Darbą paliekantys slaugytojai kelia sumaištį rajoninėje sveikatos priežiūroje (0)

A. Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

A. Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Nors Sveikatos apsaugos ministerija šiemet išsikėlė prioritetą pasiekti, jog slaugos specialistai gautų didesnes algas, pastarieji, nebe sulaukdami apčiuopiamo finansinio pagerėjimo, vis dažniau išeina iš darbo, keldami sumaištį rajonų sveikatos priežiūroje, kur ypač daug pensinio amžiaus medikų. Varėnos rajono meras net pats asmeniškai prašo garbaus amžiaus slaugytojų bent metus dar padirbėti.

Užsidaro medicinos punktai

Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) Alytaus skyriaus direktorė Janina Aukštuolienė tinklapui vlmedicina.lt pasakojo, kad daugelyje šios apskrities įstaigų jau pasijuto padidėjęs slaugytojų trūkumas, kitose – iškilo tokia grėsmė.

„Vienintelė Varėnos ligoninė turi slaugytojų perteklių, bet atėjus naujam direktoriui vykdoma reorganizacija ir nenormali situacija pasikeis“, – sako pašnekovė.

„Vien iš kaimo medicinos punktų, kuriuose dirba vien tik pensinio amžiaus specialistės, visos ketina išeiti. Punktų turime šešis, kuriuose dirba vien pensininkės. Jau du šiemet užsidarė, išėjus darbuotojoms. Praėjusį ketvirtadienį netgi buvo surengtas susirinkimas, kuriame meras ir Varėnos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktorius prašė slaugytojų pasilikti“, – sakė J. Aukštuolienė.

„Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje slaugytojų niekada netrūko, o dabar jau vienoskitos tam tikruose skyriuose pradeda ieškoti. Šie pokyčiai įvyko tik per šiuos metus, – sako J. Aukštuolienė. – Į Alytaus greitosios medicinos pagalbos centrą slaugytojai važinėja net iš Varėnos, Prienų. Šiemet specialistų pradėjo trūkti ir Druskininkams, atsidarius naujai sanatorijai“.

LSSO Alytaus skyriaus vadovė pasakojo, kad Varėnos rajono meras esą netgi pats asmeniškai įkalbinėjęs pensinio amžiaus slaugytojas bent metus dar padirbėti kaimo medicinos punktuose.

„Ir pati dirbu medicinos punkte, irgi išeičiau, bet manęs direktorius prašė dar padirbėti, – atviravo pašnekovė. – Bus tragedija, jeigu šitiek slaugytojų iš tiesų išeis iš darbo. Juk labiausiai nuo to nukentės pacientai“.

Dar išsiverčia

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Daiva Aleksandravičienė tinklapį tikino, jog įstaiga su esamu slaugytojų skaičiumi „kol kas dar išsiverčia“. Paprašyta atskleisti priežastis, kodėl slaugos specialistai palieka ligoninę, administratorė aiškino: „Jų mažėjimas yra natūralus. Išeina pakeitę gyvenamąją vietą ir išvykstantys bei pensinio amžiaus, o jauni, baigę mokslus, neateina. Didelio specialistų trūkumo nejaučiame, šiemet išėjo gal tik dvi. Pradėjome teikti naujas slaugos paslaugas, bet išsiverčiame su esamu personalu“.

Medikai sensta

Druskininkų sanatorijos „Draugystė“ vyriausioji slaugos administratorė Rimutė Balčiūnienė portalui sakė, kad įstaigai šiuo metu netrūksta slaugos specialistų. „Nebent praverstų budinčioji slaugytoja. Tačiau šis darbas sunkus, o įstaiga negali pasiūlyti didesnio atlyginimo. Kita vertus, budinčių slaugytojų poreikis yra daugelyje Druskininkų sanatorijų, ir tendencija yra, kad slaugos personalo ateityje dar labiau trūks. Mūsų įstaigos prognozės po 10-ies metų gan liūdnos. Turime 30 slaugos darbuotojų, iš kurių pusė turės išeiti į pensiją. O mūsų sanatorija nedidelė, tad iškiltų didelė problema. Nebegalėtume klientams suteikti paslaugų“ , – paklausta, kas gi nutiktų, jei įstaigą paliktų ryški dalis slaugytojų, kabėjo druskininkietė.

Pašnekovės teigimu, panaši padėtis yra daugelyje Druskininkų sanatorijų. „Mūsų miestas sensta, ir mūsų medikai yra nejauni“, – paaiškino D. Aleksandravičienė.

Ar „Draugystė“ pajuto, kad naujai įsikūrusi sanatorija palankesnėmis sąlygomis pritrauktų darbuotojus? „Iš tiesų ji dar neveikia, o konkrečiai mes nieko nepajutome. Apskritai neteko girdėti, kad ir kitų įstaigų darbuotojai išeitų – galbūt žmonės tai daro tyliai“, – svarstė R. Balčiūnienė.

Augins gėles

LSSO prezidentė Danutė Margelienė portalui aiškino, kad ne vienintelėje Alytaus apskrityje slaugos specialistai palieka savo darbovietes arba planuoja artimiausiu metu tai padaryti.

„Žmonėms atsibodo nesitaikstymas su jų profesija, juk slaugos darbas yra nelengvas ir reikalaujantis didelės atsakomybės, bet darbdaviai to neįvertina. Tad daugelis išeina iš darbo, ypač – kaime dirbantys specialistai. Daugelis jų sako, kad augins gėles ar kitokį ūkį užveis. Žmonės susiras kitą pragyvenimo šaltinį, sugalvos, ką veikti, bet iš profesijos tai pasitrauks. O juk slaugos specialistų Lietuvoje taip trūksta! Ir situacija nesikeis, kol sveikatos priežiūros įstaigų vadovai kardinaliai nepakeis požiūrio į mūsų profesiją“.

VLmedicina.lt

Kategorijos: Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: