M.K. Čiurlionio fondas su kūrybine grupe surengė labdaringą spektaklį (0)

ciurlionis-miestas-vytis

M. K. Čiurlionio paveikslas

Gruodį, kai lūkesčiai, viltys ir kitokie netikėtumai tarsi pradeda tvyroti ore, Vilniaus Naujininkų mokykla netikėtai sulaukė svečių, atgabenusių smagių dovanų. Vakar, gruodžio 9 d., čia apsilankė M.K. Čiurlionio fondas su kūrybine grupe, atvežęs moksleiviams ir jų mokytojams labdaringą spektaklį, koncertą bei M.K. Čiurlionio ir jo amžininkų dailės darbų reprodukcijų parodą.

Jaunas Fondo kolektyvas ir būrys jam talkinančių atlikėjų per kompozitoriaus ir tapytojo M.K. Čiurlionio asmenybę ir jo kūrybinį palikimą moksleiviams mėgino parodyti žmogaus dvasingumo gelmę, išgyvenimų subtilumą, suteikė galimybę susitikti su didžiuoju menu, padrąsino nebijoti jo suprasti ir pamilti, skatino geriau pažinti savo tautos kultūrą.

Pasak šio projekto vadovo Vytauto Paukštelio, jis ir Fondo suburti atlikėjai tikisi, kad genialaus menininko biografijos interpretacija ir originalūs koncertai ne tik lengvai ir žaismingai vaikus įves į M.K. Čiurlionio kūrybą, bet ir padės augti jų savimonei, o mokytojus paragins domėtis vaikų talentu, daugiau bendrauti su jais apie meną.

Šį kartą aktorė Irma Bogdanovičiūtė moksleiviams pasiūlė pagal kompozitoriaus ir tapytojo M.K. Čiurlionio laiškus žurnalistei ir politinei veikėjai Sofijai Kymantaitei, kuri galiausiai tapo šio kūrėjo žmona, parengtą mono spektaklį. Aktorė savo talento dėka vaikus įtraukė į visai nepažįstamą Sofijos ir Konstantino pasaulį. Vaikai ne tik įdėmiai klausėsi, kaip menininkas net sirgdamas ligoninėje paslapčia piešė, kaip ruošėsi savo vestuvėms ir kaip Sofija mėgino jį atpratinti nuo žalingo sveikatai rūkymo, bet kartu mėgino suvokti Čiurlionio tapybos paslaptis, pavyzdžiui, kaip galima nutapyti muziką („Vyčio preliudas“).

Atrodytų, gana nevaikiškos temos iš tiesų mokinių nepaliko abejingų: jie jautriai reagavo subtiliose vietose, juokėsi ir šurmuliavo aktorės „užvesti“, žvalgėsi, mirkčiojo vieni kitiems, stojosi nuo kėdžių, kad galėtų stebėti kiekvieną jos viražą, išbarstytą po visą salę, mėgino užbėgti už akių ir nuspėti sakomą tekstą.

Profesionaliai, žaismingai, kartais net labai netikėtomis priemonėmis publiką valdančiai I.Bogdanovičiūtei į moksleivių širdis ir protus prisibelsti talkino klasikinės muzikos atlikėjai fleitininkė Edita Mikantavičiūtė ir pianistas Justas Šervenikas, pagroję Čiurlionio, Sen Sanso, Honegerio ir  Bodin de Boismortier kūrinius.

E.Mikantavičiūtės muzikinis kelias prasidėjo Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje, o magistro diplomą parsigabeno iš Maastrichto konservatorijos, Olandijos. Ji ne kartą grojo su ansambliu „Musica Humana“ bei Vilniaus muzikos mėgėjų orkestru, dirbo valstybiniame pučiamųjų orkestre “Trimitas”, yra Kauno Juozo Pakalnio respublikinio bei Jelgavos (Latvija) tarptautinio pučiamųjų instrumentų konkursų laureatė. Po meistriškumo kursų užsienyje pas pasaulyje pripažintus fleitos mokytojus, dirba Lietuvoje, groja Vilniaus muzikos mėgėjų simfoniniame orkestre, medinių pučiamųjų kvintete “Mūza”. Muzikų šeimoje gimęs J.Šervenikas yra Lietuvos ir Hanoverio muzikos akademijų absolventas, koncertavęs įvairiose Lietuvos salėse su orkestrais, taip pat daug dėmesio skiriantis ir kameriniam muzikavimui. Nuo 2013 m. J.Šervenikas dėsto Vytauto Didžiojo universiteto muzikos akademijoje fortepijono specialybę.

„Labiausiai man įsiminė tai, jog jis (M.K. Čiurlionis), būdamas talentingas menininkas, turėjo visas galimybes gyventi ir dirbti užsienyje, pasaulio meno sostinėse – Paryžiuje, Sankt Peterburge – ten, kur menininkai vertinami, gerbiami. Vis dėlto jis pasirinko kur kas sunkesnį kelią – tarnystę čia, Lietuvoje. Atsisakė komforto užsienyje, kūrė čia, kur to reikia. Tai man yra labai artima“, – sakė aktorė I. Bogdanovičiūtė, jau ne pirmus metus bendradarbiaujanti su Fondu, kurio vienas iš prioritetų – jaunimui diegti meilę Lietuvai ir skatinti patriotizmą.

Dešimtmetė Naujininkų mokykla, esanti buvusiame pramoniniame Vilniaus mikrorajone ir turinti apie 500 moksleivių, prieš porą metų atšventė savo solidų 40-ties metų jubiliejų. Mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Danutė Balevičiūtė prisipažino, kad mokytojai, tikėjęsi iš Fondo „pamokos kitaip“, tikrai jos sulaukę: „Nors vaikams Čiurlionis nėra naujiena, apie šį garsų menininką jie šį tą žino, tačiau Fondo atgabentas kitoks, sakyčiau, interaktyvus pateikimas turėjo juos paskatinti daugiau pasiskaityti, pasidomėti. Jautėsi, kad vaikai tikrai klausėsi su susidomėjimu. Žinoma, savo poveikį padarė ir gyvai atliekama klasikinė muzika“.

Šokių mokytoja Greta Augaitytė prisipažino buvusi gerokai nustebinta: „Labai buvo netikėta, privertė nustebti, kai kuriose vietose truputį net šokiravo – vaidinimas buvo labai gyvas, ko vaikams iš tikrųjų ir reikia. Būtent taip jie lengviausiai įsisavina dėstomą medžiagą, o ne tuomet, kai ją pateikiame didaktišku balsu“.

Jau beveik du dešimtmečius savo veiklą vykdančio M.K. Čiurlionio fondo tęstinis edukacinis projektas „Augame su M.K. Čiurlioniu“ vykdomas nuo 2009 m. Fondo globojamų profesionalių jaunų aktorių ir muzikantų kuriami originalūs spektakliai – koncertai patraukliai, vaikams suprantama kalba, praturtinta aktorinio meistriškumo ir vaidybinės improvizacijos įtaiga, pristato M.K. Čiurlionio kūrybą bei supažindina su didžiojo menininko asmeninio gyvenimo detalėmis. Projektas ne kartą sėkmingai buvo pristatytas įvairiose Lietuvos mokyklose, vaikų globos namuose, specializuotose centruose, ligoninėse.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: