Surinkti 36 parašai pareikšti nepasitikėjimą aplinkos ministrui K.Trečioku (4)

K. Trečiokas | asmeninė nuotr.

Kęstutis Trečiokas | asmeninė nuotr.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija pradeda interpeliaciją aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui – ketvirtadienį po interpeliacijos tekstu pasirašė 36 Seimo nariai iš Liberalų sąjūdžio ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos, rašoma pranešime.

Tam, kad interpeliacijos procedūra būtų pradėta, reikia ne mažiau kaip penktadalio Seimo narių parašų.

Interpeliacijos tekste liberalai pateikia įrodymus, kad ministras K. Trečiokas melavo teikdamas paaiškinimus dėl Vijūnėlės dvaro ir su juo siejamo skubaus Vyriausybės nutarimo priėmimo aplinkybių. Už melagingos informacijos teikimą Seimo Antikorupcijos komisijai yra numatyta baudžiamoji atsakomybė.

„Situacija tokia, kad aplinkos ministras įkrito į gilią melo duobę. Iš jos ministras vis dar galėtų išlipti ne tempiamas už ausų, bet savo jėgomis, nuspręsdamas pasitraukti iš pareigų. Jeigu taip neatsitiktų, parengėme interpeliacijos tekstą, kuris galbūt padės ministrui apsispręsti“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas Eligijus Masiulis.

Paaiškėjo, kad ministras K. Trečiokas įsipainiojo į garsiąją Vijūnėlės dvaro istoriją dėl konkretaus Vyriausybės nutarimo pakeitimo, ministras tiesiogiai ir ne kartą bendravo su Druskininkų meru R. Malinausku, derino veiksmus. Šį ikiteisminiame tyrime nustatytą faktą ministras viešai neigė, teikdamas melagingą informaciją ne tik spaudai, bet ir tyrimą atlikusiai Seimo Antikorupcijos komisijai.

2016 m. vasario 3 d. Antikorupcijos komisijos posėdyje ministras K. Trečiokas, klausiamas dėl galimų įtakų prieš Vyriausybės nutarimo pakeitimą, atsakė: „Man asmeniškai niekas spaudimo nedarė ir aš apie jokią teismo bylą nežinojau. Premjeras man ir Malinauskas neskambino prieš tąsprendimo priėmimą“. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje K. Trečiokas, 2015 m. rugsėjo 21 d. kalbėdamas su Druskininkų meru R. Malinausku jam atsakė – „Gerai. Tuoj kancleriui duosiu „zadanije“ (užduotį)“, o R. Malinauskas tuoj pat patikslino, kad to reikia „būtent dėl kurortinių zonų panaikinimo“. 2015 m. rugsėjo 23 d., po Vyriausybės nutarimo pakeitimo, Druskininkų meras žinute padėkojo K. Trečiokui, o šis atsakė: „Nėr už ką. Sunku nebuvo“.

Liberalų inicijuotoje interpeliacijoje aplinkos ministro klausiama, ar jis pripažįsta, kad Seimo Antikorupcijos komisijai teikė melagingą informaciją dėl Vyriausybės nutarimo priėmimo aplinkybių, t. y. kad Druskininkų meras ministrui neskambino ir nedarė spaudimo kuo greičiau pakeisti Vyriausybės nutarimą.

Interpeliacijoje aplinkos ministro taip pat prašoma atsakyti, ar jis pripažįsta, kad darė spaudimą Vyriausybei dėl nutarimo Nr. 1025, kuriuo buvo pripažintas netekusiu galios Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 343 patvirtintas Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų XVI skyrius „Kurortų apsaugos zonos“. Klausiama, ar ministras pripažįsta, kad Druskininkų mero R. Malinausko prašymu asmeniškai rūpinosi, jog Vyriausybei būtų kuo skubiau pateiktas ir priimtas Vyriausybės nutarimo, kuriuo apibrėžiamas kurortinių zonų statusas, pakeitimas.

K. Trečioko prašoma pateikti paaiškinimą ir dėl kitos teisėsaugos dėmesio sulaukusios istorijos – prekybos centro Prienuose statybų. Ministro klausiama, ar ikiteisminiame tyrime specialiojo liudytojo statusą turintis partijos „Tvarka ir teisingumas“ vadovas Rolandas Paksas su juo, kaip aplinkos ministru ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariu, asmeniškai susisiekė ir kokia nors forma ragino ar darė spaudimą dėl Prienuose esančio prekybos centro statybų įteisinimo.

Taip pat interpeliacijoje klausiama, ar ministras K. Trečiokas prisiima asmeninę atsakomybę dėl to, kad jo politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigūnas, aplinkos viceministras Algirdas Genevičius (taip pat partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys) bei Aplinkos ministerijos pavaldume esančios Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos darbuotojai minimi ikiteisminiame tyrime dėl prekybos centro statybų Prienuose įteisinimo, galimų korupcijos apraiškų.

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad aplinkos ministras „Tvarka ir teisingumas“ partijos paskirtas Kęstutis Trečiokas turės prisiimti politinę atsakomybę už etikos pažeidimus, tačiau konkrečiai nesako, ar reikalauja jo atsistatydinimo.

„(Ministras) politinę atsakomybę turės prisiimti, nes per savo gerą širdį tikrai tam tikrus etinius pažeidimus yra padaręs“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė premjeras.

A. Butkevičius taip pat tvirtino norintis situaciją aptarti su „Tvarkos ir teisingumo“ lyderiu Rolandu Paksu, bet jam dar neprisiskambinęs, o visi taškai ant „i“ bus sudėti pirmadienį.

Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Kęstučio Trečioko melagingų parodymų pateikimo Seimo laikinajai tyrimo komisijai. Komisijai pateiktame liudijime aplinkos ministras K. Trečiokas neigė kalbėjęs su Ričardu Malinausku apie Vijūnėlės dvaro statybas įteisinančio Vyriausybės nutarimo priėmimą. Tačiau paskelbtuose mero ir ministro pokalbių įrašuose užfiksuotas akivaizdus prašymas paskubinti šio nutarimo svarstymą Vyriausybėje ir ministro pažadas pasistengti tai padaryti.

Seimo narė atkreipia dėmesį, kad K. Trečiokas, kaip ir kiekvienas komisijos liudyti iškviestas asmuo, buvo raštu įspėtas dėl baudžiamosios atsakomybės už melagingų pranešimų, paaiškinimų, informacijos ar duomenų teikimą komisijai. Tokią tvarką numato komisijos darbo reglamento 16 straipsnis. Kiekvienas liudytojas pasirašo patvirtinimą, kad yra įspėtas dėl baudžiamosios atsakomybės pagal baudžiamojo kodekso 235 straipsnio 2 dalį. Ji už Seimo specialiajai tyrimo komisijai duotus melagingus parodymus numato bausmes iki dvejų metų laisvės atėmimo.

„Laikinosios tyrimo komisijos posėdžiuose nuo lapkričio iki vasario vidurio teko išgirsti ne vieną abejotiną liudijimą. Ministro K. Trečioko atveju akivaizdu, kad jo parodymai nedera su paskelbtomis pokalbių išklotinėmis. Jo teiginiai, kad nėra kalbėjęs su R. Malinausku kurortų apsaugos zonas naikinančio nutarimo tema, buvo ciniškas melas komisijai. Suprantama, kad opozicijos atstovai negalėjo sutikti su tokiais liudijimais grįsto tyrimo išvadomis. Iki šiol savo vaidmenį R. Malinausko privačių interesų gynimo istorijoje neigiantis ministras dėl savo melagingų parodymų turėtų būti įvertintas teisėsaugos. Iš dabar prieinamos informacijos galima daryti išvadą, kad ministras rūpinasi nelegalių statybų įteisinimu, o ne viešojo intereso gynimu. Tai daro gėdą Vyriausybei ir didina visuomenės nepasitikėjimą pačia valstybe“, – aiškino A. Bilotaitė.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: