Kur auga pajūrinė zunda? (0)

Pajūrinė zunda | VSTT nuotr.

Pajūrinė zunda | VSTT nuotr.

Pajūrinė zunda – tikra kopų puošmena, deja tai itin reta augalų rūšis ir Lietuvoje auga labai ribotoje teritorijoje (Kuršių nerijoje bei keli vienetai aptinkami Nemirsetos apylinkėse – Pajūrio regioniniame parke). Kadaise šis augalas buvo paplitęs visame mūsų pajūryje. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos specialistai periodiškai vykdo pajūrinės zundos inventorizaciją.

Nerijoje pajūrinė zunda auga apsauginiame kopagūbryje bei už jo plytinčiame bemiškės palvės ruože. į Lietuvoje saugomų augalų sąrašą pajūrinė zunda įtraukta 1962 m., o į Lietuvos raudonąją knygą 1976 m.

Inventorizacijos  metu yra įvertinamos augaviečių sąlygos nuo Smiltynės iki Nidos (pasienio ruožo) ir augalų gausumas bei pasiskirstymas teritorijoje. 2005 m. nerijoje augo 2945 pajūrinės zundos individai.

Pastaruoju metu apsauginiame kopagūbryje ir palvėje esančiose buveinėse stebimi augalijos pokyčiai (raukšlėtalapio erškėčio plitimas ir kt.), kurie gali turėti esminės įtakos pajūrinės zundos populiacijos būklei.  Pajūrinei zundai kaip labai retai ir sparčiai nykstančiai rūšiai būtinos aktyvios apsaugos priemonės. Tinkamai organizuoti apsaugą, galima tik turint pakankamai objektyvių duomenų apie augalo gausą, paplitimą bei sąlygas augimvietėse.

Kuršių nerijos nacionaliniame parke pajūrinės zundos inventorizacijos darbus padėjo atlikti Klaipėdos, Vilniaus bei S. Stulginskio universitetų studentai.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: