„Istorijos detektyvuose“ bus parodytas sensacingas radinys, mūsų istoriją pasendinęs 30 000 metų (5)

Siaurinis elnias .Rangifer taranduskipedija.org_w

Šiaurinis elnias (Rangifer tarandus) | wikipedija.org nuotr.

Ilgą laiką buvo manoma, kad seniausi žmonės Lietuvos teritorijoje pasirodė maždaug prieš 14 tūkstančių metų, kai atšilo ir ištirpo ledynai. Tačiau sensacingas radinys, kurį tyrė Klaipėdos universiteto archeologijos profesorius Algirdas Girininkas kartu su savo komanda, parodo, kad pirmųjų žmonių pėdsakai nusikelia net prieš 43 000 metų. Apie tai laidoje „Istorijos detektyvai“ papasakos Virginijus Savukynas.

Prieš keletą metų netoli Gargždų, Šniaukštų karjere buvo aptikti keli radiniai. Vienas iš jų buvo šiaurės elnio rago dalis. Ją apžiūrėję profesionalūs archeologai aptiko neabejotinus žmogaus apdirbimo pėdsakus. Iš šiaurės elnio rago buvo pagamintas dirbinys. Radiokarboniniai tyrimai buvo atlikti net trejose užsienio labaratorijose, ir jie patvirtino, kad šiam dirbiniui maždaug 43 tūkstančiai metų. O tai reiškia, kad prieš tiek metų Lietuvos teritorijoje gyveno žmonės. Tad mūsų istorija „paseno“ beveik 30 000 metų.

„Šitas radinys yra svarbus ir Europos istorijai. Be abejo, sukluso archeologai, kurie domisi seniausiu paleolito laikotarpiu. Jie sako, kad tai yra vienas įdomiausias dalykas. O kodėl įdomu? Tai, kad to laikotarpio žmogus, kuris gyveno prieš keturiasdešimt tūkstančių metų, ir tas žmogus, kuris čia gyveno prieš dvylika tūkstančių metų, naudojo tokio tipo dirbinius“, – pasakojo V. Savukynui laidoje „Istorijos detektyvai“ prof. Algirdas Girininkas.

O ką žmonės su tuo dirbiniu prieš 43 tūkstančius metų veikė? Tai buvo kūjelis. Jo paskirtis galėjo būti įvairi. Profesorius Algirdas Girininkas linkęs manyti, jog tokiu įrankiu buvo apdirbama oda. Taip pat galėjo būti panaudojama ką nors kalant, tarkime kuoliukus į žemę. Galbūt jis galėjo būti naudojamas ir medžioklėje: jai patogu apsvaiginti šiaurės elnius tuomet, kai jie vandeniu persikelia iš vieno kranto į kitą.

Laidą „Istorijos detektyvai“ žiūrėkite sekmadienį, balandžio 17 d. 16:15val., per LRT televiziją.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Suprantama, elnio ragas tai puikus artefaktas, kuris liudija Lietuvos senąją praeitį. Tačiau yra ir dar senesnės Lietuvos praeities liudininkai. Tai seniausiųjų kultūrų šaltiniai! Jie liudija, kad Lietuvų kalbai jau per 50 000 metų. Ir tai dar ne viskas! Seniausios Žemėje lietuvių kalbos pagalba atrasti mokslo pasauliui dar nežinomi III ir IV Žemės ašies judėjimai, kurie puikiausiai paaiškina – kas Žemėje buvo? kas Žemėje vyksta? ir kas Žemėje vyks?! ^ia tema para6ytos kelios knygos “Per praeitį į ateitį”.
  Jeigu “Istorijos detektyvų” laidai tai yra įdomu, mano mob. 8 647 38740.

 2. lietuvis:

  nuo kada Savukyno produkcija tokia paklausi Alke? lenkų satrapas…

 3. Iš šios informacijos išeitų, kad ir Alkui istorija jau yra tapusi ne tikrų gyvenimo įvykių praeityje atpasakojimu, o detektyvinio žanro kūriniu, jeigu Savukyno patyčios iš Lietuvos istorijos priimamos už tikra. Ar apskritai ne per anksti dar Lietuvai, neturinčiai ir nežinančiai savo lietuviškos istorijos, laikyti priimtinu patį patyčių iš jos žanrą. Ar tai ne siekimas taip ir palikti lietuvius vaikais su istorijos detektyvais vietoje pačios istorijos žinojimo…

 4. Dasigyvenome iki to, kad Lietuvos seniausiąją ir garbingiausiąją praeitį viešinti ir platinti tenka ir nepopuliariais kanalais. Mat, jau 10 metų kaip mano, nebijau pasakyti, pasaulinio lygio atradimams yra užvertos visų Lietuvos universitetų durys.

 5. 1955 metais, mokyklinių atostogų metų, turėjau progos padirbėti pas Leningrado archeologijos universiteto profesorių Sergejų Ivanovičių Rudėnko. Altajaus krašte šalia Ongudajaus (vietine tiurkų kalba On-dešimts, Gud – dievas) kaimo atidenginėjome skitų karaliaus kurganą, kuriam buvo per 3000 metų!.Po to sekė mokslai, darbas ir užtarnautas poilsis – vaisingiausi gyvenimo metai! Būtent tuo metu įminiau per 300 seniausiųjų kultūrų šaltinius o pasrarųjų pagalba – LIETUVOS bei PASAULIO PRAEITĮ, DABARTĮ ir ATEITĮ!!!.
  Gaila Lietuvos, kurios mokslininkai ir informacijos RTL kanalai, susikoncentruoja ne prie pasaulinių atradimų bet prie vieno kaulo?!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: