Sukako 120 metų, kaip gimė garsusis Lietuvos lakūnas S. Darius (2)

Darius ir Girėnas

Darius ir Girėnas

Sukanka 120 metų, kai Klaipėdos rajone, Rubiškėse, gimė garsus lietuvių lakūnas Steponas Darius (Steponas Jucevičius-Darašius).

1905 m. mirė tėvas Jonas Romualdas Jucevičius-Darašius. Po metų motina ištekėjo už Kazio Degučio. 1907 m. gruodžio 15 d. ji su trimis vaikais: Lora, dešimtmečiu Steponu ir Konstancija Kotryna išvažiavo į Ameriką pas anksčiau ten nuvykusį vyrą ir vyriausiąjį sūnų Boleslovą.

Pradžioje šeima gyveno Naujojo Džersio valstijos miestuose – Niuarke  ir Elizabete , o 1909 m. įsikūrė Čikagoje, Bridžporte . Amerikoje visi Jucevičiai susitrumpino pavardes ir tapo Juciais.

1913 m. Steponas įstojo į Harisono vidurinę technikos mokyklą, kurios ketverių metų kursą baigė per trejus su puse metų; toliau tęsė mokslą Lanės aukštesniojoje technikos mokykloje Inžinerijos skyriuje. Buvo stropus ir tvarkingas mokinys, geras sūnus. Paauglystėje labai pamėgo sportą. Žaidė beisbolą, regbį, futbolą, krepšinį, boksavosi. Jis anksti susidomėjo ir aviacija.

1920 m. pats savo lėšomis grįžo į Tėvynę ir įstojo savanoriu į Lietuvos kariuomenę. Netrukus Kaune baigė Karo mokyką.  Dalyvavo Klaipėdos krašto užėmimo operacijoje 1923 metų sausio 10–15 d., vadovavo karių grupei, kuri užėmė Šilutę, dalyvavo puolant Klaipėdos miestą. Nuo 1927 m. – aviacijos kapitonas. Skraidydamas karo aviacijoje nepadarė nė vienos avarijos.

1927 m. vėl išvyko į Ameriką. Čikagoje dirbo prekybinės aviacijos lakūnu ir instruktoriumi.

1933 m. kartu su Stasiu Girėnu lėktuvu „Lituanica“ vieni pirmųjų pasaulyje perskrido Atlanto vandenyną, tačiau Vokietijoje tragiškai žuvo. Steponas Darius ir Stasys Girėnas tapo Lietuvos nacionaliniais didvyriais.

Kategorijos: Naujienos, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: