Užkirskime kelią naktinių taikiklių įteisinimui medžioklėje! (11)

medziotojai-lmzd.lt-s-paltanaviciaus-nuotr

lmzd.lt, S.Paltanavičiaus nuotr.

Rugsėjo 24 d., ketvirtadienį, Seimo nariai svarstys, pritarti ar nepritarti naktinių taikiklių įteisinimui medžioklėje.

Naktinių taikiklių naudojimas medžioklėje medžiotojams yra tik papildoma pramoga, tačiau tai turės didelę neigiamą įtaką gamtai ir gamtosaugai.

GGA „Baltijos vilkas“ išplatino kreipimąsi, kuriame prašo visų neabejingų gamtai išsakyti savo nepritarimą šiam planuojamam įstatymo pakeitimui:

„Prašome jūsų per socialinius tinklus parašyti pasirinktam Seimo nariui arba nariams (ypač jei turite juos savo „drauguose“) ir išsakyti jiems argumentus prieš taikiklių įteisinimą bei paprašyti balsuojant nepalaikyti įstatymo pakeitimo.

Prašome rašyti mandagiai, kad įtikintumėte, o ne nuteiktumėte priešiškai!

Seimo narių sąrašas yra čia.

Pagrindiniai  argumentai prieš naktinių taikiklių įteisinimą:

 1. Naktiniai taikikliai yra neetiška medžioklės priemonė, nes mišką paverčia skerdykla – išplečia galimybes lengvai žudyti ir sumažina žvėries šansus išvengti medžiotojo. Jie sudaro sąlygas daugiau ir lengviau šaudyti ir apsunkina sąlygas gamtą saugoti (su jais didės brakonieriavimas).
 1. Dėl naktinių taikiklių bus daugiau žvėrių sužeidimų ir kančių, nes bus šaudoma didesnėje tamsoje, o matomumas per šią įrangą yra ribotas.
 1. Aplinkos ministerija ir aplinkos apsaugos agentūros tvirtina, kad naktinių taikiklių naudojimo tik šernų, lapių ir mangutų medžioklėje kontrolė negalės būti įgyvendinta. Neveikiant kontrolei, naktiniai taikikliai bus naudojami šaudant ir saugomas žvėrių rūšis, taip darant žalą gamtai.
 1. Naktiniai taikikliai nepadės spręsti afrikinio kiaulių maro problemos. Europos Komisijos užsakymu Europos maisto saugumo tarnybos parengtoje mokslinėje studijoje apie kiaulių marą Baltijos šalyse ir Lenkijoje naktiniai taikikliai nurodomi kaip nepriimtina priemonė. Jie yra draudžiami beveik visoje Europoje.

Trumpai naktinių taikiklių įteisinimo stūmimo Seime istorija:

 • Birželio 2 dieną Seimo narys Algimantas Salamakinas užregistravo įstatymo pakeitimo projektą, įteisinantį naktinius taikiklius.
 • Birželio 9 dieną A. Salamakinas pateikė projektą svarstyti Seimui, pameluodamas, kad projektui pritarė Aplinkos apsaugos komitetas (nors komitete projektas nebuvo svarstytas). Seimas pritarė projektui ir paskyrė pagrindinį – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą ir pagalbinį – Kaimo reikalų komitetą projekto svarstymui.
 • Kaimo reikalų komitetas projektui pritarė jau kitą dieną be rimtesnių svarstymų.
 • Birželio 22 dieną Lietuvos nevyriausybinės gamtosauginės organizacijos įteikė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui bendrą kreipimąsi, kuriame išdėstė argumentus prieš naktinių taikiklių įteisinimą, ir peticijos prieš naktinius taikiklius egzempliorių su 8212 parašais. Dar du peticijos egzemplioriai birželio 23 dieną įteikti Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininkui Algimantui Salamakinui ir LR aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui.
 • Birželio 30 dieną Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete buvo svarstomas įstatymo projektas. Posėdyje dalyvavo Aplinkos ministerijos atstovai, išdėstę argumentus ir pasisakę prieš naktinių taikiklių įteisinimą, Lietuvos medžiotojų sąjungos „Gamta“ atstovai, pasisakę prieš taikiklių įteisinimą, GAA „Baltijos vilkas“ atstovai. Komitetas nubalsavo prieš įstatymo projektą (3 balsai už; 4 prieš; 2 susilaikė) ir pateikė Seimui savo išvadą, kuria siūloma atmesti projektą. Tą pačią dieną Seimas balsavimu atmetė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadą. Seimas paskyrė Aplinkos apsaugos komitetą svartyti projektą ir iš naujo Seimui pateikti rudens sesijoje.
 • Rugsėjo 11 dieną Seimo Aplinkos apsaugos komitetui įteiktas bendras Lietuvos nevyriausybinių gamtosauginių organizacijų kreipimasis, kuriame pasisakoma prieš naktinius taikiklius.
 • Rugsėjo 15 dieną Seimo Aplinkos apsaugos komitetui įteikta peticija prieš naktinius taikiklius su 10746 parašais.
 • Rugsėjo 16 dieną naktinių taikiklių įteisinimas buvo svarstomas Seimo Aplinkos apsaugos komitete. Posėdyje vėl dalyvavo Aplinkos ministerijos, Aplinkosaugos koalicijos atstovai, pasisakę prieš naktinių taikiklių įteisinimą. Tačiau komitetas nubalsavo už taikiklius (6 balsai už, 4 prieš).
 • Rugsėjo 24 dieną Aplinkos apsaugos komiteto išvada, kuria siūloma pritarti taikiklių įteisinimui, bus svarstoma Seime.“

Su naktinių taikiklių įteisinimo medžioklėje istorija galima plačiau susipažinti GAA „Baltijos vilkas“ svetainėje.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė.
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: