A. Veryga. Kodėl 0 promilių vairuotojams nebūtų daugumos interesų pažeidimas? (101)

Aurelijus Veryga | asmeninė nuotr.

Aurelijus Veryga | asmeninė nuotr.

Vos tik Vidaus reikalų ministerija informavo, jog užregistruoti pasiūlymai dėl 0 promilių visiems vairuotojams, o Premjeras paminėjo, kad iš principo pritaria šiam siūlymui, tik reikėtų atsiklausti gydytojų, „paslaugių gydytojų“ nuomonės ilgai laukti nereikėjo.

Spaudoje atsirado štai toks pareiškimas: „Įteisinus nulio promilių ribą vairuotojams, gali būti pažeisti teisėti didžiosios visuomenės dalies, vartojančios alkoholį atsakingai, interesai, sako gydytojas psichiatras, Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata.“ Išdėstyta ir daugiau „argumentų“: „Jis teigė, jog daugumoje Europos Sąjungos valstybių leistina alkoholio riba kraujyje vairuotojams yra 0,5 promilės. Aiškių argumentų dėl reikšmingai sumažėjusios reakcijos pavartojus nedidelį kiekį alkoholio esą nėra. „Tai yra daugiau spekuliacinis klausimas – jei tai minimalūs kiekiai, jie netrikdo atsakingo vartojimo.“

Kadangi, taip pat, kaip ir gerbiamas Emilis Subata esu gydytojas psichiatras, ir taip pat kaip ir jis dirbu su priklausomais nuo alkoholio pacientais, manau, kad turiu teisę išsakyti savo nuomonę.

Pirmiausia straipsnis grįstas išskirtinai spekuliatyvia nuomone. Teigiama, kad reikia atlikti sociologinius tyrimus, kad nežinoma kiek Lietuvoje gali būti priklausomų nuo alkoholio. Tai, deja, nėra tiesa, nes tyrimų yra atliktas ne vienas. Rizikingai ir žalingai alkoholį vartojančių vyrų 20-64 metų amžiaus grupėje yra apie 48 proc., o moterų grupėje apie 16 proc. Tyrimų duomenimis apie 80 proc. tokių rizikingai vartojančių yra priklausomi nuo alkoholio. O tai gerokai daugiau, nei bando preziumuoti gerbiamas gydytojas.

Dabar dėl didžiosios visuomenės dalies interesų. Drįsčiau nesutikti, nes didžioji dalis visuomenės nesėda už vairo išgėrę. Ir didžiosios dalies visuomenės interesas yra grįžti namo sveikiems ir gyviems ir saugiai jaustis išleidus vaikus į gatvę. Manau, kad tai gerokai persveria savo gyvenimo be gėrimo neįsivaizduojančios visuomenės interesus.

Dar daugiau, gerbiamas gydytojas daro prielaidas, kad esą nėra aiškių įrodymų apie tai, kad nedidelės alkoholio dozės blogintų vairavimo kokybę ir vairavimas išgėrus nedaug esąs atsakingas elgesys.

Tai turiu kiek nuliūdinti savo kolegą. JAV atliktas tyrimas, kuriame išanalizuota beveik 600 tūkst. 1994-2011 m. mirčių registro duomenų, parodė, kad net ir oficialiai leistina JAV 0,8 promilės alkoholio koncentracija vairuotojo kraujyje nėra saugi vairuojant. Rezultatai parodė, kad net ir minimaliai apsvaigę vairuotojai vidutiniškai 46 proc. dažniau pripažįstami vieninteliais avarijos kaltininkais, lyginant su visiškai blaiviais vairuotojais.  Pripažinimas vieninteliu avarijos kaltininku statistiškai patikimai ir nuosekliai dažnėja didėjant vairuotojui nustatytam AKK. Taigimokslo įrodymai  yra priešingi šio Lietuvos kolegos nuomonei. Tyrimo metu nustatyta, kad nėra jokio saugaus alkoholio kiekio, ir kad net minimalus alkoholio kiekis kraujyje yra reikšmingai susijęs su padidėjusia rizika vairuotojui ir aplinkiniams.

Taigi gerbiamo gydytojo pasisakymas yra nieko daugiau, kaip jokiais tyrimais, įrodymais ar studijomis nepagrįsta nuomonė, kuri žinoma turi teisę egzistuoti, bet neturėtų klaidinti politikų ir sprendimų priėmėjų.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

101 komentaras

 1. Seniai žinoma – kraštutinumai yra kvailystė.

  Kaip tuomet galima pavadinti matulus, verygas ir pan., kurie tuo užsiima nuolat?
  Juk, jei absoliuti dauguma vaistų nuo amžių amžinųjų yra spiritiniu pagrindu, tai ar žmonės rinksis pagalbą, paprastam žmogui vienintelę, nuo vėžio, pvz. (pvz. Raudonosios šaknies tinktūra prieš prostatos vėžį), ar padedančių vaistų nevartos vien dėl to, kad kažkam norisi, jog Lietuvoje būtų kitaip nei daugelyje šalių, kur tikrai nėra 0 laipsnių promilių ribos vairuotojams?

  Akivaizdu, kad gyvenimas yra svarbiau.
  Tuomet stumiančius iš gyvenimo dera laikyti Lietuvos priešais ir su jais atitinkamai ir elgtis.

 2. Citata: “Kadangi dirbu su priklausomais nuo alkoholio pacientais”…

  Štai kur, matyt, ir visa esmė: kaip policininkai skirsto žmones į jau pasodintus ir dar nepasodintus, taip p. Verygai visi Lietuvos gyventojai = alkoholikai.
  O, juk tokių, viso labo, nebus nei procento nuo visos gyventojų sudėties.
  Todėl tegul verygos su matulais savo pasiūlymus teikia dėl alkoholikų.
  O visuomenės daugumai jų kalbos tikrai netinka.

 3. mclaud:

  O kodėl nesiūloma didnti promilių skaičių iki 0,8?
  baigtusi policininkų korupcija dėl bokalo alaus

  • Didinti nereikia – nuo senų senovės medikų yra nustatyta norma, kuri apima ir vaistus, ir natūralią maisto produktų kokybę su tam tikru alkoholio kiekiu.
   O kas nori pijokauti, tas tepijokauja – jam ne vieta už vairo.
   Kaip žinia, pijokautojui niekada neužteks menko, vaistuose ar natūraliai maisto produktuose esančio alkoholio kiekio, todėl dabartinis leistinas kiekis, dar turint omenyje visokių aparatų paklaidas, yra pats tas ir nieko keisti nereikia.

   KEISTI REIKIA POLICIJOS DARBĄ: vietoj to, kad jie vaizduotų darbą, visaip sunkindami vairuotojų daugumos, kurie yra visiškai riktingi, gyvenimą (įvesdami balus, kad galėtų pasipinigauti, numušdami leistiną alkoholio kiekį, nepaisant objektyvių dalykų, iki 0, taip vėl atverdami plačias galimybes pasipinigauti), jie privalo NUOLAT STEBĖTI EISMĄ IR IŠIMTI IŠ JO PAVOJINGAI VAIRUOJANČIUS.
   Suprantu, kad nuolatinis stebėjimas – tai ne tupėjimas po krūmu, bandant dėl štukos prisigaudyti žioplių.
   Ne, – EISMAS PRIVALO BŪTI STEBIMAS KAMEROMIS, POLICININKAI TURI PIRMU EISMĄ STEBINČIOJO NURODYMU IŠIMTI EISMO CHULIGANUS IŠ EISMO ir nuduoti tiek, kad išeitų iš kalėjimo tada, kada jo šeimos jauniausias taps vyriausiu ( 🙂 ).
   Tuomet bus tvarka kaip mat, nes nuo seno yra žinoma taisyklė: SVARBU, KAD PAŽEIDIMAS BŪTŲ KIEKVIENAS PASTEBĖTAS IR Į JĮ SUREAGUOTA.
   Tik tokiu būdu chuliganai ir būtų sutvarkyti.
   O dabar kuo užsiima policija?
   Nosį krapšto – iki paskutinių metų jie, matote, nesugebėjo įsivesti sistemos, kad bevažiuodami žinotų ar priekyje važiuojanti a/m ar sulaikyta turi draudimą, ar ne.
   Kur jau ten kalbėti apie ką nors rimtesnio?
   Todėl jie ir užsiima parodinėmis akcijomis, o ne tikru darbu.

 4. Gal reikalinga įstatymu nustatyti, kad išduodant vairuotojo teises jose būtų įrašomi duomenys, rodantys, ar asmuo yra priklausomas nuo alkoholio, ar ne. Tada turintiems šią priklausomybę nustatytina 0 promilių dydis, o jos neturintiems atitinkamai leistinas jo dydis.

  Be to, alkoholio vartojimas vairuojant negali būti laikomas atsakingu jo vartojimu, nes tam, kad galėtum vairuoti jis organiškai nėra būtinas, juk jis nėra maistas.

 5. Viskas tik del:

  to, kad reikia surinkti kuo daugiau badu. Budzetas tai tuscias. Skyle biudzete didziule, va ir reikia kuo daugiau baudu. Nes tie kas girti vazineja jiems visai “dzin” ar 0 ar 0,4 ar 0,8. O jei zmogus isgere giros kurioje yra keli laipsniai alkoholio, tai ka jis jau nusikaltelis?

 6. del premjieto:

  Aisku jam kalbeti lengva kai yra veziojamas vairuotojo, o tas tesis neilgai. Bet ka jis darys kai teks paciam vairuoti? Isgers puodeli giros kur vienas kitas laipsnis, kurio net nepajausi, ir ipus 0.01 promilis. Kaip tada? Ka?

 7. Vilnietis:

  TAS VERYGA YRA RIMTAS LIGONIS. TOKIUS REIKTU IZOLIUOTI- VIETOJ TO -JIS CIA DIDZIUOJU KOVOTOJU PASISKELBES RASINEJA SAVO NESAMONES.
  TAU DAR KARTA SAKO VERYGA TU NEDAKRUSHTAS, KAD AVARIJAS SU ZUTIMIS DARO TIE PAS KURIUOS NE 0,1 OR 0,5 OR IKI 1OS PORMILES O BUTENT TIE PAS KURIUOS NUO 1,5 IKI 10 PROMILIU. TOKIUS BAUDOMIS, DRAUDIMAIS AR KUO NORS KITU NEATGRASINSI, JIE VAZINEJA BE TEISIU IR JOKIU BAUDU NEMOKA.
  DABAR VISA TAUTA DARO IDIOTAIS KAIP VERYGA KAD YRA- NES TOKIEMS KAIP JIS IR MATULAS VIS KAZKA MAGA UZDRAUSTI IR PASISKELBTI DIDZIAISIAIS VALANCIAIS.

 8. ExO:

  Idėja graži, bet diletantiška tiek teisiniu, tiek ir medicininiu požiūriu. Reikia vadinti daiktus tikrais vardais – 0% nebūna, net jei žmogus negėrė niekada gyvenime, jau nekalbant apie tuos, kurie gėrė užvakar. Todėl reiktų įvardinti konkretų skaičių, kitaip teisiškai mes pažeidėjai vien todėl, kad gyvi ir vairuojame.

 9. Vilnietis:

  VERYGA YRA PATS DIDZIAUSIAS LIGONIS, PLIUS PAVOJINGAS, IR JI REIKIA PRIVERSTINAI GYDITI.
  NUSTOKIT VBERYGA UZSIIMINET NIEKASI IR SAVIREKLAMA,. ATSIRADO VALANCIUS NELAIMINGAS.
  APSEISIM BE JUSU GYDYMO IR O-LIO PROMILIU.

 10. Mintis:

  Girtas vairuotojas užmušė vaiką kelyje.
  Visi pijokystės globėjai,netiosiogiai galimai prisideda prie tų žmogžudysčių,žalojimų,kaltų įkalinimo-žmonių gyvenimo luošinimo kelyje ir ne tik.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: