V. Gedvilas. ES – ne „šventa karvė“. Kaip ir pabėgėliai (19)

V.Gedvilas | Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

V.Gedvilas | Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

Pabėgėlių klausimu jau kalbėta labai daug. Visgi nori nenori, tačiau reikia kalbėti ir toliau. Nes Lietuvoje dar daug tokių, kurie, deja, negirdi. Blogiausia, jog tarp nenorinčių girdėti ir matyti – visų pirma tie, nuo kurių priklauso sprendimai.

Jų neįtikina jokie argumentai. Neįtikins, matyt, ir pavyzdžiai, kurių kaip nors kitaip, nei geraisiais, nepavadinsi. Antai Slovakija, o paskui ją ir Vengrija padavė Europos Sąjungą į teismą. Dėl privalomų pabėgėlių kvotų.

Gaila, kai pagalvoji, kad mes – nei vengrai, nei slovakai. Gaila, kad mūsų sprendimų priėmėjai irgi nei vengriškos, nei slovakiškos drąsos neturi. Ambicijų juo labiau.

Abi šalys kreipėsi į ES Teisingumo Teismą dėl Bendrijos plano paskirstyti pabėgėlius pagal privalomų kvotų sistemą. Kaip žinia, tąkart nutarta paskirstyti po ES valstybes 120 tūkst. vadinamųjų prieglobsčio prašytojų. Ne visos šalys sutiko, kelios prieštaravo (aišku, ne Lietuva) – tačiau kvotos vis tiek buvo nustatytos visoms. Privaloma tvarka.

Lietuvai, primenu, skirta 1105 pabėgėlių dozė. Sako, mūsiškiai intensyviai ieško, bet niekaip neranda norinčiųjų atvykti. Matyt, ne aš vienas puoselėčiau tokią slaptą, bet naivią mintį, jog gal niekad ir neras. Visgi naivu, nes jei nebus savanorių – atsiųs vėlgi ta pačia privaloma tvarka.

Grįžtant prie temos: Vengrija ir Slovakija savo ieškiniais ką tik parodė, kas ir taip turėtų būti akivaizdu: ES – ne kokia nors „šventa karvė“. Jos sprendimus galima ginčyti. Priemonių ir galimybių yra. Noro tereikia.

Deja, mūsų sprendimų priėmėjams atrodo kitaip. Jie mėgsta pakalbėti apie solidarumą, vienybę ir panašius dalykus. Mūsiškiai nuolankiai klauso ir priima tai, ką jiems nuleidžia ES viršūnėlės. Niekaip neatsistebiu – ir iš kur toks nuolankumas?

Visuomenės apklausos akis badyte bado: lietuviai nenori pabėgėlių. Šįkart ne apie tai, ar jų nenoras susijęs su pagrįstomis, ar išgalvotomis baimėmis. Apie tai, kad tauta reiškia savo nuomonę ir valią. O valdžia, jei kas pamiršo, tai tautai ir privalo tarnauti. Tai kodėl tarnaujama ne jai, o ES?

Kodėl Lietuva neseka Vengrijos ir Slovakijos pavyzdžiu? Kodėl nestojo į vieną gretą su valstybėmis, kurios sakė: mes prieš prievartines pabėgėlių kvotas, mes manome, jog tai nesąžininga, neracionalu ir pagaliau neteisėta?

O kas, jei Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas teisus ir ES viršūnėlės jau subrandino planą perkelti į Europą dar 500 tūkstančių pabėgėlių iš Sirijos? Kiek iš jų dar nuolankiai turės priimti Lietuva? Pagal privalomą kvotą, žinoma. Dar kelis tūkstančius, o gal keliasdešimt?

Priminsiu: jei nieko nedarysime, Lietuvos ir ES laukia didelės problemos, todėl privalome ne stebėti situaciją sudėję rankas, o ieškoti būdų, kaip tų problemų išvengti. Todėl kviečiu koalicijos partnerius peržiūrėti skirtas kvotas, o Vyriausybę Europos Komisijoje pasisakyti už visai kitokį pabėgėlių krizės suvaldymo planą.

Ir trys paprasti siūlymai: sustiprinta ir griežta ES išorės sienų apsauga bei kontrolė. Karo pabėgėlių atskyrimas nuo ekonominių migrantų – ir spartus jų išsiuntimas atgal. Karo pabėgėlių laikinas apgyvendinami specialiose gyvenvietėse iki tol, kol jų šalyse pasidarys saugu. Ir – užkirstas kelias karo pabėgėliams migruoti šalyje kur panorėjus.

Sprendimų priėmėjai, matyt, vis tiek neklausys. Ką gi: ateina metas, kai visuomenė turės pilną teisę jų to paklausti akis į akį. Tuomet, kai prasidės rinkiminiai „vojažai“ po Lietuvą. Ir, negavę aiškių atsakymų, daryti išvadas bei sprendimus.

Autorius yra Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

19 komentarų

 1. Teisingai Gedvilas mąsto ir rašo, pagaliau…….

 2. Juozas:

  Kai manęs nebus, Afrika pavers Europą Afrika. (Kadafis)

 3. Darbo parteicai pradėjo rinkiminę kampaniją, betgi Lietuva priėmė mano pasiūlymą: vidaus reikalų viceministras sakė, kad išmokos bus minimalios ir vis mažinamos.
  Va, tokiu būdu, nesuteikiant finansinio išlaikymo, galima atgrasinti tuos, kurie tikrai nėra likimo nuskriausti.
  O pastarieji, manau, bus paklusnūs.

 4. Žemyna:

  Susivieniję mes GAL ir atlaikysime gerokai gausesnių tautų PERSIikraustymą. Bet jei tikimės tokiu būdu atlaikyti ĮSIkraustymą, tai esame naivūs. Lietuvis, išsikraustęs kitur, dažniausiai ARIA ten VIENAS, tikėdamasis uždirbti ir sugrįžti. Pretendento atsikraustyti į Vokietiją įleidimas AUTOMATIŠKAI reiškia visos jo ne tik giminės, bet visos genties įsileidimą. Ar pajėgsi, europieti, uždirbti jo genties išlaikymui? Ar spėsi lakstyti, norus tenkinti?
  Taip, be jokių kalbų privalome padėti tiems, kas pabėgo iš ten, kur bombos krenta. Bet geru rentgenu peršviesti kiekvieno mintis ir istoriją – ar nėra prisiplakęs prie karo pabėgėlių šeimos. Ar gal būt su pulkeliu draugų teroristų tą šeimą įkaitu paėmęs ir ja dangstosi, prievarta ją pirma savęs varosi.

  • Kemblys:

   Mus gali suvienyti tik pasaulėžiūra. Nei iškilūs lietuviai, nei jų mintys straipsniuose ar atsiliepimuose, nei lietuvių protų sutelkimas visuomenės atskiruose dariniuose mūsų nesuvienys, jei neatsiras trys-penki pasišventę, kurie ims dėti pamatus pasaulėžiūrai.

 5. Getas:

  Kas per galybė veikia toje Sirijoje, jei net didžiųjų valstybių bombarduotojai nesusitvarko? antra: Tautų sąjunga egzistavo ir prieš 2-ąjį PK, tačiau anuomet didžiųjų valstybių buvo padaryta neveiksni ir nacių Vokietija pradėjo aktyviai veikti. Dabar yra Jungtinės tautos vadovaujamos didžiųjų valstybių, bet Jung. Tautos ir jų Saugumo taryba tapo neveveiksni – nesusitvarko su arabais ir musulmonų šalimis. Štai kur milijoninių emigrantų antplūdžio į Europą priežastys. Kodėl politikai apie tai nekalba ir neveikia? Kaip rodo patirtis: arabų šalys nenori demokratijos (nepriaugę, niekur demokratija neatsirado lazdele mostelėjus, bet tautų, valstybių evoliucija privedė prie jos), tai sakau gal vėl pastatyti prie musulmonų valstybių nors autokratus, jei ne diktatorius ir lai jie valdosi ir aprimsta.

 6. Žinoma, kad ES ne “šventa karvė”. Beje, ji teoriškai ir nelaiko savęs tokia. “Šventa karve” ją visuomenės akyse daro Lietuvos ar kitų ES šalių valdžių ir partijų sovietiniai padlaižiavimo linkčiojimai jos valdovams…
  O apskritai tokiais rašiniais prieš rinkimus siekiama visuomenei primesti temas, klausimus, dėl kurių sprendimų dabar esantys valdžioje atrodytų “ne prie ko”…, kad nebūtų viešumoje keliami partinės korupcijos, teisingumo vykdymo sisteminiai negalavimai, kiti aktualūs, bet niekaip nesprendžiami vidaus dalykai.

 7. Ei:

  Geras pareiškimas. Jei kaip nors sugebėtų sustabdyti tą atbėgėlių perkėlimą, būtų didelė pagarba.

 8. Bartas:

  Oi Gedvilai , Gedvilai. Sėdi valdžioje , o pirštais baksnoji į kažkokią valdžią. Žiūrėk nepataikyk sau į akį. Juokdarys daugiau nieko. Tai daryk ką nors . Na pvz; pradėk badauti. Ir kol “koolicijos partneriai” (ar kaip jūs ten vienas kitą vadinat, nors partneriais vadinasi tik amerikonų policininkai ir vyrpisiai) nedarys ko reikalauji – badauk. Paskui dar gali pagąsdinti , kad susideginsi prie Seimo , jei iki tokios tai dienos nebus padaryta tas ir tas. Įjunk vaizduote , dirbk , o rašinėsim mes patys. Už Lietuva Gedvilai. ! Už Lietuva. Sėkmės.

 9. grumstas:

  <<>>

  Reikia ne iš kalbų daryti išvadas, o iš nuveiktų darbų ir veiklos.

 10. Diedas Bobai:

  Aš norėčiau užduoti klausimą apie pabėgėlius žvygaujantiems kremliaus pastumdėliams,Kas didesnė grėsmė? Popieriuje egzistuojantys ir tikrai į Lietuvą netrokštantys atvykti sirai. Ar kas mėnesį po kelis šimtus į Lietuvą atsikraustantys rusai?

  • S:

   Taigi ne Kremliaus, o Briuselio pastumdėliai čia ir rusus įsileidžia. Gal patys sirai atvykti ir nenori, bet to trokšta Europos Sąjungos tarnai. Arabai ir negrai aišku yra žymiai didesnė grėsmė už rusus, nes pastarųjų po Nepriklausomybės paskelbimo sumažėjo apie 100000 (išvažiavo) ir jie nesiveisia kaip triušiai.

 11. Bravo Gedvilui:

  Pagaliau viena didžiausių seimo frakcijų supranta, kad svarbiausia yra pačios lietuvių tautos ir valstybės išlikimas, o ne kažkokios kvotos. Kas gi gali laisvai, nepriklausomai valstybei įsakinėti? Tai primena sovietinius laikus, kai viską diktavo iš Maskvos, o dabar iš Briuselio. Tada neklausė žmonių ir dabar neklausia.
  Artėja rinkimai – įsidėmėkime : patys didžiausi tautiškumo priešai yra Socdemai (komunistai) ir liberalų partijos. Prie jų šliejasi uolūs Europos nurodymų vykdytojai Konservatoriai, pamenate kaip patriarchas Vytautas, kubilininkai, juknevičienės liepė žemę kuo greičiau išparduoti užsieniečiams, taip pat nepalaikė parašų rinkimo akcijos dėl vardų bei pavardžių lietuviškos rašybos. Anūką nusiuntė į Briuselį, tai sočiai gyvena už didelius Europos pinigus. “Kieno vežime sėdi, to ir dūdą gieda”, išmintingi buvo mūsų senoliai. Tik jau neliko stiprios lietuviškos protėvių dvasios, tai ir parsiduoda.
  Nebalsuokim už tuos, kurie pabėgėlių ieško po Europą.

  • Diedas:

   Pavaryta čia tūpos agitacijos. Dabar aišku kokio inelekto veikėjai atstovauja “vienai didžiausių seimo frakcijų”
   Ir labai įdomu kokios tamstos tautybė, kad išmintingi jūsų senoliai sakydavo “Kieno vežime sėdi , to ir dūdą gieda” Kas ten per dūdos į kurias reikia giedot? Labai įdomu būtų pamatyt ir išgirst kaip į tas dūdas giedama. Gal nuorodą mestelėtumėt?

 12. cha:

  Priešrinkiminis piaras, laikant Tautą avių banda nesugebančia sekti seimo sprendimų.
  Va paties Gedvilo balsas UŽ nevaldomos migracijos atvėrimą:
  http://www.ekspertai.eu/seimas-supaprastino-prasymu-suteikti-prieglobsti-nagrinejimo-mechanizma86196/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: