Žydų kultūros dienos Žagarėje (0)

Žydų kultūros dienos | vilnius-jewish-public-library.com nuotr.

Žydų kultūros dienos | vilnius-jewish-public-library.com nuotr.

Rugsėjo 9–11 d. Žagarėje, paskelbtoje Lietuvos kultūros sostine 2015, vyks vienas stambiausių kultūros sostinės renginių – Žydų kultūros dienos.

Paminėtina, kad Žagarės miestelis užima ypatingą vietą Lietuvos, o ypatingai – Lietuvos žydų istorijoje, kur jų pirmosios bendruomenės kūrėsi dar XVIII a. I pusėje. Žydų amatininkai ir prekybininkai prisidėjo prie miestelio gerovės ir užtikrino jo klestėjimą. XX a. pradžioje jie sudarė Žagarės gyventojų daugumą.

Stebėtinas šio žydų bendruomenės (kahalo)ir jų miestelio (štetlo) įnašas į, galima drąsiai sakyti, pasaulinę kultūrą. Iš ten kilęs Leiba Mandelštamas, pirmasis žydas baigęs Rusijos imperijos universitetą ir dalyvavęs Rusijos švietimo reformoje. Jo brolis rašytojas Benjaminas Mandelštamas yra garsiojo poeto Osipo Mandelštamo senelis. Iš Žagarės kilęs Zajevas Vysockis – „Vysockio arbatos“ įkūrėjas, Izraelis Salanteris – garsus Talmudo aiškintojas, Rafaelis Natanas Rabinovičius, visame pasaulyje garsus tyrinėtojas, parašęs 16 tomų mokslinį veikalą apie Talmudą, Isakas Kikonas – fizikos vadovėlių autorius ir daug kitų.

Žagariečių palikuonys, susibūrę į pasaulinę bendriją, taip pat žėri iškiliomis asmenybėmis. Tai Rodžer Kohen (Roger Cohen) – garsus politikos apžvalgininkas, „New York Times“ ir „International Herald Tribune“ kolumnistas, Rod Frydman (Rod Freedman) – kino režisierius iš Australijos, pastatęs filmą apie geriausią J. Jablonskio mokinį, garsųjį kalbininką Čiatzkelį Lemkeną (Chatzkelį Lemkeną) – „Dėdė Chatzkelis“, Brian Džofi (Brian Joffe) – verslininką, pasaulinio prekybos tinklo įkūrėją ir kt. Apie 100 garsių žmonių susirinks iš viso pasaulio (jau patvirtinę savo atvykimą).

Šventėje laukiame Lietuvos Respublikos oficialių asmenų, Žydų bendruomenės vadovų, Izraelio ambasadoriaus pavaduotojo (atidaryme) ir paties Izraelio ambasadoriaus Amiro Maimono (rugsėjo 11 d.).

Turtinga šventės programa siekia atskleisti įvairius Lietuvos žydų kultūros aspektus: žydų bendruomenės istoriją, muziką, dailę, poeziją ir virtuvę. Žagarėje koncertuos žymūs Lietuvos ir užsienio muzikantai, veiks parodos, bus rodomi kino filmai, pristatomos knygos. Konferencijos metu skaitomi pranešimai atskleis žydų kultūros tyrimų būklę, dabarties kultūrinio tapsmo iššūkius. Renginys sudarys puikią progą iš Žagarės kilusiems užsienio svečiams susipažinti su vietos bendruomene ir susirinkusiais svečiais.

Kategorijos: Etninė kultūra, Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: