusius prieš ydingą Sistemą.

 7. Juozas:

  Geras straipsnis. P.S. – dar geresnis.

 8. Diedas:

  Straipsnyje, pastaruosius ketverius metus siautėję, komunistai kažkodėl vadinami liberalais. Kažkas nauja.
  Paiki, trumpos atminties žmogeliai tikisi pokyčių. Jie jau pamiršo, kad balsuodami už komunistus tikėjosi sugrąžintos senovės.Balsuodami už Paksą tikėjosi tvarkos ir teisingumo. Sulaukę svarščiko su balalika irgi tikėjosi, kad bus kitaip. Valdžia rūpinsis jais o ne savimi.
  Bet tada svajonės neišsipildė.
  Ir šį kart neišsipildys.
  O po ketverių metų ateis naujas gelbėtojas su pažadais pakeist Pasaulį, visus padaryt laimingais. Ir vėl televizijos ir interneto propagandos aukos patikės, kad kažkas gali pagerinti jų gyvenimą.
  Realybė žiauresnė. valdžios lovys skirtas valdžiai. Jų turtams ir gerovei. Nė vienam eiliniam iš ten nenubyrės.
  O mes kiekvienas savo laimės kalvis.
  Ir kuo mažiau galvosime apie politikus, tuo daugiau laiko liks mintims apie savo šeimos gerovę.
  Apie ką galvoji – tuo rūpiniesi.
  Ir nė vienas milijonais aptekęs komunistas,čestuškas dainuojantis fabrikantas, ar kremliaus remiamas žemgrobys, nevertas nė sekundės eilinio lietuvio rūpesčio,

  • Pikc:

   O kaip dėl pederastų gerbūviu ir arabų nelegalų importu susirūpinusio liberasto? Šitas vertas dėmesio? 😉
   Beje, smalsumo dėlei:
   “Gabrielius Landsbergis:
   Mieli liberalai, jūs nepritariate dalykams. Mes nepritariame panašiems dalykams. Jūsų programos nuostatos kur kas lengviau suderinamos su mūsų. O valstiečių praktiškai ne (tiesą sakant, neaišku ar jie patys savo programines nuostatas tarpusavyje susiderins). Ir beje, tą patį kalbėjome ir gerokai prieš rinkimus. Ramiai 🙂 Siunčiame broliškus linkėjimus”
   Kas vis dar tiki pavadinimais, tiems “Tėvynės sąjunga – krikščionys demokratai (konservatoriai) – liberalų broliai” turėtų skambėti kaip keistas anekdotas. 🙂
   P.S. Net smalsu patapo – koks dabar bus pas libkonus+liberastus kompanijon besiplakančio Skvernelio ėjimas? 🙂

   • Juozas:

    Dėl pavadinimų – visiška košė pas mus. Kaip ten bebūtų, bet pagal Karlo Marlo mokslus tikrai yra kapitalas ir darbo jėga.
    Dešinieji – vis keisdami savo pavadinimą turėtų ginti pirmą, kairieji gimę iš komunistų – turėtų ginti antrą.
    Faktiškai buvo gal atvirkščiai.

    Antrąją Lietuvos Respubliką per ketvirtį amžiaus pasikeisdami valdė ir nuvaldė tiek vieni, tiek kiti.

    Rezultate – darbo jėga pas mus lyginant su ES šalimis apmokestinta labiausiai, kapitalas – mažiausiai (pelno mokestis 15 procentų) ir esam ES pačioje uodegoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: